Oda Termostatı Nedir

Oda Termostatı Nedir?

Sıcaklık kontrol cihazı olarak adlandırılıp konfor ve tasarrufu da sağlayan cihazdır. Genelde kombilere bağlanarak çalışır. Kombinin yanı sıra mazotlu kat kaloriferi, katı yakıtlı kazan ve elektrikli kombiye bağlanarak da çalışabilir. Yine de oda termostatı nedir konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz linki tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Oda Termostatı Nasıl Çalışır?

Oda termostatı önce mevcut cihaza bağlanır. Bağlantısı sonrasında; üzerinde bulunan sensör sayesinde mevcut odanın sıcaklığını ölçer. Oda sıcaklığı kullanıcı tarafından termostat üzerinden yapılan sıcaklık ayarının altına düştüğünde kombiyi ayarlanan sıcaklığa ulaştırana kadar çalıştırır. Sıcaklık ayarlanan dereceye geldiğinde kombinin çalışmasını durdurur. Sıcaklık yeniden düştüğünde yine kombiyi çalıştırarak ayarlanan sıcaklığa gelene kadar çalışmasını sürdürür. Bu şekilde oda sıcaklığı durumuna bağlı kombinin çalış-dur fonksiyonunu yönetir.

Oda termostatı kullanmak her açıdan avantajlıdır. Ancak kapsamlı olarak bilgi almak isterseniz oda termostatının yararları başlığı altında sunulan videoyu izleyebilirsiniz.

Oda Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

 • Mekanik ve Dijital Oda Termostatı olmak üzere 2 ana grupta sıralanabilir

Dijital oda termostatları mekanik çeşidine göre çok daha hassas sıcaklık kontrolü yapar. Yalnız dijital oda termostatı fiyatları mekanik çeşidine göre daha pahalıdır. Dijital oda termostatları sıcaklığı dar bir aralıkta stabil tuttuğu için sıcaklık konforunu daha yüksektir. Bu sebeple de günümüzün en çok tercih edilen oda termostatı çeşidi dijital oda termostatlarıdır.

Dijital Oda Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

Dijital oda termostatlarının da kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır. Bunları kablolu ve kablosuz olarak adlandırabiliriz.

 • Kablolu oda termostatı Kombi ile oda termostatının kullanılacağı oda arasına kablo çekilerek monte edilir ve kullanılır.
 • Kablosuz oda termostatı Kablo çekilmeye gerek duyulmadan kombi ile evin her yerinden haberleşme olanağı mevcuttur.

Kablolu ve kablosuz oda termostatı çeşitlerinin ikisinde de programlanabilir ve programlanmayan modeller mevcuttur.

Oda Termostatı Nedir?

Oda Termostatı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oda termostatı tüm kombilere kullanım açısından uygun olmaz. Bazı kombiler oda termostat uyumlu değildir. Bu seçimde önemli olan kombinizin oda termostatı kullanıma uygun olup olmadığıdır. Özelliği gereği oda termostatı ile uyumlu değil ise zaten kullanamazsanız. Satın alsanız da boş yere zaman ve para kaybı yaşanır. Kombiniz oda termostatına uygun ise hangi oda termostatı ile uyumlu olduğu da önemlidir. Kombiler her zaman tüm oda termostatları ile çalışma yapmaz. Kombinin marka modeli ve çeşidine göre eğer uyumlu ise oda termostatları bulunur. Buna göre bir seçim yapmanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. hüseyin dedi ki:

  vailant turbo tech pro vuw tr 202/3-3 modeline uygun termostatınzı varm ı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Firma olarak oda termostatı hizmeti sunmadığımız için size bu konuda yardımcı olamıyoruz maalesef. Oda termostatı satışı ve satış sonrası hizmeti sunan firma-servislerden yardım alabilirsiniz.

 2. sabiha tandoğan dedi ki:

  Etna marka mazotlu kat kaloriferi için uyumlu kablosuz oda termostadı varmıdır.teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sabiha Hanım… Firma olarak mazotlu kat kaloriferlerine bakmadığımız ve oda termostatı hizmeti vermediğimiz için size bu konuda yardımcı olamıyoruz maalesef.

 3. Salih ünalan dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin. Yazınız güzel ve aydınlatıcı olmus teşekkür ederim. Bir soruda ben sormak istiyorum. Airfel digifel duo 24kw kombim var. Arçelik dgk 10w oda termostatı aldım kablosuz. Suan kullanıyorum. Evimde yalıtım var.bazen günlük olarak metreküpe bakıyorum dün ölçüm yaptım hündüz kullanmama ragmen gece 18 derece civarına ayarladım 2 günde 11 metreküp yakmış ve 60 derecede yakmıstım. Tabi çabuk ısınıp ortam sıcaklıgını arttırması adına bu derecede yaktım. Bu bana biraz fazla geldi gündüzde yaktıgımı varsayarsam aylık 200 metreküp civarı yakmıs oluyorum. Bu normal mi? Kaç derecede kullanmalıyım kombiyi . Programlı mı programsız mı kullanmalıyım. En verimli ve tasarruflu nasıl kullanabilirim yardımlarınıza sıgınıyorum. Saygılar yozgattan selamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Öncelikle değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Oda termostatı ortam ısısına göre kombiyi çalıştıran ve durduran, bu sayede tasarruf yaşatan bir cihazdır. 2 günlük yakıt tüketimi düşünüldüğünde 11 m2 idealdir. Kombideki kalorifer sıcaklık ayarı zaten 60°C nin üstünde olmalıdır. Cihazı doğru şekilde kullanıyorsunuz. Bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

   1. salih ünalan dedi ki:

    değerli yorumunuz için teşekkür ederim. termostatı en verimli nasıl kullanabilirim diye sormustum ama cevap vermemişsiniz. kablosuz termostatım. En verimli kullanmayı arıyorum ben . sizde bu işin ehli oldugunuz için bilirsiniz . programlı kullanmak mı yoksa programsız manuelde kullanmak mı iyidir ? programlı ise sizden ricam ben ayarlayamadım yanma sönme olaylarını . 6 da yanıp 8 de sönmesi ekrar 9 da yanıp 11 de sönmesi şeklinde mi yapmlıyım . Yardım edin lütfen . Hakikaten bu sene metreküp fiytı 1,85 tl olmus maliyetli gerçekten.

    Son bir sorum daha var bunuda cevaplar mısınız ?
    Youtubede bir video izledim 2 tane ayarı değiştirip günlük 3 metreküp daha az yakarsınız dyor. benm kombim airfel digifel duo 24kw . bi kaç parametre ayarına baktım yanma (ch) diye ayar var 50-99 arası değerler giriliyor . bu videoya göre bunu 99 dan 50 ye indirsem zararı olur mu . Ekstra faydası olur mu metreküpte . sayılar diliyorum iyi çlışmalar.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Salih Bey… Biz de şöyle bir bilgi aktarmak isteriz. Oda termostatları konusunda makalemizde bilmeniz gereken bilgileri aktardık. Ancak firma olarak oda termostatı hizmeti sunmadığımız için detayları bilemeyiz maalesef. Programlı oda termostatları bildiğimiz kadarıyla haftalık ya da günlük şekilde ayarlanmaktadır. Ancak da çalışsın, 8 de kapansın gibi bir ayarlama yapılır mı bilemem. Yapılsa bile bunun size faydası olmaz. Yani kombiyi sürekli dur/kalk şekilde çalıştırmak yakıt tüketimini artırır. Çünkü kombi uzun süre dinlenmeye geçerse, ortam ısısı düşer. Haliyle kombi yeniden devreye girdiğinde yüksek verimde çalışmak zorunda kalır. Günlük programlamayı şu şekilde değerlendirebilirsiniz; gündüz evde olsanız da olmasanız da oda termostatını 20 li derecelerde tutun (mesela 21°C gibi) akşam yatmadan önce bu sıcaklığı 17-18°C ye kadar düşürün. Yani bu şekilde programlayın. Programlı kullanımın size sadece bu açıdan faydası olabilir. Belirttiğimiz videoyu izledik fakat biz parametre ayarlarını değiştirmiyoruz ve değiştirilmesini de önermiyoruz. Bu konuda bi tavsiyemiz veya yardımımız olmaz maalesef.

 4. oda termostatı dedi ki:

  çok açıklayıcı bir anlatım olmuş teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Teşekkür ederiz…

Petek Yıkama