Vaillant Ecotec Pro/Plus Kombi Kullanımı

Vaillant Ecotec Pro/Plus Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Makalemizde yer alan bilgiler Yeni ve Eski model Vaillant Ecotec Pro/Plus Kombi Kullanımı ile alakalı bilgilerdir.

Vaillant Ecotec Pro/Plus Kombi Kullanımı (Yeni Model)

 1. 1 numaralı gösterim
 2. Ekran (birçok bilgi gösterimi)
 3. 2 numaralı gösterim
 4. Sağ seçim düğmesi güncel göstergesi
 5. 3 numaralı düğmeler
 6. Sol ve sağ seçim düğmeleri
 7. 4 numaralı düğmeler
 8. “-“ ve “+” düğmeleri
 9. 5 numaralı konum
 10. Bacacı konumu (uzman ekip müdahalesi)
 11. 6 numaralı konum
 12. Ek bilgi için menüye ulaşım
 13. 7 numaralı gösterim
 14. Sol seçim düğmesi güncel göstergesi
 15. 8 numaralı gösterim
 16. Aktif çalışma durumu

Bilmenizi İsteriz: Ekranın hemen sağında kalan bölüm harici aksesuar (oda termostatı, dış hava sensörü ya da termostatik vana) kullanıldığında açılır. Bu cihazlar dışı kullanımda gömülü şekildedir. Ayrıca ekranın alt kısmına doğru “alev üzerine x işareti olan düğme” vardır. Arıza durumunda bu düğmeye basılı tutularak resetleme işlemi yapılabilir. Panelin en sağında ise açma/kapama düğmesi vardır. İhtiyaç halinde cihaz açılır, ihtiyaç dışında kapatılabilir.

Musluk Gösterimli Düğme

 • Sıcak su ayarı yapılabilir,
 • İşletme modunun etkinleştirilmesi ya da iptal edilmesi sağlanabilir,
 • Bir ayar değeri değiştirilebilir ya da iptal edilebilir,
 • Bir üst seçim seviyesine gidilebilir.

Kalorifer Gösterimli Düğme

 • Kalorifer ayarı yapılabilir,
 • Sistem basıncı görüntülenebilir,
 • Konfor konumu etkinleştirilebilir,
 • İşletme konumu etkinleştirilebilir,
 • Ayar değerleri onaylanabilir,
 • Bir alt seçim seviyesine gidilebilir.

AYRICA
Musluk ve petek gösterimli düğmelere aynı anda basıldığında (i harfi ile gösterilmiştir) menü çağırma fonksiyonu aktif olur. Bu fonksiyon servis ekiplerince kullanılır. Cihazın o anki durumunu ifade eder.

“-“ ve “+” düğmelerine aynı anda basıldığında bacacı fonksiyonu aktif olur. Bu konum da yine cihazda oluşan arızanın daha kısa sürede tespit edilmesi açısından servis ekiplerince kullanılır. Kombi kullanıcısı kullanmamalıdır.

Kullanım Suyu Sıcaklığının Ayarlanması

Musluk gösterimli düğmeye basın. Ekrana ayarlanan kullanım suyu sıcaklığı yanıp sönecektir. Daha sonrasında sıcak su ayarı yapmak için “+” ve “-“  düğmelerini kullanabilirsiniz. “+” ile derece yükseltilir “-“ ile derece düşürülür. Beklentinize göre sıcak su ayarını belirledikten sonra petek gösterimli düğmeye basarak yaptığınız ayarı onaylamanız gerekir.

Kalorifer Sıcaklığının Ayarlanması

Petek gösterimli düğmeye basın. Ekranda kalorifer gidiş suyu sıcaklığı için istenen değer görüntülenecektir. Daha sonra ayar yapmak için “+” ve “-“ düğmelerini kullanmalısınız. “+” ile dereceyi yükseltebilir “-“ ile dereceyi düşürebilirsiniz. Beklentiniz olan ısıtma ayarını yaptıktan sonra ayarı kaydetmek için yine petek gösterimli düğmeye basmanız gerekir.

Kış Modundan Yaz Moduna Geçiş

Isıtma konumunu kapatmak ve sadece sıcak su konumunu açmak için petek gösterimli düğmeye bir kez basın. Ekranda kalorifer gidiş suyu sıcaklık değeri görüntülenecektir. Daha sonrasında “-“ düğmesine basın ve “ısıtma kapalı” konumuna ayarlayın. Yaptığınız bu değişikliği petek gösterimli düğmeye yeniden basarak onaylayın. Ekranda “şemsiye” sembolü belirdiğinde cihaz yaz konumuna alınmış olur. Yani kalorifer konumu kapanır ve kombi sadece sıcak su konumunda çalışır.

Kombiyi Resetleme

Vaillant Ecotec Pro/Plus Kombi Kullanımı sırasında ekranda F harfi ile başlayan arıza kodu belirdiğinde cihazın arızaya geçtiğini anlamalısınız. Arıza kodu açıklamasına göre cihazın resetlenmesi gerekiyorsa eğer “alev üzerine x işareti olan düğme” ye uzun süre basılı tutarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Arızanın tekrarı halinde bu işlemi birkaç defa daha tekrarlayabilirsiniz. Arızada düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir. Arıza durumları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için veya yaşadığınız sorunun sebeplerini öğrenmek için Vaillant ecoTEC arıza kodları linkini tıklayabilirsiniz. Orada tüm arıza durumları, servis öncesi yapılması gereken işlemler ayrıca arızaların çözüm bilgileri detaylı olarak sunulmuştur.

Vaillant Ecotec Pro/Plus Kombi Kullanımı (Eski Model)

 1. 1 numaralı gösterim
 2. Ekran (birçok bilgiyi gösterir)
 3. 2 numaralı düğme
 4. “i” Bilgi işlem düğmesidir
 5. 3 numaralı gösterim
 6. Gömme ayarlayıcı (aksesuar)
 7. 4 numaralı parça
 8. Basınç göstergesi (manometre)
 9. 5 numaralı düğme
 10. Açma/kapama düğmesi
 11. 6 numaralı düğme
 12. “+” düğmesi
 13. 7 numaralı düğme
 14. “-“ düğmesi
 15. 8 numaralı düğme
 16. Arıza giderme (reset) düğmesi
 17. 9 numaralı düğme
 18. Kalorifer ısı ayar düğmesi
 19. 10 numaralı düğme
 20. Sıcak su ayar düğmesi

AYRICA
“+” düğmesi; ekran göstergesinde ileri gitmek için kullanılır. Yalnızca arıza arama ya da ayarlama çalışmaları için uzman ekiplerce kullanılır. Ayrıca boyler ısısının gösterilmesi ya da sıcak su eşanjörünün sıcaklığı için de kullanılır.

“-“ düğmesi; ekran göstergesinde geri gitmek için kullanılır. Yalnızca arıza arama ya da ayarlama çalışmaları için uzman ekiplerce kullanılır. Isıtma sisteminin ekranda dolum basıncının gösterilmesi için de kullanılmaktadır.

“+” ve “-“ düğmesine aynı anda basılırsa; bacacı fonksiyonu açılır. Bu fonksiyon sadece uzman ekipler tarafından cihazda oluşan arızanın daha kısa sürede tespit edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Bilmenizi İsteriz! Vaillant Ecotec Pro model kombilerin ekranının altında görüntülenen 3 LED lambası vardır. Soldan sağa doğru 1, 2, 3 olarak sıraladığımız LED lerin anlamı:

 1. 1.LED► Kırmızı renkli LED dir. Sürekli yanması halinde cihaz arızaya geçmiş demektir.
 1. 2.LED► Sarı renkli LED dir. Sürekli yanması gerekir. Brülörün açık olduğunu yani alev olduğunu belirtir.
 1. 3.LED► Yeşil renkli LED dir. Yanmıyorsa sıcak su alınamıyordur. Sinyal verirse sıcak su alınıyor demektir.

3 Numaralı Gömme Ayarlayıcı (Aksesuar) Ne İşe Yarar?

Kombi; oda termostatı, dış hava sensörü ya da termostatik vana ile kullanılacağı zaman gömme bölüm uzman servis ekibince açılır. Kullanılacak olan cihaz ne ise ona göre bir bağlantı yapılır ve ayarlama gömme bölümden yapılır. Kullanıcı olarak sizin müdahaleniz söz konusu değildir.

Kullanım Suyu Sıcaklığının Ayarlanması

Musluk simgeli düğmeyi sağa doğru çevirdiğinizde sıcak su ayarı yapmış olursunuz. Ekranda sıcak su derecesini görebilirsiniz. Beklentiniz olan kullanım suyu sıcaklığını ayarladığınızda düğmeye dokunmamalısınız. Cihaz ekranda ayarladığınız kullanım suyu sıcaklığını birkaç sn. kadar gösterecektir. Beklentinize bağlı sıcak su ayarını düğmeyi kullanarak kısabilir ya da yükseltebilirsiniz.

Kalorifer Sıcaklığının Ayarlanması

Kış moduna geçmek için kalorifer simgeli düğmeyi sağa doğru çevirmeniz yeterlidir. Bu düğmeyi en sola çevirdiğinizde ısıtma modunu kapatmış olursunuz. Kullanım suyu ayar düğmesi sağa doğru çevrilmiş ise cihaz sadece sıcak su verir. Yani yaz konumunda çalışma yapar.

Kalorifer sıcaklık ayarını yapmak için kalorifer simgeli düğmeyi sağa çevirin. Ekranda ayarladığınız kalorifer sıcaklık değeri görüntülenecektir. Birkaç saniye sonra ise ekranda çıkış suyu sıcaklığı görüntülenecektir. Beklentinize göre ayarı kısabilir ya da düşürebilirsiniz.

Resetleme İşlemi

Vaillant Ecotec Pro/Plus Kombi Kullanımı sırasında ekranda F harfi ile başlayan resetlenebilir arıza kodu yer aldığı zaman “alev üzerine x işareti olan düğme” ye birkaç saniye basılı tutmanız gerekir. Kombi bu durumda kendiliğinden kapanır ve birkaç saniye sonra yeniden açılır. Arıza tekrarında işlem de birkaç kez tekrar edilebilir. Yalnız sorunda düzelme durumu olmazsa eğer servis çağırmak şarttır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Hakan Yıldız dedi ki:

  Kış bitti, kaloriferi kapatıp sadece sıcak su açık olması için ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Isıtma konumunu kapatmak ve sadece sıcak su konumunu açmak için petek gösterimli düğmeye bir kez basın. Ekranda kalorifer gidiş suyu sıcaklık değeri görüntülenecektir. Daha sonrasında “-“ düğmesine basın ve “ısıtma kapalı” konumuna ayarlayın. Yaptığınız bu değişikliği petek gösterimli düğmeye yeniden basarak onaylayın. Ekranda “şemsiye” sembolü belirdiğinde cihaz yaz konumuna alınmış olur. Yani kalorifer konumu kapanır ve kombi sadece sıcak su konumunda çalışır.

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ana led ekranda petek sıcaklığı sabitti lakin şuan bar simgesi sabit, tekrardan ısı derecesini nasıl ana ekrana sabitleyenilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Basınç düşük veya yüksek olursa ekranda sabit belirebilir. Ancak basınç 1 ile 2 bar arasında yani ideal değerdeyse ekranda normal sıcaklığı göstermesi gerekir. Tuşlara basmayı, derece düğmelerini çevirmeyi deneyin, değişiklik olmazsa cihazı kapatıp yeniden açın. Yine de bir değişiklik olmuyorsa bu bir sorun olabilir. Bu durumda kontrol için servis yardımı almalısınız.

 3. Hülya çakır dedi ki:

  Merhabalar ben kombinin pilotunu kapatmak istiyorum acma kapama düğmesinimi katatmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hülya Hanım… Kombinin pilotu derken anlayamadık? Daha net açıklayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 4. Ali İpek dedi ki:

  Bu bahar aylarında kombiyi (Vaillant Ecotec yeni sistem ) bazan kapatmak ve açmak istiyoruz. Ancak sağlıklı nasıl olur bilmiyoruz. Yardımcı olursanız memnun kalırız.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombiyi çok sık kapat/aç şeklinde kullanmak hem kombiye zarar verir hem de tüketimi artırır. Yalnız bu durum kış dönemleri için geçerlidir. Havaların aşırı soğuk olmadığı durumlarda sadece isteğe bağlı olarak kullanabilirsiniz. Bir sorun teşkil etmez.

 5. Mustafa gunduz dedi ki:

  Kombim vaylant 286 5-3
  Kombimin brulor ayarini %50 dusurmem icin ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Gaz ayarından bahsediyorsunuz. Firma olarak işlemi yapmıyor ve kesinlikle önermiyoruz. O yüzden bu konuda size yardımcı olamıyoruz maalesef.

Petek Yıkama