Vaillant ecoFİT Start Arıza Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Vaillant ecoFİT Start model yoğuşmalı kombiler hakkındadır.

Vaillant ecoFİT Start Hata Kodları

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Bu sorunla karşılaşıldığı zaman öncelikle cihazın su basıncına bakılmalı ve 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olunmalıdır. Basınç 1 barın altındaysa su basılarak basınç yükseltilmelidir. Sorun düzelmez ya da basınç ideal seviyede çıkarsa petek ve tesisat vanalarına bakılmalıdır. Vanalar kapalıysa açılmalıdır. Yine de sorun düzelmezse cihaz resetlenmelidir. Birkaç reset işlemi de işe yaramazsa eğer; tesisat ya da dönüş filtresi tıkalı olabilir. Bu durumların yanı sıra; eşanjör, kart, sensör, üç yollu vana, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. F02 Arızası Sıcak su ntc sensör sorunu.
 • Çözüm Suyun sıcaklığı izin verilen aralığın dışına çıktığı zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda sıcak su sensörü, sensör kablo bağlantıları veya kart sorunu söz konusu olabilir. Teşhis ve çözüm için servis çağırmalısınız.
 1. F03 Arızası Kalorifer gidiş devresi ntc sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer gidiş sensöründe, sensör kablo bağlantılarında veya kartta sorun olabilir. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.
 1. F04 Arızası Gaz yokluğu arızası.
 • Çözüm Gaz kesintisi sebebiyle cihaz bu arızayı verebileceği için öncelikle gaz kontrolü yapmanız ve kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemi de sorunu çözümlemezse eğer servis çağırmanız gerekir. Bu sorunda; iyon-ateşleme elektrotları, gaz valfi ya da kart arızası söz konusu olabilir.
 1. F05 Arızası Hava akış sorunu.
 • Çözüm 25 saniye kadar hava sirkülasyonu sağlanamadığı zaman ekrana bu hata kodu yansır. Bu durumda cihaz çalışmaz ve devre dışı kalır. Fan, anakart arızası olabilir. Yine de teşhis ve çözüm için servis yardımı almak gerekir.
 1. F06 Arızası Kalorifer dönüş devresi ntc sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer devresi dönüş sensöründe, sensör kablo bağlantılarında veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu arıza durumunda cihazı resetleseniz de sorun düzelmeyecek ve devam edecektir. Teknik müdahale için servis yardımı almalısınız.
 1. F07 Arızası Gaz valfi arızası.
 • Çözüm Kumanda arızası olarak da adlandırılabilir. Bu sorunda cihazı sorun düzelmediği sürece arka arkaya 3 kez resetlemelisiniz. 3 resetleme sonucunda cihazda düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Gaz valfi veya kart arızası olabilir.
 1. F08 Arızası Kalorifer dönüş devresi ntc sensörü aşırı ısınmış durumda.
 • Çözüm Dönüş devresi sıcaklığı çok yüksek olduğunda cihaz bu arızayı verir. Kalorifer tesisatında, kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir, pompa, eşanjör, sensör, kart, üç yollu vana arızası olabilir. Arıza tespit ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. F09 Arızası Atık gaz devresi sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorunda düzelme ya da bir değişiklik olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Fan veya kart arızası olabilme ihtimali yüksektir. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.
 1. F10 Arızası Tesisat basıncı ideal seviyede değil.
 • Çözüm Genel olarak basınç düşük yani 1 bar altında olduğu zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihaza su basmak yani tesisat basıncını yükseltmek gerekir. Vaillant ecoFİT Start Kombiye Su Basma linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.
 1. F11 Arızası Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Bu durumda önce tesisat basıncını kontrol edin ve basınç 1 barın altındaysa tesisat basıncını yükseltin. Basınç ideal seviyedeyse cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Petek ve tesisat vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Yine de problem devam ederse; pompa arızalı olabilir, sistemde hava olabilir, tesisat tıkalı olabilir, filtre tıkanmış olabilir, eşanjör arızası olabilir, kart arızası olabilir, sensörde sorun olabilir, üç yollu vana arızası olabilir. Arızanın teşhisi ve çözümü için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F12 Arızası Şebeke gerilimi düşük.
 • Çözüm Atık gaz emniyet termostatı geçme bağlantısı kesik olabilir, kablo demetinde kesinti olabilir, bir kart arızası olabilir. Arızanın teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.
 1. F13 Arızası NTC sensör bağlantıları yanlış ya da bağlanmamış.
 • Çözüm Öncelikle bağlantı kontrolü yapılmalıdır. Bağlantılar eksiksiz ve doğru şekilde yapılmışsa; gaz valfi adım motoru bağlı olmayabilir, anakart arızası olabilir, kablo demetinde kesinti olabilir, gaz valfi adım motorunda sorun olabilir. Arıza tespit ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. F14 Arızası Ateşleme bloke oluyor.
 • Çözüm Ateşleme sinyali önceden tanımlanan zaman aralığının 5 saniye dışında olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda önce cihazı resetlemek gerekir. Birkaç kez arka arkaya cihazı resetleyin. Ancak sorun düzelmez de devam ederse; elektrotları, gaz valfini ve elektronik kartı incelemek gerekir. Yani bir servis yardımı almanızı öneririz.
 1. F15 Arızası Alev devre dışı, ateşleme bloke oluyor.
 • Çözüm Alev eğer 10 saniye içerisinde devre dışı kalırsa ateşleme bloke olur. Bu yüzden ekranda bu hata kodu belirir. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Olur da sorun düzelmez, devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Sercan inanç dedi ki:

  Merhaba kombimizin sıcak su derecesi 93 gösteriyor. Ve sıcak su akmıyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey… Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Arızanın tespit ve çözümü adına uzman desteği almanızı tavsiye ederiz.

 2. Hava özbaş dedi ki:

  Merhaba ecofit startmarka kombimiz f4 arızası veriyor resetliyoruz normale dönüyor tekrar hata veriyor ısı yükselmiyor.ne yapabiliriz. Yardımcı olur musunuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hava Hanım… Makalemizde belirttiğimiz üzere, gaz kesintisi sebebiyle cihaz bu arızayı verebileceği için öncelikle gaz kontrolü yapmanız ve kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemi de sorunu çözümlemezse eğer servis çağırmanız gerekir. Bu sorunda; iyon-ateşleme elektrotları, gaz valfi ya da kart arızası söz konusu olabilir.

Petek Yıkama