Baymak Baxi Eco 240/280 Fi Arıza Kodları

Baymak Baxi Eco 280 Fi Hata Kodları

Yazımızda sunacağımız bilgiler Baymak Baxi Eco 240 Fi-i / Baxi Eco 280 Fi-i model kombiler için geçerlidir.

Baxi Eco model bu kombilerin panelinde açma-kapama, konum değiştirme ve reset düğmesinin hemen sağında 3 led olduğunu göreceksiniz. En üstten başlayacak olursak eğer; 1.ledde alev simgesi vardır, 2.ledde alev üzerinde / simgesi vardır 3.led ise çalışma ledidir. Cihaza elektrik geldiğini ve çalıştığını belirtir.

1.lede NEON1

2.lede NEON2 adını vererek aşağıdaki makalemizde arıza ledlerinin yanma durumlarına bağlı meydana gelen sorunları size anlatacağız.

 1. ► NEON1 kapalı, NEON2 açıksa Gaz blokaj sorunu.
 • Çözüm Kombi ateşleme yapamıyor, ateşleme yapamadığı için de verim sağlamıyor demektir.  Bu arıza durumunda öncelikle gaz girişlerine bakın. Gaz girişleri kapalı ise yani daireye gaz gelmiyor ise cihaz bu sebeple ateşleme yapmaz. Gaz girişleri açık durumda olmalıdır, kapalı ise mutlaka açın. Gaz girişleri açık ise Açma-kapama düğmesini “R” konumuna çevirerek resetleme işlemi uygulayın. Düğmeyi sonrasında cihaz hangi konumda ise o konuma çevirin. Sorun yine düzelmez ise Baymak Servisi’ni çağırın. Gaz gurubunda, kartta, iyonizasyon ateşleme elektrotlarında sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.
 1. ► NEON1 kapalı, NEON2 hızlı yanıp sönüyorsa Hava akış sorunu.
 • Çözüm Bu sorun sadece hermetik kombilerde karşılaşılır. Yani Baxi Eco 280 Fi ve Baxi Eco 240 Fi model kombilerde karşılaşılır. Bu arıza durumunda atık gaz sisteminde sorun var demektir. Yani hermetik kombilerde hava akışı fan ile sağlandığı için fan arızalı, prosestat arızalı veya anakart arızalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. ► NEON1 kapalı, NEON2 yavaş yanıp sönüyor Düşük basınç-pompa blokaj.
 • Çözüm Öncelikle Baxi Eco model kombinin panelinde mevcut olan bar göstergesini kontrol edin. 1 barın altında ise kombiye su basmanız gerekir. Baxi Eco model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1 ile 2 arasına gelene kadar su basın. Su basma işleminden sonra sorun düzelmez ise açma-kapama , konum değiştirme düğmesini “R” konumuna getirin yani kombiyi resetleyin. Arıza durumu buna rağmen devam etmekte ise pompa blokaj arızası olabilir. Yani kombi suyu devir daim yapamıyor olabilir. Bunun sebepleri; kalorifer ve tesisat vanalarının kapalı olması, kalorifer filtresinin tıkanması, pompanın arızalı olması veya ana eşanjörde tıkanma ya da kireçlenme olmasıdır. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. ► NEON1 ve NEON2 yavaş yanıp sönüyorsa NTC sensör arızası.
 • Çözüm Bu ledlerin ikisi birden yavaşça yanıp sönüyor ise bu durumda ntc arızalı diyebiliriz. Ntc dediğimiz parça sensördür. Isı algılayıcı sensörlerde sorun olabilir. Sensör borularında nemlenme veya kablolarında kopma-kısa devre durumlarında bu sorun yaşanabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Baymak Servisi yardımı almalısınız.
 1. ► NEON1 yavaş yanıp sönüyor Aşırı ısınma-baca termostat sorunu.
 • Çözüm Bacalı modelde baca termostat, diğer modellerde aşırı ısınma sorunu. Aşırı ısınma sorunlarında tesisat vanalarını aynı zamanda kalorifer vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekmektedir. Vanalar açık olmasına rağmen sorun yaşanmakta ise resetleme işlemi uygulayın. Resetlemeye rağmen arıza durumu devam etmekte ise kombi su basıncını kontrol etmeli, basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Yine de sorun düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız. Bacalı modellerde baca termostat sorunu olduğunda; dışarıya baca aracılığı ile gönderilen gazın sıcaklığı ile içerideki baca gazı sıcaklığının hemen hemen yakın olduğunu gösterir. Bu durum da baca tıkanıklığı veya çekmemesi gibi birçok sebeple yaşanabilir. Baca sensöründe sorun da olabilir. Bu nedenle önerimiz net tespit ve çözüm için servis yardımı alınmasıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. ALİBEY ÖĞÜT dedi ki:

  baymak baxı eco 280 fi kombide sıcak su ARADA BIR KESİLİYOR UZUN SÜRE SU AKITINCA TEKRAR GELİYOR .DAHA SONRA TEKRAR KESİLİYOR SORUN NE OLABİLİR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alibey… Kombinizde ekran olmadığı için cihaz bir hata kodu vermez. Ancak 3 led bulunur. Bu ledlerde kırmızı yanan veya yanıp sönen varsa eğer cihazı resetlemeyi deneyin. Cihaz yine de sorun çıkarırsa birkaç kez arka arkaya resetleyebilirsiniz. Ancak hiçbir uyarı yoksa eğer bu işlemi de yapmanıza gerek yoktur. Servis yardımı almanız gerekir. Kombide sıcak su ntc sensörü, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Arızayı yerinde görmeden yine de tabi net bilgi aktaramıyoruz maalesef.

 2. Suat gök dedi ki:

  Kombi kışlık konumdasıcak su veriyor ama yazlık konuma aldığımızda reset lambası yanıp sönüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Suat Bey… Kombi yaz konumundayken uzun süre kullanıma bağlı en yakındaki birkaç peteği ısıtabilir. Aynı şekilde kış konumundayken de musluklara kısa süreliğine sıcak su verebilir. Bu her kombinin çalışma sistemidir. Bu yüzden size kombi kış konumunda sıcak su veriyor gibi geliyor. Ancak bu su hem kaynar olmaz hem de uzun süreli olmaz. Yani kombinizde sıcak su sorunu her konum için geçerlidir. Reset lambası yanıyorsa cihaz sıcak suda arızaya geçiyor demektir. Birkaç resetleme işlemi uygulayın. Ancak herhangi bir değişiklik veya arıza durumunda düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 3. Nazira dedi ki:

  Kombinin hiç ışıkları yanmiyor…yani elektrik gelmiyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Sigorta yada pirizden cihaza elektrik geliyor mu ona bakmalısınız cihaza elektrik geliyor ise elektronik kart arızası olabilir. Kombiye elektrik gelmiyor ise onu elektrikçiye baktırarak çözüm sağlaya bilirsiniz.

 4. Suleyman ökbay dedi ki:

  Kombi kendi kendine çok kısa süre çalışıyor hem Petek’le hemde mutfak suyunda Baymak Eco modeli

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Kombi ayarı minimum değere yakınsa eğer çok sık devreye girip çalışıyor olması normaldir. Isı ayarlarını yükselterek yeniden bir deneme yapın. Yine aynı durum varsa eğer kombide sorun olabilir. Net teşhis için de sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama