Kombi Sürekli Ateşliyor

Kombi Sürekli Ateşleme Yapıyor

Kombiler aslında sürekli ateşleme yapmaz. Böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece ateşleme denemesi yapar. Bu da kombilerin marka modeline ve çeşidine bağlı değişir. Mesela bazı kombiler 3 ateşleme denemesi yapar bazı kombiler 2 ya da 4… Ateşleme denemesi sonrasında başarısız olursa iyonizasyon sorunu yaşanır. Yani alev algılanmama sorunu… Yaptığı bu ateşleme denemesi de sizlere sürekli ateşliyor olarak gelir. Kombi Sürekli Ateşliyor düşüncesinde olursunuz. Böyle bir durumun olmadığını en başta belirtmek isteriz.

Arızanın Sebepleri

 • İyonizasyon elektrodu sorunu İyonizasyon elektrodu brülör kısmında yer alan uzun çubuk şeklinde parçadır. İyon çubuğu adı da verilmektedir. Zamanla oksitlenme yaptığında veya kirlendiğinde alev okumaz. Alev algılanmadığı için de kombi ateşleme denemesi yapar. Birkaç deneme sonrasında alev algılanmayınca ateşlemeyi yapamaz ve genelde iyonizasyon sorunu yaşattırır. Bu gibi durumlarda parçada kirlenme görülür ise temizlenir, oksitlenme veya farklı sorun görülür ise değişimi yapılır. Sorun bu şekilde çözümlenmiş olur.
 • Elektronik kart sorunu Kombilerin beyni olan parça yani elektronik kart arızası durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Elektronik kart parçaların komut alarak çalışmasına yardımcı olan beyindir. Arıza yapması halinde bu ve buna benzer daha birçok sorun görülebilir. Bu gibi durumlarda ise yapılması gereken şey elektronik kart tamiri veya değişimidir. Arıza durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı gereken müdahale yapılır ve sorun çözümlenerek sizlere cihazınız çalışır teslim edilir.
 • Gaz valfi sorunu Gaz valfi şebekeden gazı alır, bir kısmını brülöre göndererek yanma oluşumuna katkı sağlar. Arızalanma durumlarında düşük ihtimalle de olsa bu sorun yaşanabilir. Gaz valfi arızalarında parça tamiri olmaz. Ancak değişim işlemi ile sorun çözümlenebilir. Bu şekilde soruna müdahale edilmiş ve sorun çözümlenmiş olur.

DİP NOT: Kombi 3 alev denemesi yapıyor yani ateşler gibi ses çıkarıp arızaya geçiyorsa yukarıda bahsedilen arıza durumları söz konusudur. Bu durumlar dışında kombi sürekli-hiç durmadan çalışıyorsa bu durum ntc sensör veya elektronik karta bağlı olabilir. Bu sorunda her şekilde arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (130 Yorum)

 1. Tuğba Temel dedi ki:

  buderus logmac kombi kullaniyorum 25 saniyede bir atesleme yapiyor ekrandaki 3 ışık yaniyo 10 saniye öyle calisiyo sonra sönüp 2 isik yaniyo oda termostati kullaniyorum 20 derecede kullaniyorum kombideki ayarda minimum da.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuğba Hanım,
   Kombilerin beyni olan parça yani elektronik kart arızası durumlarında bu sorun yaşanabilir. İyonizasyon elektrodu sorunu olabilir. İyonizasyon elektrodu brülör kısmında yer alan uzun çubuk şeklinde parçadır.iyon çubuğu da denir. Zamanla oksitlenme yaptığından veya kirlendiğinde alev okumaz. Alev algılanmadığı için de kombi ateşleme denemesi yapar. Sorunun net tespiti ve çözümü için uzman teknik servis ekiplerimizden yardım almanızı öneririz.

 2. zikri sırakaya dedi ki:

  MERHABA BENİM KOMBİ HİÇ SÖNMEDEN SÜREKLİ YANIYOR SENSÖRÜ SAĞLAM FİLİTRESİ TEMİZ ANA KART SAĞLAM AMA AÇINCA HİÇ SÖNMEDEN SÜREKLİYANIYOR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zikri Bey… Yeni sürüm kombilerde bu durumu sıkça duyuyoruz. Yani bu durum kombinin kendi özelliği olabilir. Harici olarak bir sorun da olabilir. Kendinizce çözümler üretmişsiniz ancak olmamış. Bu konuda teknik yardım almalısınız. Cihazı yerinde görüp incelememiz lazım.

 3. Birsen kantarcı dedi ki:

  Merhabalar. Ben Demirdöküm atron kombi kullanıyorum. Malum kış ayındayız ve kombimi 40 45 derecede eco modunda 4 Petek yakarak kullandım. Evimin yalıtımı gayet iyi durumda. Gelen faturam 450 lira oldu. Hava iyi olduğu günlerde kapatmak yerine kısık ayara getiriyorum 32 derecede yanıyor. Fakat en az 35 dereceye getirdiğim zaman kombim hiç durmadan sürekli ateşleme yapıyor. Ben Normal bir durum olarak görmüyorum sizce normal mi? Ne yapmam gerekir.? Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Birsen Hanım… Kombilerin geneli düşük sıcaklıkta çok sık devreye girip çıkar. Çünkü ayarlanan sıcaklığa ulaşması kolaydır. Havaların soğuk olması sebebiyle tesisattaki su da kolay soğuyacağı için cihaz çok daha sık devreye girecektir. Biz genellikle 40-45°C aşağısını önermiyoruz. Ancak eco modu bazı durumlarda tasarruf yerine sarfiyata neden olabilir. Binada yalıtım olsa bile alt/üst kat boşsa veya kombi kullanmıyorlarsa/çalıştırmıyorlarsa ısı kaybı sebebiyle de cihaz sık devreye giriyor olabilir. Cihazı bir de comfort modunda denemenizi öneririz. Dairenize uygun tasarruflu bir mod olabilir. Yine de alınan randımanla gelen faturayı bağdaştıramıyorsanız teknik açıdan bi servis yardımı alarak cihazı ve tesisatı kontrol ettirebilirsiniz.

Petek Yıkama