Vaillant Atmotec F25 Arızası

Vaillant Atmotec F25 Hata Kodu Nedir?

Atmotec model (bacalı kombilerde) aşırı ısınma sorunudur.

Atmotec model kombilerde aşırı ısınmaya karşı limit termostat bulunmamaktadır. Bu cihazlarda iki adet sensör bulunur ve sensör sıcaklığı karşılaştırılır. Sensörler arası ısı farkı olduğunda ise aşırı ısınma sorunu meydana gelir.

Kullanıcı Bu Durumda Ne Yapabilir?

 • Atmotec kombiyi resetleyin Atmotec model kombi panelinde alev simgesi ve üzerinde x işareti olan bir düğme olmalıdır. Bu düğme resetleme işlevi sağlar. Düğmeye yalnızca birkaç saniye kadar basılı tutmanız gerekmektedir. Cihazın resetlendiğini yani kendiliğinden kapanarak açıldığını göreceksiniz. İşlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.
 • Atmotec kombi kalorifer konumunda çalışıyor ise kalorifer vanalarına bakın Kalorifer vanalarının kapalı olduğu ya da bir iki tane kalorifer kullanıldığı zaman da bu sorun yaşanabilmektedir. Kalorifer vanalarının açık olup olmadığına bakın, kapalı ise açın. En azından 3 tane kalorifer vanasının açık olmasına özen gösterin.

Yine de sorun devam etmekte ise servis yardımı almanız gerekmektedir. Çünkü kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapmanız gereken işlemler sınırlıdır. Zaten bu konudaki bilgileri de sizlere yukarıdaki yazımızda sunduk. Sonuç alamadığınız durumlarda cihaza yapacağınız müdahaleyi durdurarak Vaillant Servisi yardımı alınız.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

 • Pompa sıkışması Pompanın çalışma sırasında sıkışması sebebi ile aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Bu durumda öncelikle pompa kontrol edilir. Pompada sorun görülür ise tamiri veya değişimi yapılır. Sorun bu şekilde çözümlenir.
 • Ana eşanjör kireçlenmesi veya tıkanması Ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma durumu olduğunda da karşımıza çıkabilir arıza durumlarından biridir. Bu durumda yalnız ana eşanjör değişimini öneririz.
 • Üç yollu vanada konum değiştirme veya ortada kalma Üç yollu vana talep edilen konuma değil de farklı konuma geçtiğinde de bu sorun yaşanabilir. Ya da çalışma sırasında ortada kalır bu yüzden de sıcaklık artışı olabilir. Üç yollu vana tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenebilir.
 • Kalorifer filtresinde tıkanma Kalorifer filtresi kalorifer dönüş borusu içerisinde yer alan ve görevi pislik tutmaktır. Önemli bir parçadır ve genelde bakımsızlık sebebi ile tıkanıp birçok sorunu meydana getirebilir. Bu durumda filtre tıkalı ise temizlendiğinde düzelecektir. Filtre temizliği konusunda yardım almak için linki tıklayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Rahman aygün dedi ki:

  F 25 kombi çalıştıktan 20 dakika kadar sonra kapanıyor.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rahman Bey… Kombinizde aşırı ısınma sorunu yaşıyorsunuz. Öncelikle kombi tesisat basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Kalorifer vanaları ile kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombiyi birkaç kez resetleyin. Arıza düzelmez veya tekrar ederse servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde belirttiğimiz arıza durumları söz konusu olabilir.

Petek Yıkama