Pompa Tamiri

Kombide Devirdaim Pompası Nedir?

Devir daim ya da sirkülasyon pompası olarak da bilinen parçanın görevi; Tesisat ve kombi içerisinde mevcut olan suyu elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde gezdirmektir.

Piyasada Kaç Çeşit Pompa Bulunur?

WİLO ve GRUNDFOS olmak üzere piyasada 2 çeşit pompa bulunmaktadır.

Fakat kombilerin çeşitleri, marka modellerine göre mevcut pompalar değişebilmektedir. Kombi marka modeli bilinmeden ya da çeşidi bilinmeden tahmini olarak şu pompa vardır denilemez. Ancak yerinde görülür ise tespiti yapılabilir.

Kombide Devir Daim (Sirkülasyon) Pompası;

 • Kollektörü arızalandığında
 • Yatakları bozulduğunda
 • Kondansatör bozulduğunda
 • Blok çatlayıp su kaçırdığında sorun çıkarmaktadır.

Kombide Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

Pompa arızasında; kombide su akıntısı, ses yapma, peteklerin çalışmama, uzakta kalan peteklerin ısınmama, peteklerin az ısınma, çift eşanjörlü kombilerde sıcak su sorunu yaşanabiliyorken, kombinin hiçbir konumda çalışmadığı da görülebilir. Ancak bu sorunların hepsinin tek sebebi pompadır denilemez.

Kombide Pompa Tamir Edilebilir mi?

Bu tamamen parçanın arıza durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Tabi uygulama için kullanıcı talebi de önemlidir. Pompanın arıza yapma durumu tamiri gerektirmiyor ise tamir işlemi zaten yapılamaz. Fakat tamir edilebilecek bir arıza meydana getirdi ise tamir işlemi de uzman ekipler tarafından yapılabilir. Bazı kullanıcılar tamir edilmiş bir parça yerine sıfır parça da tercih edebilmektedir. Bu nedenle de uygulama genelde kullanıcı isteğine ve parçanın arıza durumuna bağlı değişmektedir. Genel olarak tamiri yapılabilir arızalar oluşturduğunu belirtebiliriz.

Pompa Tamirinin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

 • Çünkü pompa tamiri, değişim işlemine göre daha uygundur (neredeyse yarı fiyatı kadardır)
 • Çünkü pompa tamiri işlemine de değişim işlemi gibi 1 yıl garanti sunulur
 • Çünkü pompa tamir işlemi sonrasında da beklenen sonuç elde edilebilir yani yaşanan sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (54 Yorum)

 1. Melek tomurcuk dedi ki:

  Merhaba ECA klora kombi kullanmaktayım eskı 10 senelık wlio marka pompa var suan ve su kacırıyo cok seslı calısıyo her wlio uymazmı yanı neye bakmalıyım kendım alıcak olursam yardımcı olursanız sevınırım 🙂

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melek Hanım… Her wilo pompa her model kombiye uyum sağlamayabilir. Burada kombinizdeki mevcut pompa önemlidir. Ancak teknik açıdan size bu konuda yardımcı olamıyoruz maalesef.

 2. Mehmet mehmet dedi ki:

  Protherm panther kombi ye 8 ay önce devir daim pompası değiştik çok ses yapıyor diye petekleri de yıkattık lakin sıfır olan pompa 8 ay sonra yine eskısı gibi ses cıkartmaya başladı sorun ne olabılır acaba
  Şimdiden tesekkur ler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Pompa sürekli sorun çıkarıyorsa tesisatınızın da kontrol edilmesi gerekir. Yine de parçayı ve sorunu yerinde incelemeden net bilgi aktarmamız çok zor.

 3. Selim Karabulut dedi ki:

  ferroli econcept 35c kombi var, pompa bazen duruyor kendi kendine. Sonra kesik kesik çalışıyor. Biraz kurcalayınca azdan çoka doğru açılıyor yavaş yavaş. Sürekli döngü halinde. Motorda sıkışma yok içerideki vida dönüyor rahatça.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selim Bey… Kombide pompa sürekli çalışan bir parça değil ki. Yani ısıtmayı gerçekleştirip brülörde alev söndüğünde pompa devrini düşürür ve düşük devirde bir süre kadar daha çalışır. Daha sonrasında durur. Kombinizdeki arıza nedir? Tam olarak belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 4. İDRİS MEŞE dedi ki:

  Bosch marka yoguşmalı kombım var servıs 70 watt pompa olduğunu ama ev için pompanın yetmedıgını soyledı boyle bırsey olabılırmi ve bunun yerıne bır üst pompa kombının içinde aynı yere denk gelır mı ??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İdris Bey… Pompa yetersiz kalıyorsa yalnızca harici bir pompa ile sorun çözümlenebilir. Bu işlemi de uzman tesisatçı yapmaktadır.

 5. HAMİT GÜLŞEN dedi ki:

  Selam aleyküm benim kombi çalışırken pat diye ses çıkarıyor rahatsız edici ses çıkarıyor ne yapmam gerekir marka FERROLİ

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamit Bey… Kombinizde patlamalı yanma durumu var. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Baca sistemi, elektronik sistem ve ateşleme sisteminin kontrol edilmesi gerekiyor.

Petek Yıkama