Alarko Harmony-D Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alarko Harmony-D Hata Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Alarko markasına ait Harmony-D model kombiler için geçerlidir.

 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme denemesinden sonra alev oluşmuyor.
 • Çözüm Yani cihazın ateşleme işlemini gerçekleştiremediğini belirtir. Ekranda bu arıza kodu ile beraber reset yazısı da belirmektedir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken uygulama gaz giriş vanalarına bakmak olsun. Vanalar yani gaz vanaları her zaman açık şekilde kalmalıdır. Vanaları kapalı görürseniz (boru ile aynı hizada değilse) açık konuma getirmeniz (boru ile aynı hizaya getirmeniz) gerekmektedir. Gaz girişlerinin açık olduğundan eminseniz eğer R konumlu düğmeye basarak cihaza reset atabilirsiniz. Resetleme işleminden sonra sorun düzelebilir.  Olur da arıza durumu devam ederse eğer bu durumda; gaz grubu, anakart ya da elektrotlarda problem olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

→ Ekranda F4 arızası ile beraber anahtar sembolü olur ise bu ateşleme sorunu değil sahte alev sorunudur. Yani gaz vanasının kapalı olmasına karşın brülörde alevin algılandığını belirtir. Böyle bir sorunda R konumlu düğmeye basarak cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında eğer arıza düzelmez ise başka bir işlem uygulamadan mutlaka uzman yardımı almalısınız. İyonizasyon elektrodu, gaz valfi ya da anakartta sorun olabilir. Teşhis ve müdahale için Alarko Servisi ile görüşmelisiniz.

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma uyarısı.
 • Çözüm Arıza kodu ile beraber ekranda hem reset yazısı hem de anahtar sembolü belirmektedir. Bu gibi arıza durumlarında kombi içindeki su sıcaklığı maksimum değeri aşmış diyebiliriz. Yani limit termostat devrededir. Hicaz ise bloke konumdadır. Bu sorunda önce R düğmesine basarak cihaza reset atın, daha sonra petek ve tesisata ait vanaları kontrol edin. Vanalar açık şekilde olmalıdır. Vanalar açık ya da açtınız, kombiyi resetlediniz fakat sonuç aynı ise; ana eşanjörde sorun olabilir, pompada sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı ya da tesisatta tıkanma söz konusu olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Fark basınç anahtarı arızası.
 • Çözüm Harmony-D model kombiler hermetik olduğu için bu sorunda; dışarı uzanan borunun yerinden çıkması, ebatının uzun olması, fanın arızalı olması, prosestatta sorun olması ya da anakart arızası gibi durumlar söz konusu olabilir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem ya da uygulama yoktur. Arızanın teşhis edilip onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F3 Arıza Kodu Kalorifer sensörü problemi.
 • Çözüm Arıza kodu ekranda anahtar sembolü ile birlikte görünür. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe sorun olabilmektedir. Tabi sensörün bağlı olduğu borunun nemlenmesi, bağlantılarda sorun olması halinde de bu problemle karşılaşılabilir. Bu yüzden bu sorunu yaşayan kullanıcı cihaza müdahale etmeden servis desteği almalısınız.
 1. F2 Arıza Kodu Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Ekranda anahtar sembolü ile birlikte belirir. Bu durumda kombiniz sıcak su vermeyecektir. Sıcak su sensöründe sorun olabilmektedir. Ayrıca sensörün bağlı olduğu kablolarda ya da borularda da sorun olabilmektedir. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan net teşhis ve çözüm için uzman desteği almak gerekir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan Alarko Servisi yardımı almalısınız.
 1. F0 Arıza Kodu Su basıncı düşük durumda.
 • Çözüm Tesisat suyunun azaldığını belirten bu arıza durumu genelde en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Bu durumda kombi altında monteli olan bar göstergesine bakarsanız eğer sol alt kırmızı sınırına yakındır, yani düşük demektir. Basıncı yükselttiğinizde sorun düzelebilir. Harmony-D model kombinin altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi yeşil rengin ortasına gelene kadar su eklemelisiniz. Bu değere geldiği zaman işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza durumu düzelecektir. Arıza durumunda düzelme olmaz ise R düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. İşlemi yapamadığınız, yaptığınız halde arızanın devam ettiği ya da sorunun sıklıkla yaşandığı durumlarda servis yardımı almanız gerekir. Cihazın altında siyah doldurma musluğu yoksa bu durumda mutlaka Alarko Servisi ile görüşmeli ve yardım talep etmelisiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (38 Yorum)

 1. Hasan durul dedi ki:

  Şimdi şöyle diyelim ki kombi 40 derecede çalışırken 42 dereceye almak istiyoruz işte ozaman düğmeyi çevirdiğimizde rakamlar bir aşağı bir yukarı oynama yapıyor bu durum sıcaklığı yükseltirken de düşürürkün de yapıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   O halde düğmede bir tutarsızlık var Hasan Bey. Yani bu bir kart potans sorunu olabilir. Yine de tabi yerinde inceleme yapmak gerekir.

 2. Hasan durul dedi ki:

  Harmony d yoğuşmasız kombimiz var Petek derece düğmesini ayarlarken çevirdiğimizde dijital ekrandaki rakamlar 35 40 85 60 55 şeklinde oynama yapıyor ve dereceyi kaç olarak ayarladığımızı bilemiyoruz neden olabilir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Ayarlama yaptıktan birkaç saniye sonra ekrana yansıyan her zaman için kombinin tesisatta ölçtüğü suyun sıcaklığıdır. Bu durum her kombi için geçerlidir ve normaldir. Ancak düğmeyi çevirdiğinizde sıcaklık derecelerinde anlık değişiklikler oluyorsa kart, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 3. Yunus saglam dedi ki:

  Merhabalar alarko harmony -D model kombini reset tuşuna uzun süre bastıktan sonra p1 p2 p3 p4 p5 p6 p7 ayarları bozuldu kombi karmaşık çalışıyor fabrika verileri nelerdir yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Cihazın parametre ayarlarına geçiş yapmışsınız. Ancak bu bilgileri paylaşamıyoruz maalesef. Bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.

 4. engin altıntoprak dedi ki:

  kalorifer düğmesini 40 dereceye ayarladım. kombi 15 saniyede bir çalılıp 60 dereceye kadar çıkıp sonra 30 derecelere iniyor ve bu sürekli devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Kombi düşük derecede bile olsa 15 saniye çalışması normal değildir. Binada ve dairede ciddi bir ısı kaybı yoksa eğer kombide sensör, kart gibi parçaları ayrıca tesisatı kontrol etmemiz gerekiyor.

Petek Yıkama