Protherm Jaguar Condens Arıza Kodları

Protherm Jaguar Condens Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Protherm Jaguar Condens 24 KTV-R/1 (H-TR) ve 27 KTV-R/1 (H-TR) model yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Kombide mevcut olan aşırı ısınma termostatı, devir daimi kesintiye uğrattığı zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda servis öncesi; tesisat ve petek vanalarını kontrol etmek, kombi su basıncını kontrol etmek, kombiyi resetlemek gerekir. Vanalar açık, kombi su basıncı ideal değerde ve kombi resetlendiği halde arıza devam ediyorsa bu aşamada servis çağırmak gerekir. Tesisatta veya kalorifer dönüş filtresinde sorun olabilir. Harici olarak eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi birçok parçayı da kontrol etmek gerekir.
 1. F02 Arızası Kullanım suyu sensörü sorunu.
 • Çözüm Su sıcaklığı izin verilen aralığın dışına çıkarsa bu durum yaşanır. Arıza durumu; sensöre, sensör bağlantılarına, elektronik kart gibi parçalara bağlı olabilir. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F03 Arızası Gidiş devresi sensörü sorunu.
 • Çözüm Gidiş devresine ait sensör bozulduğunda, sensör bağlantı kablolarında veya borularında problem olduğunda bu arızaya rast gelinebilir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için doğrudan servis yardımı almalısınız.
 1. F04 Arızası Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Brülörde gerçekleşen 3 başarısız alev denemesinden sonra cihaz bu arızaya geçer. Bu bir gaz yokluğu hatasıdır. Dairede gaz olup kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye gaz geliyorsa ve dairede gaz kesintisi olmadığından eminseniz kombiyi birkaç kez arka arkaya resetlemeyi deneyin. Yine de sorun devam ederse servis çağırmanız gerekir. Elektronik kart, gaz armatörü, iyon-ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Harici olarak yoğuşma gider hortumunu ve baca sistemini de kontrol etmek gerekir.
 1. F05 Arızası Atık gaz devresi sorunu.
 • Çözüm Cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihaz resetlense bile sorun düzelmeyecek yani devam edecektir. Arıza durumu baca sistemine bağlıdır. Fan veya kart arızası olabilir. Yine de tabi sorunun yerinde görülmesi gerekir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F06 Arızası Dönüş devresi sensör arızası.
 • Çözüm Dönüş devresine ait sıcaklık sensörü bozuksa, sensör borularında veya bağlantılarında problem varsa bu kod ekrana yansır. Arıza durumunda her ihtimale karşı cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmaması halinde teknik servis yardımı almalısınız.
 1. F07 Arızası Gaz vanası problemi.
 • Çözüm Bu gibi durumlarda cihazı arızadan çıkarmak için her ihtimale karşı resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemi sonrası da düzelme olmuyorsa kumanda sorunu olabilir. Daireye gelen gazda, gaz vanasında harici olarak kombide gaz valfi, kart gibi parçalara sorun olabilir. Bu aşamada uzman yardımı almak gerekir.
 1. F08 Arızası Dönüş devresi sensörü aşırı ısınma durumu.
 • Çözüm Dönüş devresi sıcaklığı çok yüksek olduğunda cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlarda cihazı her ihtimale karşı resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa teknik servis yardımı almak gerekir. Sensör bozuk olabilir. Harici olarak sensör borularında veya bağlantılarında da problem olabilir.
 1. F09 Arızası Prosestat problemi.
 • Çözüm Hava akış sensörü olarak da adlandırabileceğimiz prosestat 15 saniye kadar kapalı kalırsa, işletimde olmazsa bu durumda fan çalışmasını direk durdurur ve cihaz bu arızaya geçer. Bu gibi durumlarda cihazı arızadan çıkarmak için resetlemek gerekir. Reset işlemi ile de sorun çözümlenmiyorsa servis çağırmak gerekir.
 1. F10 Arızası Yetersiz tesisat basınç sorunu.
 • Çözüm Isıtma sistemi tesisat basıncı yeterli değerde değilse cihaz bu arızayı verir. Bu durumda öncelikle basıncı görüntülemek gerekir. Basınç 1 bardan az ise tesisat basıncını yükseltmek yani 1,5 bara getirmek gerekir. Kombiye monteli durumda olan “mavi ya da siyah” doldurma musluğunu yavaş şekilde sola çevirin. Sola çevirmeniz ile kombiden su sesi geldiğini duyarsınız. Basıncı takip edin, ilerleme 1,5 bara gelince doldurma musluğunu sağa çevirin ve kapatın. İşlem bitiminde sorun düzelecektir. Ancak işlem yapılamazsa, çok sık yapmak zorunda kalırsanız, işlem sonrası sorunda düzelme olmazsa mutlaka servis yardımı alın.
 1. F11 Arızası Isıtma konumu sıcaklık genişliği yüksek.
 • Çözüm Arıza durumunda kombi su basıncına bakmalısınız. Basınç düşükse su basma işlemi gerekir. Ancak basınç idealse, basıncı yükselttiğiniz halde sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız. Isıtma devresi pompası bloke olduğunda, pompa gücü yetersiz olduğunda, sistemde hava olduğunda, çekvalf bozuk olduğunda veya doğru şekilde takılmadığında bu sorun yaşanabilir. Harici durumlar da söz konusu olabileceği için bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekir.
 1. F12 Arızası Şebeke gerilimi çok düşük.
 • Çözüm Kombiye veya daireye gelen şebeke voltajı düşükse cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlarda bir süre kadar beklenirse voltajların düzelmesi ile sorunun da düzelme ihtimali vardır. Uzun süre beklenmesine karşın bir düzelme durumu söz konusu olmazsa bu aşamada düşük voltaj sebebiyle kombi kartı yanmış, arızalanmış olabilir. Harici olarak elektronik bağlantıları ile daireye gelen elektriği de kontrol etmek gerekir.
 1. F13 Arızası Ntc sensör yanlış bağlanmış veya bağlantısı yok.
 • Çözüm Arıza durumunda sensör bağlantılarının kontrolü gerekir. Bağlantılarda ya da sensör montajında bir aksaklık görülmezse; gaz valfi adım motoru bağlı olmayabilir, kart üzerindeki çoklu soket yanlış takılmış olabilir, kablo demetinde kesinti durumu olabilir, gaz valfi adım motoru veya kart arızası olabilir. Teknik açıdan cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.
 1. F14 Arızası Ateşleme bloke olmuş.
 • Çözüm Ateşleme sinyali önceden tanımlanmış olan zaman aralığının 5 saniye dışına çıktığı için sorun yaşanmış. Arıza durumunda cihazı arızadan çıkarmak için birkaç reset işlemi uygulamak gerekir. Birkaç reset işlemi sonrası arıza durumunda düzelme olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Arıza durumu; baca sistemine, iyon elektrodu, kart, gaz valfi gibi parçalara bağlı olabilir.
 1. F15 Arızası Alev devre dışı-ateşleme bloke olmuş.
 • Çözüm Brülördeki alev 10 saniye içinde devre dışı kalırsa ateşleme otomatik bloke olur. Cihaz bu aşamada ekrana bu hata kodunu yansıtır. Bu gibi durumlarda cihazı arızadan çıkarmak için reset atmak gerekir. Bazen tek bir reset işe yaramayabilir. Bu yüzden birkaç reset işlemi uygulamanız gerekebilir. Yine de sorunda düzelme durumu olmazsa; baca sistemine, iyon elektrodu, gaz valfi, kart gibi parçalara bakılması gerekir. Bu durumda tabi mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Adem Ercilsin dedi ki:

  Merhaba protherm jaguar condens 24 KTV yoğuşmalı kombiye termostat bağlicamda parametre ayarlarına nasıl giriş (..) yapılıyor.Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Firma olarak parametre ayarı yapmıyoruz maalesef. Oda termostatı hizmeti de vermediğimiz için size bu konuda yardımcı olamıyoruz.

Petek Yıkama