Maktek Epsilon Eco Arıza Kodları

Maktek Epsilon Eco Hata Kodları

Makalemizde açıklanan bilgiler Maktek Epsilon Eco 24 kW – 30 kW yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

  1. E01 Arızası Brülör üzerinde yanma yok.
  • Çözüm Brülörde yanma olmadığı zaman yani alev oluşmadığı zaman cihaz bu arızayı verir. Gaz vanalarına bakın ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Kombinize gaz geliyorsa ve dairenizde gaz kesintisi yoksa kombi panelinin sağındaki düğmeyi “OFF/RESET” konumuna getirin birkaç saniye bekledikten sonra düğmeyi bir önceki konumuna getirin. Bu işlemi sorun düzelmediği sürece arka arkaya 3 kez tekrarlayabilirsiniz. 3 resetleme işlemine rağmen yine de sorunda bir düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi durumlarda; elektrotları, elektronik kartı, gaz valfi gibi parçaları kontrol etmek gerekir.
  1. E04 Arızası Düşük-yüksek basınç sorunu.
  • Çözüm Tesisat basıncı 0,7 barın altında ya da 2,5 barın üstündeyse cihaz bu uyarıyı verir. Basıncı görüntülemek için; soldaki düğmeyi “TEST” konumuna, sağdaki düğmeyi “MUSLUK SEMBOLÜ” ne getirin. Ekranda basınç değeri görüntülenir. Basınç eğer 0,7 barın altında olursa cihazın sağ altında monteli durumda olan “mavi veya siyah” doldurma musluğunu sola çevirin. Su sesi geldiğini duyacaksınız. Ekranı takip edin. Basınç değeri 1,5 bar olunca çevirdiğiniz doldurma musluğunu kapatın ve iyice sıkın. Sorun düzelir. Basınç eğer ekranda 2,5 bardan yüksek ise bu durumda kombiye en yakın petekten su alın. Basınç siz petekten su aldıkça azalacaktır. Bu şekilde yine 1,5 bara geldiğinde işlemi sonlandırın. İşlemleri bir sebeple yapamazsanız veya işlemleri çok sık yapmak durumunda kalıyorsanız mutlaka servis yardımı almalısınız.
  1. E02 Arızası Aşırı ısınma problemi.
  • Çözüm Kalorifer devresindeki suyun sıcaklığı 95°C nin üstüne çıkarsa bu sorun yaşanır ve ekranda bu uyarı kodu belirir. Bu durumda öncelikle su basıncını görüntüleyin ve basınç düşük (1 barın altında) görülürse cihaza su basın ve basıncı 1,5 bara çıkarın. İşlem sonrası sorun düzelmezse; petek ve tesisat vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı şekildeyse açın. Hala bir düzelme olmuyorsa cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de arıza devam etmekte ise; pompa, eşanjör, üç yollu vana, sensör, kart arızası olabilir, tesisat tıkalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması açısından servis yardımı almanız gerekir.

DİP NOT: Makalemizde yalnızca kullanım kılavuzunda belirtilmiş olan hata kodları hakkında detaylı bilgi aktarılmıştır. Maktek Epsilon Eco model yoğuşmalı kombilerin ekranında belirttiğimiz arıza durumları dışında farklı bir arıza kodu belirirse; Uzmanına Sor & Yorum Yap bölümünden bize yazabilir, bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama