444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Termoteknik LOGIC Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Termoteknik LOGIC Hata Kodları

Önemli Bilgi: Makalemizde belirtilen bilgiler Termoteknik LOGIC 26/24, 26/35, 31/35 kombi arıza kodları, açıklamaları ve çözümleri ile alakalı bilgilerdir.

Termoteknik LOGIC Arıza Kodları

 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensörü arızası.
 • Çözüm Arıza durumunda önce panelin en sağında yer alan mod kontrol düğmesini “reset” yazan tarafa çevirin ve birkaç saniye bekledikten sonra bir önceki konumuna yeniden getirin. Bu şekilde kombiyi resetlemiş olursunuz. Arıza düzelmezse işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine de düzelme olmazsa eğer servis yardımı almalısınız.
 1. F7 Arıza Kodu Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Daireye ya da kombiye gelen voltajın düşük olması sebebiyle cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Bu arada dairenize elektrikçi çağırarak voltajı ölçtürebilir ve kontrol ettirebilirsiniz. Voltaj uygun voltta olmasına karşın yine de sorun düzelmezse eğer düşük voltaj sebebiyle kombi kartı hasar görmüş veya yanmış olabilir. Karta müdahale edilmesi açısından servis çağırmalısınız. Kart onarımı sonrası arızanın yeniden yaşanmaması için mutlaka voltaj düzenleyici regülatör cihazı kullanmalısınız.
 1. F9 Arıza Kodu Anakart sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda önce mod seçim düğmesini “reset” yazan yere çevirerek kombiyi resetlemelisiniz. İşlemi arıza düzelmediği sürece maksimum 3 kez tekrarlamalısınız. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa anakart arızalı demektir. Bu durumda anakart tamiri veya değişimi için servis çağırmalısınız.
 1. L5 Arıza Kodu Kombi 15 dakikada bir yeniden başlıyor.
 • Çözüm Yani kombinin çok sık devreye girip çıktığını belirtir. Bu arıza durumunda önce kombiyi sigortasından kapatarak yeniden açın. Daha sonra mod seçim düğmesini “reset” konumuna çevirerek kombinize reset atın. Resetleme sonrası sorunda düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir.
 1. L6 Arıza Kodu Yanlış alev sinyali.
 • Çözüm Arıza durumunda önce mod seçim düğmesini “reset” yazan yere çevirerek kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işlemini sorun düzelmezse arka arkaya birkaç kez daha uygulayın. Arıza yine de düzelmiyorsa; iyon elektrodunda, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir. Yine de net teşhis için servis yardımı almalısınız.
 1. C0/C2 Arıza Kodu BCC sorunu.
 • Çözüm Bir nevi anakart arızası denilebilir. Önce cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer servis çağırmalısınız. İlk etapta kablolar ve bağlantılar kontrol edilir. Bir sorun görülmezse eğer anakart arızası olabileceğinden anakart kontrol edilir, sorun görülürse tamiri ya da değişimi ile problem çözümlenir. Bunun için uzman yardımı almanız gerekir.
 1. F1 Arıza Kodu Düşük su basıncı uyarısı.
 • Çözüm Tesisat basıncının düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Su basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basıncı kontrol etmeli, kombi altında monteli olan doldurma musluğuyla kombiye su basmalısınız. Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza düzelecektir. Düzelmezse eğer resetleme işlemi deneyin. İşlemi yapamazsanız veya çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız mutlaka servis çağırın.
 1. L1 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu veya tesisatta su yok.
 • Çözüm Öncelikle tesisat su basıncını kontrol edin. Basınç 0 değerine yakınsa kombiye 1,5 bara kadar su basın. İşlemden sonra sorun düzelmezse ya da tesisat su basıncı ideal seviyedeyse kalorifer vanalarını kontrol edip, açık olduğundan emin olun. Vanalar açık, kombi basıncı normalse eğer mod seçim düğmesini “reset” yazan konuma çevirerek kombinize reset atın. Resetleme işlemini de arka arkaya birkaç kez tekrarlayın. Arıza durumu yine de düzelmiyorsa servis çağırmanız gerekir. Ana eşanjör başta olmak üzere, pompa, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat veya filtreler tıkalı olabilir.
 1. F2 Arıza Kodu Alev kaybı sorunu.
 • Çözüm Cihaz bir sebeple alev kaybına uğruyor demektir. Bu arıza durumunda dairede kısa süreliğine gaz kesintisi olabilir. Bu yüzden önce gaz vanalarını kontrol ederek açık olduğundan emin olun. Dairenize gaz geldiğinden emin olun. Sonra kombiyi arızadan çıkarmak için resetleme işlemi yapın. Yine de arızada düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir. İyon elektrodu, gaz valfi, fan, anakart gibi parçalarda problem olabilir.
 1. L2 Arıza Kodu Ateşleme yok.
 • Çözüm Dairenizde gaz olmadığında, ateşleme sistemindeki parçalar arızalı olduğunda genelde bu sorun yaşanır. Kullanıcı olarak ilk başta dairenizde gaz olduğundan yani dairenize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Mesela ocağınız doğalgazlıysa ocağı çalıştırmayı deneyerek dairenizde gaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Dairenizde gaz var ve kombinize de gaz geliyorsa eğer bu durumda mod seçim düğmesini “reset” konumuna getirin, birkaç saniye bekledikten sonra yeniden bir önceki konumuna (yaz veya kış konumuna) getirin. Arıza düzelmezse işlemi birkaç kez daha tekrarlayın. Arıza durumu yine de devam ediyorsa servis çağırmanız gerekir. Anakart, iyon ve ateşleme elektrodu, gaz grubu gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. F3 Arıza Kodu Fan sorunu.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumlarında servis öncesi cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemelisiniz. Resetleme işleminden sonra da arıza durumunda eğer bir değişiklik-düzelme olmazsa fan arızalı olabilir. Fanın yanı sıra anakartta sorun olabilme ihtimali de vardır. Net arıza teşhisi yapılması ve arızanın giderilmesi için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F4 Arıza Kodu Gidiş termistörü sorunu.
 • Çözüm Kombinin gidiş termistöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Termistör dışında bağlantılarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanız gerekir.
 1. F5 Arıza Kodu Dönüş termistörü sorunu.
 • Çözüm Kombinin dönüş termistöründe problem olabileceğini belirtir. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan servis çağırmalısınız. Termistör dışında kablo bağlantılarında da sorun olabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

  1. Merhaba logic 2635 var bende f3 hatası veriyor resetleme nasıl yapılıyor yardım için tskler

   1. Merhaba Tuncay bey… Termoteknik Logıc kombi resetleme en sağda bulunan kalorifer ve sıcak su konumu ayarlama düğmesini resete doğru çevirin ve geri çevirin. Bunu yaparak Termoteknik Logic kombi resetlenmiş olur.

  2. İdeal logic 26/35 kombi arizali kombinin altinda bulunan ucu acik bakir borudan suyu bosaltiyor şu basıncı düşüyor tekrar su basıncını yükseltiyorum fakat kombi çalışınca suyu yine bosaltiyor. Ne yapmalıyız.

   1. Merhaba Mehmet Bey… Anlattığınız kadarıyla emniyet ventilinde sorun var gibi görünüyor. Yani normalde 3 barı geçtikten sonra açılması gereken emniyet ventili kendi kendine açılarak kombideki suyu direk tahliye ediyor ve bu yüzden kombiye sürekli su basmak zorunda kalıyorsunuz. Tabi yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu durumda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

  3. Merhaba.
   Termoteknik kombim f2 hata kodu veriyor. Ve kombiden tuhaf sesler geliyor titriyor gibi. Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Merhaba Hatice hanım. F2 arıza kodu cihazda alev kaybı problemi. Servis çağırmanız da fayda var.

  4. cihazım termoteknik logic 31/35 kombi iki aydır kullanıyorum ilk ay su eksiltmesi olmadı ama bu son bir ayda tam 5 kez su ekledim merkezi sistem olan evimiz doğal gaza yeni geçtiğinden sadece tesisata eklenen boru ve merkezi kömürlü tesissattan ayrılan yerlerde işlem yapıldığı için bunları 2 defa su tesisatçısına gösterdim kaçak bulamadılar ara katta oturuyorum alt komşularada tembihledim tavanlarda akma veya kabarma olursa haber verin dedim on gündür halen soruyorum bir şey yok şikayetim bu tesisattaki su buhar olup uçuyor mu? veya yoğuşma tahliyeden atıyor olabilir mi? tahliye borusu evin atık su giderine takılı olduğu için söküp kontrol edemedim bilmem anlatabildim mi? yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Merhaba Mustafa Bey… Tesisatınızda kaçak olsa su bastıktan hemen sonra basınç sıfırlanır. Yani su basma işlemini ayda 5 kez değil günde 5 kezden fazla yapmak zorunda kalırsınız. Muhtemel sebep kombinizdir. Yani kombinin genleşme tankı veya eşanjörü diyebiliriz. Ya genleşme tankının havası eksiktir veya deliktir ya da eşanjör kireçlenmiştir. Kombi servisi çağırarak cihazınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

   1. Merhaba Berk Bey… Anakart arızası olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemekte fayda var. Servis yardımı almanızı öneririz.

  5. Kombim termoteknik yoğuşmlı ideal. İlk çalıştırmada mavi ışık kısaca yanıp sönüyor. Kombiden su fokurdaması gibi ses çıkarıyorç hiç ateşleme yapmıyor.defalarca resetleme yaptım sorun geçmedi.. sıcak su ve kalorifer modunda ayrı ayrı denedimç çalışmadı. basınç nğrmal. L1 arıza kodu.

   1. Merhaba Ali Bey… Termoteknik kombilerde L1 düşük basınç ya da aşırı ısınma sorunudur. Basınç normal demişsiniz demek ki basınç değeri 1 ile 2 bar arasında. Petek vanalarının açık durumda olduğundan emin olmanız gerekir. En az 3 petek vanası mutlaka açık ve kullanılır durumda olmalıdır. Kombi altındaki tesisat vanalarının (boru üzerindeki vanaların) da açık olduğundan emin olun. Kombiyi yeniden birkaç kez resetleyin. Ancak sorunda yine de bir düzelme durumu olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Tesisatınızda ya da kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, pompa sıkışmış olabilir, eşanjörde kireçlenme olabilir, üç yollu vana, anakart ya da kalorifer sensörüne bağlı bir arıza durumu olabilir. Net arıza teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

   1. Merhaba Mustafa Bey… Kombi sigorta attırıyorsa bu elektriksel bir arıza durumudur. Yani anakartta arıza olma ihtimali yüksek. Yine de kablo bağlantılarıyla birlikte anakartı yerinde incelemek gerekir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Merhaba Sedat Bey… Kombi kullanımı konusunda oranı düşük olan markalar “Diğer” seçeneğinde yer almaktadır. Yani kullanım oranı düşük olan markalar Diğer seçeneğinde toplanmıştır.