Termoteknik LOGIC Arıza Kodları

Termoteknik LOGIC Hata Kodları

Makalemizde belirtilen bilgiler Termoteknik LOGIC 26/24, 26/35, 31/35 kombi arıza kodları, açıklamaları ve çözümleri ile alakalı bilgilerdir.

Termoteknik LOGIC Arıza Kodları

 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensörü arızası.
 • Çözüm Arıza durumunda önce panelin en sağında yer alan mod kontrol düğmesini “reset” yazan tarafa çevirin ve birkaç saniye bekledikten sonra bir önceki konumuna yeniden getirin. Bu şekilde kombiyi resetlemiş olursunuz. Arıza düzelmezse işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine de düzelme olmazsa eğer servis yardımı almalısınız.
 1. F7 Arıza Kodu Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Daireye ya da kombiye gelen voltajın düşük olması sebebiyle cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Bu arada dairenize elektrikçi çağırarak voltajı ölçtürebilir ve kontrol ettirebilirsiniz. Voltaj uygun voltta olmasına karşın yine de sorun düzelmezse eğer düşük voltaj sebebiyle kombi kartı hasar görmüş veya yanmış olabilir. Karta müdahale edilmesi açısından servis çağırmalısınız. Kart onarımı sonrası arızanın yeniden yaşanmaması için mutlaka voltaj düzenleyici regülatör cihazı kullanmalısınız.
 1. F9 Arıza Kodu Anakart sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda önce mod seçim düğmesini “reset” yazan yere çevirerek kombiyi resetlemelisiniz. İşlemi arıza düzelmediği sürece maksimum 3 kez tekrarlamalısınız. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa anakart arızalı demektir. Bu durumda anakart tamiri veya değişimi için servis çağırmalısınız.
 1. L5 Arıza Kodu Kombi 15 dakikada bir yeniden başlıyor.
 • Çözüm Yani kombinin çok sık devreye girip çıktığını belirtir. Bu arıza durumunda önce kombiyi sigortasından kapatarak yeniden açın. Daha sonra mod seçim düğmesini “reset” konumuna çevirerek kombinize reset atın. Resetleme sonrası sorunda düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir.
 1. L6 Arıza Kodu Yanlış alev sinyali.
 • Çözüm Arıza durumunda önce mod seçim düğmesini “reset” yazan yere çevirerek kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işlemini sorun düzelmezse arka arkaya birkaç kez daha uygulayın. Arıza yine de düzelmiyorsa; iyon elektrodunda, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir. Yine de net teşhis için servis yardımı almalısınız.
 1. C0/C2 Arıza Kodu BCC sorunu.
 • Çözüm Bir nevi anakart arızası denilebilir. Önce cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer servis çağırmalısınız. İlk etapta kablolar ve bağlantılar kontrol edilir. Bir sorun görülmezse eğer anakart arızası olabileceğinden anakart kontrol edilir, sorun görülürse tamiri ya da değişimi ile problem çözümlenir. Bunun için uzman yardımı almanız gerekir.
 1. F1 Arıza Kodu Düşük su basıncı uyarısı.
 • Çözüm Tesisat basıncının düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Su basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı kontrol etmeli, kombi altında monteli olan doldurma musluğuyla kombiye su basmalısınız. Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza düzelecektir. Düzelmezse eğer resetleme işlemi deneyin. İşlemi yapamazsanız veya çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız mutlaka servis çağırın.
 1. L1 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu veya tesisatta su yok.
 • Çözüm Öncelikle tesisat su basıncını kontrol edin. Basınç 0 değerine yakınsa kombiye 1,5 bara kadar su basın. İşlemden sonra sorun düzelmezse ya da tesisat su basıncı ideal seviyedeyse kalorifer vanalarını kontrol edip, açık olduğundan emin olun. Vanalar açık, kombi basıncı normalse eğer mod seçim düğmesini “reset” yazan konuma çevirerek kombinize reset atın. Resetleme işlemini de arka arkaya birkaç kez tekrarlayın. Arıza durumu yine de düzelmiyorsa servis çağırmanız gerekir. Ana eşanjör başta olmak üzere, pompa, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat veya filtreler tıkalı olabilir.
 1. F2 Arıza Kodu Alev kaybı sorunu.
 • Çözüm Cihaz bir sebeple alev kaybına uğruyor demektir. Bu arıza durumunda dairede kısa süreliğine gaz kesintisi olabilir. Bu yüzden önce gaz vanalarını kontrol ederek açık olduğundan emin olun. Dairenize gaz geldiğinden emin olun. Sonra kombiyi arızadan çıkarmak için resetleme işlemi yapın. Yine de arızada düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir. İyon elektrodu, gaz valfi, fan, anakart gibi parçalarda problem olabilir.
 1. L2 Arıza Kodu Ateşleme yok.
 • Çözüm Dairenizde gaz olmadığında, ateşleme sistemindeki parçalar arızalı olduğunda genelde bu sorun yaşanır. Kullanıcı olarak ilk başta dairenizde gaz olduğundan yani dairenize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Mesela ocağınız doğalgazlıysa ocağı çalıştırmayı deneyerek dairenizde gaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Dairenizde gaz var ve kombinize de gaz geliyorsa eğer bu durumda mod seçim düğmesini “reset” konumuna getirin, birkaç saniye bekledikten sonra yeniden bir önceki konumuna (yaz veya kış konumuna) getirin. Arıza düzelmezse işlemi birkaç kez daha tekrarlayın. Arıza durumu yine de devam ediyorsa servis çağırmanız gerekir. Anakart, iyon ve ateşleme elektrodu, gaz grubu gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. F3 Arıza Kodu Fan sorunu.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumlarında servis öncesi cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemelisiniz. Resetleme işleminden sonra da arıza durumunda eğer bir değişiklik-düzelme olmazsa fan arızalı olabilir. Fanın yanı sıra anakartta sorun olabilme ihtimali de vardır. Net arıza teşhisi yapılması ve arızanın giderilmesi için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F4 Arıza Kodu Gidiş termistörü sorunu.
 • Çözüm Kombinin gidiş termistöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Termistör dışında bağlantılarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanız gerekir.
 1. F5 Arıza Kodu Dönüş termistörü sorunu.
 • Çözüm Kombinin dönüş termistöründe problem olabileceğini belirtir. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan servis çağırmalısınız. Termistör dışında kablo bağlantılarında da sorun olabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (40 Yorum)

 1. Müjdat Yerük dedi ki:

  Merhaba
  Lotus kombimiz yeni bakım yapılmasına rağmen FH hatası veriyor. Ne yapılmalıdır acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Müjdat Bey… Hata kodunu görüntüleyemiyoruz ancak basınç sorunu olabilir. Yine de her ihtimale karşı cihaza müdahalede bulunmadan bu konuda cihaz bakımını kısa süre önce yapmış olan servisle görüşebilir, yardım alabilirsiniz.

 2. Yusuf dedi ki:

  Son birkac aydir termoteknik logic marka kombimiz aniden duvarlari titretecek kadar aniden ses geliyor servisi cagirdim bikac sefer bakti gitti yine basladi sorun nedir bilginizi paylasirsaniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Kombide titreşimli çalışma durumu varsa eğer duvara çok yakın yere monte edilmiş olabilir ve çalışma sırasında sarsıntıya bağlı bu yüzden ses yapma durumu olabilir. Ancak yine de kombiyi yerinde incelemeden bu konuda net bilgi sunmak çok zor.

 3. Samet Gültekin dedi ki:

  F2 hatası veriyor çok gürültülü çalışıyor kombiyi kapatmam gerekiyormu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Samet Bey… Kombi alev kaybı hatası veriyor. Ses yapıyorsa eğer bu da harici bir sorun olabilir veya cihaz alev denemesi yapıyorsa bu yüzden ses çıkarıyor olabilir. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa eğer servis yardımı almalısınız.

 4. Ayşe demirtürkoğlu dedi ki:

  Logic marka kombi yaklaşık 6 ay önce taktırdım l2 arızası verdi 4 kez resetledim ısı göstergesi ilkinde 16 oldu sonrasında 8 e düştü ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… Sayfamızda aratırsanız L2 arızası (ateşleme sorunu) hakkında yapılması gerekenler ve arızalı olabilme ihtimali olan parçalar açıklanmıştır. İşlemleri uygulamayı, sorun düzelmezse veya düzelse bile cihaz çalışmazsa servis yardımı almalısınız.

 5. adem çelikdemir dedi ki:

  2018 de 26{35 logıc marka 4 adet kobi aldım. 1 yıl kullandıktan sonra kombiden çok yüksek ses gelmeye başladı servisi aradım 4 gün sonra geldi kombinin kapağını söktü yoğuşma gideri tıkanmış dedi temizledi gitti.yaklaşık iki aydır ses yoktu ancak bugün yine ses gelmeye başladı.4 kombi dede bu ses mevcut.ne yapmalıyım.bu arada 5 yıl garanti verdiler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Kombiniz henüz 2 yıllık. 5 yıl garanti verdilerse eğer 3 yıl kadar daha garantisi devam etmektedir. Bize kalırsa genel merkeze ulaşarak durumu izah edebilir, kombilerin hepsinde aynı sorunu yaşadığınızı belirtin. Size genel merkezden yardımcı olurlar.

 6. Mehmet Polatkesen dedi ki:

  Kombi reset tuşuna basıyorum çalışmıyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi reset tuşu çalışır, ancak kombi resetlenebilir bir arıza vermiyorsa tuşa basmanın bir anlamı olmaz. Yani kombi resetle düzelebilecek bir arıza kodu vermiyor da diyebiliriz. Cihazı birkaç kez kapatıp açın, düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

 7. MAHMUT BAYRAKÇI dedi ki:

  Kombide arıza kaydı göstermeden aşırı bir zırrrrrrr diye ses çıkarıyor ne yapmak lazım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Kombi ses yaptığında zaten bir hata kodu vermez. Genelde kullanım durumunda bazen de kullanılmasa bile ses yapabilir. Çalışma sesi dışındaki harici sesleri yerinde duymadan bilemeyiz. Cihazın bakımsızlığına veya direk parça arızasına bağlı olabilir. Sesin nereden, hangi parçadan geldiğini yerinde dinleyerek müdahalede bulunmak gerekir. Ancak kullanıcı olarak sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem olmadığı için bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 8. Fethi aydoğan dedi ki:

  L 2 hatası ( çamaşır makinasındaki dönüşün ve suyun verdiği sesi veriyor #kombi: termoteknik logic 26/35#

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fethi Bey… Termoteknik kombilerde L2 arızası makalemizde de belirttiğimiz gibi ateşleme sorunudur. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi resetlemeniz gerekir. Maksimum 3 resetleme işlemine rağmen sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 9. Salih dedi ki:

  Termoteknik kombimde F2 ve L2 hataları çok çıkıyor. Anlamsız yerde olmayacak zamanda çıkıyor. Birkaç defa reset yapınca düzeliyor Ama cidden can sıkıcı bir durum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Termoteknik kombilerde F2; alev kaybı sorunu L2 ise ateşleme yani gaz yokluğu hatasıdır. Cihaz çok sık bu hatayı veriyorsa eğer; anakart, iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi, fan, prosestat arızası olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 10. Aysel şimşek dedi ki:

  Termoteknik e8 hatası

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aysel Hanım… Kullanım kılavuzunda belirtilmemiş. Harici bir sorun olabilir. Su basıncı 1 bardan az ise basıncı 1,5 bara kadar çıkarın. Kombiye gaz geldiğinden ve gaz kesintisi olmadığından emin olun. Kombiyi birkaç kez resetleyin. Yine de sonuç alamıyorsanız servis yardımı almanız gerekir.

 11. Sedat Güler dedi ki:

  NEDEN HANGİ KOMBİYİ KULLANIYRSUNUZ SORUSUNA CEVAP ANAHTARINDA TERMOTEKNİK YOKKK

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sedat Bey… Kombi kullanımı konusunda oranı düşük olan markalar “Diğer” seçeneğinde yer almaktadır. Yani kullanım oranı düşük olan markalar Diğer seçeneğinde toplanmıştır.

 12. Mustafa kaya dedi ki:

  LOGIC 26/35 Sigorta atıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi sigorta attırıyorsa bu elektriksel bir arıza durumudur. Yani anakartta arıza olma ihtimali yüksek. Yine de kablo bağlantılarıyla birlikte anakartı yerinde incelemek gerekir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 13. ali kocahan dedi ki:

  Kombim termoteknik yoğuşmlı ideal. İlk çalıştırmada mavi ışık kısaca yanıp sönüyor. Kombiden su fokurdaması gibi ses çıkarıyorç hiç ateşleme yapmıyor.defalarca resetleme yaptım sorun geçmedi.. sıcak su ve kalorifer modunda ayrı ayrı denedimç çalışmadı. basınç nğrmal. L1 arıza kodu.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Termoteknik kombilerde L1 düşük basınç ya da aşırı ısınma sorunudur. Basınç normal demişsiniz demek ki basınç değeri 1 ile 2 bar arasında. Petek vanalarının açık durumda olduğundan emin olmanız gerekir. En az 3 petek vanası mutlaka açık ve kullanılır durumda olmalıdır. Kombi altındaki tesisat vanalarının (boru üzerindeki vanaların) da açık olduğundan emin olun. Kombiyi yeniden birkaç kez resetleyin. Ancak sorunda yine de bir düzelme durumu olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Tesisatınızda ya da kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, pompa sıkışmış olabilir, eşanjörde kireçlenme olabilir, üç yollu vana, anakart ya da kalorifer sensörüne bağlı bir arıza durumu olabilir. Net arıza teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

 14. Berk dedi ki:

  Kombimiz calisirken 5 dk da bir ekran 00 veriyor ve ısıtmayi kesiyor neden olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Berk Bey… Anakart arızası olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemekte fayda var. Servis yardımı almanızı öneririz.

 15. mustafa karahan dedi ki:

  cihazım termoteknik logic 31/35 kombi iki aydır kullanıyorum ilk ay su eksiltmesi olmadı ama bu son bir ayda tam 5 kez su ekledim merkezi sistem olan evimiz doğal gaza yeni geçtiğinden sadece tesisata eklenen boru ve merkezi kömürlü tesissattan ayrılan yerlerde işlem yapıldığı için bunları 2 defa su tesisatçısına gösterdim kaçak bulamadılar ara katta oturuyorum alt komşularada tembihledim tavanlarda akma veya kabarma olursa haber verin dedim on gündür halen soruyorum bir şey yok şikayetim bu tesisattaki su buhar olup uçuyor mu? veya yoğuşma tahliyeden atıyor olabilir mi? tahliye borusu evin atık su giderine takılı olduğu için söküp kontrol edemedim bilmem anlatabildim mi? yardımcı olursanız sevinirim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Tesisatınızda kaçak olsa su bastıktan hemen sonra basınç sıfırlanır. Yani su basma işlemini ayda 5 kez değil günde 5 kezden fazla yapmak zorunda kalırsınız. Muhtemel sebep kombinizdir. Yani kombinin genleşme tankı veya eşanjörü diyebiliriz. Ya genleşme tankının havası eksiktir veya deliktir ya da eşanjör kireçlenmiştir. Kombi servisi çağırarak cihazınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

  2. ERSİN GÜNAYDİN dedi ki:

   AYNI KOMBİ AYNI SORUN VAR HATTA GÜNDE 2-3 KERE SU ALDIRIYORUM ŞİMDİLİK BAKIM VE HAVA BASMA YAPTIRDIKTAN SONRA DÜZELİR DENDİ DÜZELMEDİ. ŞUAN SADECE ARAŞTIRIYORUM SİZ NE YAPTINIZ NASIL DÜZELTTİNİZ SORUNU.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Ersin Bey… Günde 2-3 kere su basıyorsanız sorun kombide değil genel olarak tesisattadır. Gözle görülür bir su kaçağı yok diyorsanız sıva altı kaçağı olabilir. Bize kalırsa bu konuda uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız.

 16. Hatice usta dedi ki:

  Merhaba.
  Termoteknik kombim f2 hata kodu veriyor. Ve kombiden tuhaf sesler geliyor titriyor gibi. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım. F2 arıza kodu cihazda alev kaybı problemi. Servis çağırmanız da fayda var.

   1. alpaslan karapınar dedi ki:

    Merhaba.LOGIC COMBI26/35
    Su ısınıyor ancak petekler ısınmıyor veya kombi çalışmıyor.Arıza vermiyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Alpaslan Bey… Petek vanalarına bakın, kapalıysa açın. Kombi altındaki tesisat vanalarını da aynı şekilde kontrol edin ve kapalıysa açın. Kombi su basıncı 1 bardan az ise su basarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Kombiyi kış konumuna aldığınızdan emin olun. Yine de petekleriniz ısınmıyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 17. Mehmet Karahisar dedi ki:

  İdeal logic 26/35 kombi arizali kombinin altinda bulunan ucu acik bakir borudan suyu bosaltiyor şu basıncı düşüyor tekrar su basıncını yükseltiyorum fakat kombi çalışınca suyu yine bosaltiyor. Ne yapmalıyız.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Anlattığınız kadarıyla emniyet ventilinde sorun var gibi görünüyor. Yani normalde 3 barı geçtikten sonra açılması gereken emniyet ventili kendi kendine açılarak kombideki suyu direk tahliye ediyor ve bu yüzden kombiye sürekli su basmak zorunda kalıyorsunuz. Tabi yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu durumda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 18. Tuncay Ceylan dedi ki:

  Merhaba logic 2635 var bende f3 hatası veriyor resetleme nasıl yapılıyor yardım için tskler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuncay bey… Termoteknik Logıc kombi resetleme en sağda bulunan kalorifer ve sıcak su konumu ayarlama düğmesini resete doğru çevirin ve geri çevirin. Bunu yaparak Termoteknik Logic kombi resetlenmiş olur.

Petek Yıkama