Kombide Üç Yollu Vana

Kombide Üç Yollu Vananın Görevi Nedir?

Yalnızca çift eşanjörlü kombilerde bulunup, sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırma görevindedir. Kombi kış konumunda iken sıcak su talebi olursa kalorifer konumunu kapatıp sıcak su konumunu açar, sıcak su talebi sonlandığında ise sıcak su bölümünü kapatıp kalorifer konumunu açar.

Üç Yollu Vananın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Zaman içerisinde aşınmadan kaynaklı, sudaki kireçten kaynaklı iç takımı arıza yapabilir. Contasında delinme olabilir. Elektrikli üç yollu vanalarda zamanla motor sorunu yaşanabilir. Genel arıza sebebi uzun süre kullanılmasıdır.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Genelde kombide meydana gelen sıcak su arızalarında karşımıza çıkabilir. Ayrıca görevi gereği sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırdığı için sıcak su kullanımında kalorifer konumu kapalı olmasına karşın suyu tesisata kaçırabilir ve tüm kaloriferlerin ısınmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra kombide su akıtma, ses yapma gibi durumlarda da üç yollu vana arızası söz konusu olabilmektedir.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parça uzman servis ekibi tarafından arızalı olarak tespit edilirse eğer tamiri ya da değişimi yapılabilmektedir. Her arıza durumunda tamir işlemi olmayabilir. Tamir edilecek arıza söz konusu ise kullanıcı onayı alınmadan işlem yapılmaz. Aksi durumda sıfır parça ile değişimi yapılır ve mevcut arıza çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (119 Yorum)

 1. Uğur Palak dedi ki:

  Arcelik kombide uc yollu vana denilen parcanin önün deki silindir şeklindeki siyah plastik parçanın birlesim yerinden su kaçırıyor basinda düşüktü basinci su aldirarak nirmal seviyeye getirdim su kaçağı sonlandı bu bir çözümüdür veya olağan arizayi ortpas etmekmidir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Harici bir yerde su kaçağı olabilir veya su orada birikmişse orada görüntülemiş olabilirsiniz. Parçayla alakalı sorun olsaydı siz su bassanız da parça yine su akıtmaya devam ederdi. Yani kombi yine düşük basınç arızasına geçerdi. Cihazı takipte kalın. Su akıntısı devam ederse veya su kaçağı olmadığı halde basınç sürekli düşerse servis yardımı almanız gerekir.

 2. Turan dedi ki:

  Merhaba Bosch condes cobi banyo ve lavobolara sıcak su geliyor peteklere gelmiyor.neden kaynaklidir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Turan Bey… Kombi ekranda hiçbir uyarı veya arıza kodu vermiyorsa bu teknik bir sorundur. Bu sorun birçok sebebe bağlıdır. Bu konudaki detayları https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/radyatorler-calismiyor/ linkinde bulabilirsiniz. Burada servis öncesi yapılması gereken işlemler ile arızanın muhtemel sebepleri detaylı olarak yazmaktadır.

Petek Yıkama