Kombi İstediğimden Yüksek Ayara Çıkıyor

Kombi Ayarladığımdan Yüksek Ayara Çıkıyor

Kalorifer veya sıcak su için istediğiniz dereceden fazlasını ekranda görmeniz doğal bir olaydır. Bunun nedeni: Kombinin istediğiniz dereceden daha fazla sıcaklık üretmeye gerek duymasıdır.

Kombi İstediğimden Yüksek Ayara Çıkıyor

Isıtma ve sıcak su için çalışan kombi; suyun dolaşımı sırasında ısıyı peteklere veya sıcak su için eşanjöre bırakarak devir daim etmesi nedeni ile ısı kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle kombi daha yüksek bir sıcaklık göndererek bu dengeyi sağlamaktadır. Kombi gidiş ve dönüş ntc sensörlerinin ölçümüne göre modülasyon yaparak dengeyi sağlar. Bu yüzden de “ekranda beliren sıcaklık, kombi içindeki gidiş hattında okunan sıcaklıktır”.

Örneğin;

Petek ısı ayarının 50°C ye ayarlandığını var sayalım;

  • Bu peteklerden istediğimiz sıcaklıktır. Kombi peteklerdeki sıcaklığı 50°C yapmak için 15-20°C fazla sıcak su gönderir. Peteklere ısıyı bıraka bıraka dolaşır. 70°C su, peteklere ısısını bırakarak gideceği için ortalama 50°C getirir. Kombi bunu gidiş ve dönüş suyunu ölçerek ayarlar.

Kış konumunda sıcak su musluğu açıldığında kombi yüksek derecede çalıştığı için ekranda sıcak suyun derecesi de görülebilir.

DİP NOT: Bu özellik kombilerin çalışma prensibidir. Her kombi aynı prensipte çalışmaktadır. Bu bir arıza değildir. Ayrıca siz 50°C ye ayarlıyorsanız cihaz ona göre yakıt tüketimi yapar. Ekranda 70°C ve üzeri görüntülendiğinde fazladan yakıt tüketimi yapıyor gibi düşünmemelisiniz. Böyle bir durum söz konusu bile değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (52 Yorum)

  1. Ekrem küpeli dedi ki:

    Merhaba eski tip Alarko bacalı kombim var kullanma suyunda en kisiga getiriyorum ama kombi 80 dereceye çıkıyor bide çeşmeyi kapattigin zaman kombi çalışmaya devam ediyor sorun nedendir acaba

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Ekrem Bey… Eski tip kombilerde ısı ayarıyla alakalı bahsettiğiniz sorunlar yaşanabiliyor. Dairede ısı kaybı olduğunda, eski döküm petekler kullanıldığında, kalorifer filtresi tıkalı olduğunda, devir daim pompası devir düşürdüğünde, sensörlerinde sorun olduğunda veya anakart potansı arızalandığında kombi sürekli çalışabiliyor. Sorunun kaynağını tespit etmek için cihazı yerinde incelemek gerekiyor.

Petek Yıkama