Ariston Kombi SP1, SP2, SP3 Arızası

Ariston Kombide SP1, SP2, SP3 Arızası Nedir?

Kombi kullanıldığı sırada bir sıcak su musluğu açıldığında veya petekler ısınmaya geçtiğinde brülörde alev yani kombide yanma gerçekleşir. Bu durum ateşleme olarak da adlandırılmaktadır. Yalnız kombilerin geneli ateşleme öncesi alev denemesi yapmaktadır. Alev denemesi de genellikle 3 kez olmakta, alev denemesi sonrası başarılı olunursa cihaz ateşleme yapmaktadır.  Aksi durumda direk arızaya geçmektedir. İşte bu aşamada Ariston markalı kombilerin genel modellerinde:

 • SP1; Kombi ilk alev denemesini yapıyor, alev başarılı olursa bu kod ekranından kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa cihaz 2.alev denemesine geçer.
 • SP2; Kombi ilk alev denemesini yapmış ancak başarılı olunamamış. Alev oluşmadığı için 2.alev denemesi yapıyor. Başarılı olunursa bu kod ekrandan kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa cihaz 3. yani son alev denemesine geçer.
 • SP3; Kombi 2. kez alev denemesi yapmış ve yine başarılı olunamamış. Alev oluşmadığı için 3.yani son alev denemesi yapıyor. Başarılı olunursa bu kod ekrandan kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa kombi 501 (gaz yokluğu-ateşleme) arızasına geçer.

Ariston Kombide 501 Arızası Nedir?

Gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Dairede gaz kesintisi olmadığından emin olmalıdır. Gaz kontrolü ve gaz vanaları kontrolü gerçekleştirmelidir. Dairede gaz kesintisi yoksa, ocak çalışıyorsa, kombi resetlenmelidir. Birkaç resetleme işlemi sonrasında sorun hala devam ediyorsa servis yardımı almak gerekir.

Arızanın Muhtemel Sebepleri Nelerdir?

 • Anakart arızası,
 • Gaz valfi arızası,
 • İyon elektrodu arızası,
 • Ateşleme elektrodu arızası,
 • Kombi yoğuşmalı ve açık balkondaysa, bu sorun kışın yaşandıysa, yoğuşma gider hortumu tıkanmış veya donmuş olabilir.

Bu kontroller ve müdahale mutlaka uzman servis ekiplerince yapılmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Ersin Karacan dedi ki:

  Merhaba,

  Kombim Ariston Clasx marka Sp1 ve Sp2 arızası veriyor, reset atıyorum ancak, oynı sorunu tekrar veriyor sıcak su çalışmıyor konu hakkında yardımlarınızı talep etmekteyim.

  Teşekkür ederiz,
  İyi çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey… Arıza detayı, yapılması gereken işlemler ve arızanın muhtemel sebepleri makalemizde yazmaktadır. Cihazınız alev kaybı hatası veriyor. Yani ya brülörde alev oluşmuyor ya da oluşan alev sönüyor. Cihazı resetlemenize karşın arıza tekrarı oluyorsa bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. Ömer bebek dedi ki:

  Ariston marka kombim 504 hatasi veriyor ,resetledim.Bir süre çalışıyor , sonra SP3 hatası veriyor düzeliyor sonra tekrar SP3 hatası veriyor .Resetleme yapıyoruz sürekli .
  Yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Ariston kombilerde 504 alev kopması sorunudur. SP3 de zaten makalemizde belirttiğimiz gibi cihazın 3 alev denemesinin de başarısız olduğunu belirtir. Arıza durumunda cihazı sadece resetlemelisiniz. Ancak arıza tekrarı oluyorsa, sorun düzelmiyorsa servis yardımı almanız gerekiyor. Bu durum ateşleme sistemine de bağlı olabilir, baca sistemine de bağlı olabilir. Teknik yardım almak isterseniz; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. Kadir Daştan dedi ki:

  Ariston kombim var. Sıcak suyu açınca kombi ateşliyor, yanma oluyor. ancak sıcak su vermiyor. yanma sonucunda da peteklerin ısısı artıyor. sebebi ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Bu durum; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçalara bağlı olabilir. Ancak yine de arızayı yerinde görmeden net bilgi aktaramıyoruz maalesef.

 4. Engin TURPCU dedi ki:

  Daha önce yazdım.kombi SP3 arızası veriyor diye.serviste iki gün önce geldiler.fakat şuan daha çok bu arızayı veriyor.sorunu halletmenizi ivedilikle bekliyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Daha öncesinde de yanıtlamıştık. SP3 uyarısı makalemizde de açıkladığımız gibi 3.alev denemesinin başarısız olduğunu belirtir. Bu durum hem baca sistemi hem de ateşleme sistemine bağlı olabilir. Hatta cihazınız yoğuşmalıysa yoğuşma hortumu tıkalı olduğu için de bu sorun yaşanabilir. Servis geldi müdahale etti ancak arıza sıklaştıysa biz de servis ekibimizi yönlendirerek size yardımcı olabiliriz. Bunun için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 5. Engin TURPCU dedi ki:

  Kombi sürekli sp3 arızası veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi cihaz 3.Alev denemesini yapmış ancak başarılı olunamadığı için bu uyarıyı vermiş. Bu hata durumu için alev kesintisi denilebilir. Baca sistemi ve ateşleme sistemini yerinde kontrol etmemiz gerekiyor.

Petek Yıkama