Petekler Aşırı Isınıyor

Kullanıcı Olarak Yapmanız Gerekenler

Kalorifer ayarını kontrol edin. Kalorifer sıcaklık ayarı yüksekse eğer peteklerin aşırı ısınması normal bir durumdur. Isı derecesi yüksekse dereceyi düşürerek deneme yapın. Düşük derecede petekler aşırı ısınıyorsa cihaza müdahale etmeden servis yardımı alın.

Sıcak suyu uzun süre kullandığınız zaman (örneğin; birkaç kişi peş peşe duş aldığında veya mutfakta uzun süre sıcak su kullanıldığında) kombi içindeki su aşırı ısınır. Parçalar aşırı sıcaklık sebebi ile zarar görebileceği için kombi bu suyu tesisata gönderir. Bu sebeple de peteklerinizde aşırı ısınma durumu olabilir. Bu normal bir durumdur. Arıza değildir. Cihazın normal çalışma sistemidir.

Petekler Aşırı Isınıyor

Petekler Neden Aşırı Isınır?

Kombi kalorifer ayarı düşük olmasına rağmen peteklerin aşırı ısınıyor olmasının muhtemel sebepleri:

 • Anakart arızası

Anakart üzerinde düğmenin geçtiği potansta sorun olabilir. Bu durumda anakart tamiri ya da değişimi yapılarak sorununuz çözümlenebilir.

 • Kalorifer düğmesi kırık

Kalorifer düğmesi kırıksa ya da arızalıysa da petekleriniz aşırı ısınıyor olabilir. Siz düşük dereceye ayarlamış olarak düşünürsünüz ancak kalorifer düğmesi yüksek dereceye getirildiğinde kırıldıysa petekler yüksek derecede ısıtma yapar. Bu durumda kalorifer düğmesi kırıksa değişimi yapılır. Potans yerinde arıza varsa yine anakart tamiri ya da değişimi gerekir.

 • Kalorifer sensörü (ntc) arızası

Kalorifer sensörü yani ntc si arızalı ise sıcaklık ölçümü yapamıyordur bu sebeple petekleri aşırı ısıtıyor olabilir. Bu sorunda kalorifer sensörü (ntc) değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (30 Yorum)

 1. Nisa dedi ki:

  38 derecede petekler çok isiniyor kendi kendine 45 lere çikiyor neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Nisa Hanım,
   Anakart arızalı ise , kalorifer düğmesi kırık ise, kalorifer sensörü yani ntc arızalı ise petekler aşırı ısınır. Arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. mehmet kunt dedi ki:

  merhaba bizim apartmanda merkezi sistem doğalgaz var salonumda 2 petek var ikiside kapalı ama biri çok fazla yanıyor oda sıcaklığıda baya yüksek olduğunu düşünüyorum çunkü oda çok sıcak acaba sorun nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Petek kapalı olduğu halde ısı oluyorsa ya vanası bozuktur ya bir tesisat sorunu vardır ya da merkezi sistem cihazda sorun olabilir.

 3. Recep Akay dedi ki:

  Kombi 55 derece oda termostatı 5 derece oda sıcaklığı 22 derece olmasına rağmen petekler çok sıcak neden anlamıyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Oda termostatı 5°C mi yoksa yanlış mı yazdınız? 5°C gösteren oda termostatı petekleri aşırı ısıtmamalıdır. Isıtıyorsa da oda termostatında veya kartta bir sorun-aksaklık olabilir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 4. Hasan kaya dedi ki:

  Kombi Petek sıcaklığı 65 derecede kombi devreye giriyor 65 der. 15 sn geliyor ve derece düşüyor petekler yakindakiler isiniyor uzaktadır isin miyor tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… 65°C ye ayarlı bir kombinin petekleri el değmeyecek şekilde ısıtması gerekir. Bu şekilde bir ısıtma olmadığı gibi uzakta kalan peteklerde ısı olmuyorsa ya kombi kapasite açısından yetersizdir ya tesisatta bir problem söz konusudur ya da kombide pompa-eşanjör-sensör-kart gibi birçok parçada sorun olabilir.

 5. İsmail ozan dedi ki:

  Baymak Brötje Energy Digit 24 Fi Hermetik Kombi Petekleri açtığımızda 80 derecelerin üzerine çıkıyor. 3 yollu değişti olmadı. Isı sensörü değişti olmadı. Anakart değişti 2 gün çalışır gibi oldu 35 derece olmadı gerekirken 87 derece yani yine olmadı sizce ne yapalım 5 yıllık kombi atıp yeni mi alsak kiracı delirdi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Peteklerin aşırı ısınması genel olarak kart, sensör gibi parçalara bağlıdır. Ancak sorun bu 2 parçaya müdahale etmesine karşın düzelmiyorsa harici bir sıkıntı var demektir. Cihazı yerinde görmeden veya tesisatı incelemeden net bilgi aktarmamız da zor maalesef. Bu konuda uzman yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama