Kombi Patlamalı Yanıyor

Kombi Patlamalı Yanma Yapıyor

Bu sorunu yaşıyor olmanız tek bir nedene veya sebebe bağlı değildir. Kombi çalışma sırasında patlamalı yanma sağlıyor ve bunu sesi ile sizlere yansıtıyor ise cihazı kapatarak direk cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekir.

Kombi Neden Patlamalı Yanar?

 • Gaz ayarı bozuk olabilir Bu durumda kombiye gaz ayarı yapılması gerekebilir. Bu işlemi kullanıcı olarak yapamazsınız. İşlemi ancak uzman servis ekibi yapabilir. Yanlış bir ayarlamada sağlığınızdan olabilirsiniz. Bu nedenle de uzman yardımı alınız.
 • Gaz valfi arızalı olabilir Kombilerde gaz sisteminde önemi büyük olan parçaların başında gelir. Şebekeden gazı alarak bir kısmını brülöre gönderip yanmanın oluşmasına yardımcı olan parçadır. Arızalanma durumlarında birçok sorun yaşanabilir. Gaz valfi arızasında tamir olmaz. Sıfırı ile değişim yapılarak sorun çözümlenir. Bu durumda servis yardımı alınması önerilir.
 • Ateşleme elektrotlarının ayarı bozuk olabilir Ateşleme elektrotları kombinin brülör kısmında yer alır. Ateşlemede önemli parçalardır. İnce uzun çubuk şeklindedir. Ateşleme elektrodu bozuk olduğunda da kombi patlamalı yanabilmektedir. Bu durumda gereken ayarlama yapıldığında sorun çözümlenecektir. Ancak uzman yardımı alınması gerekir.
 • Baca tıkalı olabilir Kullandığınız kombi çeşidi bacalı ise baca tıkanmış olabilir. Baca tıkalı olduğunda cihazı kesinlikle kullanmamalısınız. Baca tıkandığında temizliği şarttır. Bu uygulamayı da bazı bayilikler ya da itfaiye yapmaktadır.
 • Baca çekişi yetersiz olabilir Bacalı kombi kullanımında baca çekişi önemlidir. Baca zamanla tıkanabilir veya çekiş gücü yetersiz olabilir. Çekiş gücü yetersiz ve kuvvetli değilse eğer kombi bu sebeple de patlamalı yanabilmektedir. Bu gibi durumlarda baca çekiş kontrolü yapılır, gerekirse temizlik uygulaması yapılır ve sorun çözümlenir. Bu durumda uzman yardımı almanız şarttır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Leyla Koç dedi ki:

  Doğalgaz acıkınca patlama sesi geldi su fışkırdı neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Leyla Hanım… Kombi uzun süre kullanılmamış, açık balkonda ise donmuş olabilir. Tabi bu sadece bir ihtimal. Patlama sesi geldiyse yanmada zorlanmıştır. Su akıtması da harici bir sorun olabilir. Cihazın nereden, hangi parçadan su akıttığına yerinde bakmamız gerekiyor. Uzaktan tahmin ederek bilgi aktarmamız çok zor.

 2. Ali gençer dedi ki:

  Kombi suyu acdigimizda patlama meydana geldi ara ara bratuss

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Muhtemel sebepler makalemizde yazmaktadır. Teknik bir sorun söz konusu ise kontrol ve müdahale için mutlaka servis yardımı almalısınız.

 3. Serkan Doğan dedi ki:

  Merhaba baymak kombim kış modunda bazen patlamalı yanıyordu bakım yapıldı gaz ayarı yapıldı fan hızı ayarlandı düzeldi şimdi ise sıcak suyu açınca aynı sorun olmaya başladı acaba neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Serkan Bey,
   Gaz ayarı bozuk olabilir. Baca tıkalı olabilir. Baca çekişi yetersiz olabilir. Gaz valfi arızalı olabilir.
   Ateşleme elektrotlarının ayarı bozuk olabilir. Sorunun net tespiti ve çözümü için uzaman teknik servis ekiplerimizi aramanızı öneririz.

 4. Satılmış Odabaşı dedi ki:

  Benim kombim ara sıra pof diye devreye giriyor.tum parçalar sonunda en son kombi değişti.boch condes 2500.sikinti nedendir.gaz girişinde sıkıntı olabilir mi.olcumu kim yapar firmami akmercanmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Satılmış Bey… Kombi birçok sebeple patlamalı yanabilir. Gaz valfi arızalı olabilir, elektrotlarda sorun olabilir, bacayla alakalı sıkıntı olabilir. Bu durum için kombi servisinden yardım almalısınız.

  2. Ersun Cenk dedi ki:

   merhaba cihazdan bomba patlar gibi ses geliyor paaat duruyor birden bire paaat ediyor neden olabilir?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Ersun Bey… Önce bacanızı kontrol ettirin. Patlamalı yanma sorunlarının en temel sebeplerinden biri baca sorunlarıdır. Baca çekişinin yetersiz olması veya bacanın tıkalı olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Ancak sorun baca ile alakalı çıkmazsa eğer kombiyi kontrol etmek gerekir. Kombide anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir.

Petek Yıkama