444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor



slogan
down
Paylaş:

Bunu Biliyor muydunuz?

Kombi yaz konumunda yani sıcak su konumunda petek konumu kapalı olmasına karşın petekleri ısıtabilir…

Evet yanlış duymadınız. Sıcak su konumunda peteklerin ısınması normal bir durumdur. Ancak birkaç peteğin ısınması özellikle de kombiye yakın durumda olan birkaç peteğin ısınması normaldir. Çünkü kombi içinde bulunan su sıcaklığı yükseldiğinde kendine zarar vermemek için sıcak olan suyu tesisata gönderir. Dolayısı ile özellikle de uzun süre sıcak su kullanımlarında kombiye yakın bir ya da birkaç petekte ısı durumu olabilir.

Bu geçici bir durum olmakla birlikte tüm peteklerin ısınması durumu bir arızayı ifade eder…

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor ise;

Bu bir arıza durumudur. Kombide kalorifer konumunu kapatmanıza karşın tüm kaloriferlerin ısındığını ve el değmeyecek sıcaklıkta olduğunu fark ediyorsanız kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor.

 1. Bu arıza durumunda muhtemel sebepler; üç yollu vana, anakart veya ntc sensördür.

Kombide üç yollu vana; hemen her kombide bulunan, kombideki görevi sıcak su ile kalorifer konumlarını birbirinden ayırmak olan önemli bir parçadır. Kendi içinde motoru ve tamir takımı da bulunmaktadır. Parçanın arızalanması halinde değişimi veya tamiri yapılabilmektedir.

Kombide anakart; beyin görevinde olan parçadır. Her kombide mutlaka anakart (elektronik kart) bulunur. Parça arızası halinde parçanın tamiri ve değişimi yapılabilmektedir.

Kombide sensör; ntc sensör olarak bilinir. Her kombide mutlaka sıcak su için ayrı kalorifer için ayrı sensörler bulunur. Hatta bazı kombilerde 2 den fazla ntc sensör de bulunabilmektedir. Parçanın arızalı olması halinde yalnızca değişimi yapılabilmektedir.

Bu Arıza Durumu Nasıl Çözümlenir?

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor sorununun çözümlenmesi açısından arızalı olan parça arıza durumuna göre tamir edilir veya değiştirilir. Bu konuda uzman desteği alırsanız sorun yaşanmayacak, işlemler kısa sürede yapılarak sorun kısa zamanda çözüm bulacaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

   1. Merhaba Erol Bey… Kombi yaz konumunda olsa petek ışığı yanmaz. Kombiyi yaz konumuna alamamış olabilirsiniz. Kombinizin marka ve modelini belirtebilirseniz sizi buradan yönlendirelim.

  1. Kombim normal suyu açtiğim zaman ışiği normal çalisiyo gösteriyo fakat siçak su hiç akmiyo ve petekler aşiri sıcak oluyo neyden kaynaklaniyo yardimci olabilirmisiniz

   1. Merhaba Ersin Bey… Kombinizde üç yollu vana sıcak suyu kalorifere kaçırıyor olabilir. Yani bu sebeple sıcak su gelmiyor ve peteklerinizde aşırı ısınma oluyor olabilir. Ya da kombinizde anakart arızası vardır. Bu iki parçanın kontrol edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  2. Kombi yenı takışdı ama altındakı soğuk su vanasını acınca sıcak su sureklı akıyor ama suyun nereye gitini bimiyoruz suyu acınca petekler ısınmıyor dışardakı su saatı cok hızlı bı saate donuyor mapmalıyım

   1. Merhaba… Kombi altındaki soğuk su vanasını açınca sıcak su sürekli akıyor derken? Kombi su mu akıtıyor yoksa musluktan gelen sudan mı bahsediyorsunuz? Su akıtıyorsa direk servis çağırarak çözüm konusunda yardım isteyin. Kombi sıcak su açıldığı zaman petek devresini kapatır. Bu her kombinin özelliğidir. Bu konuda sorun yok. Ancak su akıntısı sorunu için cihazınız yeni olduğu için montajını veya kurulumunu yapan ekiplerle görüşmeniz gerekir.

   1. Merhaba Kadir Bey… Kombi yaz konumuna olmasına rağmen peteklerde ısı oluyorsa eğer; üç yollu vana, anakart, ntc sensör gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemek, bir tespit ile müdahale etmek gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Merhaba Dündar Bey… Dairenizdeki tüm petekleri kontrol edin. Eğer peteklerin hepsinde ısı oluyorsa; üç yollu vana, anakart, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kombiye yakın bir iki petek ısınıyorsa bu normal bir durumdur.