Alarko Harmony-D Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alarko Harmony-D Hata Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Alarko markasına ait Harmony-D model kombiler için geçerlidir.

 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme denemesinden sonra alev oluşmuyor.
 • Çözüm Yani cihazın ateşleme işlemini gerçekleştiremediğini belirtir. Ekranda bu arıza kodu ile beraber reset yazısı da belirmektedir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken uygulama gaz giriş vanalarına bakmak olsun. Vanalar yani gaz vanaları her zaman açık şekilde kalmalıdır. Vanaları kapalı görürseniz (boru ile aynı hizada değilse) açık konuma getirmeniz (boru ile aynı hizaya getirmeniz) gerekmektedir. Gaz girişlerinin açık olduğundan eminseniz eğer R konumlu düğmeye basarak cihaza reset atabilirsiniz. Resetleme işleminden sonra sorun düzelebilir.  Olur da arıza durumu devam ederse eğer bu durumda; gaz grubu, anakart ya da elektrotlarda problem olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

→ Ekranda F4 arızası ile beraber anahtar sembolü olur ise bu ateşleme sorunu değil sahte alev sorunudur. Yani gaz vanasının kapalı olmasına karşın brülörde alevin algılandığını belirtir. Böyle bir sorunda R konumlu düğmeye basarak cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında eğer arıza düzelmez ise başka bir işlem uygulamadan mutlaka uzman yardımı almalısınız. İyonizasyon elektrodu, gaz valfi ya da anakartta sorun olabilir. Teşhis ve müdahale için Alarko Servisi ile görüşmelisiniz.

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma uyarısı.
 • Çözüm Arıza kodu ile beraber ekranda hem reset yazısı hem de anahtar sembolü belirmektedir. Bu gibi arıza durumlarında kombi içindeki su sıcaklığı maksimum değeri aşmış diyebiliriz. Yani limit termostat devrededir. Hicaz ise bloke konumdadır. Bu sorunda önce R düğmesine basarak cihaza reset atın, daha sonra petek ve tesisata ait vanaları kontrol edin. Vanalar açık şekilde olmalıdır. Vanalar açık ya da açtınız, kombiyi resetlediniz fakat sonuç aynı ise; ana eşanjörde sorun olabilir, pompada sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı ya da tesisatta tıkanma söz konusu olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Fark basınç anahtarı arızası.
 • Çözüm Harmony-D model kombiler hermetik olduğu için bu sorunda; dışarı uzanan borunun yerinden çıkması, ebatının uzun olması, fanın arızalı olması, prosestatta sorun olması ya da anakart arızası gibi durumlar söz konusu olabilir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem ya da uygulama yoktur. Arızanın teşhis edilip onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F3 Arıza Kodu Kalorifer sensörü problemi.
 • Çözüm Arıza kodu ekranda anahtar sembolü ile birlikte görünür. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe sorun olabilmektedir. Tabi sensörün bağlı olduğu borunun nemlenmesi, bağlantılarda sorun olması halinde de bu problemle karşılaşılabilir. Bu yüzden bu sorunu yaşayan kullanıcı cihaza müdahale etmeden servis desteği almalısınız.
 1. F2 Arıza Kodu Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Ekranda anahtar sembolü ile birlikte belirir. Bu durumda kombiniz sıcak su vermeyecektir. Sıcak su sensöründe sorun olabilmektedir. Ayrıca sensörün bağlı olduğu kablolarda ya da borularda da sorun olabilmektedir. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan net teşhis ve çözüm için uzman desteği almak gerekir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan Alarko Servisi yardımı almalısınız.
 1. F0 Arıza Kodu Su basıncı düşük durumda.
 • Çözüm Tesisat suyunun azaldığını belirten bu arıza durumu genelde en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Bu durumda kombi altında monteli olan bar göstergesine bakarsanız eğer sol alt kırmızı sınırına yakındır, yani düşük demektir. Basıncı yükselttiğinizde sorun düzelebilir. Harmony-D model kombinin altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi yeşil rengin ortasına gelene kadar su eklemelisiniz. Bu değere geldiği zaman işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza durumu düzelecektir. Arıza durumunda düzelme olmaz ise R düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. İşlemi yapamadığınız, yaptığınız halde arızanın devam ettiği ya da sorunun sıklıkla yaşandığı durumlarda servis yardımı almanız gerekir. Cihazın altında siyah doldurma musluğu yoksa bu durumda mutlaka Alarko Servisi ile görüşmeli ve yardım talep etmelisiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

 1. Emir Atan dedi ki:

  Kombi ekranında f3 yanıp sönüyor suyu ısıtmıyor ne yapmamız gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emir Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer f3 arızası hakkındaki bilgiler yazmaktadır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Sizi uzaktan yönlendirebileceğimiz bir uygulama yok maalesef.

 2. mehmet çağlayan dedi ki:

  sıcaksu kapalıken pompa calışıyor sıcak su acıkgibi ateşleme yapıyor yardımcı olursanız tşk

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombide bir talep olmadığı sürece cihazın çalışmaması gerekir. Kendiliğinden ateşleme yapıyorsa bu durum sensör, kart gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Pompa kendiliğinden çalışıyorsa pompaya müdahale de gerekebilir. Bu konuda teknik müdahale gerekeceğinden 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 3. Serkan samaraz dedi ki:

  Alarko harmany d kombi dijital ekran anlamsızca yanıp sönüyor yazılar ve bu esnada rakamlar yarım yamalak çıkıyor. Hiçbir hata kodu varsada görünmüyor. Sıcak su gelmiyor petekler de ısınmıyor. Hava borusundanda sürekli soğuk hava üflüyor. Şalteri indirmedikçe bu üfleme bitmiyor. Resetledim olmadı. Ekran kısmına bir kaç kez sert olmayacak şekilde vurunca hem ekran görüntüsü düzeldi hem kombi çalıştı. Yarım saat sonra yine aynı arızalar oldu. Anakart kısmını açtım kabloları kontrol ettim ve yine ekrana bi kaç kez vurdum düzeldi şuan çalışıyor. Yani bir gündür. Bu neden olmuştur. Anakart arızası diyorsanız anakart arızası varsa gayet normal şekilde çalışırmı kombi. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Evet muhtemelen kart arızası var gibi duruyor. Takılı kalıyor olabilir. İşlemcilerini kontrol etmeden bu konuda bilgi sunmak zor tabi. Harici sorun olabilme ihtimali de yüksek. Bu sorun çok sık tekrar eder veya düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

 4. Ali ferhat özkutlu dedi ki:

  Harmony kombimde;soğuk su basıncı en sona gelmeden ateşleme yapmamaya ve suyu ısıtmamaya (banyo suyu) başladı. Sıcak su sensörü mü arızalı, eski şofbenlerde diyafram vardı.Kendim değiştirirdim. Öyle bir parça mı Şekli, yeri neredir. Teşekkür.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Belirttiğiniz durum sadece banyo suyunda oluyor mutfak suyunda olmuyorsa sorun kombide değil, tesisatınızdadır. Yani tesisat tıkalı olabilir, filtre tıkalı olabilir veya banyo batarya-musluğunda problem olabilir. Ancak banyo-mutfak her iki tarafta da aynı sorun oluyorsa uzaktan sorunu yerinde görmeden ne sensör ne de diyafram diyemeyiz. Sizi can ve mal güvenliğiniz açısından buradan yönlendirerek bir işlem de yaptıramayız maalesef. Bu konuda sadece uzman servis yardımı almalısınız.

 5. Serhat Oral dedi ki:

  Kombi kapalı iken arada kendi kendine en yüksek ısıda çalışmaya başlıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serhat Bey… Yaşadığınız bu problem genel olarak 3 sebebe bağlıdır. Kart, sensör, üç yollu vana arızası. Yine de tabi sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 6. orhan yürür dedi ki:

  ben alarko harmony d kullanıyor kombi ara ara 80 dereceye kadar çıkıyor evden ayrılamıyoruz neden oluyordur yardımcı olabilir misiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Sıcaklık ayarı düşük olduğu halde 80°C ye kadar çıkıyorsa; sensör ve elektronik kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 7. büşra yılmaz dedi ki:

  bizim kombimizde sıcak su problemi falan yok tek sıkıntısı petekler önce ısınıyo sonra kendi kendine soğumaya başlıyor ne yapmamız lazım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım… Petekler zaten sürekli ısınmaz. Kombi dinlenmeye geçince yani brülörde alev kesildiği zaman sıcaklık yavaş yavaş düşer. Brülör bekleme süresine göre ve ntc sensörün ölçtüğü sıcaklığa göre cihaz yeniden devreye girip ısıtma yapar. Bu döngü petekler açık olduğu sürece bu şekilde devam eder ve her kombi bu şekilde çalışır. Bu bir arıza durumu değildir.

 8. Celal dedi ki:

  Kombin 5 yıllık. Bir kac gun once kombim arıza verdi. bu Montajı yapan kişi çağırdım Harmony D Alarko Kombi. gel di dedi ki anakart sıkıntılı dedi. ama bir şeyler yaptı çalıştırdı. dedi ki bu arıza tekrarlarsa karti değiştirmek gerekiyor fiyatı dedi 600 toplam ustalık el emeği ile birlikte 700 verirsin dedi. internette baktım kartlar 210 civarı Sizce internetten sipariş etsem olur mu.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yeniden Merhaba Celal Bey… Patlamalı yanma durumlarında baca sistemi kontrol edildi sorun görülmediyse kartı da kontrol etmek gerekir ki işlem yapmışlar sorun düzelmiş. Sorun düzeldiyse ve tekrar ederse evet kart tamiri veya değişimi gerekebilir. Biz firma olarak, servis olarak tabi bulunduğunuz bölgeye (Şanlıurfa’ya) hizmet sunmuyoruz. Bu yüzden bölgenizde fiyatlar nasıldır bilemeyiz. Ancak parçanın tamiri de yapılabilir ve daha uygun fiyata… Seçim, karar sizin. Parça tedarik etseniz bile uyum sağlayacak mı? parçayı taktırabileceğiniz biri var mı? en önemlisi de arıza kesin anakarttan kaynaklı mı? Kart sorunu değilse kartta boşa para ödemiş olursunuz… Yani bu gibi birçok durum söz konusu olduğu için sizi yönlendiremeyiz maalesef.

 9. Celal dedi ki:

  Ben de Alarko Harmony D Hermetik Kombi kullanıyorum. kombimde pat pat tak tak diye sesler geliyordu önceleri seyrek daha sonra bu sesler sıklaşmaya başladı. yetkili servisi çağırdım ki burada(sanliurfa) yetkili servis yok. bu Montajı yapan ilk kuran bir geldi O da pek anlamadığı sadece içerde 1, 2, 3 olan bu elektrik kademelerini ikiye düşürdü. düşürünce o ses gitti 2’de çalıştırdığınız zaman yeteri kadar yerim alabilir miyiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Celal Bey… Kombiler genelde pat pat diye vuruluyormuş gibi sesler çıkarırsa sorun baca sisteminden kaynaklı oluyor. Cihazın gaz ayarlarını değiştirmiş olabilirler. Cihazı çalıştırmadan verimi bilemezsiniz. Denemeniz gerekir. Kombi ayarlanan sıcaklıkta çalışıyorsa sorun yok.

 10. Ahmet.özdemir dedi ki:

  F 0 hatası veriyor şu basıncı kombine

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombinizde düşük basınç sorunu var. Makalemizde belirttiğimiz şekilde kombi tesisatına su basmanız gerekir. İşlemden sonra sorun düzelecektir. İşlemi yapamazsanız veya işlem sonrası sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

 11. Osman BİRYAN dedi ki:

  Sadece pat pat pat diye ses yapıyor yani helikopter sesi gibi duvarın arkasından duyulabilir ekranda falan hiçbir sıkıntı yok tedirgin olduğum için yazmak istedim ardımcı olursanız memnun olurum İyi akşamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Cihazınızda patlamalı yanma sorunu var. Kullandığınız kombi bacalıysa yani bina bacasına bağlıysa bacada tıkanma olabilir. Hermetikse atık gaz sisteminde sorun olabilir veya anakart arızası olabilir. Kullanıcı olarak herhangi bir işlem yapamazsınız. Servis yardımı almanız gerekir.

 12. mehemet ali kelekçi dedi ki:

  alarko harmony d kombi f 0 arızası veriyor kombinin altında siyah vana yok mavi bir kol var aşağı çekiyorum ama sağa sola dönmüyor kombi sıfır alındı henüz iki aylık ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Doldurma muslukları genelde sıkıştırılan parçalardır. Yani iyice sıkılır ki basınç değerinde yükselme olmasın. Mavi doldurma musluğunu sola doğru yavaşça çevirmeniz gerekir. Kombi yeni olduğu için parçada sorun olduğunu düşünmüyorum. İşlemi yapmayı tekrardan deneyin. Yapamazsanız servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama