Sanica COMBO Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Sanica COMBO Hata Kodları

Sayfamızda yer alan bilgiler Sanica COMBO S HE 24 KW/ SUPERCOMBO S HE 24-30 KW Arıza Kodları açıklamaları ve çözüm seçenekleriyle alakalı bilgilerdir.

 1. E01 Arıza Kodu Alev oluşmadı.
 • Çözüm Kombiye gaz geldiğinden emin olun. Dairenizde ya da bölgede gaz kesintisi olabilir. Kapınızın dışında yer alan gaz vanası kapatılmış olabilir. Dairede gaz olduğundan eminseniz kombiyi kapatıp yeniden çalıştırın. Bu işlemi de birkaç kez tekrar edin. Yine de sorun düzelmiyorsa anakart, gaz armatörü veya elektrotlarda problem olabilir. Net teşhis ve arıza onarımı için servis çağırmalısınız.
 1. E02 Arıza Kodu Limit termostat sorunu.
 • Çözüm Cihaz içerisindeki suyun maksimum değeri aştığını belirtir. Bu durumda emniyet termostatı olan limit termostat devreye girerek cihazı bloke eder ve cihazın çalışmasını durdurur. Bu arızayla karşılaştığınız durumda; önce tesisat su basıncını kontrol ederek basınç düşükse kombiye su basın. Kalorifer vanalarına bakarak kapalıysa vanaları açın. Cihazı kapatın birkaç saniye sonra yeniden açın. Arıza hala devam etmekteyse eğer ana eşanjör, pompa, üç yollu vana arızası olabilir, tesisat ya da kalorifer dönüş filtresi tıkanmış olabilir. Net arıza teşhisi ve çözümü için servis yardımı almanız gerekir.
 1. E03 Arıza Kodu Hava prosestatı sorunu.
 • Çözüm Sanica markalı bu model kombiler hermetiktir. Hermetik kombilerde bu gibi arıza durumlarında; fan, anakart ya da prosestat arızası olabilmektedir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem olmadığı için arızayla karşılaşmanız halinde servis çağırmanız gerekir.
 1. E04 Arıza Kodu Düşük su basınç uyarısı.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncının 1 bar altında olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu hata koduyla karşılaştığınız zaman kombinin sağ altında monteli olan doldurma musluğunu sola çevirerek kombi basıncını 1,5 bara kadar çıkarın. İşlem bitiminde doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın ve iyice sıkın. Sorun düzelecektir. Sorunda düzelme olmazsa, işlemi yapamazsanız veya şu sıralar çok sık kombiye su basmak zorunda kalıyorsanız servis çağırmanız gerekir.
 1. E05 Arıza Kodu Kalorifer sistemi sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer sistemi NTC arızası olarak da tabir edilebilir. Kalorifer sensöründe, sensör bağlantılarında ya da kablolarında sorun olabilme ihtimali vardır. Kullanıcı olarak hiçbir işlem yapmadan direk servis çağırmalısınız.
 1. E06 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kombide sıcak su devresi için görev alan sensörde yani NTC de sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Sadece sensörde değil, sensör kablolarında ya da bağlantılarında da problem olabilir. Net arıza teşhisi yapılması ve arızanın giderilmesi amacıyla servis çağırmanız gerekir.
 1. E35 Arıza Kodu Yanıltıcı alev sorunu.
 • Çözüm Sahte alev oluşumu olarak da tabir edilebilir. İyon elektrodu alev yokken bile alev sinyali verdiğinde bu sorun yaşanır. İyonda alev olmaması gerekir. Çünkü gaz kapalı ve cihaz ateşleme yapmıyor. Ama alev var sinyali veriyor. Bu sinyali iyon verdiği için iyon elektrodunda sorun olabilir. Bu elektrot dışında gaz valfi ya da anakart sorunu da olabilir. Net teşhis için servis yardımı almalısınız.
 1. E37 Arıza Kodu Devir daim pompası arızası.
 • Çözüm Cihazın sirkülasyon ya da devir daim pompası olarak bilinen parçasında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Yine de net teşhis yapılması için servis yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Durak dedi ki:

  Merhabalar sanika kombiden E13 arıza kodu veriyor ne yapmalıyım teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Durak Bey… Cihaz eski olduğu için kullanım kılavuzunda da arıza kodu belirtilmemiş. Kombiye gaz geldiğinden emin olun. Basınç düşükse kombiye su basın, basınç yüksekse en yakın petekten su alarak basıncı düşürün. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

   1. Durak dedi ki:

    Cihaz eski değil yalnız 4 aylık bi kombi 2. Kez bu arıza kodunu verdi mrk ettiğim için yazmak ve sormak istedim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Sanica markasına ait genelde eski kombiler karşımıza çıktığı için cihaz eski bilgisi verdik. Kusura bakmayın. Yeni serilerdense eğer kendi servisiyle görüşerek yardım almalısınız. Yeni seri kombilere ait arıza kodları bizde olmadığı için ve daha önce de E13 arıza koduyla karşılaşmadığımız için size yardımcı olacak bilgileri aktaramıyoruz maalesef. Tekrar kusura bakmayın.

     1. Durak başbuğ dedi ki:

      İlginiz çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Rica Ederiz Durak Bey.

 2. Muhammet durak başbuğ dedi ki:

  Merhabalar sanica Kombimde soldan 2 borudan su damlatıyor ve n02 kodu veriyor kombi basıncına baktım 1,5 bar çizgisinin 1 mm aşağısında ve bugün sıcak suyu gelmiyordu açıp kapattım su sıcaklığı vermeye başladı ama genede bilgi almakta fayda var ne yapmalıyım cevaplarsanız sevinirim şimdiden iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Kombi altındaki tesisat borularından su geliyorsa bu durum için tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Bu işlemleri kombi servisleri değil direk tesisatçılar yapar. Normalde kombide su akıntısı varsa daha doğrusu su kaçağı varsa basıncın düşmesi gerekir. Basınç değerini takip edin. Su akıntısı olmasına rağmen yine de basınç sabit kalıyor veya düşmüyorsa basınç göstergesi bozuk olabilir. Kullanım kılavuzunda n02 hata kodu yer almadığı için bu konuda bilgi sunamıyoruz ancak hem kombiye hem de tesisata bi bakmak gerekir.

  2. Mehmet EKŞİ dedi ki:

   Sanica marka kombim E30 arızası veriyor sebebi nedir nasıl çözerim şimdiden teşekkür ederim

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Mehmet Bey… Kullanım kılavuzunda E30 arızası belirtilmemiş ve bizim de daha öncesinde rast geldiğimiz bir arıza değildir. Bu yüzden yerinde görmek gerekir. Kullanıcı olarak her ihtimale karşı; kombi basıncı düşükse su basın, kombinize gaz geldiğinden yani dairede gaz kesintisi olmadığından emin olun, kombiyi birkaç kez resetleyin ya da kapatıp açın. Yine de düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama