Kombi İstediğimden Yüksek Ayara Çıkıyor

Kombi Ayarladığımdan Yüksek Ayara Çıkıyor

Kalorifer veya sıcak su için istediğiniz dereceden fazlasını ekranda görmeniz doğal bir olaydır. Bunun nedeni: Kombinin istediğiniz dereceden daha fazla sıcaklık üretmeye gerek duymasıdır.

Kombi İstediğimden Yüksek Ayara Çıkıyor

Isıtma ve sıcak su için çalışan kombi; suyun dolaşımı sırasında ısıyı peteklere veya sıcak su için eşanjöre bırakarak devir daim etmesi nedeni ile ısı kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle kombi daha yüksek bir sıcaklık göndererek bu dengeyi sağlamaktadır. Kombi gidiş ve dönüş ntc sensörlerinin ölçümüne göre modülasyon yaparak dengeyi sağlar. Bu yüzden de “ekranda beliren sıcaklık, kombi içindeki gidiş hattında okunan sıcaklıktır”.

Örneğin;

Petek ısı ayarının 50°C ye ayarlandığını var sayalım;

  • Bu peteklerden istediğimiz sıcaklıktır. Kombi peteklerdeki sıcaklığı 50°C yapmak için 15-20°C fazla sıcak su gönderir. Peteklere ısıyı bıraka bıraka dolaşır. 70°C su, peteklere ısısını bırakarak gideceği için ortalama 50°C getirir. Kombi bunu gidiş ve dönüş suyunu ölçerek ayarlar.

Kış konumunda sıcak su musluğu açıldığında kombi yüksek derecede çalıştığı için ekranda sıcak suyun derecesi de görülebilir.

DİP NOT: Bu özellik kombilerin çalışma prensibidir. Her kombi aynı prensipte çalışmaktadır. Bu bir arıza değildir. Ayrıca siz 50°C ye ayarlıyorsanız cihaz ona göre yakıt tüketimi yapar. Ekranda 70°C ve üzeri görüntülendiğinde fazladan yakıt tüketimi yapıyor gibi düşünmemelisiniz. Böyle bir durum söz konusu bile değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

  1. GÜLŞAH KAPISUZ dedi ki:

    Merhaba, demirdokum nepto kombimiz mevcut, surekli bari dusuyor ve kombideki petek dugmesi kapali iken petekler ısınıyor ne yapmamiz gerekli

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Gülşah Hanım… Kombi veya tesisatta herhangi bir su kaçağı durumu yoksa basınç düşmesi durumu; genleşme tankı veya eşanjör gibi parçalara bağlı olabilir. Harici olarak kombi yaz konumunda olmasına rağmen peteklerin hepsinde ısı oluyorsa; kart, sensör gibi parçalara da bakmak gerekir. Her iki sorun için de yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama