Kombi Sürekli Ateşliyor

Kombi Sürekli Ateşleme Yapıyor

Kombiler aslında sürekli ateşleme yapmaz. Böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece ateşleme denemesi yapar. Bu da kombilerin marka modeline ve çeşidine bağlı değişir. Mesela bazı kombiler 3 ateşleme denemesi yapar bazı kombiler 2 ya da 4… Ateşleme denemesi sonrasında başarısız olursa iyonizasyon sorunu yaşanır. Yani alev algılanmama sorunu… Yaptığı bu ateşleme denemesi de sizlere sürekli ateşliyor olarak gelir. Kombi Sürekli Ateşliyor düşüncesinde olursunuz. Böyle bir durumun olmadığını en başta belirtmek isteriz.

Arızanın Sebepleri

 • İyonizasyon elektrodu sorunu İyonizasyon elektrodu brülör kısmında yer alan uzun çubuk şeklinde parçadır. İyon çubuğu adı da verilmektedir. Zamanla oksitlenme yaptığında veya kirlendiğinde alev okumaz. Alev algılanmadığı için de kombi ateşleme denemesi yapar. Birkaç deneme sonrasında alev algılanmayınca ateşlemeyi yapamaz ve genelde iyonizasyon sorunu yaşattırır. Bu gibi durumlarda parçada kirlenme görülür ise temizlenir, oksitlenme veya farklı sorun görülür ise değişimi yapılır. Sorun bu şekilde çözümlenmiş olur.
 • Elektronik kart sorunu Kombilerin beyni olan parça yani elektronik kart arızası durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Elektronik kart parçaların komut alarak çalışmasına yardımcı olan beyindir. Arıza yapması halinde bu ve buna benzer daha birçok sorun görülebilir. Bu gibi durumlarda ise yapılması gereken şey elektronik kart tamiri veya değişimidir. Arıza durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı gereken müdahale yapılır ve sorun çözümlenerek sizlere cihazınız çalışır teslim edilir.
 • Gaz valfi sorunu Gaz valfi şebekeden gazı alır, bir kısmını brülöre göndererek yanma oluşumuna katkı sağlar. Arızalanma durumlarında düşük ihtimalle de olsa bu sorun yaşanabilir. Gaz valfi arızalarında parça tamiri olmaz. Ancak değişim işlemi ile sorun çözümlenebilir. Bu şekilde soruna müdahale edilmiş ve sorun çözümlenmiş olur.

DİP NOT: Kombi 3 alev denemesi yapıyor yani ateşler gibi ses çıkarıp arızaya geçiyorsa yukarıda bahsedilen arıza durumları söz konusudur. Bu durumlar dışında kombi sürekli-hiç durmadan çalışıyorsa bu durum ntc sensör veya elektronik karta bağlı olabilir. Bu sorunda her şekilde arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

 1. demirdöküm atron kombimin kaloriferini kapattığım halde uzun bir süre sonra tekrar calişip kapatıyor neden

  1. Merhaba Kenan Bey… Kaloriferler kapalı olduğu halde mi kaloriferler ısınıp kapanıyor anlamadım? Eğer öyleyse kombi kendiliğinden çalışıyor diyebiliriz. Bu durum da genelde sensör, kart, üç yollu vana gibi parçalara bağlıdır. Farklı bir sorundan bahsediyorsanız her şekilde tespit ve çözüm için servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Merhaba leopard protherm kombi kullanmaktayız ısı ayarı 38 de
  Fakat ortalama her 5 dakika da bir ateşleme yapmaktadır bu neden kaynaklıdır
  Ve en ideal ayar ne olmalıdır?

  1. Merhaba Mustafa Bey… Kombi ısı derecesi ne kadar düşük olursa cihaz o kadar sık devreye girer. Sıcaklık eğer 35°C civarıysa düşük derecede kullandığınız için bu durumla karşılaşmış olabilirsiniz. Dereceyi yükselterek deneme yapın. Yine aynı durum varsa bu bir sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 3. Merhabalar;
  10 seneyi geçkin Ariston kombi kullanıyorum.Sabah çalışırken birden petek ısınması durdu.Petek ve sıcak su kapalı olduğu halde kendiliğinde alevleniyor su derecesi 60 dereceye geldiğinde duruyor ve kombi ısısı 40 dereceye düştüğünde tekrar aynı işlem tekrarlanmaktadır.Arıza bildirim ışıkları yanmıyor.Arıza neden olabilir?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Merhaba Bayram Bey… Petek ve sıcak su kapalı derken kombiden mi kapattınız yoksa kullanımın olmadığı durumdan mı bahsediyorsunuz? Kombi ekranında beliren dereceler kombi içinde dolaşan suyun sıcaklık dereceleridir. Bu dereceler kullanıma bağlı yükselebilir ve düşebilir. Ancak cihaz herhangi bir talepte (sıcak su ya da ısıtma gibi) olmadığı halde kendi kendine ateşliyorsa; anakart, kalorifer sensörü gibi birçok parçada sorun olabilir. Cihaz uyarı vermediği için net bir bilgi sunmak da çok zor. Bu yüzden bi ekip yardımı almanız gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bizi arayarak bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

 4. Kolay gelsin demirdöküm aden marka kombim var 1 dk devreye giriyor ana kart degisti ekran karti degisti müşürler degisti petekler temizlendi kombi temizlendi sorun devam ediyor yardimci olurmusunuz.

  1. Merhaba Cihan Bey… Kombinize birçok anlamda müdahale edilmiş. 1 dk. devreye giriyor demişsiniz. Daha sonrasında devreden çıkıyor bir daha devreye girmiyor mu? Sorunu net anlamak gerekir. Kombi ve petek bakımı yapılmış, anakart ve ekran kartı da değişmiş. Müşür dediğiniz peteklerin yanında bulunan müşürler mi ya da sensörler mi onu tam anlayamadım. Kombi kısa sürede devreden çıkıyor yeniden devreye girmiyorsa bacayı da kontrol ettirmeniz lazım. Aden model kombilerin geneli hermetiktir. Bacası dışarı uzanır. Baca içi tıkanıklık olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Baca sistemi parçalarında (fan, prosestat gibi) sorun olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Servis çağırarak cihazı baştan sonra kontrol ettirmenizi öneririz.

 5. Viesman vitodens 50 marka 24 kw kombim var dune kadar 40 derece calistiriyordum ve dün gece 45 dereceye aldım şuan kombim aralıksız şekilde 3 saat çalışıyor 40 derecede calistirdigimda 48 e kadar çıkıyor ve 32 düştüğünde tekrar çalışıyordu şimdi 45 aldım ve sabit 45 derecede 3 saat çalışıyor sorun nerde acaba şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Muhammet Bey… Kombinin 5°C lik bir ısı farklı ile o kadar uzun süre çalışıyor olması bir sorun olduğunu ifade eder. Bu gibi durumlarda tabi önce sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Kombide anakart sorunu olabilir. Ancak bu durum için yine de bi servis yardımı almanızı öneririz.

 6. selamın aleyküm arisdon uno konbi petek ısı derecesini sona alıyorum hiç fark etmiyor en düşük derecede çalışıyor düymeyi yükseltip fazla ısı almak isdiyorum hiç fark etmiyor kendi kafasına göre çalışıyor birşey dikkatimi çekdi ateşleme yapıyorgayyet güzel çalışıyor fakat çabuk istirahata geçiyor oda düşük derecede çalışdığından tahmin ediyorum birde 2 sefer istop etdi farkına petek soğuyunca vardım konbi çalışmıyor fakat arızaya geçmemiş arızalanbası yanmıyordu bunu 2 sefer yapdı tekrar resetledim çalışdı aydınlatırsanız menmun olurum teşekkürler

  1. Aleyküm Selam Köksal Bey… Kombinizde büyük ihtimalle anakart arızası mevcut. Çünkü dereceyi değiştirseniz de sabit bir sıcaklıkta kalıyor ve derece yükselmiyor. Kombide düğmeler anakart potansına bağlıdır ve potans kısmında sorun olma ihtimali yüksek. Yine de cihazı yerinde görüp incelemek daha sağlıklı olur. Cihaz çok çabuk devreye girip çıkıyorsa bu yine anakarta bağlı bir durum olabilir. Bu durumlar için servis çağırmanızı öneririz. Cihaz düşük bir sıcaklıkta kaldıysa bu yüzden sürekli devreye giriyordur. Ayarı da yükseltemiyorsunuz. Muhtemelen kart sorunu.

 7. demirdöküm atromix 28000 lik kombi var evimizde, yeni aldım. Kombi servisi cumartesi gelip ilk açılışı yaptı ve kombiyi kapattık. Pazar günü kombiyi açıp peteklerin havasını aldım, 3 saatte fln 20 m3 gaz yakmış, evde başka gaz kullanılan hiçbir şey yok. Ev dubleks, toplam 11 petek var, peteklerin 5 inde termostatlı vana takılı, petek boyu toplamda 11 m. Kombinin çok gaz yaktığını görünce termostatlı vanalardan olabileceğini düşünerek ilk önce o petekleri kapattım. Kalan 6 petekle de 2 saatte 15 m3 gaz tüketimi oldu. Sonuç olarak yeni kombi 5 saatte nasıl 35 m3 gaz tüketir, hiç söndüğünü görmedim. Kolay gelsin.

  1. Merhaba Ömer Bey… Termostatik vana ya da oda termostatı kullanımında kombideki kalorifer ayarının maksimum yani en yüksek derecede olması gerekir. Kombi ayarı en yüksekte olmasına karşın yine de bu kadar kısa sürede bu kadar fazla yakıt tüketimi yapıyorsa açılışı yapan Demirdöküm yetkili servis numarasını arayarak cihazı kontrol ettirin. Cihaza gaz ayarı yapılması gerekebilir ya da bir sorun olabilir.

 8. Bende ariston egis model kombi var ve her iki dakikada bir yanıp sönüyor 40 derece yanıyor ve ısı yetiyor sıcaklık iyi ama bu sürekli yanıp sönmesinden dolayı fatura çok yüksek geliyor sebebi nedir

  1. Merhaba Yunus Bey… Ariston Egis model kombinizi kaloriferde en düşük derecede kullanıyorsanız cihaz devreye girdikçe yani petekler ısınmaya geçtikçe 40°C ledinin yanıp sönmesi normaldir. Sıcaklığı yükseltirseniz 40-50-60°C ledleri yanabilir bu da normaldir. Cihaz bir arızaya geçmiş olsa tek başına 40 led uyarısı olmaz. Sarı veya kırmızı ışığın da yanıp sönmesi gerekir. Kombiyi en düşük derecede kullandığınız için cihaz sürekli devreye giriyor. Yakıt tüketimi de buna bağlı olarak yüksek oluyor. Kombiyi 40°C üzerine çıkarın. Çünkü kombinizde zaten minimum ısıtma derecesi 40°C den başlıyor. 48-50°C civarına getirin ki cihaz sürekli devreye girmesin ve yakıt tüketimi az olsun.

 9. Merhaba demirdökum atron 4 yillik sorunum kombi calisma suresince 3 defa atesleme yapiyor 40 derecede calistiriyorum kombi calisirken 40 dereceyi buluyor durdugu an 33 dereceye kadar aninda dusuyor daha once bakim yaptirmadim acaba sorun ne olabilir…

  1. Merhaba Zafer Bey… Kombinin sürekli çalışması yani çalışma süresince 3 kez ateşlemesi normal değildir. Kombi aslında 3 kez ateşlemez 3 kez devreye giriyordur. Kombiyi devreden çıkaran bir durum var ancak bu durum ancak yerinde görülürse net bir tespit yapılabilir. Bu sorunun sebebi bakımsızlıktan veya parça arızasından olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

 10. Baymak lambert lx 24 fi kombi kullaniyorum. Isinma suyu 40 derecede su basinci 1.5 da peteklerin hepsi acik herhangi bir ariza kodu yok ekranda. Ama surekli atesleme yapiyor. Iki dakikada bir.

  1. Merhaba Nurullah Bey… Kombide ayarladığınız derece ideal bir derece. Kombinizde minimum kalorifer ısısı 30°C den başlıyor. 40°C bir ayarda cihazın sürekli çalışmaması gerekir. Ancak 2 dk. da bir çalışıyorsa cihazda bir sorun var demektir. Anakart, sensör, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 11. Merhaba bizim kombi protherm lynx arıza göstermiyor ama çalışırken ateşleme peşpeşe 6. 7 kere yapıyor neden olabilir

  1. Merhaba Melek Hanım… Brülörde alev oluşmuyor veya cihaz gazı algılamadığı için yanmada güçlük çekiyor olabilir. Bu durum birçok parça arızası sebebiyle yaşanabilir. Net bir teşhis yapmak için sorunu yerinde incelemek gerekir, bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 12. kombi ateşliyor ancak 2 saniye duruyor ve tekrar ateşliyor.Kombimiz dijital,Sıcaklık gösterge yerinde arıza yazısı gibi yazı çıkmaktadır.bu şekilde yaptıktan sonra düzeliyor bunun sebebi nedir kombinin markası ariston clas ‘tır .arıza sebebi nedir.yardımcı olmanızı rica edrim.

  1. Merhaba Ali Bey… Ateşleme devresinde sorun olabilir. Ekranda beliren arıza kodunu söyleyebilirseniz arıza konusunda daha net bilgiler aktarabiliriz.

 13. merhaba ariston egis marka kombi. arzası : sıcak su ve kombi kalolifer çalıştırmada kombi ateşleme yapıyor 4 saniye sonra devreden cıkıyor. LED işik lamba yanıyor ,reset ledim . tekrar denedim. ayni devreye girdi ateşledi devreden cıktı .arza tespit ne olabilir servis çağıracım.

  1. Merhaba Muharrem Bey… Ariston Egis model kombilerde ekran yerine LED ler vardır. LED ler 40°C den başlar 90°’ye kadar devam eder. Kombi devreye girmeye çalışıyor ancak bir sebeple devre dışı kalıyordur. LED ışık lambası yanıyor demişsiniz. Hangi LED yanıyor belirtebilirseniz ona göre bilgi aktaralım size.

  2. Selamun aleykum benim 12 yili askin kullandigim ariston marka kombim var ve 1 senedir su sorun var sicak su ve petekte ayni sorun mesela sicak suyu acmak istiyorum kombi atesleme yapiyor ama yanmiyor 10 kere veya 15 kere aurekli reset yapiyorum anca yaniyor neden olabilir

   1. Merhaba Kasım Bey… Kombi geç devreye giriyor anladığım kadarıyla. Normalde bu kadar resetleme işlemi kombiyi kilitler. Resetleme kilitlenmesi olur. Ancak yaşadığınız sorun tek bir parçaya bağlı değildir. Kombi devreye girmiyorsa; anakart, fan, prosestat, sensör, pompa gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir. Kombi bir arıza kodu ya da uyarı vermediği için tahmini de olsa bilgi sunmak çok zor. Belirttiğimiz durumlar dışında harici bir problem de olabilir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama