Petekler Aşırı Isınıyor

Kullanıcı Olarak Yapmanız Gerekenler

Kalorifer ayarını kontrol edin. Kalorifer sıcaklık ayarı yüksekse eğer peteklerin aşırı ısınması normal bir durumdur. Isı derecesi yüksekse dereceyi düşürerek deneme yapın. Düşük derecede petekler aşırı ısınıyorsa cihaza müdahale etmeden servis yardımı alın.

Sıcak suyu uzun süre kullandığınız zaman (örneğin; birkaç kişi peş peşe duş aldığında veya mutfakta uzun süre sıcak su kullanıldığında) kombi içindeki su aşırı ısınır. Parçalar aşırı sıcaklık sebebi ile zarar görebileceği için kombi bu suyu tesisata gönderir. Bu sebeple de peteklerinizde aşırı ısınma durumu olabilir. Bu normal bir durumdur. Arıza değildir. Cihazın normal çalışma sistemidir.

Petekler Aşırı Isınıyor

Petekler Neden Aşırı Isınır?

Kombi kalorifer ayarı düşük olmasına rağmen peteklerin aşırı ısınıyor olmasının muhtemel sebepleri:

 • Anakart arızası

Anakart üzerinde düğmenin geçtiği potansta sorun olabilir. Bu durumda anakart tamiri ya da değişimi yapılarak sorununuz çözümlenebilir.

 • Kalorifer düğmesi kırık

Kalorifer düğmesi kırıksa ya da arızalıysa da petekleriniz aşırı ısınıyor olabilir. Siz düşük dereceye ayarlamış olarak düşünürsünüz ancak kalorifer düğmesi yüksek dereceye getirildiğinde kırıldıysa petekler yüksek derecede ısıtma yapar. Bu durumda kalorifer düğmesi kırıksa değişimi yapılır. Potans yerinde arıza varsa yine anakart tamiri ya da değişimi gerekir.

 • Kalorifer sensörü (ntc) arızası

Kalorifer sensörü yani ntc si arızalı ise sıcaklık ölçümü yapamıyordur bu sebeple petekleri aşırı ısıtıyor olabilir. Bu sorunda kalorifer sensörü (ntc) değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (32 Yorum)

 1. Okan güder dedi ki:

  Şimdi sıcaksuyu acıyorum çok harlı yanma oluyor ve 45 e ayarladıgım su 70 e kadar cıkıp duruyor, bazende hiç harlı yanmıyor çeşme suyunu zor ısıtıyor nedensorun neden kaynaklanıyor bide petek ya dıgı zaman yine gazın harlı çalışıp 15 saniyede 50 dereceye ulaşıp duruyor ama alttakı gaz girişine yumruk atıyorum harlı yanıyorsa duruluyor durgun yanıyorsa harlanıyor bunun sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Okan Bey… Sıcak suda dalgalanma olması maalesef ki tek bir nedene bağlı değildir. Birçok sebebi vardır. Bu durumu hem banyo hem mutfakta yaşıyorsanız kombiyi incelememiz gerekiyor. Bu durum tek bir muslukta oluyorsa (mesela banyoda oluyor, mutfakta olmuyorsa) o zaman tesisatı kontrol etmek gerekir. Doğalgaz borusuna veya giriş sekmanına vurmak can ve mal güvenliğiniz açısından tehlike arz eder. Dairenize gelen gaz ile alakalı bir sorun varsa bu durum da cihazın çalışmasını etkileyebilir. Size bu aşamada bir işlem yaptıramıyoruz maalesef. Kombi servisi çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Petek Yıkama