Ariston Kombi SP1, SP2, SP3 Arızası

Ariston Kombide SP1, SP2, SP3 Arızası Nedir?

Kombi kullanıldığı sırada bir sıcak su musluğu açıldığında veya petekler ısınmaya geçtiğinde brülörde alev yani kombide yanma gerçekleşir. Bu durum ateşleme olarak da adlandırılmaktadır. Yalnız kombilerin geneli ateşleme öncesi alev denemesi yapmaktadır. Alev denemesi de genellikle 3 kez olmakta, alev denemesi sonrası başarılı olunursa cihaz ateşleme yapmaktadır.  Aksi durumda direkt arızaya geçmektedir. İşte bu aşamada Ariston markalı kombilerin genel modellerinde:

 • SP1; Kombi ilk alev denemesini yapıyor, alev başarılı olursa bu kod ekranından kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa cihaz 2.alev denemesine geçer.
 • SP2; Kombi ilk alev denemesini yapmış ancak başarılı olunamamış. Alev oluşmadığı için 2.alev denemesi yapıyor. Başarılı olunursa bu kod ekrandan kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa cihaz 3. yani son alev denemesine geçer.
 • SP3; Kombi 2. kez alev denemesi yapmış ve yine başarılı olunamamış. Alev oluşmadığı için 3.yani son alev denemesi yapıyor. Başarılı olunursa bu kod ekrandan kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa kombi 501 (gaz yokluğu-ateşleme) arızasına geçer.

Ariston Kombide 501 Arızası Nedir?

Gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Dairede gaz kesintisi olmadığından emin olmalıdır. Gaz kontrolü ve gaz vanaları kontrolü gerçekleştirmelidir. Dairede gaz kesintisi yoksa, ocak çalışıyorsa, kombi resetlenmelidir. Birkaç resetleme işlemi sonrasında sorun hala devam ediyorsa servis yardımı almak gerekir.

Arızanın Muhtemel Sebepleri Nelerdir?

 • Anakart arızası,
 • Gaz valfi arızası,
 • İyon elektrodu arızası,
 • Ateşleme elektrodu arızası,
 • Kombi yoğuşmalı ve açık balkondaysa, bu sorun kışın yaşandıysa, yoğuşma gider hortumu tıkanmış veya donmuş olabilir.

Bu kontroller ve müdahale mutlaka uzman servis ekiplerince yapılmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (27 Yorum)

 1. Selim Kutay Portukal dedi ki:

  Ariston marka 3 senelik bir cihaz kullanıyorum. Ateşlemesinde problem var. Kombim belirli aralıklarda ateşlemeyi bırakıyordu ve 501 arızası verip reset attırıyordu. Ancak son günlerde gaz konusunda sıkıntı olmamasına rağmen akan hiçbir şekilde su ısıtma yapmıyor. Ne yapabilirim ?

 2. Aysan Çönge dedi ki:

  Ariston yogusmali kombi kullanıyorum daha 2 sene olmadı takılali sp3 eror veriyor tehlikeli bir durum olurmu kombiyi kapatmayı düşünüyorum teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aysan Çönge… Makalemizde belirtildiği gibi; kombi 2. kez alev denemesi yapmış ve yine başarılı olunamamış. Alev oluşmadığı için 3.yani son alev denemesi yapıyor. Başarılı olunursa bu kod ekrandan kısa sürede silinir. Alev başarılı olmazsa kombi 501 (gaz yokluğu-ateşleme) arızasına geçer. Dairede gaz kesintisi yoksa, kombiyi resetlemelisiniz. Birkaç resetleme işlemi sonrasında sorun hala devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Sefer demir dedi ki:

  Ariston marka kombim önce err sp2 yaptı bir kaç defa denedim sonrada 304 kodu verdi bende şarteli indirdim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sefer Bey… SP2 2. alev denemesi başarısız demek. Cihazı kısa sürede fazla resetlediği için 304 arızasına geçmiş. Dairenizde gaz kesintisi yoksa servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Ayşenur Aydoğan dedi ki:

  Merhaba, Ariston klas evo model kombiniz 5-6 dakikada bir kullanım olmadığı zamanlarda SP3 ve ERR uyarısı veriyor ateşleme yapılınca sol tarafta bir yağmur damlası işareti oluyor daha sonra tekrar normale dönüyor ama gözlemliyorum bir süredir kullanım olmadığı anda böyle olması normal mi resetlersem sorun çözülür mü yoksa yetkili servisi mi çağırmam gerekir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşenur Hanım… SP3 uyarısı vermesi normal değildir. Cihaz 3.alev denemesini yaparsa bu uyarıyı verir. Yani öncesinde 2 alev denemesi başarısız olmuş demektir. Ateşleme esnasında ekranda beliren damla sembolü aslında alev sembolüdür. Kombi devreye girip ihtiyaca yanıt verdiğinde ateşleme gerçekleşir ve ekrana bu sembol yansır. Kombide talep olmadığında veya petekler ısınıp dinlenmeye geçtiğinde ekrandan alev sembolü kaybolur. Bu sembol bir arıza belirtisi değildir. Ancak SP3 uyarısı için bi servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama