Protherm Lynx Kombide F05 Arızası

Protherm Lynx Kombide F05 Arıza Kodu Nedir?

Hava akış sorunudur. (Atık gaz sistem sorunu olarak da bilinir)

Arızanın Muhtemel Sebepleri

Protherm Lynx model kombiler hermetiktir! Hermetik kombilerde hava akış sorunu yaşanıyor ise sorunun yerinde görülmesi gerekir. Arıza durumu yerinde görülmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Fakat bu gibi arıza durumlarının muhtemel sebepleri sıralanabilir. Sizlere karşımıza çıkan arızalı parça veya arıza durumları hakkındaki bilgileri hemen sunalım…

 • Hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir Protherm LYNX model kombiler hermetik olduğundan camdan dışarı veya balkondan dışarı uzanan hava akım borusu yer alır. Hava akım borusu yerinden çıktığı zaman bu sorun yaşanabilmektedir. Bu durumda hava akım borusu yani bacası yerine oturtulur ve sorun çözümlenmiş olur.
 • Kombi yeri değişti ve ek baca ilavesi yapıldı ise baca uzun gelmiş olabilir Kombi mutfaktan balkona alındığında veya yeri değiştirildiğinde baca kısa gelme gibi durumlarda mecburen ek baca ilavesi yapılır. Ek baca genelde dirsek yardımı ile veya ilave ile sağlanır. Bacanın standart baca uzunluğunu aştığı durumlarda hava akışı tam olarak sağlanamaz ve Lynx model kombide hava akış sorunu yaşanabilir. Bu durumda standart baca çapı kullanılarak sorun çözümlenir.
 • Fan motorunda sorun olabilir Hermetik model kombilerde en önemli ve bacalı kombilerden ayıran en değerli parça fandır. Fanın arızalanma durumlarında dışarıdan temiz hava alınamaz veya atık gaz dışarıya gönderilemez. Doğal olarak da kombi atık gaz sistem sorunu yani bu sorunu yaşattırır. Bu gibi durumlarda fan kirlendi ise sökülerek temizlenir, arızalı ise fan tamiri yapılarak veya değiştirilerek sorun çözümlenir.
 • Prosestatta sorun olabilir Prosestat da hermetik Lynx model kombilerde fanın bekçisi gibidir. Fandan + basınç alır ve anakarta atık gaz sisteminde sorun var mı yok mu diye bildirim yapar. Anakarttan gelen komut ile de görevini yapar. Kontaklarını açar ve kullanıma bağlı kontaklarını kapatır. Arıza durumunda yani kontakları kapatmadığı, açmadığı veya devreye girmediği durumlarda atık gaz sistem sorunu yaşanabilir. Bu durumda parça değişimi gerekir. Parça değişimi ile sorun çözümlenmiş olur.
 • Elektronik kartta sorun olabilir Elektronik kart Protherm Lynx model kombinin beynidir. Tüm parçalar komut alarak çalışma sağlar. Arıza yapması halinde fan veya prosestat elektronik karttan komut alamaz. Doğal olarak da atık gaz sistem sorunu yaşanabilir. Bu durumda elektronik kart tamir edilir veya değiştirilir. Sorun bu şekilde çözümlenmiş olur.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Yılmaz Cengiz dedi ki:

  Bazen f5 çıkıyor suyu ısıtmıyor kapatıp tekrar açınca düzeliyor bunun sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey… Arızanın muhtemel sebepleri makalemizde yazmaktadır. Net teşhis için tabi cihazı yerinde görmemiz, incelememiz gerekiyor. Bu konuda yardım almak istiyorsanız; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 2. Muhittin muhlis dedi ki:

  Merhabalar,
  Proterm lynx kombi sürekli F5 hatası veriyor ve sıcak su akışı sağlanamıyor. Ama İç kapağı açtığımız zaman hata düzeliyor ve sıcak su akışı normaline dönüyor. Hata neyden kaynaklı olabilir. Bununla alakalı ne yapmamız gerekir. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhittin Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer orada arızanın muhtemel sebepleri hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır. Cihazınız hava akışı-atık gaz devresi hatası veriyor. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Cihazı kapağı açık şekilde kullanmak hem tehlikeli hem de zararlıdır. Bu sorunda servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Yunus Yeldan dedi ki:

  Proterm lynx kombimiz sıcak su soğuyor ve geç ısınıyor sorun nedir yardımcı olur musunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Kombi ekranda bir hata kodu vermediği sürece sorunu yerinde görmeden sıcak su arızaları konusunda maalesef ki bilgi aktaramıyoruz. Çünkü sorun birçok sebeple yaşanabiliyor. Bu arıza konusunda yardım almak istiyorsanız 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 4. mürsel çam dedi ki:

  slm kombi bir haffta çalışrı f-05 gösteriyor dolayısıyla çalışmıyor..ne yapmam gerekir.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mürsel Bey… Bu arıza durumunda kombiye yapabileceğiniz tek müdahale resetlemedir. Maksimum 3 reset sonrası düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde belirttiğimiz arıza durumları söz konusu olabilir. Ancak servis çağırırsanız net bir teşhis yapılır ve müdahale ona göre gerçekleştirilir.

 5. Mert ÖZ dedi ki:

  Sürekli F_05 hatası alıyoruz ve duş aldırmıyor düzelmiyor. mutfaktaki suyu açtığımızda banyodaki ile beraber açık haldeyken su ısınıyor haricinde su ısınmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Protherm Lynx model kombilerde F05 arızası atık gaz sorunudur. Belirtilen parçalarda sorun olabileceği için kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığından servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama