Petek Simgesi Yanıp Sönüyor

Kalorifer Sembolü Yanıp Sönüyor

Kombi ekranında petek simgesinin yanıp sönmesi cihazın ısıtma talebini gerçekleştirip istenen sıcaklığa ulaştığını belirtir. Bu bir arıza durumu değildir.

Kalorifer Sembolü Neden Yanıp Söner?

Bu durumda brülörde alev söner, devir daim pompası suyu bir süre kadar tesisatta dolaştırmaya devam eder ve bu sebeple yakıt tüketimi de durur.

Ancak;

Kombi ekranında petek simgesi yanıp söndüğü halde veya sabit yandığı halde peteklerde ısı olmuyorsa bu bir arıza durumudur. Bu durumda servis öncesi yapılması gereken işlemler;

 1. Öncelikle kombi tesisat basıncı kontrol edilmeli.

Tesisat basıncı yani bar olarak adlandırdığımız gösterge eğer 1 barın altını gösteriyorsa kombi tesisatına su basılmalıdır. Basınç değeri doldurma musluğu ile 1,5 bara getirilmelidir.

 1. Kombi altındaki tesisat vanaları kontrol edilmeli.

Kombi altında kalorifer sistemi için ayrı sıcak su sistemi için ayrı tesisat boruları vardır. Bu borulardan 2 sinin üzerinde vanalar vardır. Kalın boru üzerindeki tesisat vanası kalorifer tesisatı içindir ve bu vanaların açık yani boru ile aynı hizada olması gerekir. Vana boruyla aynı hizada değilse aynı hizaya getirilmelidir.

 1. Petek vanaları kontrol edilmeli.

Peteklerin sağ ve solunda giriş ve çıkış vanaları vardır. Bu vanaların bir tanesinin bile kapalı olması peteklerin ısınmamasına neden olabilir. Petek vanalarını kontrol ederek “+” yöne doğru çevirmelisiniz. Bazı petek vanalarında “+,-“ yönleri yerine “A (Açık), K (Kapalı) şeklinde de belirtilebilir. Bu şekilde vanaları açmanız gerekir.

İşlemleri yaptınız ancak yine de peteklerinizde hiçbir ısı olmuyorsa teknik bir sorun var demektir. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (108 Yorum)

 1. kıvanç palut dedi ki:

  Protherm linynx kombi kullanıyorum.Su ısınıyor ama petekler ısınmıyor kombiyi açıyorum 45 e getiriyorum aniden 20 ye filan düşüyo ve petek işareti yanıp sönüyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Kıvanç Bey
   Petekler ısınmıyor ise bunun birçok nedeni olabilir. Petekler bakımsız kalmış olabilir, peteklerin havasının alınmış olması gerekir. Dönüş filtresinin temizlenmiş olması gerekir.Tesisat suyu ile ilgili bir durumdur. Kombiler suyu tesisattan alırlar derecenin yükselmesi ve azalması normal bir durumdur.

 2. Can Yıldız dedi ki:

  Lambert lx 24 Fi kombi kullanıyorum ama ekranda petek işareti yanıp sönüyor devamlı ve devamında kombi suyu da ısıtmıyor petekleride ısıtmıyor sonrasında kombi kendisi su boşaltıyor. Neden olabilir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Can Bey
   Bu gibi durumlada suyun nereden aktığı önemlidir. Su akıntısı kombi içinden geliyorsa kombi servisinden, borulardan geliyorsa tesisatçıdan yardım almalısınız. Öncelikle doldurma musluğunu kontrol edin açık kalmış olabilir. Doldurma musluğu, plaka ve eşanjör genleşme tankı, emniyet ventili , pompa blok gibi parçalarda sorun olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir. Bağlantılarda gevşeme durumu söz konusu olabilir. Su akıntısı sorunu için uzman teknik servisten yardım almalısınız.

 3. Selda Taşkaya dedi ki:

  Petek resmi yanıp sönüyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Selda Hanım,
   Kombi ekranında petek simgesinin yanıp sönmesi cihazın ısıtma talebini gerçekleştirip istenen sıcaklığa ulaştığını belirtir. Bu bir arıza durumu değildir.

Petek Yıkama