Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi yaz konumunda yani sıcak su konumunda çalışırken en yakındaki birkaç peteği ısıtabilir. Bu bir arıza değildir.

Evet yanlış duymadınız. Sıcak su konumunda peteklerin ısınması normal bir durumdur. Ancak birkaç peteğin ısınması özellikle de kombiye yakın durumda olan birkaç peteğin ısınması normaldir. Çünkü kombi içinde bulunan su sıcaklığı yükseldiğinde kendine zarar vermemek için sıcak olan suyu tesisata gönderir. Dolayısı ile özellikle de uzun süre sıcak su kullanımlarında kombiye yakın bir ya da birkaç petekte ısı durumu olabilir.

Bu geçici bir durum olmakla birlikte tüm peteklerin ısınması durumu bir arızayı ifade eder…

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Yaz Konumunda Tüm Petekler Isınıyor

Bu bir arıza durumudur. Kombide kalorifer konumunu kapatmanıza karşın tüm kaloriferlerin ısındığını ve el değmeyecek sıcaklıkta olduğunu fark ediyorsanız kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor.

Kombide petek konumu kapalı olmasına rağmen tüm petekler ısınıyorsa arızanın muhtemel sebepleri; üç yollu vana, anakart veya ntc sensördür.

Kombide üç yollu vana; hemen her kombide bulunan, kombideki görevi sıcak su ile kalorifer konumlarını birbirinden ayırmak olan önemli bir parçadır. Kendi içinde motoru ve tamir takımı da bulunmaktadır. Arızalanması halinde üç yollu vana değişimi veya tamiri yapılabilmektedir.

Kombide anakart; beyin görevinde olan parçadır. Her kombide mutlaka anakart (elektronik kart) bulunur. Arıza durumuna ve kullanıcı isteğine bağlı olarak anakart tamiri veya anakart değişimi yapılmaktadır.

Kombide sensör; ntc sensör olarak bilinir. Her kombide mutlaka sıcak su için ayrı kalorifer için ayrı sensörler bulunur. Hatta bazı kombilerde 2 den fazla ntc sensör de bulunabilmektedir. Parçanın arızalı olması halinde yalnızca değişimi yapılabilmektedir.

Arıza Nasıl Çözümlenir?

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor sorununun çözümlenmesi açısından arızalı olan parça arıza durumuna göre tamir edilir veya değiştirilir. Bu konuda uzman desteği alırsanız sorun yaşanmayacak, işlemler kısa sürede yapılarak sorun kısa zamanda çözüm bulacaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (56 Yorum)

 1. Zabit ulaş dedi ki:

  Benim kombinin markası protherm petekler kapalı olduğu halde ısıtıyor soeun nedir acaba dönüş yaparsanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zabit Bey… Petek konumu kapalı olmasına rağmen peteklerde ısı oluyorsa makalemizde zaten sorunun sebepleri belirtilmiştir. Yazımızı incelediyseniz eğer arızanın muhtemel 3 sebebi yani bu soruna sebep olabilecek 3 parça var. Bu parçaları yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bu konuda teknik yardım almak isterseniz de bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 2. resul yıldırım dedi ki:

  kombi bugün sadece sigorta açık olduğu halde petekleri işitmişti nedeni nedir acaba iyi günler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Resul Bey… Sigortanın açık olması evet kombinin de açık olması demek. Ancak kombi yaz konumunda mı? Asıl önemli olan budur. Yaz konumunda peteklerin hepsi ısınıyorsa zaten makalemizde bu sorunun sebepleri ve çözüm bilgisi yazmaktadır. Makalemizde belirttiğimiz parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Mestan Öztürk dedi ki:

  Bahsettiğiniz arızalarda ortalama maliyetler nedir? Bilgi verebilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mestan Bey… Arızalar hakkında detaylı bilgi sunmamızdaki sebep bilinçlenmeniz amacı iledir. Ancak maliyet bilgisini sorunu yerinde görüp incelemeden sunamıyoruz maalesef. Ayrıca parçaların tamiri de yapılabiliyor, maliyet tamir durumuna göre değişebiliyor. Servis talebiniz olursa; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 4. Halise coban dedi ki:

  Kombi yaz konumunda. Sıcak suyu actigimda evdeki peteklerin hepsi ısınıyor ve sıcak su kesinlikle gelmiyor kartmi yandı yoksa vanami değişecek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halise Hanım… Arıza durumunun muhtemel 3 sebebi vardır. Üç yollu vana, kart ve sensör. Ancak net olarak hangi parçada sorun olduğunu, arızayı yerinde görmeden bilemeyiz. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 5. Mustafa Erol dedi ki:

  Buderus yoğuşmalı kombi, petekler kapalı konumdayken de , kombide sürekli çalışıyor gibi uğultu var, açıp kapattım ama devam ediyor. Normal midir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi yaz konumundayken yani petekler kapalıyken sadece sıcak su musluğu açıldığında ses yapabilir. Bu ses de çalışma yani ateşleme sesidir. Sıcak su musluğu açık olmadığı halde ses geliyorsa bu bir sorundur ve servis müdahalesi gerekir.

 6. gürcan demircioglu dedi ki:

  kombi yaz konumunda

  banyoda sıcak su kullanımında iki üç petek çok ısınıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürcan Bey… Kombiye en yakındaki birkaç peteğin yaz konumunda ısınması normaldir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa bu bir sorundur.

 7. ismet kara dedi ki:

  Kombiyi kış konumundan yaz konumuna çevirdiğimizde petekler ısınmaya devam ediyor ve devir daim hala çalışıyor. Soldaki ilk ışık yanıp sönüyor arıza nerede olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmet Bey… Yaz konumunda olmasına karşın yine de peteklerin hepsi ısınıyorsa; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 8. Mevlüde dokurlar dedi ki:

  Iyi günler comfort kombim var eca, yaz konumunda iken kış konumunun işığı yanıyor peteklerde ısınıyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mevlüde Hanım… Makalemizi incelediyseniz arızanın muhtemel sebepleri detaylı olarak açıklanmıştır. Bu konuda çözüm için servis yardımı almalısınız.

 9. Emre dedi ki:

  Teşekkürler. Kombimde ki sorunun kaynağı sanırım bu…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Rica ederiz Emre Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 10. Münevver dedi ki:

  Benim yazın petekler kapalı olduğu halde ısınıyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Münevver Hanım… Makalemizde arıza durumu hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır. Kalorifer konumunun kapalı olduğundan eminseniz; üç yollu vana, kart, sensör gibi parçalarda sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 11. Adem güler dedi ki:

  Kombinin petek anahtari kapaliyken bazi durumlarda petek isiniyor evimde zaten 3 petek var hepsi asiri isinmakta ve sonradab kendi kendine soguyor bosh marka petegim yogusmali ve ayrica sicak su anahtarinida kapattigimda yine sicak su geliyor gelmemesi lazim diye biliyorum tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Bazı kombilerde sıcak su tamamen kapatılamıyor. Yani sıcak su ayarını sadece kısabiliyorsunuz. Ancak kombinizin tam olarak modelini bilmediğimiz için bu özellik var mı yok mu bilemeyiz. Kalorifer konumunun her kombide her şekilde kapanması gerekir. Bu kombi için olmazsa olmaz bir özelliktir. Ancak kapatmanıza rağmen kaloriferlerin hepsinde ısı oluyorsa bu bir arızadır. Bu durum makalemizde belirttiğimiz 3 parçaya bağlı olabilmektedir. Bu yüzden bu konuda bi servis yardımı almanızı öneririz.

 12. Ahmet Sezen dedi ki:

  İyi günler kalörifer peteğinde delik var. Peteği kullanırken su akıtıyor.Şimdilik Yaz moduna aldım sıçak suyu kullanabilmek için ama petekten yine Su akıyor ve böylelikle su basıncı düşüyor ve kombi kapanıyor sonunda yani sıçak suyu kullanabilmem için sürekli su basıncını kombiden arttırmam gerekiyor. Peteğe su gitmeden sıçak suyu kullanamazmıyım acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Delik olan peteğin sağında ve solunda vanalar vardır. Bu vanalardan birini kapatın. Muhtemelen bu şekilde su akıntısı kesilecektir. Ancak biran önce uzman bir tesisatçıdan delik olan peteğin onarılması veya değiştirilmesi için yardım almanızı öneririz.

 13. Murat Küpçük dedi ki:

  Kombi petek ayari kapali fakatBanyo yaptigimda evdeki petekler cok sicak petekleri kapatmadin ondan olabilirmi acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombi üzerinden petek konumunu kapatıp kombiyi yaz konumuna aldıysanız peteklerin ısınmaması gerekir. Yani bu işlem yapıldığında ekstra bir de petek vanalarını kapatmaya gerek yoktur. Sıcak su kullanımında eğer tüm petekleriniz ısınıyorsa; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Petek vanalarını kapatırsanız kombide aşırı ısınma sorunu oluşur. Ekstra pompa gibi parçalar da hasar görebilir. Bu yüzden petek vanalarını kapatmadan direk servis yardımı almanızı öneririz.

 14. Yusuf Çilek dedi ki:

  Sıcak su ışığı açıkken petek ısınıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Peteklerin hepsi ısınıyor ise üç yollu arızası olabilir. Hepsi ısınmıyor kombiye yakın bir iki petek ısınıyor ise uzun süre sıcak su kullanımında bir iki peteğin ısınması normaldir.

 15. Cahit Alagöz dedi ki:

  Selam Aleyküm, hayırlı ramazanlar, Kombi petek düğmesi kapalı olduğu halde petekler patlayacak derecede çalışmaya başladı. Bu durum ilk kez oldu. kombiyi resetlenince ve sıcak su düğmesini kapatınca petekler ılımaya başladı. Ne yapabilirim. Lütfen yardımcı olurmusunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cahit Bey… Bu sorun kombinizin ana kartından veya üç yollu vana arızasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yok maalesef servis çağırmanız gerekiyor.

 16. salih engel dedi ki:

  merhaba. kombi markam ariston class premium evo kombim yaz modunda sadece sıcak su açık ama kalirüferlerim çok ısınıyor. acaba oda termostatındanmıdır diyerek onuda devre dışı bıraktım sonuç nafile hala ateş gibi oluyor petekler. ne arızası olabilir acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Kombiyi yaz moduna aldığınızdan eminseniz ve buna rağmen peteklerinizin hepsi ısınıyorsa bu durum genel olarak makalemizde de belirttiğimiz gibi ya karta ya ntc sensöre ya da üç yollu vanaya bağlıdır. Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelemeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 17. cem dedi ki:

  Merhaba.Viessman vitodens 100 kombim var.Kombide petek kısmı sıfırda olmasına rağmen bazen kombim çalışıyor ve petekleri ısıtıyor bu genelde 20-35 derece arasında oluyor.Evimde 5 tane petek var hepsini ısıtıyor.Kışın yatarken petek kısmını sıfıra geritiyorum sabah bakıyorum 30 derecede çalışmaya devam ediyor.Kombiyi kapatıyorum 5 dakika sonra açıyorum ondan sonra petek kısmını ısıtmıyor.Bazen 5 dakika kapattıktan sonra açıyorum yine petekleri ısıtıyor.Böyle bir durum var.Kombim 6 yıllık.Bunu son 1 yıla kadar hiç yapmıyordu.Bir de Siz kombi içerisindeki sıcak suyu dışarı verir bu yüzden kombiye yakın peteklerin ısınması normal demişsiniz. Peki bu durum her gün mü olur.Bunun olma sıklığı nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cem Bey… Kombiler evet içerisinde bulunan suyu tesisata da aktardığı için yaz-kış fark etmez, kombinin hasar görmemesi için petekleri vanasından kapatmamak, açık tutmak gerekir. Biz kombi içerisindeki sıcak suyu dışarı verir demedik. Kombi içinde ısıttığı suyu (suyun yüksek sıcaklıkta olması sebebiyle) kendine zarar vermemek adına tesisata gönderir. Bu sebeple kombiye en yakın olan 1-2 petekte ısı olması normaldir. Ancak siz evimde 5 tane petek var hepsi ısınıyor demişsiniz. Yani bu normal bir durum değil. Makalemizde de zaten kombiye yakın birkaç peteğin ısınması normal, tüm peteklerin ısınması sorun diye belirtmişiz. Bu durumun sebepleri de yine makalemizde de belirttiğimiz gibi; üç yollu vana, sensör, kart gibi parçalardır. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 18. YETER FERİK dedi ki:

  KOMBİ YAZ KONUMUNDA ANCAK SICAK SU AÇIKKEN BÜTÜN PETEKLER EL SEĞMEZ ŞEKİLDE ISINIYOR SEBEBİ NEDİR??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yeter Hanım… Sitemizde yer alan makalelerimizi oluşturmamızdaki sebep arıza durumu hakkında bilinçlenmenizdir. Bu makalemizde de yaz konumunda peteklerin neden ısındığının bilgisi yazmakta ve arızalı parçalar hakkında detaylı bilgiler de verilmektedir. Belirttiğimiz bu 3 parçadan birinde veya ikisinde sorun olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmamız çok zor. Bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşarak yardım alabilirsiniz.

 19. Mehmet canli dedi ki:

  Merhaba sn yetkili
  bosh marka kombi petekler normal çalışıyor ama arada bir kapatmak istediigmde petekler kapanmıyor çalışmaya devam ediyor kapali konumda bile calisiyor bir kac kes dugmesini cevirrerek kapatabilir nedendir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Anladığım kadarıyla düğmede bir tutarsızlık var gibi. Ancak bu gibi durumlarda sorun genelde karttan kaynaklıdır. Yine de tabi net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 20. Ersin Kılıç dedi ki:

  Merhaba, benim kombi airfel digifix Duo, petek düğmesi sıfırda olmasına rağmen petekleri aşırı derece ısıtıyor. derece durmadan değişkenlik gosteriyo, saniyeler içinde 50 48 52 43 gibi dereceler gösteriyor dengesizlik yapıyor, reset düğmesine basmak da fayda etmiyor çoğu zaman, yorumunuz nedir acaba,
  Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey… Muhtemelen ya sıcaklık sensöründe sorun var ya da elektronik kartta. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 21. Erhan Ünal dedi ki:

  wiesmann vitodens 100 yoğuşmalı kombim kapalı olmasına rağmen petekeleri ısıtıyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Kombi yaz konumunda olsa bile en yakın birkaç peteği ısıtabilir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa; üç yollu vana, kart, sensör arızası olabilir. Sorunu tabi yine de yerinde görüp incelemek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

 22. dündar soysal dedi ki:

  yaz konumunda olmasına rağmen sıcak su peteklerdede var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dündar Bey… Dairenizdeki tüm petekleri kontrol edin. Eğer peteklerin hepsinde ısı oluyorsa; üç yollu vana, anakart, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kombiye yakın bir iki petek ısınıyorsa bu normal bir durumdur.

 23. KADİR ÇELİK dedi ki:

  KOMBİM DEMİR DÖKÜM ATRON YAZ KONUMUNDA PETEKLER ISINIYOR NEDENDİR ACABA

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Kombi yaz konumuna olmasına rağmen peteklerde ısı oluyorsa eğer; üç yollu vana, anakart, ntc sensör gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemek, bir tespit ile müdahale etmek gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Celal arpaci dedi ki:

    Viessman vitol100 kombi kullanıyorum.kombi yaz konumundaiken devirdaim durmadan devamlı çalışıyor petekler hafif ısınıyor sıcak su dugmesinide sıfıra getirdiğimde ozaman devirdaim düzeliiyor sifirdaiken çalışmıyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Celal Bey… Yaşadığınız sorunu tam olarak anlayamadım. Kombiniz çift eşanjörlüyse eğer pompa sıcak su devresinde de çalışır. Bu normal bir durumdur. Ancak sıcak su düğmesini sıfıra getirdiğimde devir daim düzeliyor, sıfırdayken çalışmıyor demişsiniz. Burayı anlamadım. Sıcak su düğmesini kapattığınızda kombinin devir daim yapması zaten durur. Ancak sıfırdayken çalışmıyor dediğiniz sıcak su vermeme durumu ise bu da normaldir. Çünkü suyu kapatmış oluyorsunuz. Kombi sanırım sürekli çalışıyor yani kombiden sürekli çalışma sesi geliyor ve sizin şikayetiniz bu yönde. Sıcak su düğmesini kapattığınız zaman kombideki bu ses duruyor ancak o zaman da sıcak su vermiyor. Doğru anladıysam eğer cihazınızdaki sorunu yerinde görüp tespit etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bi servis yardımı almanız gerekiyor.

 24. Müsade beyhan dedi ki:

  Kombi yenı takışdı ama altındakı soğuk su vanasını acınca sıcak su sureklı akıyor ama suyun nereye gitini bimiyoruz suyu acınca petekler ısınmıyor dışardakı su saatı cok hızlı bı saate donuyor mapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombi altındaki soğuk su vanasını açınca sıcak su sürekli akıyor derken? Kombi su mu akıtıyor yoksa musluktan gelen sudan mı bahsediyorsunuz? Su akıtıyorsa direk servis çağırarak çözüm konusunda yardım isteyin. Kombi sıcak su açıldığı zaman petek devresini kapatır. Bu her kombinin özelliğidir. Bu konuda sorun yok. Ancak su akıntısı sorunu için cihazınız yeni olduğu için montajını veya kurulumunu yapan ekiplerle görüşmeniz gerekir.

 25. Ersin çicek dedi ki:

  Kombim normal suyu açtiğim zaman ışiği normal çalisiyo gösteriyo fakat siçak su hiç akmiyo ve petekler aşiri sıcak oluyo neyden kaynaklaniyo yardimci olabilirmisiniz

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey… Kombinizde üç yollu vana sıcak suyu kalorifere kaçırıyor olabilir. Yani bu sebeple sıcak su gelmiyor ve peteklerinizde aşırı ısınma oluyor olabilir. Ya da kombinizde anakart arızası vardır. Bu iki parçanın kontrol edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 26. EROL ÇELİKKAYA dedi ki:

  kombi yaz konumunda fakat petek ışığı yanıyor ve petekler ısınıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Kombi yaz konumunda olsa petek ışığı yanmaz. Kombiyi yaz konumuna alamamış olabilirsiniz. Kombinizin marka ve modelini belirtebilirseniz sizi buradan yönlendirelim.

  2. Anıl çahan dedi ki:

   Kombi kendi kendine çalıp 5 10 saniye kadar petekler su gönderip kapanıyor. Vailant yoğuşmalı kombi. Sorun teşkil eder mi. Teşekkür ederim.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Anıl Bey… Kombinin kendiliğinden çalışması normal değildir. Kombi yaz konumundayken özellikle petekleri ısıtmaması gerekir. Yakın olan 1-2 peteği ısıtıyorsa sorun olmaz ancak tüm petekleri ısıtıyorsa servis çağırmanız gerekir.

Petek Yıkama