Baymak Baxi Luna 3 Kombiye Su Basma

Baxi Luna 3 Kombiye Nasıl Su Basılır?

Baxi Luna 3 kombiye su basmak için cihazın alt kısmında yer alan kırmızı vanayı kullanmalısınız. Bu vana doldurma musluğudur.

Kombi altında monteli durumda olan göstergenin biraz solunda yer alan “köşeli kırmızı musluğu sola çevirdiğiniz zaman cihaza su basmış olursunuz.” Musluğu çevirmeniz sonrasında cihazdan su sesi gelir ve sağ köşede yer alan basınç göstergesinde ilerleme olur. “1 ile 2 bar arası ideal basınç seviyesidir.” Bu değere gelene kadar su basma işlemini devam ettirin. İşlem bitiminde parçayı sağa çevirip kapatın ve iyice sıkın.

Basıncın Düşük Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yukarıdaki resimde Baymak Baxi Luna 3 model kombi görüntüsü vardır. Sağ köşeye bakarsanız basınç göstergesi olduğunu göreceksiniz. Baymak Baxi Luna 3 model kombi panelinde “E10 arıza kodu” olduğunda bu göstergeyi kontrol edin. 0-1-2-3-4 diye sıralanan göstergenin 0 a yakın olduğunu gördüğünüzde basınç düşük demektir ve cihaza su basmanız gerekmektedir. Ekranda E10 hata kodu olmadan da bu göstergeyi takip ederek basıncın düşük olduğunu anlayabilirsiniz.

İşlemi yapma sırasında doldurma musluğundan su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu arızalı demektir. Doldurma musluğunu çevirdiniz su sesi geliyor fakat basınç değeri sabit kalıyorsa göstergede sorun vardır. Su basma işlemini yaptınız fakat ekranda hala E10 arıza kodu yanıyor resetlemenize rağmen düzelme olmuyorsa doldurma musluğu basınç anahtarında sorun vardır. Bu gibi durumlarda servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Burhan polat dedi ki:

  öncelikle merhabalar kolay gelsin kombimiz baxi luna3 310fi model kombimizin su barını 1.5 dolduruyoruz daha sonra kombi çalışıyor fakat elektikler kesildiğinde bardaki su basıncı tekrar kendiliğinden sıfıra düşüyor peteklerin havasınıda aldık tekrar su verdik çalışıyor ama elektirik kesildiğinde yani kombi çalışmadığı zaman tekrar su basıncı düşüyor arıza ışığı yanıp sönüyor kombinin altındaki kırmızı su doldurma vanasıyla sağ taraftaki boşaltma vanasını arasındaki kırmızı bir vana var valf gibi dışı sarı malzeme pirinç ağzı aşağıya bakıyor içten vidalı gibi suyu çok verdiğimizde orada çok az birkaç damla su geliyor acaba bar göstergesindemi sorun var yoksa basınç ayarımı yeniden yapılması gerek yada resetleyip yenidenmi açmak lazı yoksa bunun için servisimi çağırmak gerekiyor şu anda çalışıyor ama elektirikler kesildiği zaman basınç kendiliğinden düşüyor sonra elektirikler geldiği zaman arıza işareti yanıp sönüyor O, bahsetiğim iki vana arasındaki kırmızı başlıklı valf benzeri vana ne işe yarıyor çünkü onu öne doğru çekip ters yöne çevirdiğmizde ondanda su boşalıyor iyice sağa doğru sıktığımızda su kesiliyor anca bir müdet çok azda olsa damlama yapıyor arıza ondanmı kaynaklı bilgilendiriseniz çok sevinirim memnu kalırım şimdiden teşekkür ederim yorumunuzu ve cevabınızı bekliyorum iyi geceler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burhan Bey… Kombide ya da tesisatta su kaçağı olabilir. Genleşme tankının havası bittiğinde veya delik olduğunda da bu sorunu yaşayabilirsiniz. Ana eşanjör kireçlenmiş de olabilir. Sıva altında gözle görülmeyen tesisat kaçakları olduğunda da su basıncı düşmektedir. Sorunun teşhisi için cihazın yerinde incelenmesi gerekiyor.

 2. Esra yıldırım dedi ki:

  Kombi e10 arıza veriyordu aşağıda olan kırmızı vanayı cevirdik düzeldi ama diğer taraftan su damlıyor ne yapabilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Esra Hanım,
   Doldurma musluğu, plaka-ana eşanjör, genleşme tankı, emniyet ventili, pompa, blok gibi parçalarda sorun olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir, hava prujörünün ağzı tıkalı olabilir. Bağlantılarda gevşeme durumu söz konusu olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama