Alarko Trendy Kombi Kullanımı

Alarko Trendy Kombi Nasıl Kullanılır?

Alarko Trendy Kombi Kullanımı

 1. Musluk simgeli düğme
 2. Sıcak su ayarı yapma ve kapama düğmesi
 3. Kalorifer simgeli düğme
 4. Kalorifer ayarı yapma / yaz konumu düğmesi
 5. R harfli düğme
 6. Reset düğmesi

Trendy model kombilerde ekran yoktur. LED ler ile ısıtma ayarı ve arıza durumları gösterilmektedir. LED ler 40°C den 80°C ye kadardır. Kombinin en sağında ise kalorifer tesisat basıncını göstermekte olan manometre yer almaktadır.

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Kalorifer simgeli düğmeyi en sola “kalorifer üzerine x işareti olan simge” konumuna çevirdiğinizde kombi yaz konumuna geçer ve kalorifer konumunu kapatır. Yaz konumunda sıcak su ayarı yapmak için musluk simgeli düğmeyi sağa doğru çevirmelisiniz. Sıcaklık ayarı 1’den başlar 7’ye kadar devam eder. Düğmeyi sağa çevirerek sıcak su ayarını artırabilirsiniz. LED lerin yanma durumuna göre de sıcaklık ayarını görüntüleyebilirsiniz.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Kombiyi sıcak su ve kalorifer konumunda çalıştırma modudur. Bunun için musluk simgeli düğmeyi sağa doğru çevirmeniz gerekir. Bu sayede hem kış konumuna geçmiş olursunuz hem de kalorifer sıcaklığı için ısı ayarı yapmış olursunuz. LED lerin yanma durumuna göre sıcaklık ayarını görebilirsiniz. Beklentinize göre ayarı düşürüp yükseltebilirsiniz.

Basınç Göstergesi (Manometre)

Kalorifer sistemindeki su basıncını gösterme görevinde olan parçadır. Manometre Trendy model kombilerde basınç değerini 1,2,3 olarak değil de kırmızı-yeşil-kırmızı şeklinde gösterilmektedir. Bu renklerin de anlamları vardır. Aşağıda bu konudaki bilgiler sunulmuştur.

 • Alt kırmızı bölüm: Su basıncının yetersiz olduğunu belirtir. Kombi bu durumda çalışmaz. Sisteme doldurma musluğu ile su basmanız gerekir.
 • Düz yeşil bölüm: Kombinin çalışmadığı durumda su basıncının bu aralıkta olması gerekir. İdeal kalorifer basınç değeridir.
 • Kesikli yeşil bölüm: Kombi çalışırken müsaade edilen en üst su basınç değeridir.
 • Kesikli ve düz kırmızı bölüm: Su basıncının gerekenden fazla olduğunu gösterir. Bu durum yüksek basınç olarak da adlandırılabilir. Bu durumda kombideki fazla suyu tahliye etmeniz gerekir.

LED Grubu

Kombinin çalışma modu, sıcaklığı ve arıza durumlarının gösterildiği ışıklardır. Kombi kapalı olduğunda hiçbir LED yanmaz. Kombi açık ve yanma yoksa yani cihaz bekleme modunda ise en üstte yer alan alev sembollü LED 4 sn. de bir yanıp söner. Yanma başladığında ise bu LED sürekli yanar.

► İlk LED (alev simgesi olan LED) yeşil diğer LED ler ise kırmızı renkte yanmaktadır.

LED lerin yanma durumuna göre sıcaklık değerleri:

 • Alev simgeli LED in yanması: 35°C den düşük sıcaklık.
 • LED 40 ın yanması: 35-45°C arasında sıcaklık.
 • LED 50 nin yanması: 45-55°C arasındaki sıcaklık.
 • LED 60 ın yanması: 55-65°C arasında sıcaklık.
 • LED 70 in yanması: 65-75°C arasında sıcaklık.
 • LED 80 in yanması: 75-85°C arasında sıcaklık demektir.

Bilmenizi İsteriz! Alarko Trendy Kombi Kullanımı sırasında LED ler sadece yanıyorsa bu durumda cihazda bir sorun yok demektir. Hangi LED e kadar yanıyorsa o cihazın ayarlanan sıcaklık ya da çıkış sıcaklık değerini ifade eder. LED ler yanıp sönüyorsa eğer bu durumda cihazda arıza var demektir. Hangi LED ya da LED ler yanıyorsa arıza durumuna ona göre değişir.

Trendy Kombiyi Resetleme

Alarko Trendy Kombi Kullanımı sırasında LED lerin yanıp sönmesi halinde önce arızanın sebebi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. LED lerin yanıp sönme durumlarına göre arıza durumları değişir. Ateşleme ve aşırı ısınma sorunlarında resetleme işlemi servis öncesi uygulanmalıdır. Musluk ve kalorifer simgeli düğmenin arasında yer alan ufak “R” düğmesine bir kez basmanız halinde kombiyi resetlersiniz. Arıza tekrarında işlemi birkaç kez tekrar etmeli, arızada düzelme olmuyorsa Alarko Trendy Arıza Kodları linkini tıklayarak arıza hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (43 Yorum)

 1. Nedret Esin dedi ki:

  Merhaba. Sıcak su modu en düşük seviyede olduğu halde sıcak su açıldığında 40 50 60 olarak yükseliyor ve su çok sıcak oluyor 70 e kadar çıktığı oluyor.

Petek Yıkama