Vaillant F29 Arızası

Vaillant F29 Arıza Kodu Nedir?

Ön ateşlemenin başarılı bir şekilde gerçekleşip, brülörde alevin oluştuğunu, yalnız bir süre sonra bir sebeple alevin kesildiğini yani söndüğünü belirten arıza kodudur.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

 1. Kullanıcı olarak dairenizde gaz kesintisi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yani varsa eğer doğalgaz ile çalışmakta olan ocak gibi ürünlerinizi kontrol edin. Ocağınız çalışıyorsa ve kombi yanındaki gaz vanası da kapatılmamışsa (gaz vanası hangi konumda açık olur merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz) konutunuza gelen gaz ile alakalı bir sorun yok demektir. Yani gaz kesintisi durumu söz konusu değildir.

Vaillant F29 Arızası

 1. Yapmanız gereken bir diğer şey ise Vaillant kombiyi resetlemektir.

Vaillant kombilerin panelinde alev üzerine x işareti bulunan reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Cihaz bu işlem sonrası kendiliğinden kapanıp yeniden açılacaktır. Tek bir resetleme işlemi sonrasında sorunun devam ettiğini görürseniz eğer resetleme işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine bir netice elde edemediyseniz eğer mutlaka uzman yardımı alın.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

 • Ani doğalgaz kesintisi durumu,
 • Elektronik kartın gaz valfine enerji göndermemesi durumu,
 • Gaz valfinde arıza olması durumu,
 • Oluşan alevin elektronik kart tarafından hissedilmemesi durumu,
 • İyonizasyon elektrodunun arızalanması ya da tıkanması durumu,
 • Ani alev kesintisi durumu,
 • Atık gaz sisteminde sorun olması durumudur.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar sebebi ile Vaillant kombiniz F29 arıza kodu veriyor olabilir. Bu gibi arıza durumları önemsenmeli ve çözüm için uzman desteği alınmalıdır.

Arızanın Çözümü

 • Arıza durumunda öncelikle iyonizasyon elektroduna bakılır. İyonizasyon elektrodu brülörde çubuk şeklinde bulunan bir parçadır. Tıkanma var ise tıkanıklık giderilir, sorun varsa değişimi yapılır. Bu arıza durumlarında çok sık karşımıza çıkan problem değildir.
 • Ardından anakartın gaz valfine enerji gönderip gönderilmediğine bakılır. Enerji göndermiyorsa anakart arızalı diyebiliriz. Enerji göndermesine rağmen sorun yaşanıyorsa eğer gaz valfinde sorun vardır diyebiliriz.
 • Yalnız bacanın bir sebeple önünün tıkanması, hava akışının tam anlamı ile sağlanamaması gibi durumlarda da alev aniden sönebilmektedir. Yani hava akış sorunu var ise yine bu arıza durumu yaşanabilir. Bu durumda baca kontrolü yapılmalıdır. İç veya dış baca ile alakalı bir sıkıntı da söz konusu olabilmektedir.

Arızanın muhtemel sebepleri ve çözüm seçenekleri bu şekilde sıralanabilir. Kendi çabalarınızla sorunu çözümlemeye kalkışmamalı, arızayı önemseyerek, can ve mal güvenliğinizi düşünerek mutlaka uzman yardımı alın önerisinde bulunmaktayız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Tolga ediş dedi ki:

  Sıcak su açınca çalışmadı ilk ekranda f 29 yazıyordu resetledik alev tuşuna bastik daha sonra f26 yazdi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey… Kombiniz önce F29 yani iyonizasyon hatası vermiş. Sonrasında F26 yani gaz valfi adım motoru elektrik akımı dengesiz arızasına geçmiş. Yaşadığınız sorun ya gaz valfine ya da elektronik karta bağlıdır. Cihazı yine resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Gursel Ozal dedi ki:

  Vaillant kombimin suyu azalmisti. Su bastim ama calismadi. Gosterdiginiz gibi resetledim. Guzel calisiyor. Cok tesekkur ederim. Gursel

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürsel Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli vaktinizi ayırıp yorum yaptığınız için biz teşekkür ederiz.

 3. Aydın YAVUZ dedi ki:

  Merhaba,
  Vailand Torbo Tec Pro kombi peteklerde hiç bir sorun yok. Ama hangi çeşmeyi açarsak açalım bir süre sonra f29 hatasına düşüyor.Resetliyorum Düzeliyor Ama çeşmeyi yine açıyorum yine f29 hatası veriyor.İlk başlarda çok seyrekti ama şimdi f29 hatası sürekli vermeye başladı.Sadece Çeşmede veriyor.peteklerde sorun yok.
  Saygılar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın Bey… F29 iyonizasyon hatasıdır. Makalemizde bahsedilen parçalarda sorun olabilir. Sadece sıcak suda yapması karta bağlı olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden yine de net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Ramazan altın dedi ki:

  F.29 7 kere resatladim aynı surun yaşiyoruz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Kombiler en fazla 3 kez resetlenir ve resetlenmelidir. 3 Reset sonrası düzelme olmazsa zaten düzelmez. Yani 10 kez de resetleseniz düzelmez. Bu yüzden servis gerekir.

 5. Şenol deniz dedi ki:

  Vaillant f 29 arızası veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey… Vaillant kombilerde F29 arıza kodu makalemizde de belirttiğimiz gibi iyonizasyon arızasıdır. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorunda düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Ekiplerin sorunu yerinde incelemesi gerekir. Makalemizde belirttiğimiz arıza durumları söz konusu olabilir.

 6. erdem atakan dedi ki:

  Kombim devamli f29 arizasi veriyor servis cagirdim kart arizali dedi. Gaz ventili ariza dedi vemtili drgistirdi kartin tamirini yaptilar ama yinede ara ara ayni arizayi veriyor ve ustune su basma pompasini degistirdi acaba yanlis teshismi koydularda ariza devam ediyor kombim vailllant 10 yasinda

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdem Bey… Vaillant kombilerde F29 arıza kodu makalemizde belirtmiş olduğumuz gibi brülörde alevin oluştuğunu ancak bir süre sonra alevin söndüğünü belirtir. Bu durum anakart, iyon elektrodu ve gaz valfi gibi parçalara bağlıdır. Ancak atık gaz devresinde de sorun olabilme ihtimali vardır. Yani fan, prosestat gibi parçaların da kontrol edilmesi gerekir. Yanlış müdahale olabilir veya müdahale edilen parçalarda da farklı ekstra sorunlar mevcut olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden farklı bir servisten yardım alabilir ya da yardım aldığınız servisi yeniden arayarak sorunun devam ettiğini belirtebilirsiniz. Gelip yeniden cihazı incelemeleri gerekir.

 7. Tercan kuruy dedi ki:

  Kombi f29 veriyor aç kapa yapınca çalışıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tercan Kuruy… Resetlediğiniz zaman sorun düzeliyorsa bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. F29 iyonizasyon sorunudur. Ani bir gaz kesintisi olduğunda, atık gaz yolunda sorun olduğunda, gaz valfi, iyon elektrodu veya elektronik kartta bir aksaklık olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında cihazı servis öncesi resetleyin. Reset sonrası düzelirse kullanmaya devam edin, reset sonrası da düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama