Petekler Aşırı Isınıyor

Kullanıcı Olarak Yapmanız Gerekenler

Kalorifer ayarını kontrol edin. Kalorifer sıcaklık ayarı yüksekse eğer peteklerin aşırı ısınması normal bir durumdur. Isı derecesi yüksekse dereceyi düşürerek deneme yapın. Düşük derecede petekler aşırı ısınıyorsa cihaza müdahale etmeden servis yardımı alın.

Sıcak suyu uzun süre kullandığınız zaman (örneğin; birkaç kişi peş peşe duş aldığında veya mutfakta uzun süre sıcak su kullanıldığında) kombi içindeki su aşırı ısınır. Parçalar aşırı sıcaklık sebebi ile zarar görebileceği için kombi bu suyu tesisata gönderir. Bu sebeple de peteklerinizde aşırı ısınma durumu olabilir. Bu normal bir durumdur. Arıza değildir. Cihazın normal çalışma sistemidir.

Petekler Aşırı Isınıyor

Petekler Neden Aşırı Isınır?

Kombi kalorifer ayarı düşük olmasına rağmen peteklerin aşırı ısınıyor olmasının muhtemel sebepleri:

 • Anakart arızası

Anakart üzerinde düğmenin geçtiği potansta sorun olabilir. Bu durumda anakart tamiri ya da değişimi yapılarak sorununuz çözümlenebilir.

 • Kalorifer düğmesi kırık

Kalorifer düğmesi kırıksa ya da arızalıysa da petekleriniz aşırı ısınıyor olabilir. Siz düşük dereceye ayarlamış olarak düşünürsünüz ancak kalorifer düğmesi yüksek dereceye getirildiğinde kırıldıysa petekler yüksek derecede ısıtma yapar. Bu durumda kalorifer düğmesi kırıksa değişimi yapılır. Potans yerinde arıza varsa yine anakart tamiri ya da değişimi gerekir.

 • Kalorifer sensörü (ntc) arızası

Kalorifer sensörü yani ntc si arızalı ise sıcaklık ölçümü yapamıyordur bu sebeple petekleri aşırı ısıtıyor olabilir. Bu sorunda kalorifer sensörü (ntc) değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Gamze Ölçer dedi ki:

  Kombim bir anda kendisi suyu 3.5 çıkartıp altindan şu sizdirmaya başladı ve Petek ler ısı ayari kapalı olduğu halde aşırı derecede ısındı nerdeyse kombin in elektirik kablosu eridi. . Bunun nedeni ne olabilir ve tekrar olurmu acaba cvplarsaniz çok sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım… Muhtemelen kombi petekleri kendiliğinden ısıttığı için yüksek sıcaklığa bağlı basınç yükselmiş ve kombi de fazla suyu tahliye etmek için su akıtmaya başlamış. Peteklerin kendiliğinden ısınması; kart, sensör, üç yollu vana gibi birçok parçaya bağlıdır. Ancak sorunu yine de yerinde görüp incelememiz, müdahale etmemiz gerekiyor.

 2. CANAN Güneş dedi ki:

  Kombi ayarı düşük olmasına rağmen petekler aşırı ısınıyo kombiye baktığımda aslında 40 dereceye aldığım ayar ekranda 68 olarak görünüyo acaba düğme mi bozuk

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım… Kombi devreye girdiğinde ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkabilir. Ancak bu sıcaklık 30°C ye yakın veya daha fazla olamaz. Olursa da bu genelde sıcaklık sensörü veya elektronik karta bağlıdır. Yine de tabi sorunun yerinde görülmesi gerekir.

 3. Nesihan dedi ki:

  Merkezi sistem evimiz peteklerimiz 1 de yanıyor ama aşırı derece de sıcak kapanmıyor da

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Neslihan Hanım… 1.kademe kombi için en düşük sıcaklıktır. Ancak peteklerde aşırı bir sıcaklık oluyorsa; anakart, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Parçalarda sorun olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir.

 4. Sümeyra Odabaşı dedi ki:

  Bizim evde kombiyi en kısıkda kullanıyoruz su sıcaklığı için de düşükte kullanıyoruz ama buna rağmen sıcak su aşırı yakıyor, orta yolunu yapamıyoruz. Sıcak suyu en düşüğe getiriyoruz su yine aşırı sıcak oluyor ama bu sefer de sıcak su bitiyor sanki soğuk su geliyor, kaloriferler en düşükte olmasına rağmen kaloriferlere elimi dokundurunca yanıyor resmen. Fatura da çok geldi iki hafta olmadı kaloriferi açalı 250 TL geldi. Ne yapmalıyız acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sümeyra Hanım… Kombi en düşük derecede bile aşırı ısıtıyorsa bu bir sorundur. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Bu durum sıcaklık sensörü, kart gibi parçalara bağlı olabilir. Servis yardımı almalısınız. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 5. Ebubekİr kopuz dedi ki:

  manüel vailant kombı kullanıyoruz sorun su petek ayarı dusuk konumda ıken bır suredır petekler asırı ısınıyor cozum olarak apetek anahtarını ılerı gerı acıp kapatıyorum bazen duzelıyor bazan aynı sorun devam edıyor en sonunda petek anahtarını kapadım bu gıbı sorunlarda sıcak suda cok gec gelıyor ne yapmamı onerırsınız ılgılenırsenız menmun olurum tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ebubekir Bey… Peteklerin düşük derecede aşırı ısınması birçok sebebe bağlıdır. Makalemizde de muhtemel sebepleri sıralanmıştır. Petek vanasını kısmak çözüm değildir maalesef. Petekler aşırı ısınıyor ve sıcak su geç geliyorsa kombinizde üç yollu vana arızası da olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Kullanıcı olarak bu durumda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için net arıza teşhisi ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 6. rasim uzun dedi ki:

  benin kombi demirdöküm vinto petekler en düşük derecede olmasına rağmen düşük derecede değil daha yüksek derecede gibi ısınıyor ama sıcak suyu normal dercesinde ısıtıyor. birde sık sık çalışıyor şöyleki 1 dk. duruyor 15 sn ye çalışıyor.sorun ne olabilir acaba aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürley iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rasim Bey… Kombinin en düşük derecedeyken bile petekleri aşırı ısıtıyor olması bir arıza durumudur. Kalorifer düğmesinde sorun olabilir. Siz düğmeyi düşük dereceye çevirirsiniz ancak düğmede sorun varsa özellikle de yüksek sıcaklıktayken arızalandıysa o yüzden aşırı ısınma olabilir. Kombide düğmeler elektronik kartın potansına bağlıdır. Kart potansında sorun olabilir. Bu durumda kart tamiri veya değişimi gerekebilir. Ayrıca kalorifer ntc sinde sorun olabilir. Çok sık devreye girip çalışması da anakarta bağlı bir arıza gibi görünüyor. Yine de net teşhis ve arıza onarımı için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama