Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi yaz konumunda yani sıcak su konumunda çalışırken en yakındaki birkaç peteği ısıtabilir. Bu bir arıza değildir.

Evet yanlış duymadınız. Sıcak su konumunda peteklerin ısınması normal bir durumdur. Ancak birkaç peteğin ısınması özellikle de kombiye yakın durumda olan birkaç peteğin ısınması normaldir. Çünkü kombi içinde bulunan su sıcaklığı yükseldiğinde kendine zarar vermemek için sıcak olan suyu tesisata gönderir. Dolayısı ile özellikle de uzun süre sıcak su kullanımlarında kombiye yakın bir ya da birkaç petekte ısı durumu olabilir.

Bu geçici bir durum olmakla birlikte tüm peteklerin ısınması durumu bir arızayı ifade eder…

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Yaz Konumunda Tüm Petekler Isınıyor

Bu bir arıza durumudur. Kombide kalorifer konumunu kapatmanıza karşın tüm kaloriferlerin ısındığını ve el değmeyecek sıcaklıkta olduğunu fark ediyorsanız kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor.

Kombide petek konumu kapalı olmasına rağmen tüm petekler ısınıyorsa arızanın muhtemel sebepleri; üç yollu vana, anakart veya ntc sensördür.

Kombide üç yollu vana; hemen her kombide bulunan, kombideki görevi sıcak su ile kalorifer konumlarını birbirinden ayırmak olan önemli bir parçadır. Kendi içinde motoru ve tamir takımı da bulunmaktadır. Arızalanması halinde üç yollu vana değişimi veya tamiri yapılabilmektedir.

Kombide anakart; beyin görevinde olan parçadır. Her kombide mutlaka anakart (elektronik kart) bulunur. Arıza durumuna ve kullanıcı isteğine bağlı olarak anakart tamiri veya anakart değişimi yapılmaktadır.

Kombide sensör; ntc sensör olarak bilinir. Her kombide mutlaka sıcak su için ayrı kalorifer için ayrı sensörler bulunur. Hatta bazı kombilerde 2 den fazla ntc sensör de bulunabilmektedir. Parçanın arızalı olması halinde yalnızca değişimi yapılabilmektedir.

Arıza Nasıl Çözümlenir?

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor sorununun çözümlenmesi açısından arızalı olan parça arıza durumuna göre tamir edilir veya değiştirilir. Bu konuda uzman desteği alırsanız sorun yaşanmayacak, işlemler kısa sürede yapılarak sorun kısa zamanda çözüm bulacaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (100 Yorum)

 1. Mehmet oktay doğru dedi ki:

  Demirdöküm Adem model kombimizde yaz konumunda sıcak suyu açınca petekler ısınıyor . Acaba problem nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Yaz konumunda peteklerin hepsi ısınıyorsa bu durumun muhtemel sebepleri makalemizde yer almaktadır. Teşhis için cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 2. MUSTAFAİPEK dedi ki:

  ARİSTON MİCROTEC KOMBİ YAZLIK KONUMDA PETEKLERE SICAKLIK VERİYOR NEDEN

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Arızanın sebepleri makalemizde yazmaktadır. Tüm peteklerde ısı oluyorsa makalemizde belirttiğimiz parçaların yerinde incelenmesi gerekiyor.

 3. Eymen Kayabel dedi ki:

  Kombiyi çalıştırdım zaman petek lere direk ısınıyor tek eşanjörlü bosch classic Plus kombini markası

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eymen Bey… Bu gibi sorunlarda tek eşanjörlü kombilerde anakart, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

Petek Yıkama