Vaillant F29 Arızası

Paylaş:

Vaillant F29 Arızası; Vaillant kombide ön ateşlemenin başarılı bir şekilde gerçekleşip, brülörde alevin oluştuğunu, yalnız bir süre sonra bir sebeple alevin kesildiğini yani söndüğünü belirten arıza kodudur.

Vaillant F29 Arızası nda Kullanıcı Ne Yapmalı?

 1. Kullanıcı olarak dairenizde ani bir gaz kesintisi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yani önceliğiniz varsa eğer doğalgaz ile çalışmakta olan ocak gibi ürünlerinizi kontrol etmek olsun. Ocağınız çalışıyorsa ve kombi yanındaki gaz vanası da kapatılmamışsa konutunuza gelen gaz ile alakalı bir sorun yok demektir. Yani gaz kesintisi durumu söz konusu değildir.

Vaillant F29 Arızası

 1. Yapmanız gereken bir diğer şey ise Vaillant kombiyi resetlemek olsun.

Vaillant kombilerin panelinde alev üzerine x işareti bulunan reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Cihaz bu işlem sonrası kendiliğinden kapanıp yeniden açılacaktır. Tek bir resetleme işlemi sonrasında sorunun devam ettiğini görürseniz eğer resetleme işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine bir netice elde edemediyseniz eğer mutlaka uzman yardımı alın.

Arızanın Sebepleri Neler Olabilir?

 1. Ani doğalgaz kesintisi durumu,
 2. Elektronik kartın gaz valfine enerji göndermemesi durumu,
 3. Gaz valfinde arıza olması durumu,
 4. Oluşan alevin elektronik kart tarafından hissedilmemesi durumu,
 5. İyonizasyon elektrodunun arızalanması ya da tıkanması durumu,
 6. Ani alev kesintisi durumu,
 7. Atık gaz sisteminde sorun olması durumudur.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar sebebi ile Vaillant kombiniz F29 arıza kodu veriyor olabilir. Bu gibi arıza durumları önemsenmeli ve çözüm için uzman desteği alınmalıdır.

Çözüm

 • Arıza durumunda öncelikle iyonizasyon elektroduna bakılır. İyonizasyon elektrodu brülörde çubuk şeklinde bulunan bir parçadır. Tıkanma var ise tıkanıklık giderilir, sorun varsa değişimi yapılır. Bu arıza durumlarında çok sık karşımıza çıkan problem değildir.
 • Ardından anakartın gaz valfine enerji gönderip gönderilmediğine bakılır. Enerji göndermiyorsa anakart arızalı diyebiliriz. Enerji göndermesine rağmen sorun yaşanıyorsa eğer gaz valfinde sorun vardır diyebiliriz.
 • Yalnız bacanın bir sebeple önünün tıkanması, hava akışının tam anlamı ile sağlanamaması gibi durumlarda da alev aniden sönebilmektedir. Yani hava akış sorunu var ise yine bu arıza durumu yaşanabilir. Bu durumda baca kontrolü yapılmalıdır. İç veya dış baca ile alakalı bir sıkıntı da söz konusu olabilmektedir.

Arızanın muhtemel sebepleri ve çözüm seçenekleri bu şekilde sıralanabilir. Kendi çabalarınızla sorunu çözümlemeye kalkışmamalı, arızayı önemseyerek, can ve mal güvenliğinizi düşünerek mutlaka uzman yardımı alın önerisinde bulunmaktayız.

Yorumlar (2 Yorum)

 • Kombi f29 veriyor aç kapa yapınca çalışıyor

  • Merhaba Tercan Kuruy… Resetlediğiniz zaman sorun düzeliyorsa bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. F29 iyonizasyon sorunudur. Ani bir gaz kesintisi olduğunda, atık gaz yolunda sorun olduğunda, gaz valfi, iyon elektrodu veya elektronik kartta bir aksaklık olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında cihazı servis öncesi resetleyin. Reset sonrası düzelirse kullanmaya devam edin, reset sonrası da düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.