Vaillant ecoFIT Start Kombi Kullanımı

Vaillant ecoFIT Start Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Makalemizde yer alan bilgiler Vaillant ecoFIT Start Yoğuşmalı kombi kullanım kılavuzu ile alakalı bilgilerdir.

 1. 1 numaralı düğme
 2. Eco mod düğmesi (ekonomik konum)
 3. 2 numaralı düğme
 4. Yaz-kış konum seçme düğmesi
 5. 3 numaralı düğme
 6. Döner düğme (açık/kapalı)
 7. 4 numaralı düğme
 8. Isıtma konumu düğmesi (sıcaklık ayarı)
 9. 5 numaralı düğme
 10. Reset (sıfırlama) düğmesi
 11. 6 numaralı gösterim
 12. Ekran (işletme göstergeleri)
 13. 7 numaralı düğme
 14. Sıcak su konumu düğmesi (sıcaklık ayarı)

ecoFIT Start Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Öncelikle 2 numaralı konum seçme düğmesine basarak ekranda musluk simgesini görüntüleyin. Ardından 7 numaralı musluk simgeli düğmeye basın. 3 numarası ile gösterilen döner düğmeyi sağa doğru çevirerek sıcak su ayarı belirleyin. Ekranda ayarladığınız sıcak su değeri görüntülenir. Bu şekilde beklentinize göre sıcak su ayarı yapabilirsiniz.

► Sıcak su ayarı 35°C ile 64°C arasıdır.

ecoFIT Start Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

2 numaralı konum seçme düğmesine ekranda petek simgesi belirecektir. Ayrıca gidiş suyu sıcaklığı görüntülenecektir. 4 numarası ile gösterdiğimiz petek simgeli düğmeye bir kez basın. Sonrasında 3 numaralı döner düğmeyi sağa doğru çevirerek kalorifer sıcaklık ayarı belirleyin. Döner düğmeyi sağa çevirdiğinizde sıcaklık ayarı yükselir, sola çevirdiğinizde sıcaklık ayarı düşer. Ekranda ayarladığınız değeri görüntüleyebilirsiniz. Beklentinize göre bir sıcaklık ayarı belirlemelisiniz.

Isıtma sistemi sıcaklık ayarı;

► Yerden ısıtma sistemi için 30°C ile 50°C arasıdır.

► Kalorifer sistemi için 30°C ile 80°C arasıdır.

1 Numaralı “Eko Modu” Nedir?

Eko ekonomik yani tasarruflu kullanma modudur. Bunun için 1 numaralı düğmeye bir kez basmanız yeterlidir. Eko modunu açtığınızda ekranda “yaprak sembolü” belirecektir. Bu konum devreye girdiğinde normal çalışma durumu otomatik kapatılır.

Tasarruf konumunu sadece ısıtma konumunda iken açabilirsiniz. Ortam ısısı otomatik ayarlanır ve faturalarınız daha düşük gelir.

Kış Konumundan Yaz Konumuna Geçiş

2 numaralı konum seçme düğmesine ekranda boşluk ve gidiş suyu sıcaklığı görünene kadar basmalısınız. Yani petek simgesi belirmeyecektir. Bu şekilde kış modunu kapatmış yaz moduna geçiş yapmış olursunuz. Kombi yaz modunda sadece sıcak su vermekte olup kalorifer konumunu kapatmaktadır.

ecoFIT Start Kombiye Su Basma

Vaillant ecoFIT Start Kombi Kullanımı sırasında ekranın sol üst kısmında sistem su basıncı daimi olarak görüntülenmektedir. Sistem su basıncı eğer müsaade edilen aralığın dışında olursa ekranda “F10” uyarı kodu belirecektir. Sistem su basıncına bakarsanız düşük (1 bar altı) olduğunu görüntülersiniz.

► Basınç düşük ise (1 bar altı): Kombi altındaki soğuk su borusunda bulunan doldurma musluğunu sola çevirip kombiye 1,5 bara gelecek şekilde su basın. Ekranda görüntülenen su basınç seviyesini takip ederseniz fazla ya da eksik su basımı yapmamış olursunuz. İşlem sonrası doldurma musluğunu mutlaka kapatın.

► Basınç yüksek ise (2.5 bar üstü): Kombiye en yakın kaloriferin hava alma bölümünü açın. Bir miktar su alın. Su aldığınızda kombi basıncı düşecektir. Bu şekilde ideal konum olan 1,5 barı yakalayabilirsiniz.

DİP NOT: Kombi basıncının çok sık düştüğü ya da yükseldiği durumlarda mutlaka servis yardımı alın.

ecoFIT Start Kombiyi Resetleme

Vaillant ecoFIT Start Kombi Kullanımı sırasında ekranda “F” ile başlayan arıza kodu belirdiğinde (her arıza kodunda gerekmez) 5 numaralı reset (sıfırlama) düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutmanız gerekir. Kombi bu durumda kendini kapatacak ve yeniden açılacaktır. Arızanın tekrar ettiği durumlarda işlemi birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Uygulama neticesinde sorunda düzelme olmuyorsa Vaillant ecoFİT Start arıza kodları linkini tıklayarak arızanın sebepleri ile birlikte yapılması gereken işlemleri de öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (92 Yorum)

 1. Necati ates dedi ki:

  Vaillant ecofitstart var,
  Radiatör evin içi,
  Isıtma derecesini 50 derece veya herhangi bi dereceye koydumu iki saniye sonra kendisi geri 17 derecelere düşüyo .
  Raditörler açık ve bi sıcaklık yok .
  Basınç 1.6 bar da normal iyi,
  Sıcak su var lavaboda ama radiatörleri yapamıyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Necati Bey… Kombiyi kış konumuna aldığınızdan eminseniz, radyatör vanalar açık su basıncı ideal seviyedeyse, radyatörler yine de hiç ısınmıyorsa kombiden sıcaklık çıkışı yok demektir. Yani bu bir arızadır. Size uzaktan yaptırabileceğimiz bir işlem olmadığı için bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama