Buderus Logamax U042 Kombi Kullanımı

Buderus Logamax U042 Kombi Nasıl Kullanılır?

Buderus Logamax U042 Kombi Kullanımı

 • Soldaki düğme Kalorifer ısı ayar ve donmaya karşı koruma fonksiyon düğmesi
 • Sağdaki düğme Sıcak su ısı ayar düğmesi
 • On/Off düğmesi Ekranın altında sol tarafta açma/kapama düğmesi
 • Reset düğmesi Arıza durumlarında cihazı arızadan çıkarma özelliğinde olan düğme
 • Manometre En sağda bulunan yuvarlak bar göstergesi
 • Ekrandaki dereceler Arıza ledleridir. Ledler yanıp sönerse cihazda arıza var demektir.

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Bunun için musluk simgeli düğmeyi sağa doğru çevirin. Düğmede kullanım suyu sıcaklık aralığı 40 ile 60°C arasıdır. İdeal su sıcaklık ayarını beklentinize göre ayarlayabilirsiniz. Musluğu açtığınızda kombi sıcak su verecektir. Sol tarafta yer alan petek simgeli düğme en sola çevrilmiş şekilde olmalıdır. Bu şekilde kalorifer konumunu kapatmış kombiyi sadece yaz konumunda yani sıcak su konumunda çalıştırmış olursunuz. Ekranda ayarladığınız derece görüntülenmeyecektir.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Kombiyi hem sıcak su hem de kalorifer sisteminde kullanmak isterseniz eğer; musluk simgeli düğmeye dokunmadan petek simgeli düğmeyi sağa doğru çevirmelisiniz. Kalorifer sıcaklık aralığı 40 ile 88°C arasıdır. Talep ettiğiniz bir ısıtma ayarı seçtiğinizde petekleriniz ısınmaya başlayacaktır. Yalnız kombinin önceliği her zaman sıcak su içindir. Kış konumunda sıcak su musluğunu açarsanız petek konumu devre dışı kalır, petekler soğumaya başlar. Musluğu kapattığınız an petek konumu yeniden devreye girer ve petekler ısınmaya geçer. Ekranda ayarladığınız derece görüntülenmez.

Kalorifer Tesisatı İçin Don Koruması

Bunun için sol tarafta yer alan petek simgeli düğmeyi 50°C ayarının hemen altında bulunan “.” Simgeli yere çevirmeniz gerekir. Bu şekilde kalorifer tesisatı için donma koruması aktif olur. Bu konumda kullanım suyu devresi boşaltılmalıdır.

Kombi İçin Don Koruması

Bunun için kombi şalterini kapatmayın, açık kalsın. Kalorifer tesisatı sıcaklık ayar düğmesini (petek simgeli düğmeyi) en solda yer alan “.” Simgeli yere kadar çevirin. Kullanım suyu beslemesi, program saati ve termostatın gerilim beslemesi devam edecektir.

Logamax U042 Kombiyi Resetleme

Buderus Logamax U042 Kombi Kullanımı sırasında ekranda bulunan ledler yanıp söndüğü zaman cihaz arızaya geçmiş demektir. Yanıp sönen arıza durumlarında cihaz devre dışı kalacaktır. Ekranın alt sağında bulunan “reset” düğmesine bir kez basın ya da basılı tutun. Bu şekilde kombiyi resetlemiş arızadan çıkarmış olursunuz. Arızada düzelme olmaz ise işlemi birkaç defa daha yapın. Yine de aynı durum devam ederse Buderus Logamax U042 Arıza Kodları linkini tıklayarak arıza hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (84 Yorum)

 1. GUNGOR GURELI dedi ki:

  İyi günler
  U042 kombimde analog oda termostatı bağlı. Onun Yerine Buderus OTM-P Termostat aldım ve diğerinin yerine taktım çalışmadı. Bunun sebebi nedir? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Güngör Bey… Termostat ile kombi ayarları yeniden yapılmalı. Bağlantı için teknik servis desteği almanızı tavsiye ederiz.

 2. Murat Avni balci dedi ki:

  İyi günler Buderus u42 model kombim 40 derecede sabır çalışırken kendi kendine 60 dereceye kadar ısıtmaya başlıyor normalde 1 de duran bar 3e kadar yükseliyor neden kaynaklanır hocam teşekkürler simdiden.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Avni Bey… Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir. Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir. Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir. Arızanın teşhisi için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama