Kombide Plaka Eşanjör

Kombide Plaka Eşanjör ün Görevi Nedir?

Çift eşanjörlü kombilerde bulunup ikinci eşanjör olarak adlandırılan parçadır. Kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayırarak karıştırmaksızın ısıtma yapma görevindeki parçadır.

Plaka Eşanjörün Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Şebekeden konuta gelen su tazyiğinin yüksek olması yani basınçlı su gelmesi sebebi ile ayrıca suyun içindeki kireci her ısındığı durumda içine bırakması sebebi ile kireçlenme meydana geldiğinden arıza yapabilir. Uzun süre kullanılıyorsa görevini yitirerek de arıza yapabilmektedir.

Kombide Plaka Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi basıncının yükselmesi, kombinin su akıtması, kombinin sıcak su vermemesi gibi önemli arızalarda karşımıza çıkabilir. Bu gibi arızaların her birinde tek sebep plaka eşanjör olmamaktadır. Farklı parçalarda da sorun olabilmektedir.

Plaka Eşanjör Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parçanın arızalı olduğu kullanıcı tarafından değil ancak kombi servisi uzman teknisyeni tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde kullanıcı onayı ile parçanın değişimi yapılarak arıza çözümlenebilir. Plaka eşanjör tamiri yapılmamaktadır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (40 Yorum)

 1. ali özkan aydemir dedi ki:

  buderus logomax kombim var kombim çalışıyor, ısıtmada problem yok, sıcak suda da problem yok, bar basıncındada yükselme yada eksilme yok ancak kombinin altındaki musluk soguksu vanasını açıkken plaka ejanjörüün alt kısmından su damlıyor, bu arızanın sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Özkan… İlgili makalede belirtildiği gibi, şebekeden konuta gelen su tazyiğinin yüksek olması yani basınçlı su gelmesi sebebi ile ayrıca suyun içindeki kireci her ısındığı durumda içine bırakması sebebi ile kireçlenme meydana geldiğinden arıza yapabilir. Uzun süre kullanılıyorsa görevini yitirerek de arıza yapabilmektedir. Net tespit için ise parçanın yerinde incelenmesi gerekir.

 2. Burhan Metin dedi ki:

  Merhaba kombi su doldurma musluğu kapalı olduğu halde su aliyor ve basınç yükseliyor genleşme tankı havasına bakıldı sıkıntı yok 1 bar hava var kombinin soguk su giriş yerinde bi vana daha var suyu ordan kapatıyorum bu seferde musluktan sicak suyu açtığım zaman bar düşüyor sıkıntı ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burhan Bey… Doldurma musluğunda çekvalf varsa eğer soğuk su giriş vanasını kapatıp sıcak suyu açtığınızda kombi basıncı sıfırlanır. Bu bir arıza değildir. Basınç yükselmesi; eşanjör, genleşme tankı, doldurma musluğu gibi parçalara bağlıdır. Hangi parçada ne gibi sorunlar olduğunu yerinde incelememiz lazım.

 3. ihsan habib abik dedi ki:

  Merhaba,

  Evizimizdeki kombide su basıncı sürekli yükselmektedir. 3-4 saat içinde 3 barı geçmektedir. Petekten tahliye ederek basıncı düşürmekteyim. Kombi altında bulunan su ekleme vanası tamamen kapalı. Fakat basınç sürekli yükseldiği için vananın arızalı olup kombiye sürekli su girişi olduğunu düşünüyordum. Aynı zamanda basınç yükselmesini engellemek için daha geride bulunan kombiye sıcak musluk suyu için giren soğuk su vanasını kapattım. Yani artık, kombiye su girişini tamamen kestim. Bu durumda basınç yükselmesi durdu fakat sabit kalması gerekirken 3-4 saat içinde kendiliğinden azalmaya 1 bar seviyelerine gelmeye başladı. Bu tip bir arızaya sebebiyet verecek şeyin plakalı eşanjörün delik olmasından kaynaklanacağını düşünüyorum. Yani plakalı eşanjöre soğuk su girişi(şehir şebeke basıncı) açık iken kombi tesisat basıncı yükseliyor, soğuk su vanası kağalı iken yesisat basıncı düşüyor. Bu arızaya sebebiyet verecek başka bir durum var mıdır, yoksa direkt olarak plakalı eşanjörü değiştirdiğimde arızanın ortadan kalkacağını söyleyebilir miyiz.
  Membran basıncı kontrolo edildi, herhangi bir sorun yok

  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İhsan Bey… Belirttiğiniz durum hem eşanjör hem de doldurma musluğuna bağlıdır. Hatta her iki parçada aynı anda sorun olabilme ihtimali de vardır. Ancak yine de sorunu yerinde incelemeden net bilgi veremiyoruz.

 4. Nadir Açık dedi ki:

  Hayırlı akşamlar ustam
  Vaillant 194/3 sıcak su vermiyor ılık akıyor Sıcak su Valfini değiştirdik gene düzelmedi
  plaka gayet normal kireçlenmemiş tıkanıklık yok Uzun süre kullanıldıgından görevini yitirmiş
  Olabilir mi hayırlı akşamlar selamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nadir Bey… Kombide sıcak su sorunu birçok parçaya bağlıdır. Ancak sorunu yerinde incelemeden eşanjör kireçlenmesi var veya şu parça da sorun var gibi bilgiler aktaramıyoruz maalesef. İncelemeyi yerinde yapmamız lazım.

Petek Yıkama