Warmhaus Lawa&Lawa Plus Kombi Arıza Kodları

Warmhaus Lawa&Lawa Plus Kombi Hata Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Warmhaus Lawa&Lawa Plus konvansiyonel hermetik kombiler hakkındadır.

 1. E02 Arızası Kalorifer sistemi düşük basınç uyarısı.
 • Çözüm Kalorifer sisteminde yeterli basınç olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Manometreye bakacak olursanız 1 bardan az olduğunu göreceksiniz. Kombinin sol alt kısmında monteli olan doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 bara kadar çıkarmanız gerekir. İşlem bitiminde doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. İşlemi yapamadığınız durumlarda servis yardımı almalısınız.
 1. E03 Arızası Kalorifer sistemi yüksek basınç uyarısı.
 • Çözüm Bu arıza durumu yalnızda Warmhaus Lawa Plus model kombilerde karşılaşılır. Kombi tesisatına fazla su basıldığında bu uyarı kodu ekranda belirir. Kombiye en yakın petekten su alarak basıncı düşürmeniz gerekir. Basınç değeri 1,5 bara kadar düştüğünde sorun düzelecektir.
 1. E04 Arızası Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kombi bu arıza durumunda çalışmaz. Sıcak kullanım suyu sensöründe, sensör bağlantılarında veya anakartta sorun olabilir. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan servis çağırmalısınız.
 1. E05 Arızası Kalorifer sıcaklık sensör arızası.
 • Çözüm Elektronik kart gidiş ntc sensöründe arıza belirlediği zaman bu sorun yaşanır. Kalorifer sensöründe, sensör bağlantılarında veya analartta problem olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. E14 Arızası Atık gaz sıcaklık sensör arızası.
 • Çözüm Elektronik kart atık gaz sensöründe anormal bir durum belirlediği zaman bu sorun yaşanır. Atık gaz yolunda devrede olan fan, prosestat veya anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. E15 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Fanın aşırı dış hava basıncı sebebiyle bloke olduğunu belirtir. Geribildirim/besleme sorunu olarak da adlandırılabilir. Panel üzerinde yer alan “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak cihazı resetleyin. Sorun düzelmezse işlemi birkaç kez daha arka arkaya tekrarlayın. Yine de düzelme olmuyorsa fan ya da anakart arızası olabilir. Servis çağırmalısınız.
 1. rE 06/08 Arızası Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Kombinin kalorifer ya da sıcak su talebi durumunda önceden belirlenen süre içinde ateşleme yapmadığını belirtir. Öncelikle gaz besleme hattı vanalarının açık olup olmadığına bakın. Kombi yanındaki gaz vanası dahil olmak üzere kapı dışında ve bina içinde yer alan ana vananın açık olduğundan emin olun. Dairenizde doğalgazlı ocak varsa ocağın yanıp yanmadığına bakarak da dairenizde gaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tüm gaz vanaları açık ve kombiye de gaz geliyorsa eğer “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyin. Resetleme işlemini arıza tekrarında birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Ancak yine de sorunda bir düzelme durumu olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir. Kombide; anakart, iyon elektrodu, ateşleme elektrodu, gaz armatörü gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de sorunun tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.
 1. rE 07 Arızası Emniyet/güvenlik termostatı devrede.
 • Çözüm Kombinin normal çalışması sırasında herhangi bir sebeple içinde aşırı ısınma oluştuğunu belirtir. Aşırı sıcaklık sebebiyle de cihaz bu arıza kodunu ekranda verir. Bu durumda önce tesisat basıncının yeterli olduğundan (manometrenin 1 ile 2 bar arasında olduğundan) emin olun. Basınç değeri düşükse eğer yani 1 bardan az ise kombi tesisatına doldurma musluğu ile su basarak basıncı yükseltin. Kombi altında yer alan tesisat boruları üstündeki vanaların açık (boru ile aynı hizada yani dik) olduğundan emin olun. Petek vanalarının açık olduğundan emin olun ve en az 3 petek vanası mutlaka açık olsun. Bu kontrollerden sonra “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Sorunun devamı halinde resetleme işlemini birkaç defa daha uygulayın. Sorun yine de düzelmezse servis çağırmanız gerekir. Pompanın sıkışması, ana eşanjörün kireçlenmesi, tesisatın tıkalı olması, üç yollu vananın arızalı olması, ntc ensörde sorun olması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi birçok durum söz konusu olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. E09 Arızası Kalorifer sisteminde susuz çalışma sorunu.
 • Çözüm Tesisat hattında ya da kombide su kaçağı durumu. Kombi su akıtıyorsa veya tesisatta kaçak durumu varsa kalorifer tesisat basıncı düşer ve cihaz kuru yanma yani susuz çalışma yapar. Kombide gözle görülür bir su kaçağı durumu yoksa eğer uzman bir tesisatçıdan yardım alarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Tesisatınızda kaçak yoksa eğer kombinizde sorun olabileceği için kombi servisini arayarak yardım almalısınız.
 1. E10 Arızası AUX gidiş sensör sorunu.
 • Çözüm Anakart harici gidiş sensöründe sorun belirlediğinde bu problem yaşanır. “reset” düğmesine basılı tutarak kombiye reset atın. Arıza düzelmez devam ederse eğer; sensör arızası, sensör bağlantı sorunu veya anakart arızası olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. E11 Arızası Gaz valfi arızası veya modülatör bağlantı sorunu.
 • Çözüm Dahili hatadır. “reset” düğmesine basılı tutarak kombinizi resetlemeniz gerekir. Arka arkaya maksimum 3 resetlemeden sonra sorun düzelmezse eğer servis çağırmanız gerekir. Gaz valfinde ya da gaz valfi modülatörü bağlantılarında kopukluk olabilir. Yine de teşhis için servis yardımı almanız gerekir.
 1. E16 Arızası AUX dönüş sensör sorunu.
 • Çözüm Anakart harici dönüş sensöründe sorun belirlediğinde bu sorun yaşanır. “reset” düğmesine basılı tutarak kombiyi resetletin. Sorun düzelmezse eğer sensörde, sensör bağlantılarında veya anakartta problem olabilir. Yine de tespit ve çözüm için servis çağırmanız gerekir.
 1. E17 Arızası 2 ntc sıcaklık sensörü arasında maksimum fark var.
 • Çözüm Kalorifer gidiş ve dönüş suyu sıcaklık sensörleri arasında olması gerekenden fazla sıcaklık farkı olduğunda bu sorun yaşanır. Yetersiz devir daim sorunu olarak adlandırılabilir. Öncelikle “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer; sensörlerde, anakartta, devir daim pompası gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.
 1. E19 Arızası Okuma girişi debimetreyle WFS seçimi sorunu.
 • Çözüm Dahili sorundur. Öncelikle “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Cihazı bu şekilde resetlemiş olursunuz. Resetleme işlemi sonrası sorun düzelmezse eğer bu işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine de sonuç alamazsanız eğer servis yardımı almanız gerekir.
 1. rE 28 Arızası Maksimum kilitlenme sayısına gelindi.
 • Çözüm Cihaza kısa sürede olması gerekenden fazla resetleme işlemi yapıldığını belirtir. Cihaz arızaya geçtiğinde arka arkaya maksimum 5 kez resetlemek gerekir. Resetleme işlemi arka arkaya 5 kez yapılıp 6.resetleme işlemi denendiyse cihaz bu arıza kodunu ekranda verir. Bu durumda cihazı kapatıp yeniden açın. Cihazı yeniden açtığınızda 1 saatte tek bir resetleme işlemi deneme ve bunu 5 saat içinde maksimum 5 kez uygulama hakkınız vardır. Ancak karşılaştığınız arıza durumu eğer arka arkaya 5 resetleme işleminden sonra düzelmezse, resetleme işlemini bırakarak servis çağırmanız gerekir.
 1. E37 Arızası Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Kombinin çalışması adına gereken voltaj değeri, ön görülen sınırın altına düştüğünde bu sorun yaşanır. Şebekeden gelen voltaj düzeldiğinde cihaz resetlenmeden kendiliğinden düzelebilir. Ancak uzun süre bekleme neticesinde sorunda düzelme durumu olmazsa eğer önce elektrikçi çağırarak dairenize gelen elektrik voltajını ölçtürmeniz gerekir. Voltaj ön görülen sınırda çıkarsa eğer kombinizde anakart arızası olabilir. Bu durum için servis yardımı almalısınız. Ayrıca aynı sorunun tekrar etmemesi adına mutlaka “kombi regülatörü” kullanmalısınız.
 1. E40 Arızası Elektrik ağı frekans sorunu.
 • Çözüm Elektrik frekansında dalgalanma olduğunu belirtir. “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.
 1. rE 41 Arızası 6 ateşleme denemesi sonrası alev kaybı sorunu.
 • Çözüm Gaz vanalarının açık olduğundan emin olun, dairede gaz kesintisi olmadığından emin olun. Son olarak “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme işleminden sonra sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. E42 Arızası Basma butonları sorunu.
 • Çözüm Butonlarda sorun olduğunu belirtir. Servis yardımı almalısınız.
 1. E43 Arızası Oda termostatı iletişim sorunu.
 • Çözüm Oda termostatı bağlantısında kopukluk olduğunda veya iletişim sağlanamadığında bu sorun yaşanır. Oda termostatı ve bağlantılarının kontrol edilmesi adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. rE 44 Arızası Alev olmadan gaz valfi açma süresi aşılmış.
 • Çözüm Gaz vanası beklenen süreden daha uzun süre açık kalırsa bu sorun oluşur. “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutun. Bu işlemi sorun düzelmezse 3 kez daha tekrar edin. Resetleme sonrasında düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir.
 1. E62 Arızası Kalibrasyon talebi.
 • Çözüm Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Anakart kalibrasyon yokluğu algıladığında bu sorun yaşanır. Anakartın değişimi gerekebilir. Değiştirildiğinde parametreler kısmında hava ve gaz varyasyonunun değişimi gerekebilir. Bu işlem ancak servis ekiplerince yapılabilir.
 1. rE 72 Arızası Ateşleme olmaması sebebiyle Delta T sorunu.
 • Çözüm Öncelikle gaz vanalarını kontrol ederek, vanaların açık olduğundan emin olun. Gaz vanaları açıksa eğer baca sirkülasyonunun kontrol edilmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almanız gerekir.
 1. E74 Arızası İkinci kalorifer sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Kombi içerisinde yer alan ikinci kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirtir. Sensörün değişimi için servis yardımı almalısınız.
 1. rE 80 Arızası Gaz armatörü sorunu.
 • Çözüm Dahili sorundur. Gaz armatörü veya anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. rE 81 Arızası İlk çalıştırmada yanma sorunu.
 • Çözüm Baca hattında sorun olabilme ihtimali yüksek. Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. rE 82 Arızası Yanma sorunu.
 • Çözüm Baca hattında sorun olabilme ihtimali olduğundan cihaza müdahalede bulunmadan servis çağırmalısınız.
 1. E83 Arızası Geçici kötü yanma sorunu.
 • Çözüm Gaz basıncı ya da baca hattında sorun olabilir. Servis ekiplerince gaz basıncı ve baca hattının kontrol edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.
 1. rE 88 Arızası Gaz hattı devresi sorunu.
 • Çözüm Gaz valfi bileşenlerinde bir sorun tespit ettiği zaman bu sorun yaşanır. Kombi bu arıza durumunda çalışmaz. Gaz valfi, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Servis çağırmanız gerekir.
 1. rE 98 Arızası Elektronik kart başlama sorunu.
 • Çözüm Bu sorun ilk çalışma sırasında yaşanır. Dahili bir sorundur. Anakart veya kablo bağlantılarında sorun olabilir. Servis çağırmanız gerekir.
 1. rE 99 Arızası Genel sorun.
 • Çözüm Kombi içinde bir sorun algıladığında bu arıza kodu ekranda belirir. “reset” düğmesine basarak kombiyi resetlemeniz gerekir. Sorun olur da tek bir resetleme sonrası düzelmezse, resetleme işlemini birkaç kez daha arka arkaya uygulayın. Yine de arıza durumunda değişiklik olmazsa, servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (34 Yorum)

 1. Ahmet dedi ki:

  Merhaba wharmaus lawa 24 reset tuşuna basınca air yazısı çıkıyor sorun nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Belirttiğiniz uyarı kullanım kılavuzunda yer almıyor ve daha önce karşılaştığımız bir uyarı değil. Cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. Onur dikmen dedi ki:

  Wharmaus oda Termostat ında el işareti devamli yanip sonuyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… El işareti genellikle manuel ayarlamadır yani bir arıza değildir. Cihazın çalışma sistemini etkiliyorsa, yerinde kontrol edilmesi gerekir.

Petek Yıkama