Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Kullanımı

Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Vaillant markalı Turbotec/Atmotec Pro/Plus model kombiler yenilendiği için makalemizde hem eski hem de yeni modellerde kullanım kılavuzu hakkındaki bilgiler yer almaktadır.

Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Kullanma Kılavuzu (Yeni Model)

Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı gösterge
 2. Ekran
 3. 2 numaralı düğme
 4. Sağ seçim düğmesi
 5. 3 numaralı düğme
 6. Açma-kapama/reset düğmesi
 7. 4 numaralı düğme
 8. Ayar düğmesi
 9. 5 numaralı düğme
 10. Sol seçim düğmesi

5 numaralı düğmenin işlevi;

*Kullanım suyu sıcaklığı ayarlanabilir,

*Bir işletme modunun etkinleştirilmesini ya da iptal edilmesini sağlar,

*Bir ayar değerlerinin değiştirilmesini ya da iptal edilmesini sağlar,

*Bir üst seçim seviyesine gidilir.

2 numaralı düğmenin işlevi;

*Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı ayarlanabilir,

*Sistem basıncı okunabilir,

*Turbotec/atmotec plus model kombilerde konfor konumu devreye alınabilir,

*İşletme konumu etkinleştirilebilir,

*Ayar değeri onaylanabilir,

*Bir alt seçim seviyesine gidilebilir.

 • Bilmenizi İsteriz! 5 ve 2 düğmelerine aynı anda basarsanız bilgi işlem menüsü açılır. Bu işlev sadece teknik servis ekibi içindir.

Kullanım Suyu Sıcaklığının Ayarlanması

Öncelikle 5 numaralı düğmeye basmanız gerekir. Ardından ekranda ayarlanan kullanım suyu sıcaklığı yanıp söner. 4 numaralı ayar düğmesini sağa doğru çevirdiğinizde sıcaklık artar, sola doğru çevirdiğinizde sıcaklık düşer. Talebinize göre bir sıcaklık ayarı belirleyin. Daha sonrasında yaptığınız ayarı onaylamak için 2 numaralı düğmeye basın.

Kalorifer Sıcaklığının Ayarlanması

2 numaralı düğmeye basın. Ekranda gidiş suyu sıcaklığı görüntülenecektir. 4 numaralı ayar düğmesini sağa çevirerek istediğiniz sıcaklık ayarını belirleyin. Daha sonrasında yaptığınız ayarı onaylamak üzere yeniden 2 numaralı düğmeye basın.

Yaz Konumuna Geçme

Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Kullanımı durumunda sadece sıcak su kullanmak isterseniz 2 numaralı düğmeye basın. Ekranda kalorifer gidiş suyu sıcaklığı belirecektir. Atmotec/turbotec plus model kombilerde; 4 numaralı ayar düğmesini çevirerek gidiş suyu sıcaklığını “off” konumuna getirmelisiniz. Daha sonrasında yaptığınız ayarı onaylamak için 2 numaralı düğmeye yeniden basmalısınız. Isıtma konumu bu durumda kapanır. Ekranda şemsiye simgesi belirir. Kombi sıcak su konumunda çalışmaya hazırdır.

Konfor Konumunun Ayarlanması

Bu fonksiyon sadece Atmotec/turbotec plus model kombilerde geçerlidir.

Önce 5 numaralı düğmeye basın. Ardından 2 numaralı düğmeye basın. Ekranda “Konfor açık ve “konfor kapalı” yazısı yanıp sönecektir. 4 numaralı ayar düğmesini çevirerek konfor konumunu etkinleştirebilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Yapacağınız değişiklik sonrası 2 numaralı düğmeye basarak onaylamanız gerekir.

Konfor konumunu etkinleştirdiğinizde ekranda “C” sembolü görüntülenir. Konfor konumunu devre dışı bıraktığınızda ise “C” sembolü görüntülenmez.

Resetleme İşlemi

Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Kullanımı sırasında ekranda F ile başlayan arıza kodları meydana geldiğinde cihazı arızadan çıkarmak için 3 numaralı açma-kapama/reset düğmesine bir kez basmanız yeterlidir. Arıza tekrarında işlemi birkaç defa daha uygulayın. Sorunda düzelme olmazsa eğer servis çağırın. Dilerseniz Vaillant atmoTEC-turboTEC arıza kodları linkini tıklayarak yaşadığınız sorunun sebeplerini, yapılması gereken işlemleri veya arızalı parçaları öğrenebilirsiniz.

Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Kullanma Kılavuzu (Eski Model)

 1. 1 numaralı gösterim
 2. Isıtma sistem sıcaklığı, kombi basıncı, ek bilgi gösterim ekranı
 3. 2 numaralı düğme
 4. “İ” bilgi işlem düğmesi (sadece servis ekiplerince kullanılır)
 5. 3 numaralı gösterim
 6. Oda termostatı, termostatik vana, dış hava sensörü kullanım ayar alanı.
 7. 4 numaralı düğme
 8. Açma/kapama düğmesi
 9. 5 numaralı düğme
 10. “+” düğmesi
 11. 6 numaralı düğme
 12. “-“ düğmesi
 13. 7 numaralı düğme
 14. Arıza giderme (reset) düğmesi
 15. 8 numaralı düğme
 16. Kalorifer sıcaklık ayar düğmesi
 17. 9 numaralı düğme
 18. Kullanım suyu ayar düğmesi

Önemli Bilgi: “-“ ve “+” düğmeleri uzman servis ekibi tarafından ayar çalışmalarında ve hata aramada kullanılmaktadır. Ayrıca sayfalar arasında ilerlemek (+ ile) veya geri gitmek (- ile) için. Kullanılır. “+” düğmesinin bir diğer işlevi göstergeyi güncel ısıtmanın kalorifer gidiş suyu sıcaklığına getirmek için de kullanılmaktadır. “-“ ve “+” düğmelerine aynı anda basıldığında bacacı fonksiyonu açılır. Bu da arızaların daha kolay teşhis edilmesi açısından uzman servis ekibi tarafından kullanılmaktadır. Kullanıcı kesinlikle müdahalede bulunmamalıdır.

Bilmenizi İsteriz!

Turbotec/Atmotec Pro model kombilerin ekranının altında 3 adet ufak LED ışıkları yer alır.

Soldan sağa doğru 1 ,2 ,3 olarak sıraladığımız LED lerin anlamı:

 1. 1.LED

Kırmızı gösterge lambasıdır. Sürekli yanarsa cihazda arıza olduğu anlaşılır.

 1. 2.LED

Sarı gösterge lambasıdır. Sürekli yanar. Brülörün açık olduğunu gösterir.

 1. 3.LED

Yeşil gösterge lambasıdır. Kapalıysa sıcak su alınamıyor. Sinyal verirse sıcak su alınıyor anlamına gelir.

Yaz Konumunda Çalıştırma

Kombiyi sadece yaz konumunda çalıştırmak için petek simgeli düğmeyi en sola çevirmeniz gerekir. Petek devresini kapatmış olursunuz. Kombi sadece yaz konumunda açık kalır. Musluk simgeli düğmeyi sağa çevirerek sıcaklık ayarı yapabilirsiniz.

► Sıcak su ayarı en düşük 35°C dir. En yüksek 65°C dir.

Musluk simgeli düğmeyi sağa çevirdiğinizde ekranda ayarladığınız değer gösterilir. Beklentinize göre düğmeyi çevirerek ayarı kısabilir ya da yükseltebilirsiniz.

Kış Konumunda Çalıştırma

Bunun için petek simgeli düğmeyi sağa çevirmeniz yeterlidir. Sağa çevirerek hem ısıtma derecesini artırmış olursunuz hem de kombiyi kış moduna almış olursunuz.

► Kalorifer ayarı en düşük 15°C dir. En yüksek 75°C dir.

Düğmeyi sağa çevirdikçe ısı ayarını artırır, sola çevirdikçe ısı ayarını düşürürsünüz. Beklentinize göre bir ısıtma ayarı belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz ısı ayarı ekranda kısa süreliğine görüntülenecektir.

3 Numaralı Gösterim

Eski model Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus model kombilerde gömülü bir bölümdür. Kombi ile beraber harici oda termostatı, dış hava sensörü ya da termostatik vana kullanılırsa eğer gömülü bölüm çıkarılır. Orada ekran ve ekstra düğmeler bulunur. Kullanılacak olan cihazın kullanma kılavuzuna göre burada bulunan düğmeler ile kullanım ayarları yapılır. Bu ayarlar uzman servis ekiplerince yapılır. Kullanıcı olarak gömülü alanı açamaz veya herhangi bir bağlantı ve ayar işlemi yapamazsınız.

Resetleme İşlemi

Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Kullanımı sırasında Eekranda F işe başlayan bir arıza kodu belirdiğinde (arıza açıklamasına göre servis öncesi resetleme gerekiyorsa) 7 numarası ile gösterdiğimiz “alev üzerine x işareti olan düğme” ye birkaç saniye kadar basılı tutmanız gerekir. Kombi kendiliğinden kapanıp açılacaktır. Yeniden açıldığında sorun düzelirse kullanmaya devam edebilirsiniz. Düzelme olmazsa bu işlemi birkaç defa daha uygulamalısınız. Yine de sonuç alınamıyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

Su Basma İşlemi

Vaillant Turbotec/Atmotec Pro/Plus Kombi Kullanımı sırasında kombi su basıncı düşük olduğunda ekranda arıza kodları yer alır. Bu arıza kodları genelde “F.22, F.23, F.24” şeklinde olur. F.22 kuru yanma sorunu olarak da bilinir. Bu gibi durumlarda açma-kapama düğmesinin yanında bulunan yuvarlak bar göstergesi kontrol edilmelidir. En solda yer alan kırmızı değere yakın ise basınç düşük demektir. Bu durumda kombiye su basmak gerekir.

► Turbotec/Atmotec Pro/Plus model kombilerde doldurma musluğu sağ alt köşede “closed” yazan “gri kelebek şeklinde” bir parçadır. Sola çevirdiğiniz zaman su sesi duyarsınız. Bar göstergesini takip edin artış olacaktır. Gri değerin ortasına doğru geldiğinde basınç tamamlanır. Doldurma musluğunu kapatarak işlemi sonlandırmanız gerekir.

Kombide sık sık arıza ile karşılaştığınızda mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Ali dedi ki:

  Merhaba vaillant termo plus modeli kombimde gösterge ekranında normalde derece görünürken şimdi basınç gösteriyor herhangi bir arıza kodu yok kombide çalışması ile alakalı bir sorun gözükmüyor basınç değeri 1,5-2 barda resette attım duzelmedi menüden nasıl ayarlayabilirim, alttaki yon tusuna başınca derece gorunuyor geri gidiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombiye su basma işlemi yaptıysanız bu sebeple ekran takılı kalmış olabilir. Cihazı şalterinden kapatıp yeniden açmayı deneyin. Ancak düzelme olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekebilir.

 2. Reşat dedi ki:

  Turbo tec plus kombi servis düğmelerine çocuk basarak parametreleri bozmuş, yardımcı olabilecek el kitabı da bulamadım. Servis çağırmak malum maliyetli oluyor. kendimiz yapabilirmiyiz. Saygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Reşat Bey… Parametre ayarları uzaktan yapılamaz veya tavsiye üzerine uygulanacak bir işlem değildir. Hangi ayarlar değişmiş ya da ayarlar ne durumda? Önemli olan budur. Bu yüzden servis çağırmaktan başka şansınız yok maalesef.

 3. Ramazan çakmak dedi ki:

  Bar ayari 1,4 bu normalmi bide peteklerin ustu sicak alti ilik yaniyo ne yapmaliyim simdiden teşekurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Kombi basıncı ideal seviyede (normali 1 ile 2 bar arasıdır). Peteklerin çalışma sistemi gereği; üst taraflar sıcak (sıcaklık girişi olduğu için) alt taraflar ılık olur (sıcaklık çıkışı olduğu için) Aradaki sıcaklık genelde 20°C civarıdır ve bu peteklerin çalışma sistemidir. Yani bir sorun değildir.

 4. Semih Aşıcı dedi ki:

  Merhabalar Vaillant TurboTec 202-3-3 kombim var. kombi çalışmıyorken 0,5 bar su basıncı olurken, 50 dereceye ayarladığımda bu değer 2,5 bara kadar yükseliyor bundan dolayı bir sorun olur mu ? Olması gereken basınç değeri kaçtır?
  2. Sorum ise kombi sıcaklığını 50 dereceye ayarladığım zaman tekrar devreye girmesi için 35 dereceye iniyor bu değeri manuel olarak değiştirebiliyor muyuz? yani 15 derece düşüp tekrar devreye gireceğine 5 derece düştükten sonra devreye girmesini sağlayabiliyor muyuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semih Bey… Öncelikle basınç değerinin 0,5 bardan 2,5 bara çıkması normal değildir. Yüksek basınç kombiye zarar verir. Tabi bunun öncesinde basıncın neden yükseldiğini tespit etmek gerekir. Bu durum; genleşme tankı, eşanjör veya doldurma musluğu gibi parçalara bağlı olabilir. Diğer sorunuza gelecek olursak eğer, brülörde alev oluşunca cihaz devreye girer. Devreye girdiğinde ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkar. Brülördeki alev sönünce ntc sensör de düşük sıcaklık algılayınca cihaz yeniden devreye girer. Bu sıcaklığı kombinizdeki ntc sensör ile brülör bekleme süresi belirler. Ancak bu durum manuel olarak ayarlanamaz.

Petek Yıkama