Alpha Eco 28 Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alpha Eco 28 Hata Kodları

Makalemizde Alpha Eco 28 Arıza Kodları hakkındaki bilgiler detaylı şekilde açıklanmıştır. Arızaların sebepleri, yapılması gereken işlemler, arızalı parçalar, muhtemel durumlar sayfamızdadır. Alpha; İtalya Pazar Lideri İmmergas’ın güvencesi ile Türkiye’de dağılmakta olan bir markadır.

 1. 01 Arıza Kodu Ateşleme arızası.
 • Çözüm Öncelikle gaz vanalarını kontrol edin ve dairede gaz olduğundan emin olun. Konut içinde gaz yoksa bölgenizin doğalgaz dağıtım firmasını arayarak bu konudaki bilgi ve yardımları alın. Dairenizde gaz varsa eğer ekranın üstündeki RESET düğmesine basılı tutarak kombiyi resetleyin. Bu işlemi arıza düzelmezse birkaç kez daha uygulayın. Arızada yine bir düzelme durumu olmuyorsa eğer servis çağırmanız gerekir. Elektrotlarda, gaz armatöründe ya da anakartta problem olabilir.
 1. 02 Arıza Kodu Aşırı ısı emniyet termostatı sorunu.
 • Çözüm Normal çalışma evresindeyken herhangi bir aksaklık sebebi ile cihaz içerisindeki suyun aşırı ısındığını ve aşırı emniyet termostatının devreye girerek cihazı bloke ettiğini belirtir. Önce kalorifer ve kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalıysa açın. Kombide RESET düğmesine basarak cihazı birkaç kez resetleyin. Ancak yine de düzelme olmazsa eğer; pompa, ana eşanjör, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat tıkanmış veya filtrede tıkanıklık olabilir. Bunun için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 03 Arıza Kodu Baca termostat arızası.
 • Çözüm Oluşan herhangi bir arıza sebebi ile atık gazda aşırı sıcaklık meydana geldiğini belirtir. Bu arıza durumunda servis önce RESET düğmesine basılı tutarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmazsa eğer mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 04 Arıza Kodu Bağlantıların dayanıklılık engeli durumu.
 • Çözüm Anakart gidiş sensöründe arıza belirlediği zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda kombi çalışmaz. Bağlantıların kontrol edilmesi gerekir. Sensör ya da anakartta sorun olabileceği için net tespit ve müdahale için mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 05 Arıza Kodu Gidiş suyu sensör arızası.
 • Çözüm Anakartın gidiş suyu sensöründe arıza belirlediğini belirtir. Bu arıza durumunda kombide çalışma olmaz. Sensör bağlantılarında, sensörde, borularda, kablolarda sorun olabilir. Net tespit için servis yardımı almanız gerekir.
 1. 06 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Anakartın kullanım suyu sensöründe arıza ya da hata tespit ettiğini belirtir. Kombi sıcak su verebilir ancak beklenen verim elde edilemez. Arızanın tam olarak tespit edilmesi ve giderilmesi amacı ile servis çağırmalısınız.
 1. 08 Arıza Kodu Maksimum reset uyarısı.
 • Çözüm Arıza durumlarında resetleme işlemi en fazla 5 kez yapılmalıdır. 1 saat sonrasında arıza yine düzelmiyorsa bir 5 resetleme işlemi daha uygulanabilir. Ancak 1 saat içerisinde cihaz 5 ten fazla resetlenirse cihaz aşırı reset uyarısı verir. Yani ekranda bu uyarı kodu belirir. Cihazı şalterinden kapatıp açarsanız ekrandan bu hata kodu silinir.
 1. 10 Arıza Kodu Tesisat basıncı yetersiz.
 • Çözüm Kombinin sağlıklı ve düzgün çalışması adına tesisatta yeterli derecede basınç tespit edilemediğini belirten uyarıdır. Kombide önce bar göstergesine bakın. Muhtemelen 1 bar altını gösterir. Kombi altında monteli olan doldurma musluğu ile kombi barını 1,5 bara kadar çıkarın yani kombiye su basın. Su basma işleminden sonra arıza durumu düzelir. Tabi işlem sonrası mutlaka doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelmezse, işlemi çok sık tekrarlamak durumunda kalırsanız veya işlemi yapamazsanız mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 15 Arıza Kodu Konfigurasyon arızası.
 • Çözüm Elektronik kartın bir anormallik tespit ettiğini belirtir. Bu durumda kombinin doğru yapılandırılmış olduğundan emin olmak gerekir. Kombi resetlemeye gerek kalmadan da düzelebilir. Ancak arıza durumunda düzelme olmazsa eğer mutlaka teknik servis çağırmalısınız.
 1. 16 Arıza Kodu Fan sorunu.
 • Çözüm Fanda mekanik veya elektronik bir arıza durumu olabilir. Cihaza servis gelmeden önce RESET düğmesine basarak reset atmalısınız. Resetleme sonrasında düzelme durumu olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. 20 Arıza Kodu Parazit alev engelleme durumu.
 • Çözüm Tesisat devresinde kaçak varsa ya da alev kontrol anormalliği varsa bu sorun yaşanır. Önce RESET düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme durumu olmazsa eğer mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 24 Arıza Kodu Tuş takımı sorunu.
 • Çözüm Anakart tuş takımında bir arıza belirlediği zaman bu sorun yaşanır. Kombiyi resetlemeye gerek kalmadan sorun düzelecek ve cihaz kendiliğinden çalışmaya başlayacaktır. Uzun süre bekleme sonrası arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis çağırmalısınız.
 1. 29 Arıza Kodu Atık gaz sensörü sorunu.
 • Çözüm Kombi bu durumda çalışmaz. Cihazın atık gazında problem olabileceğini belirtir. Bu parçalar; prosestat, elektronik kart veya fan gibi parçalardır. Net teşhis için ve arıza onarımı için servis çağırmalısınız.
 1. 31 Arıza Kodu CAR ile iletişim sorunu.
 • Çözüm Kombi ile CAR arasında iletişim kaybı olduğunu belirtir. Bu durumda cihazın enerjisi kesilerek yeniden güç verilmelidir. Arıza durumunda düzelme olmazsa servis çağırmanız gerekir.
 1. 36 Arıza Kodu IMG Bus bağlantında kopma var.
 • Çözüm Kumanda panelinde oluşan bir arıza sebebi ile bölgeleri kontrol etmekte olan ünite kumanda paneli arasında ya da IMG Bus üzerinde iletişim kaybolur. Kombi bu durumda ortamı ısıtmaz. Çalışmasını durdurur. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Servis yardımı almalısınız.
 1. 37 Arıza Kodu Düşük güç kaynağı gerilimi.
 • Çözüm Şebeke elektrik voltajının kombinin doğru çalışma adına ön görülen sınırların altına düştüğünü belirtir. Normal koşullarda kombi kendini yeniler, kullanıcının resetleme işlemi yapmasına gerek yoktur. Ancak uzun süre bekleme sonrası düzelme durumu olmazsa eğer servis çağrılmalıdır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kombi regülatörü kullanmanız gerekir.
 1. 38 Arıza Kodu Alev sinyali kaybı.
 • Çözüm Kombinin doğru şekilde ateşlediğini ve brülör alevin beklenmedik bir sönüş meydana getirdiğini belirtir. Yeniden ateşleme denemesi yapılır. Bu durumda kombinin resetlenmeye gerek kalmadan düzelmesi gerekir. Ancak uzun süre bekleme sonrası düzelme durumu olmazsa yine de servis çağırmanız gerekir.
 1. 43 Arıza Kodu Sürekli alev sinyali kaybı sebebiyle arıza durumu.
 • Çözüm Önceden yaşanmış olan 38 arıza kodu birkaç kez daha olduğunda blokaj durumu olur. Blokajı kaldırmak için RESET düğmesine basın. Bu işlemi sorun düzelmezse eğer arka arkaya birkaç kez daha uygulayın. Yine de arıza durumunda bir düzelme durumu olmuyorsa mutlaka servis çağırmanız gerekir.
 1. 44 Arıza Kodu Gaz valfinin maksimum açık kalma süresinin aşılması durumu.
 • Çözüm Gaz vanası beklenenden daha büyük bir saat açık kalırsa eğer bu sorun yaşanır. Bu durumda RESET düğmesine basarsanız sorun düzelecektir. Ancak düzelme durumu olmazsa eğer servis çağırmalısınız.
 1. 46 Arıza Kodu Düşük sıcaklık termostatı müdahalesi.
 • Çözüm Normal işletim sırasında, arıza sebebiyle düşük sıcaklık çıkışında aşırı sıcaklık artışı olursa kombi bu durumda bloke olur. Bu durumda yeterli soğutma sonrasında termostat resetlenmelidir. Resetleme sonrası düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.
 1. 47 Arıza Kodu Düşük brülör gücü.
 • Çözüm Yakalanan yüksek baca sıcaklığı sebebiyle kombi kendi zarar görmesin diye çıkış gücünü azaltır. Ekranda bu uyarı kodu belirir. Bir süre sonra düzelecektir. Düzelme olmazsa servis çağırmalısınız.
 1. 51 Arıza Kodu CAR Wireless ile iletişim sorunu.
 • Çözüm Kombi ile CAR arasında iletişim sorunu olduğunda Wireless versiyonu belirtir. Bu an itibariyle kontrol yalnızca kombi kontrol paneli üzerinden olur. CAR Wireless çalışması denetlenmeli, pil kontrol edilmeli gereken müdahaleler yapılmalıdır. Bunun için de mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 59 Arıza Kodu Elektrik enerjisi ağ frekans bloğu.
 • Çözüm Güç frekansı başdaştırıcısını algılar. Elektrik güç kaynağında anormallik olduğunu belirtir. Kombi bu durumda çalışmaz. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.
 1. 62 Arıza Kodu Kalibrasyon isteğini tamamlar.
 • Çözüm Elektronik yönetim kurulumunda kalibrasyon yokluğunu algılar. Elektronik kartın değiştirilmesi halinde kontrol yapılmalıdır ya da parametreler bölümünde hava ve gaz için bir varyasyon gerektirir. Kombi bu durumda çalışmaz. Servis çağırmalısınız.
 1. 72 Arıza Kodu Hızlı kalibrasyon isteği.
 • Çözüm Bazı parametre değişikliği algılanmış olabilir. Kombi çalışmaz. Net arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmalısınız.
 1. 73 Arıza Kodu Yüksek akış sonda ofset algılandı.
 • Çözüm Bağdaştırıcının bir anormallik algıladığını belirtir. Bu durumda sonda da sorun olabilir, yanlış konumlandırma olabilir, dolaşım yetersizliği olabilir ya da su yan ısı eşanjöründe tıkanma olabilir. Kombiyi resetlemeye gerek kalmadan arıza durumu düzelebilir. Ancak sorunda düzelme durumu olmazsa servis çağırmalısınız.
 1. 74 Arıza Kodu Gidiş senörü sorunu.
 • Çözüm Anakartın gidiş sensöründe bir anormallik tespit ettiğini belirtir. Sensörde, sensör kablolarında, sensör borularında sorun olabilir. Tespit ve çözüm için servis çağırmalısınız.
 1. 77 Arıza Kodu Yakıt kontrolünde anormallik durumu.
 • Çözüm Akımın tespit edilir range dışında olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda çalışmaz. Arızanın tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.
 1. 78 Arıza Kodu Yakıt kontrolünde anormallik durumu.
 • Çözüm Gaz vanasında yüksek akım tespit edildiğini belirtir. Cihaz çalışmaz. Uzman yardımı almanız gerekir.
 1. 79 Arıza Kodu Yakıt kontrolünde anormallik durumu.
 • Çözüm Gaz vanasında düşük akım tespit edildiğini belirtir. Kombi çalışmaz. Uzman yardımı almanız gerekir.
 1. 80 Arıza Kodu Anakart arızasından engelleme durumu.
 • Çözüm Anakartın arızalı olduğunu belirtir. RESET düğmesine basarak cihaza birkaç kez reset atın. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmazsa eğer mutlaka servis çağırarak yardım talep etmeniz gerekir.
 1. 84 Arıza Kodu Yanma anormali devam eden güç azaltma.
 • Çözüm Gaz hattı kaynağında düşük basınç tespit edildiğini belirtir. Bu yüzden cihazın gücü sınırlanır ve sorun olduğunu bu hata kodu ile bildirir. Bir süre kadar beklemeli, sorunda düzelme olmazsa uzman yardımı almalısınız.
 1. 87-88 Arıza Kodu Gaz vanası denetim bloğu.
 • Çözüm Gaz vanası kontrol bileşenlerinin bir arıza tespit ettiğini belirtir. Kombi çalışmaz. Tespit ve onarım için servis çağırmalısınız.
 1. 89 Arıza Kodu Kararsız yakıt sinyali.
 • Çözüm Alevin kararsız olduğunu belirtir. Baca gazı devir daim varlığı, kararsız gaz basıncı, fan hızı kararsız ya da sistemde arıza var. Bu durumda ısıtıcı çalışmaya devam edebilir. Ancak yine de sorunun tespit edilerek çözümlenmesi açısından servis çağırmalısınız.
 1. 90 Arıza Kodu Yakıt dışarı sınırı sinyali.
 • Çözüm Rangenin yatma sinyali tespit ettiğini belirtir. Isıtıcı çalışmaya devam eder ancak yine de servis çağırmanız gerekir.
 1. 91 Arıza Kodu Hatalı ateşleme kilidi.
 • Çözüm Kurulu tüm olası eylemlerin bir optimal brülör ateşleme elde etmek adına tükendiğini belirtir. RESET düğmesine basmalısınız. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız.
 1. 92 Arıza Kodu Fan hızı ayarını limitler.
 • Çözüm sistemin tüm olası düzeltmeleri tükettiğini, solunum devir sayısını belirtir. Isıtıcı çalışmaya devam ediyor olsa da servis yardımı almalısınız.
 1. 93 Arıza Kodu Yakıt dışarı sınırı sinyali.
 • Çözüm Rangenin yanma sinyali tespit ettiğini ve belirli süre için beklenen ayarlamanın olduğunu belirtir. Isıtıcı çalışıyor olsa da bu durum için uzman yardımı almak gerekir.
 1. 94 Arıza Kodu Yakıtta anormallik.
 • Çözüm Yanma kontrolü üzerinde bir sorunla karşılaşılır. Bu durumda düşük gaz basıncı durumu, baca gazı devir daim sorunu, gaz vanası ya da anakart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. 95 Arıza Kodu Süreksizlik yakıt sinyali.
 • Çözüm Sistemin bir süreksizlik sinyali algıladığını belirtir. Bu durumda ısıtıcı çalışmaya devam ediyor olsa da net tespit ve çözüm için servis yardımı almak gerekir.
 1. 96 Arıza Kodu Engellenen bacalar.
 • Çözüm Duman borusu sisteminde bir obstrüksiyon oluştuğunda ortaya acıkan sorundur. Bu durumda cihaz çalışmasını durdurur. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından servis çağırmalısınız.
 1. 98 Arıza Kodu Blok maksimum sorun.
 • Çözüm En fazla hata sayısı ulaşır. Software kabul edilir. RESET düğmesine basarak cihazı resetleyin. Arızada düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir.
 1. 99 Arıza Kodu Genel arıza durumu.
 • Çözüm: Kombi içinde bir hata meydana geldiğini belirtir. Blokaj sorunu olarak da belirtilebilir. RESET düğmesine basarak cihaza servis öncesi reset atmalısınız. Resetleme sonrası düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama