Ferroli SKY Şofben Arıza Kodları

Ferroli SKY Şofben Hata Kodları

Sayfamızda açıkladığımız bilgiler Ferroli SKY F 11 – SKY F 14 – SKY F 17 Hermetik Şofben Arıza Kodları ve çözümleri ile alakalı bilgilerdir.

 1. A01 Arızası Brülör ateşleme yapmıyor.
 • Çözüm Şofbene gaz gelmiyor olabilir. Önce su ısıtıcısına gelen gaz akışının normal olup olmadığını kontrol din. Gaz yoksa bölgenizin gaz dağıtım şirketini arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Gaz varsa eğer elektrotlarda sorun olabilir, gaz valfinde sorun olabilir, gaz valfi kablolarında kopukluk olabilir. Ateşleme gücü düşük olabilir. Bu gibi durumların tespit ve müdahalesi için servis yardımı almalısınız.
 1. A02 Arızası Brülör kapalıyken alev sinyali devam ediyor.
 • Çözüm İyon elektrodu kablosunda sorun olabilir. Elektrot arızası veya kart arızası olabilir. Servis çağırmanız gerekir.
 1. A03 Arızası Aşırı sıcaklık koruması devreye girmiş.
 • Çözüm Sıhhi su sensöründe sorun olabilir veya su sirkülasyonu sağlanamıyor olabilir. Sıhhi su sensörünün doğru konumlandırılıp konumlandırılmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca düzgün çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. Su sirkülasyonu yoksa akış swichi kontrol edilmelidir.
 1. F04 Arızası Kart parametre arızası.
 • Çözüm Kart parametre ayarı yanlış olabilir. Kontrol edilmeli gerekli ise kart parametresi değiştirilmelidir.
 1. F05 Arızası Kart parametre veya dan arızası.
 • Çözüm Kart parametre ayarı kontrol edilmeli, yanlış ise değiştirilmelidir. Fan ya da anakart arızalı olabilir. Parçalar kontrol edilmeli sorun görülürse parça değişimi yapılmalıdır.
 1. A06 Arızası Ateşleme aşamasından sonra alev oluşmuyor.
 • Çözüm Gaz sistemi basıncı düşük olabilir. Gaz basıncı kontrol edilmelidir. Brülör minimum basınç kalibrasyonu olabilir. Basınç değerlerinin kontrol edilmesi gerekir.
 1. F07 Arızası Kart parametre sorunu.
 • Çözüm Kart parametre ayarı yanlış yapılmış olabilir. Kontrol edilerek kart parametresi değiştirilmelidir.
 1. A09/A16 Arızası Gaz valfi sorunu.
 • Çözüm Kablolarda kopukluk olabileceği için önce kablolar kontrol edilmelidir. Sorun yoksa eğer gaz valfi arızası olabileceğinden gaz valfi kontrol edilmeli, sorun görülürse değişimi yapılmalıdır.
 1. F10 Arızası Sıhhi su 1 sensörü arızası.
 • Çözüm Sensörde sorun olabilir, kablolarda kopma veya kablo tesisatında kısa devre olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. F14 Arızası Sıhhi su 2 sensörü arızası.
 • Çözüm Sensörde, kablolarda kopma, kablo tesisatında kısa devre durumu olabilir. Teşhis ve çözüm için servis yardımı lalmalısınız.
 1. F20 Arızası Yanma kontrolü sorunu.
 • Çözüm Fan arızası olabilir, diyafram yanlış olabilir, baca boyutu yanlış olabilir. Fan veya diyafram değişimi gerekebilir.
 1. A21 Arızası Uygunsuz yanma sorunu.
 • Çözüm Cihazın son 10 dakika içerisinde 6 defa F20 arızası verdiğini belirtir. Atık gaz devresinde sorun olduğunu belirtir. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.
 1. F34 Arızası Besleme gerilimi 180 V altında.
 • Çözüm Cihaza gelen veya daireye gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Bir süre kadar bekleyin ce dairenizin elektrik voltajını ölçtürün. Değerler normal çıkar ve sorun düzelmezse eğer kart arızası olabilir. Bu sorunu yaşamamak için regülatör cihazı kullanmalısınız.
 1. F35 Arızası Şebeke frekansı anormalliği.
 • Çözüm Tıpkı F34 arızasında olduğu gibi dairenizin voltajını ölçtürün. Normal çıkarsa kart sorunu olabilir. Servis yardımı alın. Arızayı yeniden yaşamamak için mutlaka regülatör kullanmalısınız.
 1. A41 Arızası Sensör konumlandırma sorunu.
 • Çözüm Sıhhi su sensörünün boru ile bağlantısının kesildiğini belirtir. Sensörün doğru konumlandığından ve düzgün çalıştığından emin olunması gerekir. Uzman yardımı almalısınız.
 1. F42 Arızası Sıhhi su devresi sensörü arızası.
 • Çözüm Sensör arızası olabileceğinden kontrol edilerek sensör değişimi yapılmalıdır.
 1. F50 Arızası Gaz valfi problemi.
 • Çözüm Modüle edici operatör kablo bağlantılarında kopma olabilir. Kablo tesisatı kontrol edilmelidir. Gaz valfi kontrol edilmeli, sorun görülürse gaz valfi değişimi yapılmalıdır.
 1. A51 Arızası Uygunsuz yanma sorunu.
 • Çözüm Tahliye emme basıncında tıkanma olabilir. Atık gaz sistemi kontrol edilmeli, gerekli ise arızalı parçalar onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (9 Yorum)

 1. Seyhan Doruk dedi ki:

  F42 arıza sinyali veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seyhan Hanım… Makalemizde de açıkladığımız gibi kombiniz; Sıhhi su devresi sensörü arızası veriyor. Cihazı resetleseniz de düzelmeyecektir. Bu durumda tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

 2. M.Remzi Süllü dedi ki:

  Musluğu açınca ısınıyor, 20-25 saniye sonra soğuyor, sonra terar ısınıyor. Bu durum su aktığı sürece devam ediyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba M.Remzi Bey… Şofbeninizde, tesisatınızda veya musluğunuzda sorun olabilir. Cihaz arıza kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmak çok zor maalesef. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 3. Medar karaman dedi ki:

  Ferroli şohben a 51 arıza kodu veriyor sorunu nasıl gideririz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Medar Bey… Ferroli şofbenlerde A51 arızası uygunsuz yanma sorunudur. Önce cihazı birkaç kez resetleyin. Açma kapama işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Anakart, elektrot ya da gaz valfi arızası olabilir. Yine de sorunu yerinde görmek gerekir.

 4. Mehmet Demir dedi ki:

  Şofben çalıştıktan bir süre sonra E6 hatası veriyor.

 5. Mehmet Demir dedi ki:

  Ferroli şofben suyu bir süre ısıttıktan sonra sğuyor ve hata kodu veriyor.ekranda errror code E6 yazıyor.ekranın sağ tarafında da bir anahtar resmi çıkıyor. Ne yapmalıyım.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Ferroli şofbenlerde E6 arıza kodu harici bir sorundur. Yani kullanım kılavuzunda açıklaması yer almıyor. Bu gibi durumlarda cihazı resetlemek, yani kapatıp yeniden açmak gerekir. İşlemi arka arkaya 3 kez tekrar edin. Ancak cihazda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Cihazın sensörlerinde veya elektronik kartında bir sorun olabilir. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir.

Petek Yıkama