Viessmann Vitopend 100 F30 Arızası

Viessmann Vitopend 100 F30 Arıza Kodu Nedir?

Kalorifer sensör sorunudur.

Kullanıcı Arıza Durumunda Ne Yapabilir?

Viessmann Vitopend 100 model kombide karşınıza çıkan F30 hata kodunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem resetlemedir. Vitopend kombilerde direk reset düğmesi bulunmaz.

 • Vitopend 100 Kombiyi Resetleme Resetleme işlemi için açma-kapama düğmesini kullanmalısınız. Açma-kapama düğmesine bastığınız zaman cihazı önce kapatırsınız. Birkaç saniye sonra yeniden basarsanız cihaz yeniden açılacaktır. Bu şekilde cihaza reset atmış olursunuz. İşlemi sorun düzelmediğinde birkaç kez daha yapabilirsiniz.

Arızanın Çözümü

 • Kalorifer sensöründe problem olabilir Kalorifer sensörü kalorifer sisteminde alan ve sıcaklık ölçme görevinde olan bir parçadır. Arızalandığı zaman kalorifer ya hiç ısınmaz ya da beklenen şekilde ısıtma yapmaz. Bu durumda parça değişimi gerekmektedir.
 • Kalorifer sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu olabilir Kalorifer sensörüne bağlı olan kablolarda kısa devre durumlarında ya da kopma durumlarında da bu sorun yaşanır. Bu durumda kablolar kontrol edilir görülen aksaklıklar giderilerek sorun çözümlenir.
 • Kalorifer sensör borularında nemlenme olabilir Kalorifer sensörüne bağlı durumda olan boruların nemlenme yapması durumu da bu sorunu oluşturabilir. Düşü ihtimalle de olsa karşılaşılabilir sorunlardan biridir. Bu durumda nem durumu giderilir veya parça değiştirilir ve sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Kadriye sever dedi ki:

  Kombimde ekranda yanıp sönen 30 sayısı var resetlemeye çalışıyorum ama kombim reset etmiyo

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadriye Hanım… 30 un yanında °C var ise sıcaklık derecesi demektir. Yani bu bir arıza değildir. Ancak cihaz çalışmıyorsa bu bir harici sorun olabilir. Teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama