Kombide Limit Termostat

Kombide Limit Termostatın Görevi Nedir?

Cihaz içindeki aşırı ısınmayı ölçerek cihazı yüksek ısıda bloke eden parçadır. Görevi gereği aşırı ısı limit termostatı olarak da bilinmektedir.

Kombide Limit Termostat Arızasının Sebepleri Nelerdir?

 • Parça zamanla eskiyerek arıza yapabilir. Arıza yapmasının başka bir sebebi bulunmamaktadır.

Limit Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombilerin marka modeli ve çeşidine bağlı olarak ekranda aşırı limit termostat hata kodu verir. Ledli olan kombilerde ise aşırı ısınma uyarısı yanar veya yanıp söner. Bu gibi durumlarda limit termostat sorunu olduğu anlaşılır.

Limit Termostat Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parçanın arızalı olduğu ancak yerinde uzmanı tarafından görülür ise tespit yapılabilir. Arızalı olma durumlarında parçanın tamiri olmaz. Parça değişim işlemi ile sorun çözümlenir. Uzman desteği almak şarttır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (40 Yorum)

 1. İbrahim Baltacı dedi ki:

  Termostat 22 ayarı da konbi halen çalışıp 24 derece oluyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombi kendi kafasına göre çalışıyorsa oda termostatı ile kombi bağlantısında sorun yaşanıyor demektir. Çünkü normalde kombi sabit bir sıcaklığa getirilir ve tüm sıcaklık oda termostatı üzerinden yapılır. Oda termostatının amacı kombiyi kumanda etmektir. Sorunun çözümü için teknik destek almalısınız.

 2. Hakan metin dedi ki:

  Sıcak suyu açtığımda 5 dk kadar sıcak su geliyor sonra 2 dk kadar soğuyor sonra tekrar ısınıp soğuyor sürekli böyle yapıyor su giriş çıkış yerleri değisti filtre temizlendi ama sorun hala devam ediyor neden yapar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Yaşadığınız durumun bir çok sebebi olabilir. Sıcak su sensörü, hava akışı metre anahtarı veya su debisiyle alakalı sorun yaşıyor olabilirsiniz. Sorunun tespiti için cihazı yerinde incelemek gerekiyor.

 3. Hüseyin Yıldırım dedi ki:

  İyi günler kombiden peteklere sıcak su geliyor petekler sıcak ancak musluklar sıcak su gelmiyor ne arızası var dir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombi dört mevsim sıcak su için kullandığımız bir cihazdır. Özellikle de sıcak su sorunlarında uzaktan bilgi aktarabilmemiz için cihazın bir hata/uyarı kodu vermesi gerekir. Böyle bir uyarı yoksa uzaktan tahmini de olsa bilgi aktarmamız çok zordur. Çünkü bu durum birçok parçaya bağlıdır. Yine de bilinçlenmek isterseniz; https://kombitamircisi.com.tr/kombi/sicak-su-arizasi/ linki tıklayıp makalemizi okuyabilirsiniz.

 4. arifozku dedi ki:

  yeni yılınız kutlu olsun konbi kendi kendine ısıyı 40 dereceden artırarak 90 dereceye kadar çıkıp 1 dakika içinde tekrar 40 gelip kapatıyor kendini termostat,mı arzalı acaba saygılar ustam

  ilk defa yazdım bu sayfaya ben bu arızayı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arif Bey… 40°C ye ayarlı bir kombinin 90°C ye çıkması bir sorundur. Bu durumda aşırı ısınma sorunu var diyebiliriz. Ancak bu sorun limit termostattan ziyade parçalara veya tesisata bağlıdır. Mesela; tesisat-filtre tıkanıklığı, eşanjör, pompa, üç yollu vana, kart arızası olabilir. İncelemeyi yerinde yapmamız gerekiyor.

 5. Vedat Kanka dedi ki:

  Hayırlı işler dilerim. Alarko Trendy-D (2012 Model) bir kombim var. Kombi ekranında F0 ( Fatsa Sıfır ) hata kodu veriyor. Kombi petek filtresi temiz. Eşanjörün de temiz olduğunu düşünüyorum. Acaba Alarko Trendy-D Kombinin problemi Limit Termostatı olabilir mi? Eğer öyle ise normalde açık olarak çalıştığını düşündüğüm bu termostatın enerji kesme ısısı kaç derecedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey… Bu aşamada yapabileceğiniz işlemler; kombi basıncı düşükse su basmak ve basıncı yükseltmek, kombiyi resetlemek, tesisat ve petek vanaları kapalıysa açmaktır. İşlemlere rağmen sorun hala devam ediyorsa devir daim sorunu olabilir. Ancak net olarak şu parçada sorun var demek için kombiyi yerinde görmemiz gerekiyor.

Petek Yıkama