ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Protherm Lynx Arıza Kodlarıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Protherm Lynx Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Protherm Lynx 24/Lynx 28 model hermetik kombiler için geçerlidir.

Koruma Fonksiyonları

 • Ab Kodu Antiblokaj durumu. Bu bir arıza değil koruma fonksiyonudur. Kombiye elektrik geliyor ama yine de çalışmıyorsa devir daim pompası 6 saatte bir 15 saniye kadar otomatik olarak çalışarak sıkışma oluşumunu engeller. Bu koruma fonksiyonu devreye girdiğinde ekranda bu ibare yer alır. Ayrıca aynı durum üç yollu vana 6 saatte bir konum değiştirerek sıkışmayı engellediğinde de olur. Bu koruma fonksiyonu devreye girdiği zaman da ekranda aynı ibare yer alır.
 • Fr Kodu Kombiye gelen elektriğin kesilmesi durumunda kombi çalışmasını durdurur. Elektrik geldiğinde ise yeniden devreye girerek çalışır. Bu koruma fonksiyonu devreye girdiğinde ise ekranda bu ibare yer alır.

Protherm Lynx Arıza Kodları

 1. F01 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Tesisat su sıcaklığının 98°C nin üstüne çıktığı veya eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 130°C üzerine çıktığı durumlarda bu sorun yaşanır. Cihaz bu durumda bloke halindedir. Ekranda da hata kodu ile beraber “RESET” sembolü yanıp söner. Bu arıza durumunda önce kalorifer vanalarını ve kombi altındaki tesisat vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanalar kapalı şekilde ise açmalısınız. Buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa eğer “RESET” yazan butona bir kez basmalısınız. Bu uygulama neticesinde de sonuç aynı ise resetleme işlemini maksimum 3 kez tekrarlayabilirsiniz. Sonuç yine de aynı ise bu durumda Protherm Servisi aramalısınız. Böyle bir arıza durumunda; ana eşanjörde kireç-tıkanma, pompada sıkışma, kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma gibi durumlar söz konusu olabilir. Teşhis ve çözüm için servisi arayın.
 1. F02 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda Lynx model kombi sıcak su vermeyecektir. Sıcak su sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F03 Arıza Kodu Tesisat gidiş sensör arızası.
 • Çözüm Tesisat gidiş suyu sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu arıza durumunda sensörde, sensör kablolarında ya da borularında problem olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına mutlaka servisi arayın.
 1. F04 Arıza Kodu İyonizasyon-ateşleme arızası.
 • Çözüm Ekranda “RESET” sembolü ile birlikte bu hata kodu belirir. Böyle bir sorunda önce dairenizde gaz olup olmadığına bakmalısınız. Gaz vanalarını kontrol edebilir, açık olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kombinize gaz geliyor ise “RESET” düğmesine bir kez basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Sonuç değişmiyorsa bu durumda Protherm Servisi’ni aramalısınız. Bu gibi arıza durumlarında; iyonizasyon ateşleme elektrodunda, anakartta, gaz valfinde sorun olabilmektedir. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğunu bulmak adına servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi gerekir. Bu yüzden mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F05 Arıza Kodu Hava akış anahtarı arızası.
 • Çözüm Protherm Lynx model kombiler hermetik olduğu için hava akışı fan ile sağlanır. Yalnız kombide ava akış anahtarı prosestattır. Bu arıza durumunda hava akışı sağlayan; fan, prosestat ya da elektronik kartta sorun olabilir. Baca (hava akım borusu) yerinden çıktığında veya uzatıldığında (baca yetersiz olup uzatma işlemi yapıldığında) da aynı sorun yaşanabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F06 Arıza Kodu Tesisat dönüş su sensör arızası.
 • Çözüm Tesisat dönüş suyu sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda tesisat dönüş suyu sensöründe arıza, sensör borularında nem, sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F09 Arıza Kodu Prosestatta kısa devre sorunu.
 • Çözüm Fan çalışmadığı halde prosestat kontaklarının kapalı durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sorun prosestat ile alakalıdır. Düşük ihtimalle de olsa sorun elektronik kartta olabilir. Bu yüzden arızanın yerinde uzmanı tarafından görülmesi gerekir. Bu arıza durumunda mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F10 Arıza Kodu Tesisat devresi su basınç sorunu.
 • Çözüm Tesisat su basınının düşük veya yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce basıncın düşük mü yoksa yüksek mi olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Lynx kombi çalışır durumda iken “RESET” butonuna 2 saniye kadar basılı tuttuğunuzda ekranda basınç değeri (bar seviyesi) belirecektir. Buna göre basınç düşük ise (1 barın altında) su basmalı, basınç yüksek ise (2,5 barın üstünde) yüksek basıncı düşürmelisiniz. Basınç düşük ise sağ alttaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek bar seviyesi 1,5 olana kadar su basmalısınız. Basınç yüksek ise Lynx kombiye en yakın kalorifer havasını alarak basıncı düşürmelisiniz. İşlemleri yapmak oldukça basittir. Yalnız yapamadığınız durumlarda ya da uygulama sonrasında sorunun düzelmediği durumlarda mutlaka uzman yardımı alın.
 1. F11 Arıza Kodu Sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Tesisat gidiş-dönüş sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı 40°C olduğu zaman bu hata kodu ekranda yanıp sönecektir. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Kontrol etmeli kapalı ise açık konuma getirmelisiniz. Buna rağmen arıza durumu devam etmekte ise cihazı birkaç kez resetleyebilirsiniz. Pompa ile alakalı sorun olabilir. Pompa sıkışmış veya devir düşürüyor olabilir, kalorifer tesisatında veya filtresinde tıkanma olabilir. Net teşhis için uzman yardımı almalısınız.
 1. F12 Arıza Kodu Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Şebeke geriliminin 165 V ın altına düştüğü durumlarda bu sorun yaşanır. Reset gerektiren bir arıza durumu değildir çünkü cihaz otomatik resetlenecektir. Şebeke gerilimi 165 V ın üstüne çıktığı zaman yani voltaj yükseldiği zaman sorun düzelebilir. Düzelme durumu olmaz ise düşük voltaj sebebi ile elektronik kart yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Protherm Servisi arayarak bu konudaki yardımları almalısınız. Yalnız sorunun tekrardan yaşanmaması adına mutlaka “Kombi Regülatörü” kullanın.
 1. F13 Arıza Kodu Tesisat devresi sensörleri sıcaklık farkı.
 • Çözüm Tesisat dönüş suyu sıcaklığı tesisat gidiş suyu sıcaklığından 7°C fazla olur ise ekranda bu hata kodu belirir. Bu gibi durumlarda net tespit ve çözüm için mutlaka Protherm Servisi aranmalı yardım alınmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

  1. selam benim lynx bazen hata kodu vermeden sıcak su vermeyi kesiyor sigortasından kapayıp açınca duzeliyor sebebi ne olabilir..tşkler..

   1. Merhaba Hakan Bey… Arıza kodu vermiş olsa arıza durumu hakkında tahmini bilgi verilebilir. Ancak arıza kodu vermeden sıcak su vermiyorsa birçok parçada sorun olabilir. Kombiyi sigortasından kapatıp açarak cihazı yenilemiş oluyorsunuz. Bu anakart arızası da olabilir, farklı parçalarda da sorun olabilir. Net teşhis yapılması açısından mutlaka servis çağırmalısınız.

  2. Sayın yetkili merhaba,
   PROTHERM kombi için A6 kod ne anlama geliyor?
   İlginiz için şimdiden teşekkürler
   İyi çalışmalar

   1. Merhaba Çiğdem Hanım… Protherm kombide A6 arıza kodu yoktur. O büyük ihtimalle Ab (antiblokaj) koruma fonksiyonudur. Protherm kombiler pompa sıkışmasını önlemek amacıyla pompa 6 saatte bir 15 saniye kadar otomatik çalışır. Bu koruma fonksiyonu devreye girdiğinde ekranda Ab uyarısı belirir. Ayrıca üç yollu vana sıkışmasını önlemek amacıyla da yine ekranda Ab uyarısı belirebilir. Bu bir arıza durumu değildir. Koruma fonksiyonu olduğu için herhangi bir işlem yapmanıza da gerek yok. Uzun süre bu uyarı kodunu verirse ve düzelme olmazsa eğer parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekebilir.

  3. Merhaba lynx modelinde banyo sıcak suyu kullanımında yazın 35 derece ayarlıyorum ama banyoya çok sıcak su geliyo ve kombi göstergesi 70 derecelere çıkıyor.suyu ilistiramiyoruz buseferde kombi kapanıp soğuk su gelmeye başlıyor.ne yapilmasi gerekir bilgi verirseniz sevinirim.tesekkurler.

   1. Merhaba Sezer Bey… Havaların sıcak olduğu dönemlerde şebekeden gelen su da zaten ılık olduğu için en düşük derecede bile suyun ısınması normaldir. Ancak gösterge 70°C lere kadar çıkıyorsa ve suda soğuma oluyorsa cihazla alakalı bir sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almanızı öneririz.

  4. Merhaba lynx marka kombim var arıza kodu vermiyor.tesisat suyunu ısıtıyor herhangi bir sorun yok fakat kışlık konuma alınınca çalışmıyor..kombiyi resetledim birkaç kez aç/kapa yaptım sonuç alamadım ne yapmalıyım.. iyi çalışmalar.

   1. Merhaba Bahattin Bey… Tesisat suyunu ısıtıyor ancak kışlık konuma alınca çalışmıyor demişsiniz. Tesisat suyu kalorifer suyudur. Sıcak sudan bahsettiniz sanırım. Kombi kış konumuna alındığında petekleri ısıtmıyorsa eğer bu birçok sebebe bağlıdır. Cihaz bir hata kodu da vermediği için tahmini bilgi de veremiyoruz maalesef. Yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için de servis yardımı almanızı öneririz. Cihaz ancak yerinde görülürse net bir arıza teşhisi yapılır ve sorun çözümlenebilir.

  5. Merhaba lynx kombi f10 hatası veriyordu barını yükselttik 1.4 oldu şu an Ab yazıyor bu normal mi ne yapmamız gerekir ?

   1. Merhaba Hafize Hanım… Protherm Lynx kombilerde Ab uyarısı antiblokaj koruma fonksiyonudur. Bir süre kadar hiçbir işlem yapmadan bekleyin. Ekrandan uyarı kodu silinecektir. Uzun süre bekleme sonrası düzelme olmazsa cihaza reset atın. Yine de düzelmiyorsa servis çağırmanız gerekir.