Ariston Clas Evo Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ariston Clas Evo Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ariston Clas Evo 24 FF/28 FF hermetik model kombiler, Ariston Clas Evo 24 CF bacalı model kombiler için geçerlidir. Arıza kodlarından önce ekranda Err yazısı daha sonrasında arıza kodu (örneğin; 501 arıza kodu) yanıp söner.

 1. 101 Arızası Aşırı sıcaklık sorunu.
 • Çözüm Genelde sıkça karşılaştığımız arıza kodlarından biri olmaktadır. Cihaz içindeki su sıcaklığının en yüksek değeri de aştığını belirtir. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir. Kombi altındaki özellikle de kalorifer sistemine ait olan vanaların kapalı olması, petek vanalarının kapalı olması gibi durumlarda yaşanabilir. Servis öncesi vanaları kontrol ederek kapalı olanları açabilir, özellikle de konut içinde en az 3 kaloriferi kullanabilirsiniz. Vanaları kontrol ettikten sonra kombiye reset atmanız gerekir. Panelde yer alan “Reset” düğmesine basarak cihaza reset atabilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza düzelmezse eğer; ana eşanjör, pompa, üç yollu vana, kart, sensör gibi parçalar arızalı olabilir. Tesisat tıkalı veya filtrede (kalorifer dönüş borusu içindeki filtrede) tıkanıklık olabilir. Arıza tespit ve onarımı için servisi aramanız gerekmektedir.

 1. 103-104-105-106-107-108 Arızası Yetersiz dolaşım sorunu.
 • Çözüm Bu arıza kodlarından biri ekranda belirdi ise öncelikle panel solunda yer alan basınç göstergesine bakmalısınız. Basınç göstergesi ibresi eğer 1 barın altında duruyor ise tesisata su basmanız gerekir. Ariston Clas Evo model kombinin sağ altında monteli olan mavi renkte, çiçek şeklindeki doldurma musluğunu önce yavaşça aşağı doğru çekmeli daha sonra sola çevirerek basınç göstergesi 1,5 i gösterene kadar su basmalısınız. İşlem sonrasında doldurma musluğunu açık bırakmayın. Uygulamadan sonra arıza düzelir ancak düzelme olmaz ise “Reset” düğmesine basabilir ve kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrası da arızada düzelme durumu olmaz ise su dolaşımı sağlanmıyor demektir. Yani tesisat içinde su olmasına karşın dolaşım sağlanmıyordur. Bu durumda; ana eşanjörde, pompada sorun olabilir. Kalorifer filtresi tıkanmış olabilir ya da tesisat tıkalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 305-306-307 Arızası P.C.B problemi.
 • Çözüm Yani elektronik kart arızası olarak adlandırabiliriz. Bu gibi arıza durumlarında kullanıcı olarak dilerseniz servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Panel üzerinde yer alan “Reset” düğmesine basarsanız eğer cihazı resetlemiş olursunuz. Arıza durumu düzelmezse eğer işlemi birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine bir sonuç alamadıysanız eğer bu durumda Ariston Servisi’ni aramanız gerekir. Anakart arızalı ise tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenebilir. Bu yüzden işi uzmanına bırakmanız şarttır.
 1. 501 Arızası Alev yokluğu sorunu.
 • Çözüm Ateşleme problemi olarak bilinen arıza kodudur. Teknik açıdan en sık yaşanan arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda kombinize gaz gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz gelmekte ise “Reset” butonuna basarak kombiye birkaç defa reset atmalısınız. Resetleme işlemi sonucunda arıza durumu devam etmekte ise; iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında, gaz armatöründe veya elektronik kartta problem olabilir. Arızanın kesin teşhis edilmesi ve onarılması için uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 601 Arızası Egzos dumanı tahliye sorunu (yalnızca bacalı kombilerde).
 • Çözüm Sadece bacalı model Clas Evo kombilerde karşılaşılan arıza kodudur. Hava akış arızası olarak adlandırabiliriz. Bu gibi arıza durumlarında; baca çekmiyor olabilir, baca tıkanmış olabilir ya da baca sensöründe sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman desteği almanız gerekmektedir. Bu konuda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (31 Yorum)

 1. Şahin düş dedi ki:

  Bar 1.0 altında ve yükselmiyor su almaya başladığı an çık diye ses geliyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şahin Bey… Dairede su kesintisi yoksa, tesisat vanaları açıksa, doldurma musluğunu sola çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu yani kombiye su bastığınız parça bozuktur. Su sesi gelmesine rağmen basınç yükselmiyorsa; basınç sensörü, pompa, manometre gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ancak bu aşamada kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 2. Erdal genc dedi ki:

  Ariston kombi ateşleme yapmıyor baca şekli olan ışık yanıp sönüyor su ısıtmıyor sorun nedir yardımcı olabilir misiniz.tskler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey… Kombi baca uyarısı veriyor. Yani baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçmiş. Bu durum baca sistemi dahil kombide; kart, prosestat, fan gibi parçalara bağlıdır. Yine de tabi problemi yerinde görmemiz gerekiyor.

 3. Selen Akkaya dedi ki:

  Ariston kombi plus micro Tec sıcak su calısıyor ama petekler calışmıyor nedeni ne olabilir acaba cevabınızı burdan mı gorebilirim tesekkürler iyi aksamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selen Hanım… Öncelikle kombiniz biraz eski modellerden. Kombilerde petek konumu ayrı, sıcak su konumu ayrıdır. Tabi her iki devde için ortak çalışan parçalar da vardır. Kombi sıcak su verdiğine göre sadece kalorifer devresinde çalışan parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Ancak kombide kalorifer devresinde çalışan birçok parça olduğu için ve cihazınız da eski olduğu için sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi aktarmak zordur. Bu yüzden servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 4. Feyzullah yüksel dedi ki:

  Kambiyo kullanmaya başladığımız zaman şu ısıtırken uçak kalkarken verdiği ses gibi ses yapıyo kombi nedeni ve zararları nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Feyzullah Bey… Kombide ses yapma durumlarının en temel sebebi bakımsızlıktır. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmadığı için böyle bir durum olabilir. Ancak parçalarda da sorun olabilir. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. Belki şuanda ufak bir sorundur ancak ileride masrafı artırabilir.

 5. Aziz Yeşildağ dedi ki:

  Merhabalar Ariston kombim su olmadığı hatasını veriyor. Basıncı 1,5 getiriyorum bir müddet çalışıyor sonra kombinin heryerinden su geliyor, basınç sıfıra düşüyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aziz Bey… Kombi su akıttığı için basıncı sıfırlıyor. Su akıntısına yerinde müdahale gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almanız gerekiyor. Yani suyun nereden, hangi parçadan aktığını yerinde görmek gerekir.

 6. baki özdemir dedi ki:

  ariston kombiyi aldım alalı yüzüm güimedi arızadan kurtulamadım su an yine ESP 3 ERRP arızası yanmakta yapıldı yine aynı garanti bitti iş bitti kombi kadar tamir parası verdik

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Baki Bey… Teknik bir arıza durumu ve kombiler birçok sebeple arızalanabilir. Sorunu yerinde incelemek lazım. Doğru bir tespit ve müdahale önemlidir. Bunun için de bi uzman yardımı almanızı öneririz. Bizim tarafımızdan adresinize gelinerek işlem yapılmadığı için daha öncesinden ne işlem yapıldı bilemiyoruz maalesef.

 7. Emre çakmak dedi ki:

  Merhaba. Ariston clas model kombi kullanıyorum. Petek ayarı C35 yani 0 ile ilk nokta arası ayarda. Kullanılmayan odaların petekleri kısıldı sıcaklığı diğer odalar vermek amacıyla. Kombi her 4-5 dk da bir yanıyor sıcak suyu peteklere veriyor bu işlem 2 dk sürüyor. Kombinin çalışma prensibi normal mi? Menü Ok tuşuna bastığım zaman 222 sayısı çıkıyor bu ne demek?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombiyi en düşük sıcaklık ayarında kullandığınız için çok sık devreye giriyor. En düşük derecelerde kombinin çok sık devreye girmesi normaldir. Dereceyi artırarak deneme yapın. Derece yükseldikçe devreye girip çıkma süresi de artar. Yüksek derecelerde de yine çok sık devreye girip çıkarsa bu bir sorundur. Bunun için servis yardımı almanız gerekir. Menü ok tuşu cihazın parametre ayarlarına geçiştir. Yalnızca servis ekiplerince kullanılabilir. 222 dediğiniz de cihazın sistem olarak bir parametre ayarıdır. Parametre ayarları ile oynarsanız cihazın çalışma sistemi bozulabilir ve daha büyük sorunlar yaşanabilir.

 8. Murat sağduyu dedi ki:

  Merhabalar ,
  Kombim çalışıyor ve petekleri ısıtıyor fakat çeşmelerden sıcak su gelmiyor. Sıcak suyu açtığımda bir müddet sonra sıcak su gelecekmiş gibi su ılıklaşıyor ve tekrar soğuk su geliyor. Arıza kodu: 108 veriyor.. yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Ariston kombilerde 108 arızası yetersiz dolaşım sorunudur. Öncelikle kombi tesisat basıncını kontrol edin. Basınç değeri 1 barın altındaysa kombiye doldurma musluğuyla su basın ve basıncı 1,5 bar değerine kadar çıkarın. Basınç normalse eğer kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu işlemi de birkaç kez tekrar edin. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa sensör, pompa, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek daha sağlıklıdır. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 9. Akif Benli dedi ki:

  Merhabalar. ariston clas evo kombi kullanıyorum . kalorifer ayarını en düşük 40 derece altında bir sıcaklığa ayarladıktan sonra ekran da SERVİS yazısı beliriyor ve 40 derece de çalışmaya devam ediyor. Sorun nedir acaba?

 10. osman BALCI dedi ki:

  Kombi sürekli sigorta attırıyor. kombiyi açar açmaz sigorta atıyor.
  sigortamız 25 Amper regron. ne yapmamız lazım.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Kombi sigorta attırıyorsa muhtemelen elektronik kartında yani anakartında sorun vardır. Ancak bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekiyor.

 11. cengiz durukan dedi ki:

  kombim ariston clas evo en düşük kaç derecede çalıştırabilirim ben enson lcd pencerede 52 dereceye ayarlayabildim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Ariston Clas Evo model kombilerde sıcak su devresi için 36-60°C arası ayarlama yapılabilir, kalorifer devresi için 20-45°C arası ayarlama yapılabilir. Yaptığınız ayardan sonra ekranda kombi içerisindeki suyun sıcaklığı görüntülenir. Bu yüzden ekranda 52°C beliriyor olabilir.

 12. esra dedi ki:

  merhabalar ariston genus kulanıyorum her türlu arızası oldu kendi kendine düzeldi ateşlemede sorun oldu fan çalıştı sadece eteş sen bolu yoktu aynmıyordu acıp kapatınca yanıyordu. şimdiki arıza petekleri ısıtıyor ama sıcak suyu ısıtmıyor restle diyor restelıyorum 10 15 sanıyede yine sönüyor su bıtıyor suyu basıyorum tekradan devam ediyor… ve arıza nedir.daha önce yaıtırdım dijitaline su gitmiş dediler ve hiç çaşıtırmadan degiştirdile yuksek ücret aldılar şimdi guvenmiyorum.çıkan parçayı baktırdım çalışıyormuş .arızası nedir…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Kombi sadece Reset uyarısı vermez ekranda hata kodu da verir. Hata kodunu belirtmiş olsaydınız eğer açıklamasına göre arıza durumu hakkında tahmini de olsa bilgi verirdik. Ancak kombide birçok parça sıcak su için görev alır. Yani arızayı tespit etmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. İşlem yaptırdığınız değil de farklı bir servisi çağırabilirsiniz.

 13. evren adıgüzel dedi ki:

  Kombimi alalı 2 sene oldu son 1 aydır eror 308 diye kod hatası veriyor. hataya geçince hiç bir tuş (reset, açma kapama vb.) fişden çekip 10 saniye bekleyip takınca çalışmaya başlıyor.. hata kodlarının listesinde 308 bulamadım nedendir yardımcı olabilrseniz sevinirim kombimin markası üzerinde yazan ariston clas evo…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Evren Adıgüzel… Ariston Clas Evo model kombilerde 308 harici bir sorundur. Muhtemelen kart arızası gibi görünüyor ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için servis yardımı almanız gerekir.

 14. emre kece dedi ki:

  Merhabalar kombim ariston genus arıza ise 302 gp gui iletişim hatası acaba çözümü nedir ? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… İletişim sorunlarında kombi kablo bağlantılarında veya elektronik kartında sorun olabilir. Sorunun yine de net teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis çağırmalısınız.

   1. erhan dedi ki:

    Kombi m de err SP1 SP2 diye yaźılar geliyor ve çalışmıyor ne yapmam gerekiyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Erhan Bey… Ariston model kombilerde SP1: ilk alev denemesi sonrası başarısız sonuç demektir. SP2: ikinci alev denemesi sonrası başarısız sonuç demektir. Kombiyi resetlediğinizde ekranda SP3: yani 3 alev denemesi sonrası başarısız sonuç ardından 501 arızasına geçer. Kombiler bu şekilde 3 alev denemesi yapar. Brülörde alev oluşmazsa cihaz gaz yokluğu yani 501 arızasına geçer. Bu durumda önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanalarını kontrol ederek açık olduğundan emin olun. Dairenize ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer; gaz valfi, anakart, elektrotlar, fan gibi parçalarda sorun olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem gaz kontrolü ve resetleme işlemidir. Yine de sorunda değişiklik olmuyorsa servis yardımı almanız şarttır.

 15. CEVRİYE Kiraz dedi ki:

  Merhabalar ,
  Ben İzmir Bornova evka 3 semtinde oturuyorum, benim kombim petekleri ısıtıyor fakat çeşmelerden sıcak su gelmiyor. Sıcak suyu açtığımda bir müddet sonra sıcak su gelecekmiş gibi su ılıklaşıyor ( belki bir bardak ) kadar akıyor tekrar normal soğuk su geliyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cevriye Hanım… Kombide sıcak su için çalışan birçok parça vardır. Ekranda bir arıza kodu belirmiyorsa sıcak su sorunu konusunda detaylı bilgi vermek maalesef mümkün değildir. Birçok parçada sorun olabileceği için arızanın net teşhis edilmesi açısından sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama