Opex Şofben Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Opex Şofben Hata Kodları

Makalemizde Opex Şofben Arıza Kodları ve çözümleriyle birlikte açıklamaları da detaylı olarak sunulmuştur.

Opex Şofben Arıza Kodları

 1. E0/E8 Arıza Kodu Fan arızası.
 • Çözüm Fanın elektronik kart üzerindeki modelleri yanmış olabilir, fan arızalı olabilir, fan sıkışmış olabilir, bacadan gelen yabancı cisimler yüzünden fan durmuş olabilir, bağlantılarda gevşeme olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.
 1. E1 Arıza Kodu Çıkış suyu sıcaklık sensörü arızası.
 • Çözüm Şofbenin çıkış suyu derecesini ölçmek için görevlendirilen sensörün arızalı olabileceğini belirtir. Yalnızca sensörde sorun olabilir. sensör devre kartı düzgün takılmadığında, gevşediğinde ya da devre kartı bozulduğunda da bu sorun yaşanabilir. Arıza tespiti yapılarak sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. E2 Arıza Kodu Alev algılama sorunu.
 • Çözüm Ateşleme ve alev denetleme devresi arasında gevşeme olduğunda veya bağlantı başarısızlığı durumu olduğunda bu sorun yaşanır. Cihaz bu yüzden ateşleme yapmaz. Şofbene gaz geldiğinden emin olun. Cihazı birkaç kez arka arkaya kapatıp açın. Sorunda yine de düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir.
 1. E4 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık koruması devrede.
 • Çözüm Şofben sıcaklığı 10 saniyeden fazla süreyle 75°C nin üstüne çıkarsa ekranda bu uyarı kodu belirir. Uyarı kodu cihazın kendini aşırı sıcaklığa karşı korumaya aldığını belirtir. Cihazın su basıncını kontrol edin, su basıncı düşükse cihaza su basın. Düzelme olmazsa veya su basıncı normalse cihazı kapatarak yeniden başlatın. Arıza durumu yine de düzelmiyorsa eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. E5 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık uyarısı.
 • Çözüm Şofben eğer uzun süre yüklü çalışırken su basıncı aniden düşerse, gaz basıncı aniden yükselirse, ısı kontrolü bozulmuşsa, anakartla bağlantı kopmuşsa bu sorun yaşanır. Cihaz su basıncının düşük olmadığından emin olun. Düşükse cihaza su basın. Sonra cihazı birkaç defa kapatıp yeniden açın. Arızada bir değişiklik olmuyorsa servis çağırmanız gerekir.
 1. E6 Arıza Kodu Selonaid vana sorunu.
 • Çözüm Şofbenin bağlı olduğu kablolarda gevşeme olabilir. Buna bağlı olarak bağlantı sorunu olabilir ya da selonaid vana bozuk olabilir. Ayrıca kontrol kartında kötü modellerin olma ihtimali de yüksektir. Arıza halinde hiçbir müdahalede bulunmadan direk servis çağırmalısınız.
 1. H0 Arıza Kodu 40 dakika oldu uyarısı.
 • Çözüm Cihazı yeniden başlatmanız gerekir. Kapatıp yeniden açarsanız sorun düzelecektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Murat ağtaş dedi ki:

  Opex şofbenim var dereceyi gösteren gösterge Lee yanmıyor.şofben çalışıyor sıcak su veriyor fakat ekran hiç bir şey göstermiyor neden yapar acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Firma olarak Opex şofbenlere bakmadığımız size size servis hizmeti konusunda yardımcı olamıyoruz ancak ekran görünmüyorsa bu durum genel olarak ekran kartı veya elektronik karta bağlıdır. Servisi ile görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

 2. Nalan Bülte dedi ki:

  MRHB. KULLANMAKTA OLDUĞUM OPEX ŞOFBEN BU SIRALAR ARADA BİR BANYO İÇİN KULLANIRKEN. 42 DERECEDE KULLANIYORUM. ÖNCE Bİ SUYU ISITIYOR. 5 DK SONRA SU BUZ. VE CİHAZDAN İKAZ SESİ GELİYOR. SUYU KAPIYOM. İKİ DK SONRA AÇIYOM YENİDEN ISINIYOR. ( ANCAK İKİ OLDU .BU AÇ KAPA İŞLEMİNİ İKİ DEFA YAPMAM GEREKTİ. ) SEBEBİ NEDİR.YARDIMCI OLUR MUSUNUZ. TEŞEKKÜRLER

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nalan Hanım… Opex şofbenlere firma olarak bakmıyoruz maalesef. Ancak şofbenlerin görevi sadece musluklardan sıcak su alınmasını sağlamaktır. Siz de sıcak su sorunu yaşadığınız için bu durum birçok sebebe bağlı olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 3. Gökhan kuzu dedi ki:

  İyi akşamlar 5 yıldır kullandığım oped marka kombi bugün itibariyle sıcak su vermiyor E8 hatası Alıyorum bursa 2-3 gün çok rüzgarlı geçti onla alakali olabilir mi acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Cihazınız fan arızası verdiği için evet rüzgarlı hava etkilemiş olabilir. Rüzgar olmayan günlerde bi deneme yapın. Düzelme olursa sorun rüzgara bağlı olabilir. Ancak düzelme olmazsa fan, prosestat, kart arızası olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 4. Meyhmet Mete dedi ki:

  Merhaba; cihazı 6 yoldur kullanıyoruz mutfaktaki sıcak suyumuz akmıyor aynı zaman da su çok az akıyor banyo da bir problem yok sorun ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Banyodan akan suda bir sorun yok sadece mutfakta varsa eğer mutfak tesisatında ya da bataryasında sorun olabilir. Öncelikle önerimiz mutfak batarya ya da musluğunu değiştirmeniz yönündedir. Bozuksa eğer o yüzden sıcak su tarafına çevrildiğinde suyu vermiyor olabilir. Sorun batarya musluk değişimi sonrasında da düzelmezse eğer uzman bir tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin. Yaşadığınız sorun cihaza bağlı değildir. Cihazda sorun olsa hem mutfakta hem de banyoda sıcak su sorunu yaşardınız. Muhtemel sebep tesisat sorunudur. Bu yüzden bi tesisatçıdan yardım almanızı öneririz.

 5. Tuncay dedi ki:

  Şofbeni yaklaşık 8 yıldır kullanıyorum 50 derecede bile tam ısıtmıyor neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuncay Bey… Tam ısıtma sağlamıyorsa parçalarında sorun olabilir. Ancak cihaz bir hata kodu vermediği için yerinde incelenerek tespit yapılması gerekir. Bu yüzden bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 6. Mahmut Çatalkaya dedi ki:

  opex şohbende temizliğinin yapılması gereken pislik tutucu, kum filtre gibi bağlantı elamanı varmı.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Şofben bağlantılarında sıcak su vanasında filtre yer alır. Ancak bu filtre öyle kolay kolay tıkanmaz. Temizliği de çoğu zaman gerekmez.

 7. Mehmet ali arslan dedi ki:

  Şofbenim 5 yıllık suyu açtığımda patlama sesiyle çalışıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Bacayla alakalı bir tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Önce bacayı kontrol ettirmeniz gerekir. Baca çekişinde sorun yoksa veya tıkalı değilse eğer cihazın kartında bir problem olabilir. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama