Demirdöküm Neva Kombide F10 Arızası

Demirdöküm Neva F10 Arızası Nedir?

Tesisat devresi su basınç sorunudur. Bu arıza durumunda basınç düşük veya yüksek olabilir. Basıncı ekranda görüntüleyebilmek adına mode ve açma-kapama düğmesine aynı anda basmanız gerekir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Öncelikle Neva kombinizde düşük su basınç sorunu mu yoksa yüksek su basınç sorunu mu olduğunu bilmeniz gerekir. Uygulamayı ona göre yapmanız şarttır. Mode ve açma-kapama düğmesine aynı anda bastığınız zaman ekranda bar seviyesi görünecektir. 1 barın altında ise (örneğin; 0,7 bar gibi) düşük demektir. 2,5-3 barın üstünde ise yüksek demektir.

Neva Kombiye Su Basma

 • Basınç eğer 1 barın altındaysa; Neva kombinin sağ alt kısmında siyah renkte doldurma musluğu vardır. Doldurma musluğunu sola doğru çevirin. Çevirdiğiniz an su sesi duyacaksınız. Su sesi ile birlikte basınçta yükselme olacaktır. Yani ekranı takip edin artış olduğunu göreceksiniz. 1,5 bara geldiğinde siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Su basma işlemi tamamlanır ve ekranda derece belirir, cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder.

Neva Kombideki Yüksek Basıncı Düşürme

 • Basınç eğer 2,5 barın üstündeyse; Neva kombinin yüksek basıncı düşürmek için en yakın kaloriferden su almak gerekir. Tesisat basıncını düşürmek amacı ile kaloriferden su boşaltılabilir. Kaloriferin üst yan kısmı açılır, su alınır ve basınç bu şekilde düşürülebilir. Ekranda aynı zamanda basıncın ne kadar azaldığını görüntüleyebilirsiniz.

DİP NOT: Neva kombide F10 arızası çok sık yaşanırsa, arıza durumunda belirtilen işlemleri yapamıyorsanız, işlem uygulamanıza rağmen sorun düzelmiyorsa mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (35 Yorum)

 1. Serap Tutar dedi ki:

  DemirDöküm neva F10 arızası veriyor basınç 0.1 gözüküyor siyah düğmeyi çeviriyorum sol taraftan su akıyor bu normal mi ve su ısınmıyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Serap Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/demirdokum/neva/f10-hatasi/
   yukarıda bırakmış olduğumuz linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilrsiniz.
   Doldurma musluğu, plaka-ana eşanjör, genleşme tankı, emniyet ventili, pompa, blok gibi parçalarda sorun olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir, hava prujörünün ağzı tıkalı olabilir. Bağlantılarda gevşeme durumu söz konusu olabilir. Bu sebeplerden dolayı kombi su akıtır. Arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir.İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. Ayşegül Altunsoy dedi ki:

  Neva kombiniz var yerden ısıtmalı bizim daireler basıncıni nasıl dusurebiliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Ayşegül Hanım,
   Kombilerde yüksek basınç halinde emniyet ventili açılarak kombideki suyu tahliye etmek durumunda kalır. Kombilerde yüksek basınç problemlerinde her zaman cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

 3. Şevval dedi ki:

  Neva kombim var evim ısınmıyordu bende peteklerden su boşalttım. f1 hatası verdi altındaki mavi düğmeyi cevirince bar 0.4 den 1.7 ye kadr çıkardım. Simdi ise petekler buz gibi oldu ısınmıyor ve sıcak su gelmiyor ne yapmam gerekiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şevval Hanım… Kombinizin su basıncı normal. F1 aşırı ısınma problemidir. Bir nevi devir daim sorunu denilebilir. Petek ve tesisat vanaları açıksa kombiyi resetleyin. Birkaç reset sonrası arıza yine devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

 4. Cemalettintemiz dedi ki:

  Selam kombi F10 arızası verdi mode ile açma kapama düğmesine aynı anda basıyorum ama olmuyor ve bar 3.4 ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cemallettin Bey… 3.4 bar kombi açısından yüksek basınç değeridir. Cihaz bu yüzden F10 arızasına geçmiş. Kombiye en yakın petekten su alarak basıncı düşürebilirsiniz. Ancak arıza tekrar eder yani basınç yine yükselirse bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

 5. Elif cengiz dedi ki:

  Neva kombi kullamıyorum basınç 0.9 da ama vana dönmüyor. Kendim tamir edebilir miyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Parça dönmüyorsa sıkışmış olabilir. Bir pense yardımı ile parçayı çok zorlamadan çevirmeyi deneyebilirsiniz. Yine de dönmüyor veya dönse bile işlev sağlamıyorsa servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama