Viessmann Vitopend 100 Kombide F4 Arızası

Viessmann Vitopend 100 Kombide F4 Arızası Nedir?

Ateşleme başarısızlığıdır. Cihaz alev denemesi sonrasında alev yetersizliği sorunu veriyor demektir.

Kullanıcı Servis Çağırmadan Önce Ne Yapmalı?

Vitopend 100 model kombinizde böyle bir sorunla karşılaştıysanız ve konut içinde ocağınız da doğalgazlı ise ocağınızı kontrol etmelisiniz. Ocağınızın çalışıp çalışmadığına göre arıza durumu veya sorunun sebebi değişmektedir.

 1. Ocak çalışmıyor durumda ise
 • Kapınızın dışarısında bulunan gaz vanasını kontrol edin. Gaz vanası kapalı ise açmalısınız. (Gaz vanası nasıl açık olur? linki tıklayarak öğrenebilirsiniz.)
 • Kapı dışındaki vana üzerinde mühür var ise fatura ödenmediği için gazınız kesilmiştir. Kombiyi kapatın, yanında bulunan gaz vanasını da kapatın. Faturayı ödeyin ve mühre dokunmadan doğalgaz firmasını arayarak gazın açılması talebinde bulunun.
 • Kapı dışındaki vana açık durumda ise bölgede doğalgaz çalışması olabilir veya farklı çalışmalar sebebi ile gaz bölge olarak kesilmiş olabilir. Aynı sorun muhtemelen komşularınızda da vardır. Doğalgaz firmasını arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Bu durumda kombinizi ve gaz vanasını mutlaka kapatın.
 1. Ocak çalışıyor durumda ise
 • Kombi yanındaki gaz vanasını kontrol edin. Vana boru ile aynı hizada ise açık, aynı hizada değilse kapalı demektir. Bu durumda vana kapalı ise açık konuma çevirmelisiniz.
 • Kombi yanındaki vana açık durumda ise kombiyi resetlemelisiniz. Vitopend 100 model kombinizde kalorifer simgeli düğmenin sağ altına doğru baktığınızda “RESET” yazan bölüm olacaktır. Düğmeyi “RESET” yazan yere kadar çevirin ve sonrasında yeniden eski yerine çevirin. Bu işlemi sorun düzelmediği sürece maksimum 3 kez daha tekrar edebilirsiniz.

Arıza Çözümü

Yalnız bu parçalardan hangisinde veya hangilerinde sorun olabileceğini ancak uzman servis ekibi yerinde görerek karar verebilir. Net teşhis ve müdahale için mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (32 Yorum)

 1. jalem marufoğlu dedi ki:

  6 aydır wısman marka kombi kullanıyoruz yaklaşık 2 ay önce bir sinyal sesi geldi ve kombi gazı kesildi ocak çalışmadı f 4 hatası verdi dışarıdaki saat üstündeki pimi çektik tekrar açıldı 2 gün önce tekrar aynı şeyi yaşadık aynı işlemle hallattik. 187 aradık , tesisatçıyı arayın saate sıkıntı olabilir dedi tesisatçı ısrarla sensör cihazı arızalı ondan atıyor deyip sensör cihazını değiştirmek istiyor.bu sensörlerin çok sık bozulabileceğini söylüyor. ben ikna olmadım okuduğum yazılar sensör hatası demiyor. şu an kombi normal çalışıyor. sizce tesisatçıya güvenip sensörü değiştirelim mi yoksa bunun başka bir sebebi olabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Jalem Hanım,
   Shut of arızalı olabilir, arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Sorunun net tespiti ve çözümü için servis ekiplerimizi aramanızı öneririz.

 2. Esin baysarı dedi ki:

  Merhaba. Düğmeyi resete kadar çevirdiğimizde eski haline getirmek için ne kadar beklememiz gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esin Hanım… 3 saniye yeterli bir süredir. Ancak kombiniz Viessmann ise bu modellerde işlem anlık yapılır. Yani düğme hızlı bir şekilde reset konumuna çevrilir, aynı hızda eski yerine getirilir.

 3. Muharrem dedi ki:

  Merhaba benim Wiessman witopend 100 kombim F4 arızası veriyor gaz geliyor resetliyorum normale dönüyor pompa çalışıyor fakat alev işareti çıkmıyor bir süre sonra tekrar arızaya geçiyor bu durum kesinlikle anakartın yandığında bir işaretmidir yoksa arıza başka yerden çıkmış olabilirmi.Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muharrem Bey… F4 arızasının detayları makalemizde yazmaktadır. Doğrudan kart arızası demek için cihazı yerinde görüp arızayı yerinde tespit etmemiz gerekiyor. Bu durum ateşleme sistemindeki birçok parçaya bağlı olabilir. Cihaz resetlendiği halde düzelmiyorsa veya arıza çok sık tekrar ediyorsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Lütfi aksu dedi ki:

  Kombim f4 arsası veriyor kombiyi açıp kapatınca sorun düzeliyor çalıştığı süre zarfında hiç arızaya geçmiyor ama diğer gün petekleri yakmak isterken Gine f4 arsası yazıyor sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Lütfi Bey… Makalemizde arızanın muhtemel sebepleri yazmaktadır. Makalemizdeki bilgilere ek olarak baca sisteminin de kontrol edilmesi gerekiyor. Cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için alevi kesiyor bu yüzden F4 arızasına geçiyor olabilir. Uzaktan net parça bilgisi vermek çok zor. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 5. Ökkeş karakaya dedi ki:

  Kombi 2-3 saniye bekleyip çalışıyor çalışması 10 saniye kadar sürüyor tekrar duruyor. Sorun ne olabilir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ökkeş Bey… Cihazın bu kadar sık çalışması için; çok düşük sıcaklıkta olması, binada ısı yalıtımı olmaması, dairenin ara katta olmaması, tesisatın kirli-tıkalı olması gerekir. Eğer bahsedilen durumlar söz konusu değilse kombide bir problem olabilir. Cihazı, tesisatı ve cihaz ayarlarını yerinde incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama