Arçelik DGK 20 HR Kombi Kullanımı

Arçelik DGK 20 HR Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Makalemizde Arçelik DGK 20 HR ve DGK 20 BI model kombilerin kullanım kılavuzu hakkındaki bilgiler yer almaktadır.

Arçelik DGK 20 HR Kombi Kullanımı

 1. Kalorifer simgeli +,-
 2. Kalorifer ayar düğmesi
 3. Musluk simgeli +,-
 4. Sıcak su ayar düğmesi
 5. İ düğmesi:
 6. Bilgi düğmesi
 7. R düğmesi:
 8. Reset düğmesi
 9. On/off düğmesi:
 10. Açma/kapama düğmesi

Ekran Göstergelerinin Anlamı

 • Kalorifer resmi: Merkezi ısıtma modunda çalışma
 • Alev resmi: Brülör devrede (alev var)
 • Alev üzerine x işaretli resim: Alev yok (ateşleme sorunu)
 • Musluk resmi: Kullanım suyu modunda çalışma
 • Üçgen içinde ! işaretli resim: Jenerik hata
 • R harfi: Cihaza reset atılması gerektiğini belirtir
 • Kap içerisinde aşağı doğru ok resmi: Düşük su basıncı
 • 8 simgesi: Numerik sinyal (ısı, arıza kodu vb.)

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

On/Off (açma/kapama) düğmesine bastığınızda sırası ile yaz-kış-sadece ısıtma ve kapatma konumuna geçilir. Kombiyi yaz konumuna getirmek için yani sadece sıcak su talebinize yanıt almak için bu düğmeye bir kez basın. Ekranda musluk sembolü görüntülenir. Bu durumda ısıtma modu devre dışı kalır.

Sıcak su ayarı yapmak için musluk simgesinin bulunduğu + ve – tuşlarını kullanabilirsiniz. + düğmesine her bastığınızda sıcaklık derecesi artar, – ile de dereceyi düşürebilirsiniz.

► Kullanım suyu sıcaklık aralığı 35 ile 60°C arasındadır.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Kombi hem ısıtsın hem sıcak su versin istiyorsanız kış konumunu seçmeniz gerekir. Bu durumda On/Off düğmesine ekranda petek ve musluk sembolü görene kadar basın. Ekranda petek ve musluk sembolü belirir ise kış konumuna geçmiş olursunuz.

Kalorifer sıcaklık ayarını yapmak için kalorifer sembolüne ait olan +,- düğmelerini kullanmalısınız. + düğmesine bastığınızda sıcaklık ayarını yükseltmiş olursunuz. Ekranda aynı zamanda ayarladığınız sıcaklık derecesi de görüntülenir. Beklentinize göre ayarı düşürmek isterseniz – düğmesini kullanabilirsiniz.

► Kalorifer sıcaklık aralığı 30 ile 85°C arasındadır.

Bilmenizi İsteriz! Kombiyi sıcak su konumundan çıkarmak yalnızca kalorifer konumunda kullanmak isterseniz eğer on/off düğmesine ekranda yalnızca kalorifer simgesi belirene kadar basmalı ve daha sonrasında kalorifer simgeli +,- düğmesi ile kalorifer sıcaklık ayarı yapmalısınız.

Resetleme İşlemi

Ekranda “E” harfi ile başlayan bir arıza kodu ve “R” simgesi belirirse bu durumda “R” konumlu düğmeye 2 sn. kadar basılı tutarak kombiyi resetlemelisiniz. Cihaz arızadan çıkmazsa işlemi birkaç kez daha denemeli, sonuç alamadığınız durumlarda veya arıza hakkında bilinçli olmak istediğiniz durumlarda Arçelik DGK 20 HR Arıza Kodları linkini tıklayabilirsiniz.

İ Düğmesi

İnfo yani bilgi işlem düğmesidir. Yalnızca servis ekipleri tarafından kullanılır. Cihazın o anki çalışma durumunu gösterir.

Kombiye Su Basma

“Arçelik DGK 20 HR Kombi Kullanımı sırasında ekranda E10 arıza kodu ve “kap içinde aşağı inen ok” sembolü belirirse bu tesisat su basıncının düşük olduğu anlamına gelmektedir.” Kombi altında monteli durumda olan “kırmızı kulplu doldurma musluğu” nu sola çevirerek kombi bar göstergesi (manometre) 1,5 barı gösterene kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Aksi taktirde basınç giderek yükselir ve kombi su akıtabilir. Arızanın sıkça tekrarlandığı durumlarda veya işlemin yapılamadığı durumlarda servis yardımı alabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (36 Yorum)

 1. Uğur dedi ki:

  Arçelik dgk 20 hr kombi sıcak suyu kullanırken ve kaloriferi yakınca ses yapıyor bu normal mi yoksa arıza mı vardır ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Kaloriferler ısıtmaya geçtiğinde veya sıcak su musluğu açıldığında kombinin ateşleme yapmasına bağlı çıkan ses her zaman için normaldir. Bu durum haricinde ses yapıyor veya çıkan ses sizi rahatsız edecek kadar yüksek ise bu aşamada sorun var denilebilir.

 2. Emre gôkşin dedi ki:

  Kombime bağlı olarak 3 metre ve bir havlupan vardi fakat evim 90 m2 odlugu için isinamiyordum petek boyutlarını 5m ve 1 havlupan olarak buyulttum kombim yeterli olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombi en uzakta kalan peteği ısıtabiliyorsa yeterli demektir. Bir sorun teşkil etmez.

Petek Yıkama