Ariston Kombi SP1, SP2, SP3 Arızası

Ariston Kombide SP1, SP2, SP3 Arızası Nedir?

Kombi kullanıldığı sırada bir sıcak su musluğu açıldığında veya petekler ısınmaya geçtiğinde brülörde alev yani kombide yanma gerçekleşir. Bu durum ateşleme olarak da adlandırılmaktadır. Yalnız kombilerin geneli ateşleme öncesi alev denemesi yapmaktadır. Alev denemesi de genellikle 3 kez olmakta, alev denemesi sonrası başarılı olunursa cihaz ateşleme yapmaktadır.  Aksi durumda direk arızaya geçmektedir. İşte bu aşamada Ariston markalı kombilerin genel modellerinde:

 • SP1; Kombi ilk alev denemesini yapıyor, alev başarılı olursa bu kod ekranından kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa cihaz 2.alev denemesine geçer.
 • SP2; Kombi ilk alev denemesini yapmış ancak başarılı olunamamış. Alev oluşmadığı için 2.alev denemesi yapıyor. Başarılı olunursa bu kod ekrandan kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa cihaz 3. yani son alev denemesine geçer.
 • SP3; Kombi 2. kez alev denemesi yapmış ve yine başarılı olunamamış. Alev oluşmadığı için 3.yani son alev denemesi yapıyor. Başarılı olunursa bu kod ekrandan kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa kombi 501 (gaz yokluğu-ateşleme) arızasına geçer.

Ariston Kombide 501 Arızası Nedir?

Gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Dairede gaz kesintisi olmadığından emin olmalıdır. Gaz kontrolü ve gaz vanaları kontrolü gerçekleştirmelidir. Dairede gaz kesintisi yoksa, ocak çalışıyorsa, kombi resetlenmelidir. Birkaç resetleme işlemi sonrasında sorun hala devam ediyorsa servis yardımı almak gerekir.

Arızanın Muhtemel Sebepleri Nelerdir?

 • Anakart arızası,
 • Gaz valfi arızası,
 • İyon elektrodu arızası,
 • Ateşleme elektrodu arızası,
 • Kombi yoğuşmalı ve açık balkondaysa, bu sorun kışın yaşandıysa, yoğuşma gider hortumu tıkanmış veya donmuş olabilir.

Bu kontroller ve müdahale mutlaka uzman servis ekiplerince yapılmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Engin TURPCU dedi ki:

  Daha önce yazdım.kombi SP3 arızası veriyor diye.serviste iki gün önce geldiler.fakat şuan daha çok bu arızayı veriyor.sorunu halletmenizi ivedilikle bekliyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Daha öncesinde de yanıtlamıştık. SP3 uyarısı makalemizde de açıkladığımız gibi 3.alev denemesinin başarısız olduğunu belirtir. Bu durum hem baca sistemi hem de ateşleme sistemine bağlı olabilir. Hatta cihazınız yoğuşmalıysa yoğuşma hortumu tıkalı olduğu için de bu sorun yaşanabilir. Servis geldi müdahale etti ancak arıza sıklaştıysa biz de servis ekibimizi yönlendirerek size yardımcı olabiliriz. Bunun için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 2. Engin TURPCU dedi ki:

  Kombi sürekli sp3 arızası veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi cihaz 3.Alev denemesini yapmış ancak başarılı olunamadığı için bu uyarıyı vermiş. Bu hata durumu için alev kesintisi denilebilir. Baca sistemi ve ateşleme sistemini yerinde kontrol etmemiz gerekiyor.

Petek Yıkama