Demirdöküm Neva Kombide F10 Arızası

Demirdöküm Neva F10 Arızası Nedir?

Tesisat devresi su basınç sorunudur. Bu arıza durumunda basınç düşük veya yüksek olabilir. Basıncı ekranda görüntüleyebilmek adına mode ve açma-kapama düğmesine aynı anda basmanız gerekir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Öncelikle Neva kombinizde düşük su basınç sorunu mu yoksa yüksek su basınç sorunu mu olduğunu bilmeniz gerekir. Uygulamayı ona göre yapmanız şarttır. Mode ve açma-kapama düğmesine aynı anda bastığınız zaman ekranda bar seviyesi görünecektir. 1 barın altında ise (örneğin; 0,7 bar gibi) düşük demektir. 2,5-3 barın üstünde ise yüksek demektir.

Neva Kombiye Su Basma

 • Basınç eğer 1 barın altındaysa; Neva kombinin sağ alt kısmında siyah renkte doldurma musluğu vardır. Doldurma musluğunu sola doğru çevirin. Çevirdiğiniz an su sesi duyacaksınız. Su sesi ile birlikte basınçta yükselme olacaktır. Yani ekranı takip edin artış olduğunu göreceksiniz. 1,5 bara geldiğinde siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Su basma işlemi tamamlanır ve ekranda derece belirir, cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder.

Neva Kombideki Yüksek Basıncı Düşürme

 • Basınç eğer 2,5 barın üstündeyse; Neva kombinin yüksek basıncı düşürmek için en yakın kaloriferden su almak gerekir. Tesisat basıncını düşürmek amacı ile kaloriferden su boşaltılabilir. Kaloriferin üst yan kısmı açılır, su alınır ve basınç bu şekilde düşürülebilir. Ekranda aynı zamanda basıncın ne kadar azaldığını görüntüleyebilirsiniz.

DİP NOT: Neva kombide F10 arızası çok sık yaşanırsa, arıza durumunda belirtilen işlemleri yapamıyorsanız, işlem uygulamanıza rağmen sorun düzelmiyorsa mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (23 Yorum)

 1. Gülsen Yıldırım dedi ki:

  Neva çok kötü bir kombi, her sene servis çağırdım. Şimdi su akıtıyor. Yoruldum bu kombiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülsen Hanım… Demirdöküm Neva model kombiler biraz eskidir. Bakımsız kaldıysa bu sebeple de çok sık arızalanıyor olabilir.

 2. Sinan zeybek dedi ki:

  Merhaba hocam. Demirdöküm neva kombimin markası. Bar göstergesi 1.5 normal olarak gösteriyor ancak petekleri açıp kış konumuna alınca bar 2.5 2.6 seviyesine yükseliyor ve f10 hatası verip duruyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… Kombide ısınan su genleşir ve genleşme durumuna bağlı basınçta görülen yükselmeler normal olarak kabul edilir. Ancak basınç değeri 1.5 bardan 2.6 bara kadar çıkıyorsa bu bir sorundur. Kombi bakımsız kalmış olabilir, tankın havası eksik olabilir, tank patlak olabilir. Cihaz muhtemelen yüksek basınca bağlı F10 arızasına geçiyordur. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 3. ismail güler dedi ki:

  merhabalar. neva model demirdöküm marka kombimde yaz ya da kış modunda farketmeden bazen sıcak su konusunda ateşleme sorunu yaşamaktayım. kombim kafasına göre ateşlemeyi yapıyor, bazı zamanlarda suyu açtığımda sıcaklık derecesi düşerek 14 C gösteriyor.biraz bekleyip tekrar denediğimde ateşleme yapıyor ama başında beklemek zorunda kalıyorum.sizce burdaki arıza neden kaynaklanmaktadır? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombilerde en sık görülen arızaların başında sıcak su sorunları gelir. Ancak kombi her mevsim sıcak su için görev aldığı için, içinde bulunan neredeyse tüm parçalar sıcak su aksağında çalışmaktadır. Hal böyle olunca da kombi bir hata kodu veya uyarı vermediği sürece uzaktan, arıza durumuyla alakalı net bir bilgi de sunamıyoruz, sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de bulunmuyor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneriyoruz. Bu konuda yardım almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 4. Murat ak dedi ki:

  Merhaba kombimi kapatıp bir kaç gün evden gittim.geldiğimde bar sıfır olmuştu. Doldurma musluğun arızalı olduğu için su bakamadım. Sonra bir kombiciye değiştirttim. Bu sefer sıcak su vanası açık olunca sürekli 2.5 in üzerine çıkıp f10 vermeye başladı. Bunun nedenini anlayamadık. Kombici de bişey diyemedi.alttaki sıcak su vanasıni kapatınca sorun yok ama açınca şu basıyor sürekli kombiye

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… O halde eşanjör arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Bu konuda uzman yardımı almanızı öneririz.

 5. Cemal ipek dedi ki:

  Kıymetli bilgileriniz için çok teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cemal Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz de teşekkür ederiz.

 6. Abdurrahman karaüzüm dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin öncelikle neva kombimi ilk kez açtıgımda yani kış ayının başlamasıyla açtıgımda f1 hatası verdi sonradan bu hata kayboldu suyu eksikti su ekledim bar seviyesini 1.3-1.6 arasında tuttm sonra kombi çalışmaya başladı bu sefer sıcaklık 50 derceye almıştım bir anda 65-70 cıkmaya başladı kendini kapatıp dereceyi düşürdü bi kaç sefer bu şekilde yaptı bende peteklerin havasın aldım. kombiden petekleri kapatıp sadece musluga verdim olayda burda muslugu açtıgımda kombinin altından siyah bi su fışkırdı fazla suyu atma yerinden ekranda hem f1 hemde f10 hatası almaya başladım sizce bu durumda ne yapmalıyım ilginize tesekkür ederim kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdurrahman Bey… Kombiniz aşırı ısınma hatası (F1) vermiş, su basma işlemi uygulamışsınız cihaz devreye girmiş. Ancak aşırı ısınma hatası olduğu için sıcaklık 50°C den 70°C ye kadar yükselmiş ve cihaz kendini yüksek sıcaklıktan koruyarak devre dışı kalmış. Kombiyi yaz konumuna almışsınız ancak kombinin nereden su akıttığı önemlidir. Yani bahsettiğiniz siyah suyu ventilden mi attı yoksa bir parçadan mı su geliyor. Kombi su akıttığı için muhtemelen F10 (düşük basınç) uyarısı veriyor. Kombi basıncını 1,5 bara kadar yükseltin ve deneme yapın. Yine su akıntısı olursa servis yardımı almanız gerekir.

  2. ORÇUN BERKAN dedi ki:

   Abdurrahman bey merhaba sorun çözümü nasıl oldu

 7. Mehmet mavi dedi ki:

  Merhabalar Demirdöküm Neva kombinin ekranında bar göstergesi sabit kalıyor kombi başka hiç bir tepki vermiyor su eklemesi yapıyorum ekranda basınç yükseliyor havasını alıyorum düşüyor an an gösterge aktif olarak gösteriyor ama 1.5 basınçta bile kombi hiç devreye girmiyor sürekli ekranda basınç durumu var sorun nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Anladığım kadarıyla ekranda basınç değeri sabitlenmiş başka bir gösterim olmuyor. Normalde musluğu açtığınızda sıcak su değeri ve musluk sembolü belirmesi gerekir. Ancak cihaz devreye girmediği için muhtemelen ekranda hala basınç değerini gösteriyor. Bu durum sıcaklık sensörü, kart gibi parçalardan kaynaklı olabilir. Ancak bu bir ihtimal. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bi servis yardımı almanızı öneririz.

  2. Can dedi ki:

   merhaba, sorunu bulabildiniz mi acaba? aynı marka model kombim de söylediğiniz sorun mevcut, bar göstergesi ekrandan gitmiyor ve kombi aktif olmuyor

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Can Bey… Sorunu bulmak ya da bilmek için servis yardımı almanız gerekir. Servis talebiniz olursa bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 8. HUSEYİN METİN dedi ki:

  Basinc ayarini 1.2 ye ayarladim ve basinc kendiline yikselme yapiyor ve tahliyeden damladamla atiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombi basıncını ideal bir seviyeye ayarlamışsınız. Yani 1 ile 2 bar arası ideal seviyedir. Basınç kendi kendine yükselip 3 barı geçerse cihaz emniyet ventilinden su akıtmaya başlar. Muhtemelen böyle bir sorun yaşıyorsunuz. Basıncın yükselmesi; eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Bu parçaların yerinde görülüp tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almanız şarttır. Servis konusunda yardım almak adına 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 9. Mehmet göztaşı dedi ki:

  2 güne bir basınç yüksek petek ten au almaktan bıktırdı suyu nerden alıyor servis çözemedi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi basıncının yükselmesinin 3 ana temel sebebi vardır. Bunlar eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankıdır. Başka muhtemel bir sebebi yok. Kombi sadece devreye girdiğinde basınç yükseliyorsa genleşme tankının havası yok ya da delik denilebilir. Kombi kullanılsa da kullanılmasa da her şekilde basınç yükseliyorsa bu eşanjör ve doldurma musluğuna bağlı bir arızadır. Net teşhis etmek için cihazı detaylı yerinde incelememiz lazım. Bu yüzden çağrı merkezimize ulaşarak bu konuda yardım talep edebilirsiniz.

   1. HUSEYİN METİN dedi ki:

    Muslugun ucundaki conta yipranmis az bi yukseltme yaptim bar sabitlendi fakat yeni bir conta almam lazim sadece conta. satisi varmi tesekkur ederim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Hüseyin Bey… Doldurma musluğu başlığından bahsediyorsunuz yani plastik olan aksamından. Firma olarak bizde satış yok maalesef. Ekipler gelip işlemleri yerinde yapıyorlar.

Petek Yıkama