Kombi İstediğimden Yüksek Ayara Çıkıyor

Kombi Ayarladığımdan Yüksek Ayara Çıkıyor

Kalorifer veya sıcak su için istediğiniz dereceden fazlasını ekranda görmeniz doğal bir olaydır. Bunun nedeni: Kombinin istediğiniz dereceden daha fazla sıcaklık üretmeye gerek duymasıdır.

Kombi İstediğimden Yüksek Ayara Çıkıyor

Isıtma ve sıcak su için çalışan kombi; suyun dolaşımı sırasında ısıyı peteklere veya sıcak su için eşanjöre bırakarak devir daim etmesi nedeni ile ısı kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle kombi daha yüksek bir sıcaklık göndererek bu dengeyi sağlamaktadır. Kombi gidiş ve dönüş ntc sensörlerinin ölçümüne göre modülasyon yaparak dengeyi sağlar. Bu yüzden de “ekranda beliren sıcaklık, kombi içindeki gidiş hattında okunan sıcaklıktır”.

Örneğin;

Petek ısı ayarının 50°C ye ayarlandığını var sayalım;

 • Bu peteklerden istediğimiz sıcaklıktır. Kombi peteklerdeki sıcaklığı 50°C yapmak için 15-20°C fazla sıcak su gönderir. Peteklere ısıyı bıraka bıraka dolaşır. 70°C su, peteklere ısısını bırakarak gideceği için ortalama 50°C getirir. Kombi bunu gidiş ve dönüş suyunu ölçerek ayarlar.

Kış konumunda sıcak su musluğu açıldığında kombi yüksek derecede çalıştığı için ekranda sıcak suyun derecesi de görülebilir.

DİP NOT: Bu özellik kombilerin çalışma prensibidir. Her kombi aynı prensipte çalışmaktadır. Bu bir arıza değildir. Ayrıca siz 50°C ye ayarlıyorsanız cihaz ona göre yakıt tüketimi yapar. Ekranda 70°C ve üzeri görüntülendiğinde fazladan yakıt tüketimi yapıyor gibi düşünmemelisiniz. Böyle bir durum söz konusu bile değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Önder alan dedi ki:

  Merhaba.
  Benim evde ECA proteus premix 28 lik kombi var dünden beri kombi derecesi 40 ta iken durup dururken 80 e çıkıp kombi başlıyor çalışmaya servis geldi basınç musluğunu ve ekran kartını degistirdi. Tam oldu derken gene aynı hata veriyor. Serviste bizim dereceyi yukselttigimizden şüpheleniyor. Tabi arızayı gideremedigi için böyle davranıyor. Arıza neden olabilir yardımcı olabilecek varmi ne yapmalıyım. Şimdiden Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Önder Bey… Cihazın önce ayarlarını kontrol etmek gerekir. Harici olarak sensör, kart, eşanjör, pompa gibi birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Cihazı yerinde görüp incelemeden net bilgi aktarmamız çok zor. Ancak sizi bu durumda yönlendirebileceğimiz veya yaptırabileceğimiz bir işlem bulunmuyor maalesef.

Petek Yıkama