Vaillant ecoTEC Pure Kombi Kullanımı

Vaillant ecoTEC Pure Kombi Kullanımı

Önemli Bilgi: Makalemizde yer alan bilgiler Vaillant ecoTEC Pure model tam yoğuşmalı kombi kullanım kılavuzu ile alakalı bilgilerdir.

Vaillant ecoTEC Pure Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı gösterim
 2. Ekran
 3. 2 numaralı düğme
 4. Açma-kapama/reset düğmesi
 5. 3 numaralı düğme
 6. Sağ seçim düğmesi
 7. 4 numaralı düğme
 8. “+” düğmesi
 9. 5 numaralı düğme
 10. “-“ düğmesi
 11. 6 numaralı düğme
 12. Sol seçim düğmesi
 13. 7 numaralı düğme
 14. “i” konumu (ilave bilgiler menü düğmesi)

Sol Seçim Düğmesi Ne İşe Yarar?

 • Kullanım suyu sıcaklığı ayarlanır,
 • Bir ayar değişikliği iptal edilir ya da işletme konumu aktifleştirilir,
 • Menü içindeki üst seçim seviyesi çağırılır.

Sağ Seçim Düğmesi Ne İşe Yarar?

 • Gidiş suyu sıcaklığı ayarlanır,
 • Isıtma sistemi dolum basıncı ayarlanır,
 • Isıtma konumu aktifleştirilir,
 • Bir ayar onaylanır,
 • İşletme modu aktifleştirilir,
 • Menü içindeki alt seçim seviyesi çağrılır,
 • Sistem basıncı okunur (düğmeye 2 kez basıldığında)

AYRICA
Sağ ve sol seçim düğmelerine aynı anda basıldığında ilave fonksiyonlar açılır. Bu fonksiyon sadece servis ekiplerince kontrol edilebilir ya da uygulanabilir.

“-“ ve “+” düğmeleri münferit menü girişleri arasında dolaşmak, seçilen ayar değerinin artırılması ya da azaltılması için kullanılır.

Kullanım Suyu Sıcaklığının Ayarlanması

Sol seçim düğmesine basın. Ardından “-“ ve “+” düğmelerini kullanarak sıcak su derecesi belirleyin. Belirlediğiniz sıcaklık derecesini ekranda görebilir ve beklentinize bağlı sıcak su ayarını düşürebilir ya da yükseltebilirsiniz. Yaptığınız ayar sonrasında ekranda “onay tik sembolü” belirecektir. Onaylamak için de sağ seçim düğmesine basmanız gerekir. Tekrardan sol seçim düğmesine basarsanız ekran ana ekrana geçecektir.

► Su sıcaklığı 35°C ile 60°C arasıdır.

Kalorifer Suyu Sıcaklığının Ayarlanması

Sağ seçim düğmesine bir kez basın. Ekranda gidiş suyu sıcaklığı yanıp söner. Sıcaklık derecesini ayarlamak için “-“ ve “+” düğmelerini kullanabilirsiniz. Ekranda ayarladığınız sıcaklık değerini görebilir ve beklentinize göre ayarı düşürüp yükseltebilirsiniz. Yaptığınız ayarlama sonrası ekranda “onay tik sembolü” belirir. Sol seçim düğmesine basarak yaptığınız ayarı kaydetmeniz gerekir. Daha sonrasında ana ekran görünecektir.

Isıtma suyu sıcaklığı;

► Yerden ısıtma sisteminde: 35°C ile 50°C arasıdır.

► Kalorifer sisteminde: 35°C ile 80°C arasıdır.

Kış Konumundan Yaz Konumuna Geçiş

Önce sağ seçim düğmesine bir kez basın. Ekranda gidiş suyu sıcaklık değeri yanıp sönecektir. “-“ düğmesine basın. Daha sonrasında “-“ düğmesine ekranda “OFF” görünene kadar basılı tutun. Daha sonrasında ekranda “onay tik sembolü” görünür. Sağ seçim düğmesine yeniden basarak yaptığınız ayarlamayı onaylayın. Isıtma konumu kapanacaktır. Sol seçim düğmesine basın. Ekran ana ekrana geçecektir. Kombi bu konumda sadece sıcak su verir, kalorifer konumunu kapatır.

Sıcak Su Konumunu Kapatma

Sıcak su modunu iptal etmek için şu uygulamaları yapmanız gerekir:

Önce sol seçim düğmesine bir kez basın. Ekranda sıcak su sıcaklığı yanıp sönecektir. “-“ düğmesine basın. Ardından “-“ düğmesine ekranda “OFF” yazısını görene kadar basılı tutun. Ekranda “onay tip sembolü” belirir. Sağ seçim düğmesine basarak yaptığınız ayarlamayı onaylayın. Sıcak su hazırlaması kapatılmış olur. Sonrasında sol seçim düğmesine basmanız yeterlidir. Ekran ana ekran görüntüsüne geçecektir.

Ecotec Pure Kombide Basıncı Görüntüleme

Sağ seçim düğmesine arka arkaya 2 kez bastığınızda basınç değerini ekranda görüntüleyebilirsiniz. Bar seviyesi 1 in altında ise düşük demektir. 2,5 bar üstünde ise yüksek demektir.

Kombiye Su Doldurma

Vaillant ecoTEC Pure Kombi Kullanımı sırasında sağ seçim düğmesine 2 kez bastığınızda basıncı görüntüleyebilirsiniz. Basınç değeri 1 barın altını gösteriyorsa eğer basıncı doldurma musluğu yardımı ile yükseltmeniz gerekir. Doldurma musluğu kombinin “sağ alt kısmında sağa sola çevrilebilir musluğa benzer parça” dır. Sola çevirdiğinizde açılır. Ekranda görüntülenen bar seviyesini takip ederek basıncı 1,5 değerine ayarlayın. Sorun düzelecektir.

İşlemi yapamadığınız durumlarda ya da arızanın çok sık tekrar ettiği durumlarda servis yardımı almanız gerekir.

Kombi basıncını 2,5 bar üzeri olarak görüntülüyorsanız eğer kombinize en yakın kaloriferin havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Arızanın tekrar ettiği durumlarda işlemi yapmadan direk servisi aramalısınız.

Kombiyi Resetleme

Vaillant ecoTEC Pure Kombi Kullanımı sırasında ekranda “F” harfi ile görüntülenen arıza kodu belirdiğinde 2 numaralı açma-kapama/reset düğmesine 3 sn. kadar basılı tutun. Kombi kendiliğinden kapanıp açılacaktır. Arızada düzelme olmadığını görürseniz bu işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Yine de sorunda düzelme durumu olmazsa eğer mutlaka servis çağırın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. gülce öz dedi ki:

  İyi akşamlar kombim kalorifer modu açıkken ve alev almamışken barı gösteriyordu, normalde böyle bir durumla karşılaşmadığım için bir sorun var mı öğrenmek isterim. Bar 1,6 değerindeydi. İkinci bir sorum daha var kombi sıcak su açıkken barı gösteriyor ve o sırada ekranda alev işareti olmalı mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülce Hanım… Kısa süre önce kombiye su bastıysanız bu sebeple ekranda bar değeri beliriyor olabilir. Kombi bir beklentiye yanıt verdiğinde (petekler ısınmaya geçtiğinde veya sıcak su musluğu açıldığında) brülörde alev oluşur yani kombi ateşleme yapar. Bu aşamada ekrana alev sembolünün yansıması gerekir.

 2. Sait ALEV dedi ki:

  İyi günler. F.20 ce Ser işaretleri yanmaktadır. Bu konuda ne yapmamız gerekir. Teşekkür ederiz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sait Bey… https://kombitamircisi.com.tr/vaillant/ecotec-ariza-kodlari/ linkinde arıza kodları yer almaktadır. F.20 emniyet termostatı kapanmasıdır. Muhtemel sebepleri ve servis öncesi yapılması gereken işlemler yazmaktadır. İnceleyebilir, size önerilen işlemleri uygulayabilirsiniz. Sorun düzelmezse; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak teknik servis yardımı talep edebilirsiniz.

 3. HANİFİ Çetin dedi ki:

  Bina 7 kat binaya su saat 10 dan sonra geliyor kombi su almıyor bar düşüyor gece su basıyorum almıyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hanifi Bey… Dairenize su geç geliyorsa bu bir tesisat sorunudur. Kombi tesisatına su, direk şebekeden basılır. Şebeke su tazyiği düşükse veya şebekeden su gelmiyorsa su basma işlemi yapılamaz. Su basma işlemi çok sık oluyorsa bu durum ya tesisata ya da kombiye bağlıdır. Öncelikle uzman bir tesisatçı çağırarak daireye gelen suyun düzeltilmesini sağlamalı, kombi su basıncı çok sık düşüyor ve tesisatta sorun görülmüyorsa bu aşamada kombi servisi çağırarak kombiyi kontrol ettirmelisiniz.

Petek Yıkama