Baymak Baxi Eco 240/280 Fi Arıza Kodları

Baymak Baxi Eco 280 Fi Hata Kodları

Yazımızda sunacağımız bilgiler Baymak Baxi Eco 240 Fi-i / Baxi Eco 280 Fi-i model kombiler için geçerlidir.

Baxi Eco model bu kombilerin panelinde açma-kapama, konum değiştirme ve reset düğmesinin hemen sağında 3 led olduğunu göreceksiniz. En üstten başlayacak olursak eğer; 1.ledde alev simgesi vardır, 2.ledde alev üzerinde / simgesi vardır 3.led ise çalışma ledidir. Cihaza elektrik geldiğini ve çalıştığını belirtir.

1.lede NEON1

2.lede NEON2 adını vererek aşağıdaki makalemizde arıza ledlerinin yanma durumlarına bağlı meydana gelen sorunları size anlatacağız.

 1. ► NEON1 kapalı, NEON2 açıksa Gaz blokaj sorunu.
 • Çözüm Kombi ateşleme yapamıyor, ateşleme yapamadığı için de verim sağlamıyor demektir.  Bu arıza durumunda öncelikle gaz girişlerine bakın. Gaz girişleri kapalı ise yani daireye gaz gelmiyor ise cihaz bu sebeple ateşleme yapmaz. Gaz girişleri açık durumda olmalıdır, kapalı ise mutlaka açın. Gaz girişleri açık ise Açma-kapama düğmesini “R” konumuna çevirerek resetleme işlemi uygulayın. Düğmeyi sonrasında cihaz hangi konumda ise o konuma çevirin. Sorun yine düzelmez ise Baymak Servisi’ni çağırın. Gaz gurubunda, kartta, iyonizasyon ateşleme elektrotlarında sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.
 1. ► NEON1 kapalı, NEON2 hızlı yanıp sönüyorsa Hava akış sorunu.
 • Çözüm Bu sorun sadece hermetik kombilerde karşılaşılır. Yani Baxi Eco 280 Fi ve Baxi Eco 240 Fi model kombilerde karşılaşılır. Bu arıza durumunda atık gaz sisteminde sorun var demektir. Yani hermetik kombilerde hava akışı fan ile sağlandığı için fan arızalı, prosestat arızalı veya anakart arızalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. ► NEON1 kapalı, NEON2 yavaş yanıp sönüyor Düşük basınç-pompa blokaj.
 • Çözüm Öncelikle Baxi Eco model kombinin panelinde mevcut olan bar göstergesini kontrol edin. 1 barın altında ise kombiye su basmanız gerekir. Baxi Eco model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1 ile 2 arasına gelene kadar su basın. Su basma işleminden sonra sorun düzelmez ise açma-kapama , konum değiştirme düğmesini “R” konumuna getirin yani kombiyi resetleyin. Arıza durumu buna rağmen devam etmekte ise pompa blokaj arızası olabilir. Yani kombi suyu devir daim yapamıyor olabilir. Bunun sebepleri; kalorifer ve tesisat vanalarının kapalı olması, kalorifer filtresinin tıkanması, pompanın arızalı olması veya ana eşanjörde tıkanma ya da kireçlenme olmasıdır. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. ► NEON1 ve NEON2 yavaş yanıp sönüyorsa NTC sensör arızası.
 • Çözüm Bu ledlerin ikisi birden yavaşça yanıp sönüyor ise bu durumda ntc arızalı diyebiliriz. Ntc dediğimiz parça sensördür. Isı algılayıcı sensörlerde sorun olabilir. Sensör borularında nemlenme veya kablolarında kopma-kısa devre durumlarında bu sorun yaşanabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Baymak Servisi yardımı almalısınız.
 1. ► NEON1 yavaş yanıp sönüyor Aşırı ısınma-baca termostat sorunu.
 • Çözüm Bacalı modelde baca termostat, diğer modellerde aşırı ısınma sorunu. Aşırı ısınma sorunlarında tesisat vanalarını aynı zamanda kalorifer vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekmektedir. Vanalar açık olmasına rağmen sorun yaşanmakta ise resetleme işlemi uygulayın. Resetlemeye rağmen arıza durumu devam etmekte ise kombi su basıncını kontrol etmeli, basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Yine de sorun düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız. Bacalı modellerde baca termostat sorunu olduğunda; dışarıya baca aracılığı ile gönderilen gazın sıcaklığı ile içerideki baca gazı sıcaklığının hemen hemen yakın olduğunu gösterir. Bu durum da baca tıkanıklığı veya çekmemesi gibi birçok sebeple yaşanabilir. Baca sensöründe sorun da olabilir. Bu nedenle önerimiz net tespit ve çözüm için servis yardımı alınmasıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (30 Yorum)

 1. Özlem dost dedi ki:

  Merhaba benim kombide şöyle bir sorun var sıcak su gelmiyor daha doğrusu banyoya vermiyor Neon 1 Neon 3 ışıkları yanıyor Neon 2 hiç çalışmıyor bide Neon 1 bir kaç saniye yanıyor sonrada sönüyor lütfen yardımcı olur musunuz??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım… Daha önce karşılaşmadığımız bir sorun. Kombinin yetkili servisinden bilgi almanız daha sağlıklı olur.

 2. esra ersoy dedi ki:

  Merhaba, kaloriferi kış aylarında olduğumuz için kısıkta pilot modunda yakıyorum günlerdir. NEON 1 petekler çalışırken bazen turuncu yanıp bir kaç saniye sonra sönüyor. Hatta o esnada belirli bir ses oluyo sonra o da geçiyo. Isıtması için tekrar devreye girdiğini mi belirtiyo diye düşünüyorum. Acaba bunun nedeni nedir ? Belirli aralıklarla gün içinde bu olmaya devam ediyor. Isıtmasında veya sıcak su vermesinde hiç bir sorun yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Cihazın ateşlemesi sırasında oluyorsa bu duruma bağlı olabilir. Kombinin çalışmasını etkilemediği sürece bir sorun olmaz diyebiliriz.

 3. Evren Ağır dedi ki:

  Merhabalar iyi çalışmalar dilerim benim kombimde NEON 2 VE NEON 3 ledleri yavaş fasılalı yanıp sönüyor ve reset yapmaya çalışsam da reset yemiyor.. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Evren Bey… NEON3 dediğimiz cihazın çalışma ledidir. Ancak bu ledin yanma durumuna bağlı bir sorun olduğu söylenemez. Yani arıza uyarılarında NEON 2 ile NEON 3 ledinin yanma durumu bahsedilmiyor ve bizim de daha öncesinde karşılaştığımız bir durum değil. Kombi bu şekilde bir arıza uyarısı verir diyemeyiz. Ancak cihazda çalışmama gibi bir durum söz konusu ise bu teknik bir sorundur ve servis müdahalesi gerekir. Uzaktan sizi yönlendireceğimiz bir işlem yok maalesef.

 4. Übeydullah bayram dedi ki:

  Kombi sıcak su veriyor ama petek ısınmıyor devir dayım ışığı yanıyor bir müddet sonra sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Übeydullah Bey… Kaloriferlerin çalışmaması maalesef ki tek bir sebebe bağlı değildir. https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/radyatorler-calismiyor/ linki tıklarsanız burada servis öncesi yapılması gereken bilgiler ile arızanın muhtemel sebepleri sıralanmıştır. Teknik yardım almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

 5. Cihan kayhan dedi ki:

  Baymak baxi 240 fi sıcak su gelmiyor resetlemede de bir şey değişmiyor. Su basıncı yerinde gaz geliyor. Ortadaki kırmızı ışık yanıyor sürekli yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… Kombiniz gaz blokajı-ateşleme hatası veriyor. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve özellikle de kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiye reset atmanız gerekiyor. Soldaki açma-kapama/konum seçme düğmesini “R” olan hizaya getirerek birkaç saniye bekledikten sonra düğmeyi yeniden bir önceki konumuna alın. Bu işlemi arıza tekrarında birkaç kez daha arka arkaya uygulayabilirsiniz. İşlem bitiminde cihaz yine düzelmezse cihaza daha fazla reset atmadan servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama