Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi yaz konumunda yani sıcak su konumunda çalışırken en yakındaki birkaç peteği ısıtabilir. Bu bir arıza değildir.

Evet yanlış duymadınız. Sıcak su konumunda peteklerin ısınması normal bir durumdur. Ancak birkaç peteğin ısınması özellikle de kombiye yakın durumda olan birkaç peteğin ısınması normaldir. Çünkü kombi içinde bulunan su sıcaklığı yükseldiğinde kendine zarar vermemek için sıcak olan suyu tesisata gönderir. Dolayısı ile özellikle de uzun süre sıcak su kullanımlarında kombiye yakın bir ya da birkaç petekte ısı durumu olabilir.

Bu geçici bir durum olmakla birlikte tüm peteklerin ısınması durumu bir arızayı ifade eder…

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Yaz Konumunda Tüm Petekler Isınıyor

Bu bir arıza durumudur. Kombide kalorifer konumunu kapatmanıza karşın tüm kaloriferlerin ısındığını ve el değmeyecek sıcaklıkta olduğunu fark ediyorsanız kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor.

Kombide petek konumu kapalı olmasına rağmen tüm petekler ısınıyorsa arızanın muhtemel sebepleri; üç yollu vana, anakart veya ntc sensördür.

Kombide üç yollu vana; hemen her kombide bulunan, kombideki görevi sıcak su ile kalorifer konumlarını birbirinden ayırmak olan önemli bir parçadır. Kendi içinde motoru ve tamir takımı da bulunmaktadır. Arızalanması halinde üç yollu vana değişimi veya tamiri yapılabilmektedir.

Kombide anakart; beyin görevinde olan parçadır. Her kombide mutlaka anakart (elektronik kart) bulunur. Arıza durumuna ve kullanıcı isteğine bağlı olarak anakart tamiri veya anakart değişimi yapılmaktadır.

Kombide sensör; ntc sensör olarak bilinir. Her kombide mutlaka sıcak su için ayrı kalorifer için ayrı sensörler bulunur. Hatta bazı kombilerde 2 den fazla ntc sensör de bulunabilmektedir. Parçanın arızalı olması halinde yalnızca değişimi yapılabilmektedir.

Arıza Nasıl Çözümlenir?

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor sorununun çözümlenmesi açısından arızalı olan parça arıza durumuna göre tamir edilir veya değiştirilir. Bu konuda uzman desteği alırsanız sorun yaşanmayacak, işlemler kısa sürede yapılarak sorun kısa zamanda çözüm bulacaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

 1. cem dedi ki:

  Merhaba.Viessman vitodens 100 kombim var.Kombide petek kısmı sıfırda olmasına rağmen bazen kombim çalışıyor ve petekleri ısıtıyor bu genelde 20-35 derece arasında oluyor.Evimde 5 tane petek var hepsini ısıtıyor.Kışın yatarken petek kısmını sıfıra geritiyorum sabah bakıyorum 30 derecede çalışmaya devam ediyor.Kombiyi kapatıyorum 5 dakika sonra açıyorum ondan sonra petek kısmını ısıtmıyor.Bazen 5 dakika kapattıktan sonra açıyorum yine petekleri ısıtıyor.Böyle bir durum var.Kombim 6 yıllık.Bunu son 1 yıla kadar hiç yapmıyordu.Bir de Siz kombi içerisindeki sıcak suyu dışarı verir bu yüzden kombiye yakın peteklerin ısınması normal demişsiniz. Peki bu durum her gün mü olur.Bunun olma sıklığı nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cem Bey… Kombiler evet içerisinde bulunan suyu tesisata da aktardığı için yaz-kış fark etmez, kombinin hasar görmemesi için petekleri vanasından kapatmamak, açık tutmak gerekir. Biz kombi içerisindeki sıcak suyu dışarı verir demedik. Kombi içinde ısıttığı suyu (suyun yüksek sıcaklıkta olması sebebiyle) kendine zarar vermemek adına tesisata gönderir. Bu sebeple kombiye en yakın olan 1-2 petekte ısı olması normaldir. Ancak siz evimde 5 tane petek var hepsi ısınıyor demişsiniz. Yani bu normal bir durum değil. Makalemizde de zaten kombiye yakın birkaç peteğin ısınması normal, tüm peteklerin ısınması sorun diye belirtmişiz. Bu durumun sebepleri de yine makalemizde de belirttiğimiz gibi; üç yollu vana, sensör, kart gibi parçalardır. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 2. YETER FERİK dedi ki:

  KOMBİ YAZ KONUMUNDA ANCAK SICAK SU AÇIKKEN BÜTÜN PETEKLER EL SEĞMEZ ŞEKİLDE ISINIYOR SEBEBİ NEDİR??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yeter Hanım… Sitemizde yer alan makalelerimizi oluşturmamızdaki sebep arıza durumu hakkında bilinçlenmenizdir. Bu makalemizde de yaz konumunda peteklerin neden ısındığının bilgisi yazmakta ve arızalı parçalar hakkında detaylı bilgiler de verilmektedir. Belirttiğimiz bu 3 parçadan birinde veya ikisinde sorun olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmamız çok zor. Bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşarak yardım alabilirsiniz.

 3. Mehmet canli dedi ki:

  Merhaba sn yetkili
  bosh marka kombi petekler normal çalışıyor ama arada bir kapatmak istediigmde petekler kapanmıyor çalışmaya devam ediyor kapali konumda bile calisiyor bir kac kes dugmesini cevirrerek kapatabilir nedendir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Anladığım kadarıyla düğmede bir tutarsızlık var gibi. Ancak bu gibi durumlarda sorun genelde karttan kaynaklıdır. Yine de tabi net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 4. Ersin Kılıç dedi ki:

  Merhaba, benim kombi airfel digifix Duo, petek düğmesi sıfırda olmasına rağmen petekleri aşırı derece ısıtıyor. derece durmadan değişkenlik gosteriyo, saniyeler içinde 50 48 52 43 gibi dereceler gösteriyor dengesizlik yapıyor, reset düğmesine basmak da fayda etmiyor çoğu zaman, yorumunuz nedir acaba,
  Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey… Muhtemelen ya sıcaklık sensöründe sorun var ya da elektronik kartta. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 5. Erhan Ünal dedi ki:

  wiesmann vitodens 100 yoğuşmalı kombim kapalı olmasına rağmen petekeleri ısıtıyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Kombi yaz konumunda olsa bile en yakın birkaç peteği ısıtabilir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa; üç yollu vana, kart, sensör arızası olabilir. Sorunu tabi yine de yerinde görüp incelemek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

 6. dündar soysal dedi ki:

  yaz konumunda olmasına rağmen sıcak su peteklerdede var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dündar Bey… Dairenizdeki tüm petekleri kontrol edin. Eğer peteklerin hepsinde ısı oluyorsa; üç yollu vana, anakart, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kombiye yakın bir iki petek ısınıyorsa bu normal bir durumdur.

 7. KADİR ÇELİK dedi ki:

  KOMBİM DEMİR DÖKÜM ATRON YAZ KONUMUNDA PETEKLER ISINIYOR NEDENDİR ACABA

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Kombi yaz konumuna olmasına rağmen peteklerde ısı oluyorsa eğer; üç yollu vana, anakart, ntc sensör gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemek, bir tespit ile müdahale etmek gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Celal arpaci dedi ki:

    Viessman vitol100 kombi kullanıyorum.kombi yaz konumundaiken devirdaim durmadan devamlı çalışıyor petekler hafif ısınıyor sıcak su dugmesinide sıfıra getirdiğimde ozaman devirdaim düzeliiyor sifirdaiken çalışmıyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Celal Bey… Yaşadığınız sorunu tam olarak anlayamadım. Kombiniz çift eşanjörlüyse eğer pompa sıcak su devresinde de çalışır. Bu normal bir durumdur. Ancak sıcak su düğmesini sıfıra getirdiğimde devir daim düzeliyor, sıfırdayken çalışmıyor demişsiniz. Burayı anlamadım. Sıcak su düğmesini kapattığınızda kombinin devir daim yapması zaten durur. Ancak sıfırdayken çalışmıyor dediğiniz sıcak su vermeme durumu ise bu da normaldir. Çünkü suyu kapatmış oluyorsunuz. Kombi sanırım sürekli çalışıyor yani kombiden sürekli çalışma sesi geliyor ve sizin şikayetiniz bu yönde. Sıcak su düğmesini kapattığınız zaman kombideki bu ses duruyor ancak o zaman da sıcak su vermiyor. Doğru anladıysam eğer cihazınızdaki sorunu yerinde görüp tespit etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bi servis yardımı almanız gerekiyor.

 8. Müsade beyhan dedi ki:

  Kombi yenı takışdı ama altındakı soğuk su vanasını acınca sıcak su sureklı akıyor ama suyun nereye gitini bimiyoruz suyu acınca petekler ısınmıyor dışardakı su saatı cok hızlı bı saate donuyor mapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombi altındaki soğuk su vanasını açınca sıcak su sürekli akıyor derken? Kombi su mu akıtıyor yoksa musluktan gelen sudan mı bahsediyorsunuz? Su akıtıyorsa direk servis çağırarak çözüm konusunda yardım isteyin. Kombi sıcak su açıldığı zaman petek devresini kapatır. Bu her kombinin özelliğidir. Bu konuda sorun yok. Ancak su akıntısı sorunu için cihazınız yeni olduğu için montajını veya kurulumunu yapan ekiplerle görüşmeniz gerekir.

 9. Ersin çicek dedi ki:

  Kombim normal suyu açtiğim zaman ışiği normal çalisiyo gösteriyo fakat siçak su hiç akmiyo ve petekler aşiri sıcak oluyo neyden kaynaklaniyo yardimci olabilirmisiniz

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey… Kombinizde üç yollu vana sıcak suyu kalorifere kaçırıyor olabilir. Yani bu sebeple sıcak su gelmiyor ve peteklerinizde aşırı ısınma oluyor olabilir. Ya da kombinizde anakart arızası vardır. Bu iki parçanın kontrol edilmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 10. EROL ÇELİKKAYA dedi ki:

  kombi yaz konumunda fakat petek ışığı yanıyor ve petekler ısınıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Kombi yaz konumunda olsa petek ışığı yanmaz. Kombiyi yaz konumuna alamamış olabilirsiniz. Kombinizin marka ve modelini belirtebilirseniz sizi buradan yönlendirelim.

  2. Anıl çahan dedi ki:

   Kombi kendi kendine çalıp 5 10 saniye kadar petekler su gönderip kapanıyor. Vailant yoğuşmalı kombi. Sorun teşkil eder mi. Teşekkür ederim.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Anıl Bey… Kombinin kendiliğinden çalışması normal değildir. Kombi yaz konumundayken özellikle petekleri ısıtmaması gerekir. Yakın olan 1-2 peteği ısıtıyorsa sorun olmaz ancak tüm petekleri ısıtıyorsa servis çağırmanız gerekir.

Petek Yıkama