Kombide Sıcak Su Arızası

Kombi Sıcak Su Vermiyor

Kombi birçok sebeple sıcak su vermeyebilir. Her şeyden önce kombilerin önceliği sıcak sudur. Bu yüzden tüm kombiler yaz-kış her mevsim sıcak su ihtiyacına yanıt verir, ekstra kış dönemlerinde ısıtma sağlar. Kombi sıcak su vermediği zaman direk servis çağırmak yerine birkaç işlem uygulamak gerekir. Daha çok bilinçli olup, bilinçli hareket etmek gerekir.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 1. Kaloriferleriniz çalışır durumda mı?
 • Sıcak su sorunu yaşadığınızda cihaz hangi konumda olursa olsun kaloriferlerinizin ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz. Kaloriferleriniz ısınıyor ise sorun sadece sıcak su sistemindedir. Kaloriferleriniz de ısınmıyor ise bu sıcak su ve kaloriferin ortak çalıştığı büyük parçalarda sorun olabileceği anlamına gelir. Her koşulda servis yardımı almalısınız.
 1. Kombi sıcak su ayarı hangi derecede?
 • Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre minimum maksimum sıcak su dereceleri değişir. Dereceyi minimum seviyenin biraz üstüne aldıysanız bu sebeple de sıcak su sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kombinizin minimum sıcak su ayarının yaklaşık 10-15°C üstüne çıkararak yeniden bir deneme sağlamalısınız. Su aşırı sıcak akar ise dereceyi isteğe bağlı kısabilir veya yükseltebilirsiniz.
 1. Kombiye gaz ve elektrik geliyor mu?
 • Kombiye gaz geldiğinden ve elektrik geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye elektrik gelmiyor ise ekranda hiçbir şey belirmez. Cihaz ledli ise hiçbir led yanmaz. Bu durumda önce dairenizde elektrik olduğundan emin olun. Elektrik yoksa eğer gelene kadar bekleyin. Elektrik var ve buna rağmen ekrana elektrik gelmiyor ise muhtemelen anakartta sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız. Kombiye gaz geldiğinden emin olmak adına da dairenizde doğalgazlı cihaz var ise çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Çalışır durumda ise kombi yanındaki gaz vanasına bakın ve açık olduğundan emin olun. Vana açık ise kombiye gaz geliyordur. Doğalgazlı diğer cihazınız (ocak gibi) çalışmıyor durumda ise kapı dışındaki gaz vanasına bakın kapalı ise açın. Açık olmasına karşın ocağın çalışmaması, sıcak suyun alınamaması gibi durumlarda bölgede gaz kesintisi olabileceğinden bilgileri bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini arayarak alabilirsiniz.
 1. Kombi basıncı ideal seviyede mi?
 • Kombilerde olması gereken ideal basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Bu değer 1 in altına düştüğünde basınç düşük, 2,5-3 barın üzerine çıktığında basınç yüksek demektir. Kombi her iki durumda da arızaya geçerek sıcak su vermeyebilir. Basınç 1 barın altında olduğunda kombi altında bulunan doldurma musluğu ile su basmalı, basınç 3 barı geçtiğinde kombiye en yakın peteğin hava alma kısmını açıp su alarak basıncı düşürmelisiniz. Arıza bu sebeple yaşanıyor ise sorun işlemlerden sonra düzelecektir.
 1. Kombi ekranda hata kodu var mı ya da arıza ledi yanıyor mu?
 • Kombinin sıcak su vermemesinin genelde sebebi arızaya geçmesidir. Parçalarda sorun olabilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman kombiniz ekranlı ise ekranda hata kodu var mı diye bakın. Kombi ledli ise arıza ledi yanıyor veya yanıp sönüyor mu diye kontrol edin. Ekranda hata kodu var ya da arıza ledi yanıyor ise kombinizin marka modeline ve çeşidine göre arıza kodları ve ledlerin açıklaması değişir. Bu konuda bilgi almak için ya kullanım kılavuzunu okumalı ya da bizi arayarak arızanın sebepleri hakkındaki bilgileri almalısınız. Ekranda hata kodu var ise ya da arıza ledi yanmakta ise kombiye servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumlarında resetleme uygulaması maksimum 3 kez yapılmalıdır.

Bu kontrol ve uygulamalardan sonra kombiniz yine de sıcak su vermiyor ise bu durumda yapmanız gereken başka bir işlem bulunmaz. Arızanın net tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman Kombi Servisi yardımı almalısınız. Kombide çok farklı sorunlar varsa, mesela; kombi yaz konumunda sıcak su vermiyor kış konumunda sıcak su veriyorsa yani kombi sadece kış konumunda sıcak su veriyorsa bu konuda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Kombide Sıcak Su Arızası (Videolu Anlatım)

Kombi Su Akıtıyor

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok  parçada sorun olabilir.

Tabi bu sıraladığımız parçalar sıcak su arızalarında genel anlamda karşımıza arızalı olarak çıkan parçalardır. Net tespit ve çözüm için uzman servis ekibinin sorunu yerinde görmesi ve yerinde tespit yapması gerekir. Bu hususta kombiye kullanıcı olarak kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız. Kombi musluklara suyu düşük debide veriyorsa yani sıcak su az akıyorsa bu konuda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Sıcak Su Tek Bir Musluktan Gelmiyorsa

 • Bu durumda kombide bir sorun olmadığını belirtmek isteriz. Sorun kombide olsaydı eğer hiçbir musluğunuza sıcak su gelmezdi. Hangi musluk olduğu fark etmeksizin bir musluğa sıcak su geliyor bir musluğa gelmiyor ise bu sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryada sorun olabileceği anlamına gelir. Tabi oraya gelen tesisatta ya da musluk tesisatında da sorun olabilir. Bu arıza durumunda önce sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryayı değiştirmeyi deneyin. Batarya değişimi sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

Tabi bu durumlar dışında kombi musluktan akan suyu geç ısıtıyorsa ya da musluktan sıcak su geç geliyorsa linki tıklayarak bu sorunun sebeplerini ve varsa eğer servis öncesi yapılması gereken işlemleri öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (551 Yorum)

 1. HÜSEYİN KARAGÖZ dedi ki:

  Merhabalar evimizde thermoplus marka kombi var sıcak suyu alıyorduk ama artık sıcak su gelmiyor.sicak suyu açtığımda derece hemen düşüyor ve ekranda musluk ve ateş işareti geliyor sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombi sıcak su talebinde olduğu zaman ekrana musluk sembolü yansır. Brülörde alev oluştuğu zaman da ekrana alev sembol yansır. Bu semboller bir arıza-hata uyarısı değildir. Ancak bu semboller belirdiğinde suyun ısınması gerekir. Suda bir ısınma durumu da olmuyorsa doğrudan teknik servis yardımı almanız gerekir. Bu aşamada kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

 2. İlkay bey dedi ki:

  Merhabalar. Bende Baymak duo tec kombi var.Kombi sıcak su sıcaklığı 45 de fakat 30 dereceye anca ısıtabiliyor. Ancak kalorifer sıcaklığında yani alttan ısıtma da herhangi bir sorun yok. Sebebi nedir?Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlkay Bey… Kombi suyu yeterince ısıtmıyorsa veya beklenen randımanı sağlamıyorsa bu aşamada muslukların hepsinde deneme yapmak gerekir. Mutfak, banyo olarak tüm musluklarda durum bu şekildeyse kombide birçok parçada sorun olabilir. Ancak makalemizi de incelediyseniz sıcak su sorunları birçok sebebe bağlıdır ve kombi bir uyarı-hata kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmamız çok zordur. Harici olarak bu durumu tek bir muslukta yaşıyorsanız tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz.

 3. Yusuf Kabasakal dedi ki:

  Viessmann kombi var. Banyoda sıcak su 1 – 2 dk geldikten sonra su soğuyor ve sıcak suyun gelmesini bekliyoruz. 3 aydır bu şekilde. Bu normalmi. Degilse arıza nedir. Ne yapmam lazım. Yardım ederseniz sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Suda dalgalanma durumu olduğunda bu durum her zaman için arıza demektir. Ancak bu durumu hem mutfak hem de banyoda denemelisiniz. Her iki tarafta da aynı durum oluyorsa sorun kesinlikle kombidedir. Bu durum birçok sebebe bağlı olabileceği için sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem yok maalesef. Bu konuda servis yardımı almalısınız. Bu durum tek bir muslukta oluyorsa (mesela mutfakta olmuyor banyoda oluyor veya tam tersi durum oluyorsa) tesisatçıdan yardım almalı, tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz.

 4. [email protected] dedi ki:

  Merhaba Vanilant 296-5-5 kombi var banyoda duştan su istenilen dereceyi vermiyor yani 65 derece ayarlıyorum 65 e kadar ekran çıkıyor ama su 40 derece anca akıyor evin su basıncı fazla ondan olur mu iyi akşamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rıfat Bey… Suyun tazyiğine bağlı olabilir. Su tazyiğini kısarak bi deneme yapın. Böyle bir durum söz konusu olmuyorsa su tazyiği ile alakalı bir sorun var demektir. Yine aynı durum oluyorsa ya kombide ya da tesisatta problem olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 5. Saniye çolak dedi ki:

  Merhaba . Bosh marka class 6000 w model kombi kullanıyoruz. Petekler ısınıyor.banyo ve mutfak tada sıcak su vardı ama birden sicak su kesildi. Ekranda da herhangi bir uyarı işareti yok .su basıncı da 1 e yakın. Ne yapabilirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Saniye Hanım… Kombi bir hata kodu-uyarı veriyor olsa tahmini de olsa bilgi aktarabiliyoruz. Ancak kombide bir uyarı yoksa sıcak su sorunları birçok sebeple yaşanabiliyor. Muhtemel durumlar makalemizde yazmaktadır. Harici durumlar da söz konusu olabileceğinden servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama