Kombide Tamir Edilen Parçalar

Kombide Hangi Parçalar Tamir Edilebilir?

Kombilerin çeşitlerine göre parçalar değişmektedir. Her kombi çeşidinde olması zorunlu olan parçalar bellidir. Ancak bazı parçalar bazı çeşitlerinde olmayabilir. Önemli olan ise genelde arıza durumunda hangi parçaların tamir edileceği hangi parçaların tamir edilemeyeceği durumudur. Bu konudaki detaylar ise aşağıda yazmaktadır.

  • Elektronik Kart Tamiri Kombinin beynidir. Bu parça olmadan kombi kesinlikle çalışmaz zaten çalışması da beklenilemez. Çünkü parçaların tümü çalışmak için komutu kombi elektronik kartından almaktadır. Bu sebeple de diyebiliriz ki kombi için önemli olan ve maliyeti yüksek olan elektronik kartın tamiri de yapılabilmektedir. Tamiri yapıldığında da yenisi gibi işlev sağlayabilir. Fakat daha uzun ömürlü olur garantisi verilemez. Tabi tamiri öncesi teste alınmalı ve arıza durumu belirlenmelidir. Ona göre tamir uygulaması belirlenir ve kullanıcıya bilgisi verilebilir. Tamir işlemi de değişim işlemi gibi 1 yıl garanti kapsamına girmektedir. Anakart tamiri için linki tıklayabilirsiniz.
  • Pompa Tamiri Kombide önem bakımından elektronik karttan hemen sonra gelen bir parçadır. Kombi içindeki işlevi devir daim yani sirkülasyon sağlayabilmektir. Parçanın arızalı olduğu durumlarda kombi sıcak su da sağlamayabilir kaloriferleri de ısıtmayabilir. Bu bakımdan oldukça önemli bir parçadır diyebiliriz. Arızalı olduğu durumlarda kombide az önce bahsettiğimiz durumların yanı sıra ses yapma, su akıtma, peteklerin az ısınması sorunları da meydana gelebilmektedir. Bu bakımdan önemli olan pompanın tamiri da yapılabilmektedir. Pompa tamiri de değişim uygulaması gibi 1 yıl garanti içermektedir. Tabi işini uzmanına yaptırdığınız sürece daha az sorun yaşarsınız. En ekonomik pompa tamir işlemi için linki hemen tıklayın.
  • Fan Tamiri Kombide önemli olan parçalardan biri de fandır. Fan özellikle de hermetik ve yoğuşmalı tip kombilerde bulunur bacalı kombide fan yoktur. Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava akımına yardımcı olan bir parçadır. Yani temiz havayı dışarıdan kombi içindeki brülöre çeker ve orada yanma oluşumuna neden olur. Atık gaz da yine fan sayesinde dışarıya uzatılan hava akımını sağlayan boru yardımı ile dışarı atılır. Fanın kombideki görevi budur. Kombide fan arızası olduğu zaman ses yapma, sıcak su vermeme gibi sorunlar sıkça karşımıza çıkar. Kombi için önemli olan fanın da arıza durumlarında tamiri mümkün olabilmektedir. Fakat öncesinde fanın teste alınması ve arızasının tespit edilmesi önemlidir. Bu bakımdan da işi uzmanına bırakmak gerekir. Fan arızasında ekonomik fan tamiri hizmeti almak için linki hemen tıklayabilirsiniz. Fan tamiri de değişim işlemi gibi 1 yıllık garantiyi kapsar.
  • Üç Yollu Vana Kombilerin genelinde bulunan ve yine kombi için önem arz eden parçalardan biridir. Kombide üç yollu vana sıcak su sağlama görevindedir aynı zamanda önemli olan ve özellikle bilinen işlevi sıcak su konumu ile kış konumu olan kalorifer konumunu birbirinden ayırmak ayrı tutmaktır. Bu durumda kombi sıcak su vermediği zaman, ses yaptığı zaman ya da sıcak su kullanımında petek konumu kapalı olmasına rağmen tüm petekleri ısıttığı zaman arızalı diyebiliriz. Üç yollu vana adlı parçanın da tamiri yapılabilmektedir. Bu parça yine uzman tarafından arızalı diye tespit edildiğinde teste alınır tamir yapılabilecek durumda ise bu uygulama tüketici isteği doğrultusunda yapılabilir. Üç yollu vana tamiri için de yine 1 yıl garanti uygulaması sunulabilir.
  • Gaz Grubu Kombide ateşleme sağlama görevinde olan bir parçadır. Bu parça arızalandığı zaman da yine kontrol edilerek tamiri yapılıyor ise uzman ekip tarafından yapılabilir. Kombide gaz grubu; gaz valfi ya da gaz armatörü olarak da bilinir. Bu parça arızalandığı zaman kombi ateşleme sağlamaz ve doğal olarak da tüketiciler hem sıcak suyu elde edemez hem de petekler aracılığı ile ısınamaz. Bu sebeple de diyebiliriz ki kombide gaz valfi sorunu direk kombinin çalışmaması demektir. Bu durumda gaz valfinin arıza durumuna göre tamiri yapılabilir. Tabi kullanıcı isteğine göre gaz valfi tamiri yapılabilir. Tamiri yapıldığı zaman da 1 yıl garanti sunulabilir.
  • Ana Eşanjör Kombide ebat bakımından da önem bakımından da büyük olan parçalardan biri ana eşanjördür. Parça arızalandığı zaman kullanıcılar direk olarak kombiyi değiştirmeyi tercih eder. Çünkü parçanın değişim ücreti neredeyse kombi fiyatına eş değerdir. Hatta çok daha yakındır diyebiliriz. Tüketicilere parçanın durumuna bakılmadan direk değişim önerilmektedir. Fakat ana eşanjör dış taraftan delindiği zaman tamiri yapılabilen parçalardandır. Ancak bu durum söz konusu olduğu zaman parça tamir edilebilir bu tamir uygulaması da kaynakla olur. Onun dışında bir sorun mevcut ise parça değişimi şarttır diyebiliriz. Ana eşanjör tamiri yapılır ise genelde garanti sunulmaz. Değişimi önerilmektedir.

Kombi arızası büyük ve komple Kombi Tamiri gerekiyorsa linki tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama