Maktek Condense Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Maktek Condense Hata Kodları

Makalemizde açıklanan bilgiler Maktek Condense 28 kW yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. E1 Arızası Baca sorunu.
 • Çözüm Kombi eğer yeterli hava akışı sağlayamazsa bu sorun yaşanır. Yoğuşmalı cihazlarda fan ve kartı kontrol etmek gerekir. Bir de baca sistemine bakmak gerekir. Bu durumlar için mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. E2 Arızası Isıtma suyu NTC sensör sorunu.
 • Çözüm Isıtma suyu NTC sensöründe kısa devre durumu olabilir, sensör veya kart arızası olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. E3 Arızası Sıcak su NTC sensör sorunu.
 • Çözüm Kullanım suyu sensöründe kısa devre durumu olabilir, sensör ya da kart arızası olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız.
 1. E4 Arızası Yüksek sıcaklık sorunu.
 • Çözüm Isıtma devresi su sıcaklığı 93°C den fazla olursa cihaz bu arızayı verir. Bloke konuma geçer ve çalışmaz. Öncelikle kombi altında monteli olan bar göstergesine bakın. Basınç düşükse 1,5 bara kadar sisteme su basın. Basınç normalse veya işlem sonrası sorunda düzelme olmazsa petek ve tesisat vanalarının açık konumda olduğundan emin olun. Kombiyi son işlem olarak resetleyin. Yine de sonuç alamazsanız servis müdahalesi gerekir. Eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana arızası, tesisat tıkanıklığı veya filtre tıkanıklığı durumu söz konusu olabilir.
 1. E5 Arızası Gaz valfi problemi.
 • Çözüm Gaz valfi çıkış basıncı normal olmadığında bu sorun yaşanır. Arıza durumunda önce gaz valfi sonra cihazın elektronik kartı kontrol edilmelidir. Kontrol ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. E6 Arızası Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Kombide alev oluşmadığı zaman bu sorun yaşanır. Gaz girişlerini kontrol ederek vanaların açık konumda olduğundan emin olun, dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Vanalar açık ve daireye gaz geliyorsa, kombiye de gaz geldiğinden emin olun. Kombiyi arka arkaya 3 kez resetlemeyi deneyin. Tüm bu kontrol ve işlemlere rağmen arıza durumunda yine de bir değişiklik olmuyorsa; kart, gaz valfi, elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. E7 Arızası Yanıltıcı alev.
 • Çözüm Alev tespit devresi kontrol dışı olduğunda bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin. İşlemi birkaç kez arka arkaya tekrarlayın. Ancak yine de sorun düzelmez de devam ederse; gaz valfi, iyon elektrodu, kart arızası olabilir. Harici bir problem olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması için servis yardımı almalısınız.
 1. E8 Arızası Sirkülasyon dönüş NTC sensör sorunu.
 • Çözüm NTC sensöründe kısa devre durumu olabilir. Kablo bağlantılarında veya cihazın elektronik kartında sorun olabilir. Arıza tespit ve çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. E9 Arızası Baca gazı sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sıcaklık sensöründe kısa devre durumu olabilir. Ayrıca kablo bağlantıları ile cihazın elektronik kartının da kontrol edilmesi gerekir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.
 1. EA Arızası Dış hava sensörü sorunu.
 • Çözüm Kombiye bağlantısı bulunan bir dış hava sensörü varsa eğer sensörde sorun olabilir ya da bağlantılarında sorun olabilir. Ancak böyle bir sensör yoksa elektriksel bir arıza olabilir. Yani bir kart arızası olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. Eb Arızası Kesik yanma sorunu.
 • Çözüm Yakıcı sistemde sorun olduğu zaman bu problem yaşanır. Cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Ancak sonuç alamıyorsanız mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. EC Arızası İletişim sorunu.
 • Çözüm Cihazın beyni olan elektronik karta gelen sinyallerde sorun varsa bu problem yaşanır. Kombinin elektrik bağlantılarının ve elektronik kartının kontrol edilmesi gerekir. Mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. EP Arızası Kapalı devre basınç şalteri sorunu.
 • Çözüm Tesisat basıncı düşük olabilir. Öncelikle kombi altındaki bar göstergesine bakın. Yuvarlak olan bar saati eğer 1 barın altını gösteriyorsa basınç düşük demektir. Kombide “sağ altta monteli olan beyaz doldurma musluğu” nu sola çevirin. Basıncı 1,5 bara kadar çıkarın ve doldurma musluğunu mutlaka kapatın. İşlem sonrasında sorunun düzelmiş olması gerekiyor. Ancak düzelme olmazsa, işlemi çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız veya işlemi yapamadıysanız mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. EE Arızası EEPROM arızası.
 • Çözüm Bellek sorunu da denilebilir. Yani bir nevi elektriksel arızadır. Elektrik bağlantılarının kontrolü gerekir. Kontrol sonrası sorun görülmezse elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Kullanıcı olarak arıza durumunda cihazı sadece birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç resetleme sonrası sorunda düzelme olmazsa eğer mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Rafiq Valiyev dedi ki:

  Merhaba. Maktek codense kombimizi fişe takıyorum açılıb ve hemen kapanıyor. Sorun ne ola bilir? Yardımcı olun lütfen

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rafiq Valiyev… Kombi kablo bağlantılarında, dairenize gelen elektrik hattında veya kombi kartında sorun olabilir. Cihazı ve elektrik bağlantılarını yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. SALİH ARIDOĞAN dedi ki:

  maktek kombi suyu geç ısıtıyor sonra dalgalı su veriyor 3dakika sıcak 3dakika soğuk dalgalı veriyor banyo yaparken su 4-5 defa ısınıp soğuyor arza ne olabilir ntc olabilirmi ntc nin fiyatı nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Mutfak ve banyo olarak tüm musluklarda bu şikayetiniz oluyorsa eğer sorun kombide demektir. Ancak tüm sıcak su arızalarında direk ntc sensör sorunu var diyemeyiz ve sorunu yerinde görmeden de fiyat bilgisi aktaramayız. Bu durum eğer tek bir muslukta oluyorsa (mesela sadece banyoda) bu durumun sebebi tesisatınız olabilir, filtre tıkalı olabilir veya musluk-batarya bozuk olabilir.

Petek Yıkama