Süsler Dorlion Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Süsler Dorlion Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Süsler Dorlion serili 5101 Manotermik/5105 Bitermik Hermetik kombiler, 5100 Manotermik/5104 Bitermik Bacalı kombiler, 5107 LCD Manotermik hermetik kombiler, 5103 LCD Manotermik Hermetik kombiler için geçerli arıza kodlarıdır.

 1. E0 Arıza Kodu Anakart arızası.
 • Çözüm Ekranda bu hata kodu beliriyor ise servis gelmeden önce kombiye reset atmalısınız. Resetleme uygulamasını en fazla 3 kez yapın. Uygulamalardan sonra arıza durumunda düzelme olmaz ise servisi aramalısınız. Bu arıza durumunda anakart tamiri veya değişimi yapılabilmektedir. Soruna müdahale edilmesi ve arızanın giderilmesi açısından uzman desteği alabilirsiniz.

Süsler Dorlion Arıza Kodları

 1. E1 Arıza Kodu Tesisat su basıncı yetersiz.
 • Çözüm Bu arıza durumu genelde çok sık yaşanır. Su basıncının düşük olduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer cihaza su basmanız gerekir. Tesisat su basıncını doldurma musluğu ile 1,5 bara kadar getirin. Su basma işlemi sonrasında arıza düzelecektir. Düzelme olmadığında resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrası arıza düzelmezse, arıza sıkça yaşanırsa ya da işlemi yapamazsanız eğer servis desteği alabilirsiniz.
 1. E2 Arıza Kodu Ateşleme arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer öncelikle kombinize gaz gelip gelmediğine bakmalısınız. Kombinize gazın gelmesi gerekir. Gaz gelmiyorsa doğalgaz ile alakalı bir sorun olabilir. Gaz vanalarına açık olmasına rağmen kombinize gaz gelmiyorsa eğer doğalgaz firmasını arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Gaz vanaları açık ve kombiye de gaz geliyor ise kombiyi resetleyebilirsiniz. Arızada düzelme olmadığı sürece resetleme işlemini de en fazla 3 kez uygulayabilirsiniz. Yine de sorunda düzelme olmazsa eğer; gaz valfinde, elektronik kartta ya da iyonizasyon ve ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E3 Arıza Kodu Isıtma sensörü arızası.
 • Çözüm Isıtma sensörünün arızalı olabileceğini belirtir. Kalorifer sensörü bağlantılarında sorun varsa, sensör boruları nemlenmiş ise bu sorun yaşanabilir. Bu arıza durumunda teknik açıdan arızanın tespit edilerek çözümlenmesi amacı ile servisi aramalısınız.
 1. E4 Arıza Kodu Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Sıcak su yani kullanım suyu sensöründe sorun olabilir. Sıcak su sensörünün arızalı olma riski fazladır. Ancak sensöre bağlı borularda nemlenme olması ya da sensör kablolarında kopukluk-kısa devre durumu olması halinde de bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın yine de tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E6 Arıza Kodu Aşırı ısınma hatası.
 • Çözüm Kombi tesisatında bulunan suyun aşırı sıcak olması sebebi ile emniyet termostatın devrede olduğunu belirtir. Bu gibi arıza durumları birçok sebebe bağlıdır. Servis öncesi kombiye reset atın, kalorifer ve tesisat vanalarına bakın, vanalar kapalı ise açın. Vanalar açık, kombiyi resetlediniz ancak arıza durumunda düzelme olmuyor ise; üç yollu vana arızalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, pompada sorun olabilir, tesisat tıkanmış olabilir, tesisatta hava olabilir veya kalorifer dönüş vanasındaki filtre tıkalı olabilir. Arızanın tespit edilip çözümlenmesi açısından servis yardımı almanız gerekmektedir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmemelisiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Faruk Özbolayır dedi ki:

  İyi günler.Süsler marka şofbenim bulunmakta olup 5200 geçen gün içerisine kireç sökücü döküp temizledim.(İçeriye sıcak su gelmesinden ötürü.)Şofbenin digital ekranı 60 dereceye ayarlı olmasına rağmen veya 55 dereceye su sıcaklığı 47 dereceye kadar çıkıyor.Ayrıca ben mevcut dar geçişli olan flexleri söküp daha geniş çaplı flex hortum taktım.1/2” fakat iç çapı daha geniş su geçişi hızlandı fakat ayarlı sıcaklığa çıkmıyor bunun nedeni ne olabilir.
  Şimdiden vermiş olduğunun bilgiler için teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Faruk Bey… Şofben ayarlanan sıcaklığa kadar çıkmıyorsa bu durum; eşanjör kireçlenmesi, sensör veya anakart gibi parçaların arızalanmasından kaynaklı olabilir. Şofben içine kireç sökücü dökmek çözüm değildir. Ayrıca dökülen kireç sökücünün dozu kadar etkisi de önemlidir. Çünkü şofben parçalarına zarar verme ihtimali yüksektir. Cihaza işlem yapmak yerine bi servis çağırarak gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamalısınız. Size sorununuzun sebepleri hakkında kısaca bilgiler aktardık ancak farklı durumlar da söz konusu olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir ki net bilgiler verilebilsin ve soruna müdahale edilebilsin. Uzman bir servis yardımı almanızı öneririz.

 2. Murat dedi ki:

  Süsler dorlion şofben ışığı yanıb geçiyor hiç bir şey göstermiyor ne yapa bilrim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Süsler dorlion model kombilerde arıza ışığı dışında ekranda bir uyarı kodu varsa bu uyarı kodunu bize belirtmeniz lazım ki hangi sorunu yaşadığınızı bilelim. Işık yanıp sönüyor demişsiniz ancak cihaz bir arıza kodu vermiyorsa bu sorunu yerinde görmeden bilemeyiz maalesef. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 3. TC Huriye Sezikli Doğan dedi ki:

  Süsler kombine e2 arızası gösteriyor resetlememe rağmen düzelmedi benim yapabileceğim birşey varmı? Servis mi çağırayım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Huriye Hanım… Kombinizde ateşleme yani gaz yokluğu sorunu var. Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun, gaz vanalarını kontrol edin. Gaz vanaları açıksa ve dairenizde gaz varsa, kombiye gaz geliyorsa kombiyi birkaç kez resetleyin. Bu işlemi kombiyi kapatıp açarak da yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra da sorunda düzelme olmazsa servis çağırmanız gerekir.

 4. ALİ AKGÜL dedi ki:

  süsler mekanik kombi biraz 3 dakika yanıyor sönüyor tır tır diye sesçıkartıyor ilk yanışta neden olabilir 05434052749

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali bey. Pompa ve fan gibi parçalar yapıyor olabilir yada içinde hava olabilir fakat bunlar tahmin sadece Ali bey incelemeden net bir şey demek zor.

 5. Ramazan öktem dedi ki:

  Süsler derlikon kombi kaleriförte normal şaşılıyor sıcakmışsın ilk açınca yanı suyu ısıtıp sönüyor bazen tekrarlanıp bazen yanmiyor aç kapa yapınca yanıyor yalnız sıcak su derecesi 80 90 da kalıyor yardımcı olursanız seviniriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Muhtemelen cihaz aşırı ısınma sebebiyle kapanıyor. Kombide birçok arıza durumu olabilir. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.

   1. Ramazan öktem dedi ki:

    Süsler kombi sıcaktaysa ekran 40 ayarliken 85 90 derece gösteriyor normal çalışıyor serce neden yükse gösterir

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Ramazan Bey kombinizde aşırı sıcaklık sorunu var. Yani kombi içerisindeki suyun sıcaklığı 85-90°C lere kadar çıkıyor. Tesisat tıkalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, pompa sıkışmış olabilir, eşanjör veya üç yollu vanada sorun olabilir, sıcak su sensör arızası olabilir. Birçok arıza durumu söz konusu olabileceğinden net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama