Ariston Alteas One Net/Clas One Arıza Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Ariston Alteas One Net ve Ariston Clas One model yoğuşmalı kombiler hakkındadır.

Ariston Alteas One Net/Clas One Hata Kodları

 1. 101 Arızası Aşırı ısınma problemi.
 • Çözüm Arıza durumunda önce kombi su basıncına bakın. Basıncın 1.5 bar olduğundan emin olun. Basınç düşükse cihaza su basarak basıncı ideal seviyeye getirin. Petek ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Ardından kombiyi resetlemeyi deneyin. Arıza düzelmezse resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Sonuç yine değişmiyorsa servis yardımı almanız gerekir. Tesisatta, filtrede tıkanıklık olabilir. Ayrıca eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir.
 1. 103/104/105/107 Arızası Yetersiz devir daim sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kombi basıncı düşükse su basmalı, petek ve tesisat vanaları kapalıysa açmalı, kombiyi resetlemelisiniz. Bu işlemlerden sonra da sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız. Tesisat veya filtre tıkalı olabilir. Kombide; pompa, eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. 108 Arızası Düşük basınç sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda ekranda “su doldurma gerekiyor” yazısı da belirecektir. Bu arızayla karşılaştığınızda kombi basıncı yetersiz demektir ve kombiye su basmanız gerekir. Kombi altında monteli durumda olan doldurma musluğu ile basıncı 1.5 bara kadar çıkarmalısınız. İşlem bitiminde doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. İşlemi yapamazsanız, işlem sonrası sorun düzelmezse veya işlemi şu sıralar çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 110 Arızası Çıkış sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Kalorifer çıkış sensöründe, sensör bağlantı soketlerinde veya bağlantı kablolarında sorun olabilir.
 1. 305/306/307 Arızası PCB arızası.
 • Çözüm Arıza durumuyla karşılaştığınızda cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. İşlem bitiminde sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir. Kart arızası olma ihtimali yüksektir. Kartın tamiri-değişimi gerekebilir. Kablo bağlantılarında kısa devre veya kopukluk da olabilir.
 1. 501 Arızası Alev eksikliği.
 • Çözüm Arıza durumu öncesi cihaz birkaç kez alev denemesi yapar. Bu alev denemeleri sırasında ekranda SP1, SP2, SP3 kodları belirir. SP1 ilk alev denemesinin başarısız olduğunu belirtir. SP2 ikinci alev denemesinin başarısız olduğunu belirtir. SP3 ise üçüncü alev denemesinin başarısız olduğunu belirtir. 3 alev denemesi de başarısız olursa kombi 501 arızasına yani alev eksikliği-gaz yokluğu arızasına geçer. Arıza durumunda dairede gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz kesintisi durumu yoksa eğer, kombiye de gaz geldiğinden eminseniz kombiyi birkaç kez resetlemeniz gerekir. Bu işleme rağmen düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Elektronik kart, gaz armatörü, elektrot gibi parçalarda sorun olabilir. Kombiyi yerinde incelemek gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Turan Bilen dedi ki:

  Kombi ısitma sistemi calisyor iken mavi ledli alev göstergesi ve alev işareti sürekli yanmalı mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Turan Bey… Kombinin devreye girip ısıtma yaptığını veya talebe yanıt verdiğini belirttiği için ledin mavi şekilde yanması ve alev sembolünün belirmesi normaldir.

 2. Elvan hasbet dedi ki:

  Aristo’n alteas one kombimizde kilit tuşuna basıyorum ama etkin hale gelmiyor bir çok kez denedim. Şalterini bir kaç kez açtım kapattım ama yine olmuyor,kilit tuşu etkin hale gelmediği için kombiye müdahale edemiyorum acil bilgi verebilir misiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elvan Hasbet… Çağrı merkezimizi ararsanız ekiplerimiz sizi yönlendirecektir.

Petek Yıkama