Viessmann Vitodens 100 Arıza Kodları

Viessmann Vitodens 100 Hata Kodları

 1. 0b Arıza Kodu Isıtma debisinin suyu düşük.
 • Çözüm Eşanjör hava yaptıysa ya da su akış sensörü arızalandı ise ekranda bu hata kodu yer alır. Net tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.
 1. OC Arıza Kodu Şebeke gerilimi düşük.

 1. 10/18 Arıza Kodu Dış hava sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Dış hava sensöründe temassızlık ya da kısa devre gibi durumlar olduğunda bu sorun yaşanır. Dış hava sensörü kombiyi dış ortam sıcaklığına göre çalıştırmaktadır. Dış hava sensöründe bu aksaklık var ise sorun yaşanır, dış hava sensörü yoksa eğer elektrik aksağında sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 30/38 Arıza Kodu Kazanın ısı sensöründe sorun.
 • Çözüm Kazan ısı sensöründe kısa devre ya da temassızlık olduğunda ekranda bu hata kodlarından biri yer alır. Bu durumda önce cihazı resetlemeyi deneyin. Düzelme durumu olmaz ise mutlaka servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. 50/58 Arıza Kodu Kullanım suyu sensöründe sorun.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe arıza, sensör kablolarında kısa devre ya da kopukluk olduğunda bu sorun yaşanır. Sensör boruları nemlenmiş de olabilir. Sıcak su alamayacağınız arıza kodlarıdır. Müdahale ve özellikle de çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 51/59 Arıza Kodu Çıkış sıcaklık sensöründe sorun.
 • Çözüm Kombinin çıkış sıcaklık ntc sinde ya temassızlığın ya da kısa devrenin olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör borularında nemlenme de olabilir. Bu durumda teknik destek ve yardım için Viessmann Servisi’ne ulaşmanız gerekmektedir.
 1. A9 Arıza Kodu Oda termostatı ile bağlantının kurulamadığı belirtir.
 • Çözüm Oda termostatı bağlantısında sorun olabilir veya cihaz oda termostatı ile iletişim halinde değildir. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. E4 Arıza Kodu Besleme gerilim sorunu anlamındadır.
 • Çözüm Bu durumda şebeke adaptöründe sorun var diyebiliriz. Bir süre kadar beklemeli sorun düzelmiyorsa eğer mutlaka uzman yardımı almalısınız. Kombi kart arızası olabilir, sigortada ya da dairenize gelen elektrikte sorun olabilir. Bu sorunu yeniden yaşamamak için kombi regülatörü kullanmalısınız.
 1. E6 Arıza Kodu Düşük su basınç sorunu.
 • Çözüm Vitodens 100 model kombilerde tesisat su basıncının düşük olduğunu belirten bir arıza kodudur. Ekranda böyle bir hata kodu gördüğünüzde panelin hemen solunda bulunan bar göstergesine (manometreye) bakın. 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Vitodens 100 kombiye su basma linkini tıklayarak orada size belirtilen uygulamaları yapabilir ve sorunu çözümleyebilirsiniz.
 1. B5/E5/F0 Arıza Kodu Dahili iç hata olduğunu belirten arıza kodudur.
 • Çözüm Bu durumda cihaz resetlenmelidir. Reset sonrası cihazda düzelme olmaz ise hangi parçada sorun olduğu konusunda bilgiler almak ve çözüm sağlamak adına Viessmann Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. F2 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Vitodens 100 model kombide su sıcaklığının olması gereken seviyeyi aştığını belirten arıza kodudur. Cihaz bu durumda emniyete alınır ve bloke durumdadır. Bu durumun birçok sebebi vardır. Öncelikle kombiniz petek konumunda ise petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekir. Açık olmasına karşın sorun yaşanıyor ise birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise mutlaka servisi aramalısınız. Ana eşanjörün kireçlenmesi-tıkanması, sensör arızası, kart arızası, kalorifer tesisatında tıkanma olması, kalorifer filtresinde tıkanıklık olması, üç yollu vananın arızalı olması ve pompanın sıkışması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.
 1. F3 Arıza Kodu Brülörün çalıştığını ve alev sinyalinin olduğunu belirtir.
 • Çözüm Bir süre beklemeli ve sonrasında cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonasında da sorun düzelmezse eğer Viessmann Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme problemidir.
 • Çözüm Kombinin bir sebeple ateşlemeyi yapamadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak önce konutunuzda gaz olduğundan emin olmanız gerekir. Bu nedenle de önce gaz girişlerini kontrol edin, kombiye gaz geldiğinden emin olun. Kombinize gaz geliyorsa eğer birkaç resetleme uygulaması yapın. Resetleme sonrasında da sorun düzelmezse eğer servisi arayın. İyon ve ateşleme çubuğunda, elektronik kartta ya da gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit ve çözüm ancak uzmanı tarafından yapılabilir. Uzman yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Hava akış sorunu olduğunu belirten arıza kodudur.
 • Çözüm Hava akış sorunu da diyebiliriz. Vitodens 100 model kombiler yoğuşmalıdır. Bu sebeple de hava akış fan ve anakartın iletişimi ile sağlanır. Dışarı uzanan boru da hava akım borusudur. Fan ya da anakart arızalarında bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda net tespit ve müdahale için servis yardımı almak gerekir.
 1. F7 Arıza Kodu Su basınç sensör arızası.
 • Çözüm Su basınç sensörü kombi basıncını ölçme görevindedir. Arızalandığı zaman işlev sağlayamaz ve kombi basıncını yanlış gösterir. Bu durumda parça değişimi gerekeceğinden servisi aramanızı öneriyoruz.
 1. F8 Arıza Kodu Gaz valfi kapanmıyor veya geç kapanıyor.
 • Çözüm Bu durumda tüketici olarak cihaza müdahale etmemelisiniz. Gaz valfinin kapanmadığını ya da kapatmayı geç yaptığını belirten bir arıza kodudur. Bu durumda çözüm için servisi aramalısınız. Sorun sadece gaz valfinde değil elektronik kartta da olabilir.
 1. F9 Arıza Kodu Fan devir düşürüyor.
 • Çözüm Brülörün devreye girmesi sırasında fanın devir düşürmesi ya da brülörün beklediği verimi sağlamaması gibi durumlarda kombi bu arıza kodunu vermektedir. Birkaç resetleme işlemi uygulamalı, sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun sadece fan ile alakalı değil, elektronik kart ile alakalı da olabilir.
 1. FA Arıza Kodu Fan motoru sürekli çalışıyor.
 • Çözüm Bu durumda fanın rulmanları dağılmış ya da motorunda teknik bir problem oluşmuş diyebiliriz. Fan sürekli çalıştığında ve durması gereken yerde durmadığında bu sorun yaşanır. Bu durumda sorun sadece fan ile alakalı değil anakart ile alakalı da olabilir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. Fd Arıza Kodu Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Bu durumda kombi çalışmaz. Elektronik kart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Müdahale için servisi aramanız gerekir. Cihaza müdahale etmeden servisi aramanız gerekir.
 1. FE Arıza Kodu Elektrik devresi sorunu.
 • Çözüm Bu durum da elektronik kart sorunu olarak bilinir. Elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Uzman Viessmann Servisi yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (68 Yorum)

 1. Mehmet Kurşun dedi ki:

  Bizim binamız okul 5adet kazan tipi wiesman kombi var 4 kazan E3 arızası verdi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Firma olarak kazan hizmeti vermediğimiz için size yardımcı olamıyorum. Merkez ile görüşürseniz size yardımcı olurlar.

 2. Kerem KOCABAŞ dedi ki:

  Viesman vitodens 100 kombi sıvak su ısıtmada problem yok kalorifer düğmesini çevirince kalorifer çalışmıyor arıza da vermiyor resetleyince çalışıyor fakat servis ışığı sürekli yanıyor. Gösterge deki alevin yanındaki alev ayar lambası yanıp yanıp sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kerem Bey… Kalorifer devresinde bir aksaklık olduğu kesin. Ancak bu durum hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilmektedir. Teknik açıdan cihazı ve tesisatı yerinde incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama