Vestel Confy Kombi Arıza Kodları

Vestel Confy Kombi Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Vestel Confy 24 HED (Hermetik-Bitermik-DG) – Vestel Confy 28 HCD (Hermetik – Manotermik – DK) model kombilerde geçerlidir.

Vestel Confy model kombilerde ekran bulunmaz. Arıza durumları led lambaları ile belirtilir. Aşağıda sunulan bilgilerde bu sorunları L3, L4, L6 ve L7 adı altında sıralayarak sizlere sunduk.

 1. L3 Ledi Hiç Yanmıyorsa Kombiye elektrik gelmiyor.
 • Çözüm Priz ve sigortaları kontrol edin. Dairenizde elektrik olduğundan emin olun. Tüm kontrollere rağmen hala bu sorun yaşanıyor ise bu durumda muhtemel sebep elektronik kart arızasıdır. Elektronik kart tamiri veya değişimi için mutlaka servis yardımı almalısınız.

 1. L3 Yanıp Söndükten Sonra L4 Yanıyorsa Ateşleme sorunudur.
 • Çözüm Cihaz 5 ateşleme denemesi sonrasında brülörde alev oluşumu olmadığı zaman bu arızayı verir. Bu durumda önce konutunuzda gaz olduğundan emin olun, gaz vanalarına bakın ve kapalı ise açın. Açık olmasına rağmen ve dairenizde gaz olmasına rağmen yine de sorun yaşanıyor ise resetleme işlemi yapın. 3 resetleme sonrasında arıza durumu devam etmekte ise; elektronik kart, iyonizasyon ateşleme elektrodu, gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilir. Bu durumda mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. L3 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Merkezi ısıtma sensörü sorunudur.
 • Çözüm Merkezi ısıtma sensörü adı altında kalorifer sensöründe sorun olabileceğini belirtebiliriz. Bu durumda kaloriferleriniz ısınmaz veya az ısıtma yapar. Kalorifer sensörünün yanı sıra sensör kablolarında kopukluk, kısa devre durumu veya borularda nemlenme de olabilir. Net tespit ve çözüm için Vestel Kombi Servisi’ni aramalısınız.
 1. L6 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Kullanım suyu sensörü sorunudur.
 • Çözüm Kullanım suyu sensörü derken sıcak su sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı olduğunda, sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu söz konusu olduğunda, borularda nemlenme olduğunda sorun yaşanabilir. Sorunun tespiti ve çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. L4 Hızlı Yanıp Sönüyorsa Aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.
 • Çözüm Kombi içindeki su sıcaklığının olması gereken derecenin üstüne çıktığını ve bu sebeple ısı emniyet termostatı olan limit termostatın devreye girerek aşırı ısınmadan kaynaklı oluşabilecek sorunların önüne geçmek amacı ile cihazı bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Bu sorunu yaşadığınızda önce cihazın su basıncına bakın, düşük ise su basın. Cihazı resetleyin ve petek konumunda bu sorun yaşandı ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Bu kontrol ve uygulamalardan sonra da sonuç aynı ise; üç yollu vanada, ana eşanjörde, pompada sorun olabilir. Bunun yanı sıra kalorifer tesisatı tıkalı veya kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Net teşhis ve müdahale için Vestel Kombi Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. L7 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor (Hermetik)  Prosestat sorunudur.
 • Çözüm Hermetik kombilerde bu durumun söz konusu olması, atık gaz sistem sorunu olarak da adlandırılabilir. Hermetik Confy kombilerde fan, anakart veya prosestat arızası olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka servis yardımı alınmalıdır.
 1. L7 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor (Bacalı) Baca gazı uyarısıdır.
 • Çözüm Confy Bacalı kombilerde bu sorun yaşandığında muhtemel 2 sebep bulunur. Bunlardan biri baca sensöründe sorun olmasıdır. Diğeri ise bacanın çekmiyor olması veya tıkalı olmasıdır. Baca sensörü arızalı ise Vestel Kombi Servisi ekibi tarafından değişimi yapıldığında sorun düzelir. Fakat baca tıkalı ya da çekmiyor ise baca temizliği gerekir. Baca temizliğini her firma yapmaz. İtfaiyeden veya baca temizliği yapmakta olan bayilerden yardım almalısınız.
 1. L6-L7 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Düşük su basınç sorunudur.
 • Çözüm Bu durumda sisteme yani tesisata su basmanız gerekir. Vestel Confy model kombilerde doldurma musluğu alt kısımdadır. Sola çevirdiğiniz zaman su sesi gelir ve bar göstergesine baktığınızda ilerleme olur. Bar göstergesi 1 ile 2 bar ortasına geldiğinde doldurma musluğunu kapatırsanız sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı taktirde resetleme işlemi yapabilirsiniz, sorun yine de devam ederse veya işlemi yapamazsanız Vestel Kombi Servisi yardımı alabilirsiniz.
 1. Tüm Ledler Hızlı Yanıp Sönüyorsa Anakart ile iletişim kesintisi.
 • Çözüm Anakart arızası olarak belirtebiliriz. Anakarttan iletişim alınacağını ve bu sebeple cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Bu durumda anakart kontrol edilir. Tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenir.
 1. L3, L6 ve L7 Yanıyor, L4 Hızlı Yanıp Sönüyorsa Anakart arızasıdır.
 • ÇözümBu arıza durumunda kombi çalışmayacaktır. Sonuç almak adına mutlaka Vestel Kombi Servisi’nden yardım talep etmelisiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Emrullah TAŞDEMİR dedi ki:

  Kullandığım kombide r03 arızası veriyor ne yapmam lazım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrullah Bey… Kombiniz Vestel markalı ise bu markalarda r03 daha öncesinde karşılaştığımız bir uyarı değil açıkçası. Bu yüzden uzaktan net bilgi aktarmamız çok zor. Ancak dairenizde doğalgaz kesintisi yoksa, gaz vanaları açık-kombiye gaz geldiğinden eminseniz, kombi su basıncı düşük veya yüksek değil-ideal değerdeyse cihazı arızadan çıkarmak için birkaç reset işlemi uygulamalısınız. İşlem ve kontrollere rağmen düzelme olmuyorsa teknik servis yardımı almalısınız. Arızanın yerinde tespit edilmesi gerekiyor.

Petek Yıkama