Baymak Baxi Luna 3 Kombiye Su Basma

Baxi Luna 3 Kombiye Nasıl Su Basılır?

Baxi Luna 3 kombiye su basmak için cihazın alt kısmında yer alan kırmızı vanayı kullanmalısınız. Bu vana doldurma musluğudur.

Kombi altında monteli durumda olan göstergenin biraz solunda yer alan “köşeli kırmızı musluğu sola çevirdiğiniz zaman cihaza su basmış olursunuz.” Musluğu çevirmeniz sonrasında cihazdan su sesi gelir ve sağ köşede yer alan basınç göstergesinde ilerleme olur. “1 ile 2 bar arası ideal basınç seviyesidir.” Bu değere gelene kadar su basma işlemini devam ettirin. İşlem bitiminde parçayı sağa çevirip kapatın ve iyice sıkın.

Basıncın Düşük Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yukarıdaki resimde Baymak Baxi Luna 3 model kombi görüntüsü vardır. Sağ köşeye bakarsanız basınç göstergesi olduğunu göreceksiniz. Baymak Baxi Luna 3 model kombi panelinde “E10 arıza kodu” olduğunda bu göstergeyi kontrol edin. 0-1-2-3-4 diye sıralanan göstergenin 0 a yakın olduğunu gördüğünüzde basınç düşük demektir ve cihaza su basmanız gerekmektedir. Ekranda E10 hata kodu olmadan da bu göstergeyi takip ederek basıncın düşük olduğunu anlayabilirsiniz.

İşlemi yapma sırasında doldurma musluğundan su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu arızalı demektir. Doldurma musluğunu çevirdiniz su sesi geliyor fakat basınç değeri sabit kalıyorsa göstergede sorun vardır. Su basma işlemini yaptınız fakat ekranda hala E10 arıza kodu yanıyor resetlemenize rağmen düzelme olmuyorsa doldurma musluğu basınç anahtarında sorun vardır. Bu gibi durumlarda servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Barış cila dedi ki:

  Baymak Kombi kullanıyorum sürekli basınç arızası veriyordu kalorifer peteklerinde su sızıntısı olduğunu tespit ettim orayı kapattım fakat basınç arızası vermeye devam ediyor alttaki vana artık işlem görmüyor şu anda f37 arızası ekranda herhangi bir işlem yapamıyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Barış Bey… Tesisatta bir kaçak durumu varsa eğer vanayı kapatsanız bile kaçak durumu devam eder ve basınç bu sebeple düşer. Tesisattaki kaçak durumu giderilmeden kombi basınç sorunu da çözümlenemez. Bize kalırsa uzman bir tesisatçıdan yardım alarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz.

 2. birce dedi ki:

  merhaba. söylenilen musluğu çevirdiğimde yanındaki açık daireden su tamamen aşağı tutuyor. barometre 4ü geçiyor, kapadığımda da yavaşça inerek yine aynı hatayı veriyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Birce Hanım… Kombinizde basınçla alakalı bir sorun var. Kombi su akıtıyorsa bu sebeple de basıncı düşürüyor olabilir. Bu teknik bir sorundur. Sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de olmadığı için bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 3. Ahmet BİLEN dedi ki:

  Merhabalar bende baymak Luna3 kombi kullanıyorum 2 günde bir kombiye su takviyesi yapıyorum sizce bu durum normal mi?
  Bakıyorum kombide herhangi bir su kaçağı yoktur.
  İlginiz için çok teşekkür ediyorum.
  Düşüncelerinizi fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombiye 2 günde bir su basmak normal değildir. Ancak cihaz arızaya geçiyor da mı su basıyorsunuz bu da önemlidir. Yani kombi basıncı 2 günde bir, 1.5 veya 2 bardan 1 barın altına kadar düşüyorsa bu bir sorundur. Bu durum; genleşme tankının havasının bitmesine, tankın delik olmasına veya eşanjör kireçlenmesine bağlı olabilir. Tabi tesisatı da kontrol etmek gerekir. Gözle görülür bir su kaçağı olmasa bile sıva altı kaçağı olabilir.

 4. Celalettin Ateş dedi ki:

  merhaba,
  kontrol panelinde bulunan power düğmesi kırıldı. Tamiri mümkün mü? Kaç liraya mal olur?
  teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Celalettin Bey… Kombilerde power düğmesi yoktur. Tuşlar kırıldıysa tuş takımı komple değiştirilir veya çevrilebilir bir düğme ise düğme değiştirilir. Konu hakkında ve ücret bilgisi konusunda bilgi almak için çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Petek Yıkama