Protherm Lynx Condens Arıza Kodları

Protherm Lynx Condens Hata Kodları

Makalemizde açıklanan bilgiler Protherm Lynx Condens model 24 kW ve 28 kW yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. F00 Arızası Gidiş devresi sıcaklık sensörü arızası.
 • Çözüm Gidiş devresi sensörü yerinden çıktığında, gevşediğinde, kart üzerinde bulunan çoklu soket tam olarak takılmadığında, kablo demetinde kopma sorunu varsa ya da sensör bozuksa bu problemle karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda servis yardımı almalısınız.
 1. F01 Arızası Dönüş devresi sıcaklık sensörü arızası
 • Çözüm Dönüş devresine sensörünün yerinden çıkması, sokette gevşeme olması, kart üzerinde bulunan çoklu soketin takılmaması, kablo demetinin kopması veya sensörün arızalı olması halinde bu sorun yaşanabilir. Teşhis ve müdahale için servis yardımı almalısınız.
 1. F10 Arızası Gidiş devresi sensöründe kısa devre.
 • Çözüm Doğrudan sensör arızası da olabilir. Ancak yine de kablo demetini, kablo-gövdeleri de kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı alınmalıdır.
 1. F11 Arızası Dönüş devresi sıcaklık sensöründe kısa devre.
 • Çözüm Arıza durumu sensöre, kablo demetinde kısa devre durumuna, kablo veya gövde sorununa bağlı olabilir. Bu konuda mutlaka teknik servis yardımı almalısınız.
 1. F12/F91 Arızası Boyler sıcaklık sensöründe kısa devre.
 • Çözüm Kablo demetinde kısa devre olabilir, harici olarak sensör bozuk, sensör kablo bağlantı veya gövde sorunu olabilir. Bu konuda doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F13 Arızası Sıcak su boyleri sıcaklık sensörü arızası.
 • Çözüm Sensör kablo demetinde kısa devre durumu söz konusu olabilir. Harici olarak sensör bozuk, sensör kablo bağlantısında veya gövdesinde sorun da olabilir. Bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.
 1. F20 Arızası Emniyet kopması durumu.
 • Çözüm Aşırı ısıtma sıcaklığına ulaşıldığını belirtir. Bu durumda önce kombi basıncı düşükse su basmalı, tesisat ve petek vanaları kapalıysa açmalı, kombi arızadan çıkarılmak için resetlenmelidir. İşlemler sonrası da düzelme olmazsa; Gidiş-dönüş sensöründe sorun olabilir, ateşleme soketi veya kablosunda sorun olabilir, elektrot üzerinde kaçak nedeniyle deşarj durumu söz konusu olabilir, harici olarak kart, pompa, eşanjör gibi parçalara da bakılması gerekir. Bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.
 1. F22 Arızası Sistem basıncı yeterli değil.
 • Çözüm Tesisat basıncı 1 barın aşağısına düştüğü zaman ekranda bu hata kodu yanıp söner. Basıncın 1,5 bar olması gerekir. Kombiye monteli durumda olan mavi veya siyah renkteki doldurma musluğunu sola çevirin. Su sesini duyduktan sonra basıncı takip edin. Basınç yükselip 1,5 bara gelince doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın. Sorun düzelecektir. Olur da işlemi yapamazsanız, işlemi yapmanıza rağmen sorun düzelmezse ya da bu işlemi çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız servis yardımı almalısınız.
 1. F23 Arızası Isı yayılması fazla.
 • Çözüm Pompa gücü yetmiyorsa, pompa bloke konuma geçtiyse, sistemde hava varsa, sensörler karışmışsa bu gibi sorunlar yaşanabilir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F24 Arızası Sıcaklık artışı hızlı.
 • Çözüm Sistem basıncı düşük olabilir. Basıncı kontrol etmeli, basınç düşükse su basma işlemi uygulamalısınız. Basınç ideal değerdeyse; pompa gücü yetersizse, sistemde hava varsa, pompa arızalı olabilir, çekvalf bloke olmuş ya da doğru takılmamış olabilir. Bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.
 1. F25 Arızası Atık gaz sıcaklığı yüksek.
 • Çözüm Talebe bağlı atık gaz limit termostat soket bağlantısı kesildiğinde, kablo demetinde kesinti olduğunda veya harici parça sorunlarında bu kod ekrana yansır. Bu arıza durumunda servis öncesi cihaz resetlenmeli, düzelme olmuyorsa teknik açıdan servis yardımı alınmalıdır.
 1. F27 Arızası Alev algılama problemi.
 • Çözüm Bu gibi durumlarda cihazı arızadan çıkarmak için reset atmak gerekir. Bazen tek bir reset sorunu Çözümlüyorken bazen birkaç reset işlemi gerekebilir. Ancak maksimum 3 reset işlemine rağmen düzelme olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Bu durum; gaz valfi, kart, iyon elektrodu gibi parçaların arızalı olmasına veya baca sistemine bağlı olabilir.
 1. F28 Arızası Gaz yokluğu arızası.
 • Çözüm Arıza durumunda ilk yapmanız gereken şey gaz kontrolü olsun. Dairede gaz var mı? Ocak yanıyor mu? Kombiye gaz geliyor mu? Bu kontrollerin hepsini yapın ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Ocak yanıyorsa dairede gaz kesintisi yoktur, kombi yanındaki gaz vanasına bakın kapalıysa açın. Ocak da yanmıyorsa dairede gaz kesintisi vardır ya da kapı dışındaki gaz vanası kapalıdır. Gereken kontrolleri gerçekleştirerek kombiye gaz geldiğinden emin olun. Kombiye gaz geliyorsa cihazı arızadan çıkarmak için birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sorunda herhangi bir değişiklik olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Anakart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrotunda sorun varsa bu sorun yaşanabilir. Yine de tabi net teşhis ve Çözüm için servis yardımı almalısınız. Kombi yoğuşmalı olduğu için bu aşamada yoğuşma hortumunu da kontrol etmek gerekir. Tıkanıklık, donma, yırtılma gibi birçok durum söz konusu olabilir.
 1. F29 Arızası İyon sorunu.
 • Çözüm Brülörde oluşan alev sönerse cihaz bu arızaya geçer. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihaza reset atmalısınız. Bazen tek bir resetle sorun düzelir, bazen işlemi birkaç kez uygulamak gerekebilir. Cihaz resetlenmesine karşın yine de sorunda düzelme olmazsa bu aşamada; gaz valfi, kart, iyon elektrodu gibi parçaları aynı zamanda baca sistemi ile yoğuşma gider hortumunu da kontrol etmek gerekir. Bu aşamada mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. F32 Arızası Fan devir sayısı değer dışına çıkmış.
 • Çözüm Fanın donma durumuna karşı koruma fonksiyonu aktif olmuş. Bu durumda; fan soketi yanlış takılmış olabilir, kablo demetinde kesinti olabilir, fan bloke konuma geçmiş olabilir, kart üzerindeki çoklu soket doğru takılmamış olabilir, hall sensörde veya elektronik kartta problem olabilir. Cihazı her ihtimale karşı birkaç kez resetlemeli, sorunda düzelme olmuyorsa bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.
 1. F49 Arızası Şebeke gerilimi düşük durumda.
 • Çözüm Kombiye veya daireye gelen şebeke voltajı düşükse cihaz bu uyarıyı verir. Voltajın düzelme ihtimali olduğu için bu gibi durumlarda bir süre kadar beklemeniz gerekir. Ancak uzun süre bekleme neticesinde bir sonuç alamıyorsanız bu durumda teknik servis yardımı almanız gerekir. Ebusta kısa devre durumu, aşırı yüklenme, ebusta değişik polariteye sahip iki gerim besleme problemi söz konusu olabilir. Teknik müdahale sonrası bu sorunun tekrar etmemesi için mutlaka kombi regülatörü cihazı kullanmalısınız.
 1. F61 Arızası Gaz valfi kumanda sorunu.
 • Çözüm Gaz valfine giden kablo demetinde kısa devre sorunu, topraklama teması gibi durumlar söz konusu olabilir. Aynı zamanda gaz valfinde, elektronik kartta da sorun olabilir. Bu durumda cihaz arızadan çıkması adına birkaç kez resetlenmeli, sorun düzelmiyorsa teknik servis yardımı alınmalıdır.
 1. F62 Arızası Gaz vanası kapatma kumanda problemi.
 • Çözüm Gaz valfi ventillerini kapatmakta gecikiyorsa, alev sinyali gecikmeli olarak sönüyorsa, gaz valfinde sızdırma durumu varsa veya kart arızalıysa bu sorun yaşanabilir. Bu durumda cihaz arızadan çıkması adına birkaç kez resetlenmelidir. Birkaç reset işlemine rağmen sorunda düzelme olmazsa teknik servis yardımı alınmalıdır.
 1. F63 Arızası EEPROM sorunu.
 • Çözüm Anakart arızası olarak da adlandırılabilir. Arıza durumunda kombiye birkaç reset işlemi uygulanmalı, sorunun düzelmemesi halinde doğrudan servis yardımı alınmalıdır.
 1. F64 Arızası Elektronik-sensör-analog/dijital dönüştürücü problemi.
 • Çözüm Gidiş veya dönüş sensöründe kısa devre varsa, kart arızası varsa cihaz bu uyarıyı veriyor olabilir. Bu gibi durumlarda her ihtimale karşı kombi birkaç kez resetlenmeli, arıza tekrarında veya arızanın düzelmemesi gibi durumlarda doğrudan teknik servis yardımı alınmalıdır.
 1. F65 Arızası Elektronik sıcaklığı yüksek durumda.
 • Çözüm Elektronik aksam dış müdahaleler nedeniyle aşırı ısındığında bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihazı arızadan çıkarmak için birkaç kez resetlemek gerekir. Ancak birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa kart arızası olabileceğinden servis yardımı alınmalıdır.
 1. F67 Arızası ASIC tarafından geri gönderilen değer sorunlu.
 • Çözüm Kombi normalin dışında alev sinyali algılarsa bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlar genel olarak anakarta bağlıdır. Ancak yine de her ihtimale karşı kombi birkaç kez resetlenmeli, sorunun düzelmemesi halinde teknik servis yardımı alınmalıdır.
 1. F68 Arızası Alev sabit değil.
 • Çözüm Bu durum gaz giriş basıncının düşük olmasına, gazda hava olmasına, yanlış hava fazlalık katsayısına, yanlış gaz memesi problemine, iyon akımında kesinti olması gibi birçok duruma bağlı olabilir. Bu gibi durumlarda teknik açıdan hem kombi servisi hem doğalgaz firması yardımı almanız gerekebilir.
 1. F70 Arızası Ürün kodu geçersiz.
 • Çözüm Cihazdaki mevcut harici bir sorun için ekran kartı ve anakart değişimi yapıldıysa eğer cihaz tipi numarası ayarlanmamış olabilir. Ancak takılan parça eksik kodlanmış veya parça doğru olmayabilir. Parça, ayarları ve kodları kontrol edilmelidir. Böyle bir işlem yapılmadıysa kart arızası söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F71 Arızası Gidiş/dönüş devresi sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Gidiş devresi ısı sensörü sabit değer bildirdiğinde, gidiş devresi sensörü gidiş borusuna dayandığında veya doğrudan sensör, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. F72 Arızası Dönüş devresi sıcaklık sensörü sapma durumu.
 • Çözüm Gidiş/dönüş devresi sıcaklık sensörü sıcaklık farkı çok büyük olduğunda bu problem yaşanabilir. Bu gibi durumlarda gidiş veya dönüş suyu sensöründe, her ikisinde veya kartta sorun olabilir. Teknik açıdan cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F73 Arızası Su basınç sensörü bağlı değil ya da kısa devre durumu var.
 • Çözüm Su basınç sensöründe kesinti ya da kısa devre olabilir. Bu gibi durumlarda harici olarak su basınç sensörü besleme hattında kesinti, toprak kısa devre durumu, basınç sensörü arızası durumu söz konusu olabilir. Cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F74 Arızası Su basınç sensöründe elektriksel sorun.
 • Çözüm Su basınç sensörüne giden hatlarda 5V/24V’a kısa devre durumu söz konusu olabilir. Su basınç sensöründe harici bir arıza durumu da söz konusu olabilir. Bu aşamada cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F75 Arızası Basınç sensörü arızası.
 • Çözüm Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa basınç sensörü, pompa gibi parçalarda problem olabilir.
 1. F76 Arızası Isı eşanjöründeki emniyet termostatı arızalı.
 • Çözüm Emniyet termostatı geri bildirimi eğer gaz armatörü geri bildirimine uymuyorsa kombi ekrana bu hata kodunu yansıtır. Bu gibi durumlarda cihazı servis öncesi birkaç kez resetlemek, düzelme olmuyorsa teknik servis yardımı almak gerekir.
 1. F77 Arızası Yoğuşma ya da duman problemi.
 • Çözüm Atık gaz yolu klapesinde problem olabilir. Bu arıza durumunda kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekir.
 1. F78 Arızası Harici reglerde kullanım suyu çıkış sensörü kesinti durumu.
 • Çözüm UK link box bağlı değilse cihaz bu yüzden bu arızayı verebilir. Aynı zamanda kullanım suyu sensörü köprülenmiş olabilir. Bu gibi arıza durumlarında kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Teknik açıdan servis yardımı almalısınız.
 1. F83 Arızası Kuru yanma problemi.
 • Çözüm Brülör çalıştığında gidiş veya dönüş devresi sensörü küçük sıcaklık farkı kaydediyorsa veya hiçbir değişiklik kaydedemiyorsa bu problem meydana gelebilir. Bu gibi arıza durumlarında kombi su basıncı kontrol edilmelidir. Basınç eğer 1 bardan az ise basıncı 1.5 bara çıkarmanız gerekir. Yani kombiye su basmanız gerekir. Basıncı yükseltmenize rağmen düzelme olmazsa veya basınç ideal değerdeyse kombiye reset atmalısınız. Birkaç reset işlemi de işe yaramıyorsa teknik servis yardımı olmalısınız. Sensör boruya dayalı değilse veya bozuksa bu sorun yaşanıyor olabilir. Yine de cihazın yerinde görülüp incelenmesi gerekir.
 1. F84 Arızası Gidiş/dönüş devresi sıcaklık sensörü arızası.
 • Çözüm Değerler uyumlu değilse cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlar; gidiş/dönüş devresi sensörünün tutarsız değer bildirmesi, sensörlerin birbirine karışması, sensörlerin doğru şekilde takılmaması, sensörlerin bozuk olması gibi durumlara bağlıdır. Kullanıcı olarak teknik açıdan yapabileceğiniz işlem olmadığı için bu gibi durumlarda doğrudan teknik servis yardımı almalısınız.
 1. F85 Arızası Sıcaklık sensörü arızası.
 • Çözüm Gidiş/dönüş devresi sıcaklık sensörü yanlış boruya veya aynı boruya monte edildiyse bu sorun yaşanabilir. Tabi bu durum sensör bağlantılarının doğru olmaması yani yanlış bir bağlantı işlemi yapılması sebebiyle de yaşanabilir. Mutlaka teknik servis yardımı alınmalıdır.
 1. F86 Arızası Yerden ısıtma kontağı arızası.
 • Çözüm Yerden ısıtma kontağı açıksa, sensörde çözülme varsa, sensör bozuksa bu problem yaşanabilir. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.
 1. F87 Arızası Elektrot sorunu.
 • Çözüm Elektrot bağlantısı doğru şekilde yapılmadıysa, elektrot bağlı değilse, kablo demetinde kısa devre varsa bu problem yaşanabilir. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F88 Arızası Gaz valfi problemi.
 • Çözüm Arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Olur da sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Gaz valfi arızalıysa, doğru şekilde bağlanmadıysa, bağlı değilse, kısa devre gibi durumlar söz konusu ise bu sorun yaşanabilir.
 1. F89 Arızası Pompa problemi.
 • Çözüm Pompa bağlantısı yapılmadıysa, bağlantı yanlış yapıldıysa, kablo demetinde sorun varsa, pompa montajı doğru yapılmadıysa veya doğrudan pompa arızası söz konusuysa bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. Connection Arızası Elektronik kart ile kullanıcı ara birimi arasında irtibat sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda her ihtimale karşı kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Ancak birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa servis çağırmalısınız. Bu gibi arıza durumları elektronik karta bağlı olabilir. Yine de cihazın yerinde incelenmesi gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. İbrahim dedi ki:

  Prothem leopard kombini tuşları na basamiyorum arada bir çalışıyor acaba kendim müdahale edebilirmiyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Karta bağlı bir sorun da olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama