444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Ariston Clas Evo Arıza Kodlarıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Ariston Clas Evo Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ariston Clas Evo 24 FF/28 FF hermetik model kombiler, Ariston Clas Evo 24 CF bacalı model kombiler için geçerlidir. Arıza kodlarından önce ekranda Err yazısı daha sonrasında arıza kodu (örneğin; 501 arıza kodu) yanıp söner. Aşağıda sunacağımız bilgiler ekranda yanıp sönen arıza kodları ve açıklamalı ile alakalıdır.

 1. 101 Arızası Aşırı sıcaklık sorunu.
 • Çözüm Genelde sıkça karşılaştığımız arıza kodlarından biri olmaktadır. Cihaz içindeki su sıcaklığının en yüksek değeri de aştığını belirtir. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir. Kombi altındaki özellikle de kalorifer sistemine ait olan vanaların kapalı olması, petek vanalarının kapalı olması gibi durumlarda yaşanabilir. Servis öncesi vanaları kontrol ederek kapalı olanları açabilir, özellikle de konut içinde en az 3 kaloriferi kullanabilirsiniz. Vanaları kontrol ettikten sonra kombiye reset atmanız gerekir. Panelde yer alan “Reset” düğmesine basarak cihaza reset atabilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza düzelmezse eğer; ana eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi parçalar arızalı olabilir. Tesisat tıkalı veya filtrede (kalorifer dönüş borusu içindeki filtrede) tıkanıklık olabilir. Arıza tespit ve onarımı için servisi aramanız gerekmektedir.

Ariston Clas Evo Arıza Kodları

 1. 103-104-105-106-107-108 Arızası Yetersiz dolaşım sorunu.
 • Çözüm Bu arıza kodlarından biri ekranda belirdi ise öncelikle panel solunda yer alan basınç göstergesine bakmalısınız. Basınç göstergesi ibresi eğer 1 barın altında duruyor ise tesisata su basmanız gerekir. Ariston Clas Evo model kombinin sağ altında monteli olan mavi renkte, çiçek şeklindeki doldurma musluğunu önce yavaşça aşağı doğru çekmeli daha sonra sola çevirerek basınç göstergesi 1,5 i gösterene kadar su basmalısınız. İşlem sonrasında doldurma musluğunu açık bırakmayın. Uygulamadan sonra arıza düzelir ancak düzelme olmaz ise “Reset” düğmesine basabilir ve kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrası da arızada düzelme durumu olmaz ise su dolaşımı sağlanmıyor demektir. Yani tesisat içinde su olmasına karşın dolaşım sağlanmıyordur. Bu durumda; ana eşanjörde, pompada sorun olabilir. Kalorifer filtresi tıkanmış olabilir ya da tesisat tıkalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 305-306-307 Arızası P.C.B problemi.
 • Çözüm Yani elektronik kart arızası olarak adlandırabiliriz. Bu gibi arıza durumlarında kullanıcı olarak dilerseniz servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Panel üzerinde yer alan “Reset” düğmesine basarsanız eğer cihazı resetlemiş olursunuz. Arıza durumu düzelmezse eğer işlemi birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine bir sonuç alamadıysanız eğer bu durumda Ariston Servisi’ni aramanız gerekir. Anakart arızalı ise tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenebilir. Bu yüzden işi uzmanına bırakmanız şarttır.
 1. 501 Arızası Alev yokluğu sorunu.
 • Çözüm Ateşleme problemi olarak bilinen arıza kodudur. Teknik açıdan en sık yaşanan arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda kombinize gaz gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz gelmekte ise “Reset” butonuna basarak kombiye birkaç defa reset atmalısınız. Resetleme işlemi sonucunda arıza durumu devam etmekte ise; iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında, gaz armatöründe veya elektronik kartta problem olabilir. Arızanın kesin teşhis edilmesi ve onarılması için uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 601 Arızası Egzos dumanı tahliye sorunu (yalnızca bacalı kombilerde).
 • Çözüm Sadece bacalı model Clas Evo kombilerde karşılaşılan arıza kodudur. Hava akış arızası olarak adlandırabiliriz. Bu gibi arıza durumlarında; baca çekmiyor olabilir, baca tıkanmış olabilir ya da baca sensöründe sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman desteği almanız gerekmektedir. Bu konuda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 • CEVRİYE Kiraz

  Merhabalar ,
  Ben İzmir Bornova evka 3 semtinde oturuyorum, benim kombim petekleri ısıtıyor fakat çeşmelerden sıcak su gelmiyor. Sıcak suyu açtığımda bir müddet sonra sıcak su gelecekmiş gibi su ılıklaşıyor ( belki bir bardak ) kadar akıyor tekrar normal soğuk su geliyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Cevriye Hanım… Kombide sıcak su için çalışan birçok parça vardır. Ekranda bir arıza kodu belirmiyorsa sıcak su sorunu konusunda detaylı bilgi vermek maalesef mümkün değildir. Birçok parçada sorun olabileceği için arızanın net teşhis edilmesi açısından sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almanızı öneririz.

 • Merhabalar kombim ariston genus arıza ise 302 gp gui iletişim hatası acaba çözümü nedir ? Teşekkürler

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Emre Bey… İletişim sorunlarında kombi kablo bağlantılarında veya elektronik kartında sorun olabilir. Sorunun yine de net teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis çağırmalısınız.

 • evren adıgüzel

  Kombimi alalı 2 sene oldu son 1 aydır eror 308 diye kod hatası veriyor. hataya geçince hiç bir tuş (reset, açma kapama vb.) fişden çekip 10 saniye bekleyip takınca çalışmaya başlıyor.. hata kodlarının listesinde 308 bulamadım nedendir yardımcı olabilrseniz sevinirim kombimin markası üzerinde yazan ariston clas evo…

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Evren Adıgüzel… Ariston Clas Evo model kombilerde 308 harici bir sorundur. Muhtemelen kart arızası gibi görünüyor ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için servis yardımı almanız gerekir.

 • merhabalar ariston genus kulanıyorum her türlu arızası oldu kendi kendine düzeldi ateşlemede sorun oldu fan çalıştı sadece eteş sen bolu yoktu aynmıyordu acıp kapatınca yanıyordu. şimdiki arıza petekleri ısıtıyor ama sıcak suyu ısıtmıyor restle diyor restelıyorum 10 15 sanıyede yine sönüyor su bıtıyor suyu basıyorum tekradan devam ediyor… ve arıza nedir.daha önce yaıtırdım dijitaline su gitmiş dediler ve hiç çaşıtırmadan degiştirdile yuksek ücret aldılar şimdi guvenmiyorum.çıkan parçayı baktırdım çalışıyormuş .arızası nedir…

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Esra Hanım… Kombi sadece Reset uyarısı vermez ekranda hata kodu da verir. Hata kodunu belirtmiş olsaydınız eğer açıklamasına göre arıza durumu hakkında tahmini de olsa bilgi verirdik. Ancak kombide birçok parça sıcak su için görev alır. Yani arızayı tespit etmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. İşlem yaptırdığınız değil de farklı bir servisi çağırabilirsiniz.

 • cengiz durukan

  kombim ariston clas evo en düşük kaç derecede çalıştırabilirim ben enson lcd pencerede 52 dereceye ayarlayabildim

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Cengiz Bey… Ariston Clas Evo model kombilerde sıcak su devresi için 36-60°C arası ayarlama yapılabilir, kalorifer devresi için 20-45°C arası ayarlama yapılabilir. Yaptığınız ayardan sonra ekranda kombi içerisindeki suyun sıcaklığı görüntülenir. Bu yüzden ekranda 52°C beliriyor olabilir.