Kombi Kullanırken Yapılan Hatalar

Kombi Kullanımında Yapılan Hatalar

Kış aylarında evde olunmadığında kombiyi kapatmak, eve gelindiğinde kombiyi açmak.

Tasarruf yaşanıyor gerekçesi ile uygulanan bu yöntem yakıt tüketimini 2 katına çıkarmaktadır. Kış dönemlerinde evde olsanız da olmasanız da kombiyi kısık bir ayarda sürekli çalıştırmanız gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz kombi neden kapatılmamalı videosunu izleyebilirsiniz.

Kış aylarında konutta aşırı sıcaklık olduğunda kalorifer konumunu kapatmak, ortamın serinlemesi için pencereleri açmak.

Konutunuz için uygun bir kalorifer ayarı belirlemeli ve ayarı düşürüp yükseltmeden sabit bir ayarda tutmalısınız. Ayrıca konutunuz beklediğinizden de fazla ısındığında kalorifer konumunu kapatmamalı, havalandırma için pencereleri açmamalı, kalorifer ayarını kısmalısınız

Kombiyi gece yatarken kapatmak.

Özellikle de kış aylarında kombiyi gece yatarken kapatmak yerine kalorifer ayarını kısabilirsiniz. Bu sayede kombi yeniden açıldığında ortamı ısıtmak için fazladan güç sarf edip yakıt tüketimini artırmaz, sizler de sabah kalktığınızda serin bir ortam ile değil sıcak bir ortam ile karşılaşmış olursunuz.

Kombi Kullanırken Yapılan Hatalar

Kombi ayarını kısıp, oda termostatı ayarını yüksek tutmak.

Oda termostatı kullanılan konutlarda kombi ayarı maksimum seviyede tutulmalı oda termostatı ayarı da ortamın ısısına göre ayarlanmalıdır.

Yoğuşmalı kombi en tasarruflu kombi düşüncesi ile konut büyüklüğüne bakılmadan direk yoğuşmalı kombi almak.

Yoğuşmalı kombiler büyük olan konutlarda tasarruf sağlamaktadır. Orta büyüklükte ya da küçük olan konutlar için yoğuşmalı kombi beklentiye fazla gelir Bu yüzden konutunuzun büyüklüğüne göre beklentinizi karşılayabilecek kombiyi almalısınız. Yoğuşmalı kombiler her tür konutta tasarruf sağlayan kombiler değildir.

Tasarruf amacı ile konut içinde bir ya da iki petek kullanmak.

Kombilerin normal çalışma sistemi gereği konut içindeki en az 3 peteğin açık ve kullanılır durumda olması gerekmektedir. Fazladan petek kullanmak yakıt tüketimini artırabilir fakat bir ya da iki petek kullanmak kombinin sürekli bir ya da iki petek üzerinden sirkülasyon yapması demektir. Bu durum hakkında daha fazla bilgi almak için kaç petek kullanmalıyım başlığı altında sunulan linki tıklayabilir, sebeplerini öğrenebilirsiniz.

Kombiye bakım yaptırmadan, petekleri temizletmeden kullanmaya devam etmek.

Kombiler yılda bir kez bakıma, petekler ise 3 yılda bir kez bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kombi bakımı ve petek bakımı bu aralıklarla yapılmadığı sürece alınan randıman düşer, tesisat ve kombi ömrü kısalır, tasarruf yerini sarfiyata bırakır ve kullanıcı hiçbir sürekli sorun yaşar. İşlemleri ihmal etmeden vakti geldiğinde uzmanına mutlaka yaptırmalısınız.

Kullanılmayan odalardaki petek vanalarını açıp kullanmak.

Konutunuz içinde kullanmadığınız odalarınız var ise petek vanalarını kapatmalı ve oda kapısını da her zaman kapalı tutmalısınız. Konutunuz zaten küçük ve bu şekilde en fazla 2 petek kullanabiliyorsanız petek vanası da oda kapısı da açık olmalıdır.

Kombi arızalandığında servis çağırmak yerine yakın veya tanıdıklardan bilgi almak.

Kombi uzman müdahalesi gerektirir. Oluşan arızaların tespiti ve çözümü için de uzman yardımı almak şarttır. Yakınlarınız veya tanıdıklarınız sadece daha önceden yaşadıkları problemler hakkında sizleri bilinçlendirebilir. Fakat bu arızanın çözümlenmesi için uygun bir bilgi ya da yardım demek değildir. Her işte uzman var düşüncesi ile maliyeti düşünmeden işi uzmanına bırakmanızı tavsiye ederiz.

Bacalı cihazlarda ortamda menfez bulundurmamak ya da ortamdaki camı kapatmak.

Bacalı kombi kullanımında en sık yapılan hatalardan biridir. Bacalı kombiler ortam havasını kullanarak çalışmaktadır. Ortamda hava olmazsa sönmektedir. Ayrıca atık gaz da baca ile dışarı gönderilmektedir. Ortamın havalandırılması şart olduğundan ortamda mutlaka menfez bulundurarak kullanmalısınız ayrıca camı da kesinlikle kapatmadan kış dönemi dahi olsa açık tutmalısınız.

Kombiye fazla su basmak, basıncı 2-3 barın üstüne çıkarmak.

Kombi basıncı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi sonuç alınır ve basınç bir o kadar kısa sürede düşer düşüncesi yanlıştır. Kombilerin marka modeli fark etmeksizin basınç seviyelerinin 1 ile 2 bar arasında olması gerekmektedir. Kombide ısınma sebebi ile meydana gelen genleşmeden basınç seviyesinde artış olabilmektedir. 2 bar üstü ayarlandığında ve kombi genleşmeye uğrayıp basınçta artış olduğunda basınç değeri 2,5 barı geçebilmekte ve bu sebeple çoğu kombide su akıntısı sorunu oluşabilmektedir. Kombinize basınç düştüğü zaman 1,5 bar üstünde su basmamalısınız. Basıncı yanlışlıkla 2,5 bar üstüne getirdiyseniz fazla suyu petek havasını alarak tahliye etmelisiniz.

Tesisat suyunu sürekli boşaltmak.

Bu işlem genelde kış dönemlerinde daha iyi sonuç alınabilirim düşüncesi ile çoğu kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Yalnız tesisata koyacağınız her su kirecini peteklere bırakır. Bu da yarardan çok zarar demektir. Yani peteğe bırakılan kireç zamanla alınan sonucun düşmesine neden olur. Bu sebeple kış dönemlerinde beklediğiniz sonucu alamayacağınız gibi yakıt tüketiminde sarfiyatı da yaşarsınız.

Kombi elektrik fişini kombi kullanılmadığında kapatmak.

Çoğu kullanıcımız kombiyi kullanmak istemediği dönemlerde panelinde yer alan açma-kapama düğmesinden değil direk elektrik fişinden kapatmaktadır. Kombiyi elektrik fişinden kapatırsanız eğer; elektrik gelmediği için pompa dura dura sıkışabilir, soğuk havalarda kombi donabilir. Yani kombi bu durumda kendini koruma altına alamaz. Kombinizi kullanmadığınız durumlarda açma-kapama düğmesinden kapatabilirsiniz.

Petekler her çalışmadığında havası vardır düşüncesi ile sürekli havasını almaya çalışmak.

Kış dönemlerinde peteklerin ısınmaması ya da az ısı yapması durumu tüketicilerin gözünde peteğin hava yapması sebebi ile yaşanmaktadır. Fakat böyle bir şey söz konusu değildir. Peteklerin her çalışmama durumu hava yapması gerekçesine bağlı değildir. Peteklerin üst kısımlarının çalışmaması veya sağdan sola doğru ısının olmaması halinde hava yapmıştır diyebiliriz. Sadece bu gibi durumlarda petek havası alınmalıdır. Bu durumlar dışında petek havasını almanıza gerek yoktur.

Farklı konutlardaki aynı marka model kombiyi birbiri ile karşılaştırmak-kıyaslama yapmak.

Çağrı merkezimize ulaşan telefonları değerlendirmeye aldığımızda; aynı marka modeldeki kombi komşumda da var, aynı ayarda kullanıyoruz, onun faturası düşük benim faturam neden yüksek geliyor gibi kıyaslamalar yapılmaktadır. Kombilerin marka modeli, çeşidi ve kullanıldığı ısı ayarı aynı olsa dahi alınan sonuç kadar gelen faturalar da kesinlikle aynı olmamaktadır. Kombinin kullanıldığı kat ara kat olursa eğer alınan sonuç her zaman yüksek, gelen fatura her zaman düşük olur. Kombinin kullanıldığı kat zemin, tavan kat ya da dükkan üstü ise alınan sonuç her zaman daha düşük, gelen fatura her zaman daha yüksek olur. Bir de önemli olan kombiye vakti geldiğinde bakım yaptırmak, sürekli kısık bir ayarda kullanıp kıyaslama ya da karşılaştırma yapmamaktadır. Kombinizden beklediğiniz verimi alamıyorsanız kıyaslama yapmak yerine bakımlarını yaptırın önerisinde bulunabiliriz.

Arızalarda kombiyi açarak arıza tespiti yapmaya çalışmak.

Kombi arızalarında yapacağınız uygulamalar zaten bellidir. Ekranda hata kodu varsa resetleme işlemi gerekir. Dairede gaz var mı diye kontrol edebilirsiniz. Gaz yoksa gaz vanalarına bakabilir, buna rağmen gaz yine de gelmiyorsa doğalgaz ekiplerinden bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Yapacağınız son müdahale ise kombi basıncını kontrol etmektir. Basınç düşük ise (1 bar altında) su basabilir, basınç yüksek ise (2,5 bar üstü) petek havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Bu uygulama ve işlemler dışında arızalara kendi çabalarınızla müdahale etmeye çalışmamalısınız. Kombiler elektrik, gaz ve su ile çalışan, rahatlık ve konforu yaşattırırken bazen tehlikeli de olabilen cihazlardandır. Yapacağınız en ufak yanlış bir müdahale sizi yaşantınızdan edebilir. Can ve mal güvenliğinizi düşünüyorsanız eğer bilinçli olsanız dahi kombi arızalarına müdahale etmeyin. Arızalarda servis öncesi yapılması gerekenleri uygulayın ve düzelme olmaz ise işi uzmanına bırakarak mutlaka uzman yardımı alın.

Kombiyi açık balkonda kullanmak, balkonu kapatmamak veya kombiyi dolap içine almamak.

Kombi açık balkona ekipler tarafından uygun görüldüğü taktirde monte edilebilir. Ancak açık balkonda kullanılmaması gerektiği konusunda uyarılar sizlere sunulur. Açık balkonda kullanılan kombiler dış dönemlerinde aşırı soğuklarda donmaya maruz kalabilir. Kombi donarsa ne gibi sorunlar oluşur? konusunda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. Bu durum dışında ayrıca kombi altında bulunan tesisat bağlantıları da donabilir. Bu da büyük masraf demektir. Ayrıca kombi garanti dahilinde olsa bile bu şekilde oluşan arıza durumlarında cihaza yapılacak müdahale garanti dışı olur. Bu yüzden açık balkonda kombi kullanmamalısınız. Bu durumda yapacağınız şey ise ya balkonu kapatmak ya da kombi ve altındaki tesisata uygun dolap yaptırmaktır. Kombi dolabı birçok yapı markette satılmaktadır. Bu sayede kışın aşırı soğuklarda kombi ve tesisatınız donmayacak ekstra bir masraf çıkarmayacaktır.

Sıcak su ayarını yüksek tutup musluktan ısı ayarlaması yapmak.

Genelde çoğu kullanıcının yaptığı hatalardan biridir bu. Kombi üzerinden sıcak su ayarını yükseltmek, duş ya da mutfakta sıcak su kullanım ihtiyacında suyu ılışlamak… Bu durum yakıt tüketimini artırmaktadır. Çünkü kombi sizin ayarladığınız ısı derecesine göre yakıt tüketimi yapmaktadır. Kombide sıcak su ayarını yüksek tutup musluk üzerinden ısı ayarlaması yapmak yerine, kombi sıcak su ayarını kısabilirsiniz. Ya da talep ettiğiniz sıcaklık ayarında çalıştırabilirsiniz. Bu sayede hem sıcak suyu ılık hale getirmek için uğraşmamış olursunuz hem de yakıt tüketiminiz daha az olur ve faturalarınız daha düşük gelir.

Kış aylarında kombi üzerinden kalorifer ayarını yüksek tutup kalorifer vanalarını kısmak.

Unutmayın ki siz kombiyi hangi ısı ayarında kullanıyorsanız yakıt tüketiminiz ona göre düşüp yükseliyor. Kombide kış döneminde kalorifer ayarını yükseltip kalorifer vanalarını kısmanın bir mantığı yoktur. Bu uygulama ise fazladan yakıt tüketimi demektir. Yakıt tüketimini düşürüp iyi sonuç elde etmek amacı ile kombide kalorifer ayarını kısık ayarlayabilirsiniz.

Görüntü kirliliği sebebi ile kalorifer önlerini kapatmak.

Kombi kullanılan hemen her konutta ısınma kaloriferler ile sağlanmaktadır. Her odada oda büyüklüğüne göre projelendirilmiş kaloriferler yer almaktadır. Kaloriferlerin oda içindeki görüntüsünden hoşnut olmayan çoğu kullanıcı kaloriferlerin önüne mobilyalarını yerleştirebilmektedir. Bu durum yaz dönemlerinde bir sorun teşkil etmezken kış dönemlerinde büyük bir sorun demektir. Kış döneminde kaloriferlerin önünü kapatırsanız eğer ortama beklediğiniz ısıyı yaymasını engellemiş olursunuz. Ortama daha iyi ısı yayması açısından kaloriferlerin önünün her zaman açık olması gerekir. Bu önerimizi dikkate almalısınız.

Kombiye su bastıktan sonra doldurma musluğunu kapatmamak, açık bırakmak.

Özellikle kombide basınç düşme sorunları olduğunda yani sürekli su basma işlemi gerektiğinde kullanıcılar kombiye su basma görevinde olan doldurma musluğunu açık bırakmakta kapatmamaktadır. Doldurma musluğunu açık bırakmak hiçbir zaman hiçbir kombi arızası için çözüm yolu değildir. Doldurma musluğu kombiye suyun basılmasını sağlar ve açık kalırsa kombi tesisatındaki su giderek yükselir. 2.5 ya da 3 barı geçmesi halinde ise kombi emniyet ventilinden su akıtmaya başlar. Doldurma musluğunu işlem sonrası mutlaka kapatın, açık unutmayın veya açık bırakmayın.

Tasarruf sağlıyor düşüncesi ile gaz vanalarını kısmak.

Çoğu kullanıcımız gaz vanasını kısarak (tam açmayarak) tasarrufu yaşadığını düşünür. Böyle bir bilgi yoktur ve doğru da değildir. Gaz vanasını kısmak daha az yakıt tüketilmesine değil konuta tam anlamı ile gaz akışı sağlanmamasına neden olur. Beklenen sonuç düşük olmaz fakat yakıt tüketimi de düşük olmaz. Aynı yakıt tüketimini yapmış olursunuz. Gaz vanasını kesinlikle kısmayın boru ile aynı hizaya gelecek şekilde açık bırakın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (143 Yorum)

 1. Mehmet Erbay dedi ki:

  Merhaba Vaillant marka kombi kullanıyorum 20 gün evden ayrıldım oda termostatını 16 dereceye düşürdüm şu an 21 derecede kullanıyorum basınç düşük görünüyor( kırmızı çizginin alt sınırında) petekler çalışıyor ısıtmada sorun yok sıcak su yeterli fakat su basmaya çalıştım olmadı yükselmedi doldurma musluğu ya da basınç göstergesi arızalı olabilir mi ? Basıncın düşük olması kombiye zarar verir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi arızaya geçmediği sürece kullanılabilir. Basınç çok düşerse zaten uyarı verir ve çalışmasını durdurur. Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu bozuktur. Su sesi gelmesine rağmen bar göstergesinde ilerleme olmuyorsa bar göstergesi bozuktur. Kombi arızaya geçene kadar kullanmalı, cihaz arızaya geçtiğinde işlemi yeniden denemeli, yine yapamıyorsanız servis yardımı almalısınız.

 2. Kadriye Nekay dedi ki:

  Merhaba,
  Kombimiz Demirdöküm marka ve 8 yıllık, kombinin çıkışındaki 1.ve 2.peteğinin üst vanalarını kapattık ve sanırım o süreçte sıcak suda kullandık, belki 15 /20 dakikalık bir süreçte kombiye giren su vanasından sürekli su akışı sesi gelmeye basladi, vanayı kapattığımızda su sesi kesiliyor , Fakat açıkken akan suyun nereye gittiğini anlayamadık.Kombimi , su tesisatı problemimi olduğu bilemedik, yardımcı olursanız seviniriz.
  Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadriye Hanım… 1.ve 2. petek vanasını kapattınız ama dairenizde bulunan diğer petek vanalar açık mıydı yoksa kapalı mıydı? Asıl önemli olan budur. Çünkü diğer petek vanaları açıksa bir sorun olmaz. Kombi sadece 1. ve 2. peteği bu şekilde ısıtamaz ancak geri kalan peteklere sıcaklığı göndermeye devam eder. Hatta diğer petekler öncekine nazaran daha iyi ısınır. Ancak diğer petekler de kapalıysa kısacası dairede bulunan tüm petekler aynı şekildeyse kombi de kış konumundaysa sıcaklık tesisatta dolaşamaz. Kombi tesisatta dolaştıramadığı suyu kendi içinde ısıtır ve aşırı ısınma sorunu oluşur. Borudan su sesi geliyorsa bu tesisatta hava olduğu anlamına gelir. Firma olarak müşterilerimize petekleri vanasından kapatmayın, kullanmak istemiyorsanız bile petek vanaları açık kalsın, kombiyi yaz konumuna alın önerisinde bulunuyoruz. Çünkü bu şekilde yanlış kullanımlar veya eksik kullanımlar tesisat kadar kombiye de zarar verebiliyor. Sesin nereden geldiğini nasıl bir ses olduğunu yerinde incelemeden maalesef ki sizi yönlendiremiyoruz. Bu konuda bize kalırsa önce bi servis yardımı alın, sorun görülmezse uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

 3. Mertcan Karabaş dedi ki:

  Baymak baxi yoğusmali kombi kullanıyorum normal olarak alttan tahliye suyu gidiyordu on beş gündür falan hiç su gelmiyor damlamıyor bile kombiye zarar verir mi sorun nedir bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mertcan Bey… Yoğuşma suyundan bahsediyorsunuz sanırım. Kombinin yaptığı yoğuşma durumuna bağlı olarak su gelir. Kombiyi kalorifer konumunda kullanmıyorsanız, tüm petekleri değil de birkaç petek kullanıyorsanız, sıcak suyu çok kullanmıyorsanız bu yüzden yapabilir. Bu durumlar söz konusu olmadığı halde yoğuşma suyu gelmiyorsa cihazı yerinde kontrol edip incelemek gerekir.

 4. Murat dedi ki:

  Merhaba benim kombi ECA bugün akşam 12 ye kadar evde yokken 1 petek açık ve 40 c de idi eve gelince o peteğin vanasini kapattik çocuk odasını açmaya gittim o kısa süre içinde kombiden garip sesler geldi akabinde kombinin altindaki borudan sıcak su akmaya baslafi kötü bir kokuyla beraber hemen fişi çekip gazi kestik baktım bar 0 da idi sanırım içinde bir parça yandı ne oldu anlamadım
  Hata yaptigimiz kesin ama sonuç ne lütfen bilgi istiyorum çok masraf çıkarmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Yaptığınız en önemli hata 1 petek kullanmanız. Tek petek kullandığınız için ya da 3 petekten az kullandığınız için cihazda aşırı ısınma sorunu oluşuyor ve parçalar yüksek sıcaklıktan zarar görüyor. Muhtemelen böyle bir durum söz konusu olabilir. Zaten tek petek kullanıyordunuz o petek vanasını da kapattığınız için kombiden tesisata sıcaklık girişini engellemiş oldunuz ve kombi bu suyu direk tesisattan geri çevirdi. Masraf bu aşamada ne çıkar veya hangi parça hasar görmüştür bunu tabi yerinde görmeden bilemeyiz. Bu konuda yardım almak isterseniz de 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 5. Yavuz Selim Demirkan dedi ki:

  Merhaba;
  Kendi kombicim bana şöyle bir bilgi verdi: “yaz modunda peteklerin üst vanaları kapalı alt vanalarının ise açık olması gerekir, sebebi ise kombi yaz modunda da su devirdaim eder. Eğer vanalar kapalı olursa bu devirdaimi sadece kombi içinde yapmaya çalışacağından boruları zarar görebilir.”
  Bu husus da kararsız kaldım yıllardır kombi kullanıyoruz ve yazın tüm petek vanaları kapalıdır…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Yaz-kış fark etmiyor petek vanalarının her daim açık olması gerekir. Vanaları kapatırsanız bu durum kombiye zarar verir. Çünkü kombi uzun süre sıcak su kullanımında veya yüksek derecede sıcak su kullanımında içinde bulunan suyu kendini korumak için tesisata aktarır. Bu sebepledir ki kombiye en yakın 1-2 petek kombi yaz konumunda olsa bile ısınabilir. Ancak petek vanaları kapalı olursa kombi bu uyu tesisata aktaramayacağı için kendi içinde ısıtır. Parçalar da yüksek sıcaklıktan zarar görür ve arızalanır. Yani kombi masraf çıkarır. Bu yüzden petek vanaları yaz-kış fark etmez her daim açık kalmalıdır. En az 3 petek vanası mutlaka açık durumda olmalıdır.

 6. Hediye erdogan dedi ki:

  Kombim yeni takildi bosch tam yogusmali.3 petek açık dereceyi arttirdigimda bar biraz artior ama dusunce biraz dusuyor ortalama 1bucuk 2 arasinda.calismada sıkınti yok.2 haftalik evde olmayacağım doğu bolgesindeyim bir iki gun gece -1 derece ama diger gunler havalar 5-8 derece. Evde olmadığında şuan kombi sicak su ayarini acik biraksam petekleri kombiden kapali konuma getirsem ocak icin gaz vanasini kapatsam evde yokken sknti yasar miyim?ya da geldigimde actigimda cihaz calisir mi? Peteklerde gaz sksmasi vs yapar mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hediye Hanım… Kombi açık balkonda değilse kapatıp gidebilirsiniz. 2 hafta uzun bir süre ve kombinin açık kalması olası gaz kaçağı gibi tehlikeli durumlar için tehlike arz eder. Ancak yine de donma durumuna karşı açık bırakmak isterseniz petekleri kapatmadan, kısık bir derecede sabit tutabilirsiniz.

 7. Mert akgünoğlu dedi ki:

  Kombideki ısı ayarını gün içinde yükseltip düşürmek faturaya yansırmı bir sakıncası varıdır ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Kombi ısı ayarını değiştirmek elbette ki faturaya yansır. Sıcaklık düştükçe tüketim azalır, sıcaklık yükseldikçe tüketim artar. Genel olarak sabit bir sıcaklık hem verim hem de tüketim açısından iyidir.

 8. Gamze erbağ dedi ki:

  1 hafta evde olmayacağım kombinin basıncı bu dönem çok çabuk sıfırın altına düşüyor.ben evde yokken sıfıra düşmesi tehlikeli mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım… Kombi kapalı olursa bir sorun olmaz. 1 hafta evde yoksanız kombi yanındaki şalteri ve dairenize gelen ana gaz vanasını kapatabilirsiniz.

 9. Ali Koç dedi ki:

  Baymak LUNA BAXI marka kombimde; gündüz havaların iyi olduğu durumlarda kombiyi kapattığım zaman kombi hala çalışıyor. Yani kombiyi kalorifer durumundan sıcak su moduna aldığım zaman kombi hala çalışıyor. Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Yani kombi yaz konumunda da olsa petekler ısınıyor? doğru anladık sanırım. Böyle bir durum varsa eğer tüm petekleri kontrol etmelisiniz. Peteklerin hepsinde ısı varsa eğer; sensör, kart, üç yollu vana arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız. Ancak kombiye yakın bir-iki petek ısınıyorsa bu bir sorun değildir.

 10. orçun demirci dedi ki:

  Merhabalar, buderus marka yoğuşmalı kombim var 2015 yılı eylül ayında taktırdım sıfır kombiyi şartelden kapıtıp açtığımda bar düşüyor sürekli evde kaçak varmı diye kontrol ettiğimde hiçbir sızıntı göremedim gözükmüyor neden olabilir teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orçun Bey… Kombiyi çok sık şalterinden kapatıp açmayın. Bu şekilde kombiye zarar vermiş olursunuz. Kombi kapatıldığında basınç düşüyorsa bakım gerekebilir. Tankın havası eksik olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden uzaktan net bilgi aktaramıyoruz. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.

 11. Metin batbay dedi ki:

  Simdi bazi gunler aksama kadar evde yokuz okudum yazilanlari da sizden duymak istedim peteklerden kapatmiyorz sadece kombiyi kisiyoruz degilmi. Su konusunu acikca kafam karisti sicak su olayi sabit bizimkisi sicak yani oylemi kalmali kombiden dusurmelimiyim ? Bugun hata yaptm petekleri kapattm kombi 52 cikti kendiliginden derece normalde 35 olan derece ayar ayni ama derece firladi iki petek actm 35 dustu tekrardan benimde demir dokum eski model adam kombi temizligi yaptirdik usta sizin ki otomatik herkes bundan itiyor dedi anlamadim artik Tesekkur ederim simdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Bize kalırsa kış döneminde kombinin kapatılmaması gerekir. Hem kombinin hem de peteklerin. Çünkü ev akşama kadar soğur, kombi yeniden çalıştırıldığında olması gerekenden daha fazla tüketim yapar. Yani kombiyi kapatmak kış döneminde bir şey değiştirmez. Tasarruf ederim diye düşünmeyin. Bir ihtimal faturada çok küçük bir fark olabilir. Akşama kadar evde olmuyorsanız, evin sıcaklığı idealse kombiyi yaz konumunda bırakabilirsiniz. Yani petekleri kombiden kapatabilirsiniz. Ancak evin sıcaklığı düşükse kombiyi hiç kapatmayın, kısık bir derecede çalışsın, eve gelince duruma göre dereceyi yükseltmek isterseniz yükseltirsiniz. Ayrıca önerimiz dairede en az 3 peteği mutlaka kullanın. 2 petek kullanımı kombi parçalarına zarar verir.

 12. Erman Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar;
  Evimde Demirdöküm atromix p24 yoğuşmalı kombi var. Evim 85 M2 ve 410 cm +havlupan panel radyatör mevcut. Tüm petekler açık oda termostati yada termostatik vana yok. Kombiyi en düşük ve en yüksek hangi derece aralıklarında çalıştırmalıyım? En güzel verim ve tasarruf için kaç derecede olmalı? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erman Bey… Daireniz büyük değil ve kullandığınız kombi yoğuşmalı. Yani yoğuşmalı kombi dairenizi düşük derecelerde bile iyi şekilde ısıtabilir. Kombinizde kalorifer için ayrı, sıcak su için ayrı düğmeler bulunmaktadır. Kombinizde ayrıca ekran olduğu için ayarladığınız her bir sıcaklığı düğmeleri her çevirdiğinizde ekranda görebilirsiniz. Binanızın yalıtımı, dairenizin bulunduğu kat, üst veya alt katın kombi kullanıp kullanmadığı veya boş olup olmadığı gibi birçok duruma bağlı, özellikle de kullanıcı beklentisine bağlı ısı ayarları değişir. Bu yüzden ısı ayarları konusunda müşterilerimizi hem yönlendiremiyor hem de bir tavsiyede bulunamıyoruz. Sizin ısınabildiğiniz, beklediğiniz şekilde sıcak su elde edebildiğiniz sıcaklık ayarı kaçsa cihazı o sıcaklıkta sabit bir şekilde kullanmalısınız.

 13. gökhan akman dedi ki:

  Merhabalar Demirdöküm eski model kombiye sahibim 3 noktada yakıyorum ama kaç derecede yaktıgımı bilmiyorum 3 kademe kaç dereceye denk geliyor acaba.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Kombinizin modelini de belirtebilir misiniz? Model bilmeden yanlış bilgi aktarmayalım size.

 14. Yavuz Bayraktar dedi ki:

  Merhaba Şubat ayının başında yeni bir eve taşındım ev iki aydır boş duruyormuş kombiyi çalıştırdım en kısık ayarda bile normalin iki katı yakıt tüketiyor evin içi 6 derece idi iki gün sonra 18 dereceye çıktı bu durum normal mi acaba 4 gündür yanıyor kombi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Kombiler zaten bi yüksek bir de düşük derecelerde tüketimi fazla yapar. Orta sıcaklığı bulmak ve sabit sıcaklıkta çalıştırmak daha doğru ve daha tasarrufludur. Evin sıcaklığı 6°C baya düşük bir sıcaklık. Şu anlık 18°C gibi ise ideal görünüyor. Biraz daha yüksek olabilir tabi. Ancak en düşükte kullanmaya devam ederseniz faturanız da yüksek gelir. 2 aydır boş olan bir daireyi ısıtmak zordur. Tüketim ilk etapta çok olabilir. Ancak her ihtimale karşı servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 15. Derya Kurukafa dedi ki:

  Kombinin donduğu söylenildi ısıtıcı ile çözdürmem istendi yaptım fakat sıcak su muslugundan halâ su akmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım… Isıtıcı çoğu zaman işe yaramaz. Donma durumu varsa eğer uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekiyor.

 16. Öznur Sevim dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Dubleks bir eve taşındık ancak bina ve kombinin 15 yılı aşkın. Daire ise 1 yıl kullanılmamış, yani bu kombinin bakımının yapılmadığı anlamına geliyor. Yalnızca 3 petek açık olmasına rağmen çok ısınmıyor ve salonda bulunan 2 petekten birine ısı gitmiyor. Kombi daireye yetmiyor olabilir mi? Ne güçte kombi alınması gerekir?
  Bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  Syg.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Öznur Hanım… Değerli görüşünüz ve yorumunuz için teşekkür ederiz. Dubleks dairelerde ısınmak genelde zor olur ve fatura genel olarak normal dairelere oranla daha yüksek gelir. Dairenin tabi metrekaresi kadar güneş aldığı cepheler ve binanın yalıtımı da önemlidir. Kombi seçimi buna bağlı değişir. Bu yüzden bu bilgilere sahip olmadan direk daireye uygun kombi kapasitesi hakkında bilgi sunmamız çok zor. Peteklerin biri hiç ısınmıyorsa ya petek vanası kapalıdır ya da tesisatınızda bir tıkanıklık vardır. Bize kalırsa önce bi tesisatçıdan yardım alıp tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Sorun görülmezse eğer kombi servisi çağırarak kombiyi kontrol ettirebilirsiniz. Kombilerin temel kullanım ömrü 15 yıl kadardır. Kullanım ömrünü tamamladığı için (kullanılmasa bile) verimi düşmüş olabilir.

 17. Ayla aslan dedi ki:

  Merhabalar kullanmadığım odanın vanası kapalı kapısıda oda çok soğuk vanaların ikisini de kapatmalımıyım yoksa sıcaklığın geldiği vana mı kapanmalı peteğin donma olasılığı varmıdır teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayla Hanım… Kaloriferin sadece giriş vanası kapatılırsa yeterli olur. Yani iki vanayı kapatmanıza gerek yoktur. Petek kullanılmazsa donmaz.

 18. Emre dedi ki:

  Kombide musluk suyu ayarini kapatip acmak mi yoksa surekli bi ısıda tutmak daha tasarrufludur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Sıcak su kullanılmadığı sürece kombi bu konumda tüketim yapmaz. Bu yüzden kapatıp açılmalı mı yoksa sabit bir sıcaklıkta mı kullanılmalı gibi tereddütünüz olmasın. Çünkü her durumda da bir şey fark etmeyecektir.

 19. Huseyin Kahraman dedi ki:

  Baymak luna avant 24-31 Fi yogusmali kombim birkac gun once devreye alindi. Beraberinde baymak logi model oda termostati da takildi. Verdiginiz bilgileri okudum fakat kafam karisti. Evde butun petekler acik, 3+1 yaklasik 125 metrekare ev, termostat 19,5 derecede duruyor. Kombi banyo su sicakligi 45 derece, kombi petek suyu sicakligi ise su an 47 derecede calisiyor. Kombi yogusmali oldugundan derecesini 50-55e yukseltmeli miyim yoksa tasarruflu oldugunu dusundugum mevcut sisteme devam mi etmeliyim? Cevabinizi bekliyorum ve sundugunuz bu hizmetten oturu size cok tesekkur ediyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Yoğuşmalı kombilerle oda termostatı kullanmak aslında kafaları karıştırıyor. Çünkü şöyle; oda termostatı kullanılırken kombi sıcaklığının 55°C den aşağı olmaması gerekir. Ancak yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yapması için de 50-55°C nin üstünde kullanmamak gerekir. Normalde yoğuşma oranı 50-55°C altında mesela %15 ise 55°C ve üstünde daha düşük olacaktır. Yoğuşma oranı düştükçe cihazdaki verim düşmez ancak tasarruf oranı düşer. Tek eksi yanı budur aslında. Ancak onu da oda termostatı kullanımı hemen hemen kapatıyor diyebiliriz. Şuanki kullanım sıcaklığından memnunsanız, faturanız yüksek gelmiyor, aldığınız verimden memnunsanız derecesiyle hiç oynamayın. Aynı sıcaklıkta kullanmaya devam edebilirsiniz.

 20. Mustafa paksoy dedi ki:

  24000 bosh londra kullanıyorum evimin içi 120m 7 adet petek kullanıyorum evimin işi yalitimi yok 3 adet zaruri olan yerleri çalıştırmak istiyorum kim niye herhangi bir zararı olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Bosch Londra model kombi yok. Ancak kombiniz hermetikse en az 3 petek açık olacak şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Bu durumun kombiye zararı olmaz, aksine tasarruf da etmiş olursunuz. Ancak kombiniz yoğuşmalıysa tüm petekleri tasarruf amaçlı kullanırsanız daha sağlıklı olur.

 21. PINAR TOPKARAOGLU dedi ki:

  Merhaba Ben demirdöküm kombiye demirdöküm kablosuz oda termostı taktırdım. Üst kat komşunun da kombısı ve termostat cihazı aynı marka model. Birbirlerini çalıştırıyor biri kapanıyor diğeri devreye giriyor. Nasıl düzeltebiliriz. Böyle bişey mümkün mü

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Pınar Hanım… Kombiler ayrı katta, bağlantılar ayrı, tesisat ayrı, bu şekilde cihazların birbirini etkilemesi imkansız bir durum. Oda termostatı bağlantısı elektronik kart üzerinden yapılır, parametreler girilir ve cihaz ortamın sıcaklığına göre çalışır ve durur. İki ayrı dairedeki kombi hiçbir zaman hiçbir koşulda birbirini etkileyemez.

 22. Ali camir dedi ki:

  Mrb yeni bir cihaz aldım
  tasarruf için belli bir düğmeleri var atıyorum 5dk çalış 10dk dur seklinde dış hava ölçer aletide var sıcaklığa göre ayarliyir birde su sensör var şimdi sorun şu kombiyi 50 ye ayarliyirum istenilen derece ye ulaştığında kompiyi kökten kapatıyor yani şartı indirmiş gibi düşünün ve belli süre sonra takrar kombi açılıyor yanmaya başlıyor bu sekilde aç kapa ac kapa kombiye zarar vermezmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombinizde nasıl bir düğme var onu pek anlayamadık. Yani kombiye 5 dakika çalış 10 dakika dur komutu veren bir düğmeyi ilk kez duyduk diyebiliriz. Kombide dış hava sensörü dış ortam sıcaklığına göre kombiyi çalıştırır ancak cihaz dinlenmeye geçtiğinde kombi şalteri kapanmış gibi tamamen kapanmaz. Yani kombinin marka modeli nedir, nasıl bir sistem kuruludur net olarak bilemeyiz tabi ki, şunu dile getirmek isteriz ki kombilerin sürekli aç-kapa şeklinde kullanılması pompa başta olmak üzere birçok parçaya zarar vermektedir.

 23. Altay Saygıvar dedi ki:

  Merhabalar , kolay gelsin.

  Kombimin ısı ayarını yaparken yanlışlıkla kapattım. Kendisini kapanma moduna alınca tekrar güç tuşuna basarak açtım. Bir problem oluşur mu ? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Altay Bey… Kombiyi kısa süreliğine kapatıp açarsanız bir sorun olmaz.

 24. Rana uztetik dedi ki:

  Merhaba ısı pay ölçerli yerden ısıtmalı bir sitede oturuyorum konumum Güney cephe ve çok suçla oluyor evin açma kapama termostatını kesinlikle kapama çok sıcak olduğunda mümkün olduğunca düşür diye bileği verdiler bu durum faturama olumsuz etkide bulunur mu ? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rana Hanım… Eviniz çok sıcak oluyorsa ısıtmayı kullanma gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Isı pay ölçer, yaktığın kadar öde şeklinde bir yöntemdir. Yani ne kadar kullanırsanız faturanız o kadar yüksek gelir. Açmak veya açık bırakmak gibi bir zorunluluğunuz olmaz. Bilakis kullanmadığınız zaman tüketim olmaz ve fatura daha düşük gelir. Daireniz ara kattaysa, üst veya alt kattan sıcak geliyor ve bu sıcaklık dairenizi ısıtmaya veya beklediğiniz randımanı almanıza yetiyorsa ısı pay ölçeriniz kapalı kalabilir.

 25. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba
  Cevap verdiğiniz için çok tşk ederim. İnternette 1-2-3 bölge olarak petek hesaplama tablosu bulunmaktadır. Bu hesaplamaya göre baktığımda en az 10 m2. Hatta daha fazla petek hesaplıyorum ben. Sizce bu hesaplamalar doğrumudur. Bendeki kombi siZce kaç metreye kadar petekde sorunsuz çalışır. (Buderus gb072-24 kw) Ayrıca kombimde gaz fazla tüketiyor diye servisi çağırdım bazı ölçümler yaptılar ve ayarlarda biraz saplamalar fak edip düzelttiler. Sizce kombide ve tesisatta neyi kontrol ettirmeliyim. Kombiye baktığımda sanki bar da azda olsa azalma oluyor gibi ama petekleri kontrol ediyorum bir kaçak göremedim.
  Çok tşk ederim
  Allah razı olsun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Rica ederiz Hüseyin Bey… Cihaza bir ayar yapıldıysa yani ayarlarsa sapma görülüp düzeltildiyse bir süre kadar beklemeniz gerekir. Yani gelen fatura ne kadar bilemeyiz tabi ama 54°C lerde çok da düşük fatura beklememek gerekir. Yine de olması gerekenden fazlaysa, kombiye müdahale edilmiş ve aksaklıklar giderilmiş. Bize kalırsa bir de tesisatınızı kontrol ettirerek sorun olmadığından emin olun. Hermetik kombi üretimi durduğu için küçük dairelerde bile yoğuşmalı kombi kullanılabilir. Bu yüzden petek eksik gibi düşünmeyin. Bize kalırsa ekstra takılan bir petek tüketimi azaltmayabilir. Ancak bu soruyu yine de proje çizimi yapan servis mühendislerine sorabilirsiniz.

 26. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba
  Bu yıl ilk defa kombi kullanıyoruz gaz yeni geldiği için. Normalde kalorifer ile ısınıyorduk ve evim çok iyi ısınıyordu. Dairemde tüm odalar ara hol ve banyo dahil 123 m2 den oluşmaktadır metre ile ölçtüm. Ve evimde toplamda 8,60 m2 petek bulunmaktadır banyo hariç. Kombim buderus gb072 ve tc100 modülasyonlu oda termostadı ile kullanıyorum. Evim 9 kAt ve üst katta oturan yok. Evimin sağında ve solunda daire var ön ve arkasında balkonlardada cam balkon var. Kuzey güney cepheli. Direk dışarıda kalan duvar sayım çok az. İçeriyi 23,5 ayarlıyorum ve kombi neredeyse sürekli 54 derecede yanıyor ve faturam yüksek geliyor.
  Sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir petekler mi yetersiz veya ne tavsiye edersiniz Lütfen bana yardımcı olun çözüm bulamıyorum.
  Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Dairenin arada kalması evin ısısı için ideal. Üst katın boş olması tabi biraz ısı kaybına neden olur. Oda termostatı sıcaklığı ideal gibi, kombi de aynı şekilde. Daireniz 123 m2 ve kullandığınız kombi yoğuşmalı. Kombi yetersiz kalmaz. Ancak ekstra petek takılırsa petek uzunluğu önemlidir. Çünkü bu durumda kombinin yetersiz kalma seçeneği olabilir. Ancak fatura yüksek geliyor, üstüne ısınamıyorum diyorsanız bize kalırsa kombiyi ve tesisatı bi kontrol etmek gerekir.

 27. Semih Yıldız dedi ki:

  Kolay gelsin…
  Ailem bu sene ilk defa doğalgaz kullanıyor. 2+1 odalı, 1990 yapım bina dolayısı ile izolasyon yok fakat Camlar pvc konfordan(en yüksek izolasyon değerine sahip model cam) yararlanılmış durumda. Eca tam yoğuşmalı kombi mevcut. 3 petek genelde çalışıyor. Bir yere gidince ısı değeri çok fazla düşürülüyor. Geceleri de aynı durum söz konusu. Özellikle odanın daha iyi ısınması için tüm oda kapıları kapatılıyor. Yapılan Yanlışları mümkünse açıklayıcı şekilde anlatırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semih Bey… Öncelikle binada ısı yalıtımı yoksa eğer tüketim her zaman daha fazla verim her zaman daha düşük olur. Bu oran neredeyse %50 kadardır. Bu yüzden ısınmada güçlük çekilebilir, beklenen randıman alınmayabilir. Kombi eğer yoğuşmalı ise bu tür kombilerin yoğuşma yapması gerekir ki tasarruf sağlayabilsin. Yoğuşma yapması için de genelde 50-55°C üstü kullanım önerilmez. Yani cihazı maksimum 50°C de kullanmalısınız. Tasarruf amaçlı ve sağlıklı kullanım amaçlı en düşük sıcaklıkta kullanılmasın. Mesela en düşük sıcaklık 35°C den başlıyorsa 45°C günlük yaşantıda ideal bir sıcaklıktır. Yoğuşmalı kombilerin yine yoğuşma yapması için önemli olan bir diğer özelliği dairede bulunan tüm peteklerin açık olmasıdır. Bu yüzden 3 petek değil, tüm petek vanaları mutlaka açık olsun. Cihaz bu şekilde yoğuşma yapar, hem tasarruflu hem de verimli kullanılmış olur.

 28. ibrahim savur dedi ki:

  banyo peketlerini kapattığım zaman kombi arıza veriyor açtığım zaman normal çalışıyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Dairenizde kaç adet petek kullanıyorsunuz? Eğer 1 veya 2 petek kullanıyorsanız banyo peteğini kapattığınızda az petek kullanımı olduğu için cihaz arızaya geçiyor olabilir. Ancak bu durum öncesinde hangi arızayı verdiğini öğrenmek isteriz. Yani ekranda verdiği hata kodunu veya ekran yoksa led ile verdiği uyarıyı bize yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 29. Başar Dönmez dedi ki:

  merhaba,
  evimizde yoğuşmalı kombi kullanıyoruz. Kombi yanarken(40 derecede) aynı anda duş aldığımızda kombi duruyor ve su soğuyor. Duş aldığımız zamanlarda kombiyi kapatıp sadece sıcak suyu mu kullanmamız gerekir ya da bu bir arıza mıdır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Başar Bey… Kombi kalorifer konumunda ısıtma yaparken bir sıcak su musluğu açıldığında kombinin sıcak su talebine yanıt vermesi, kalorifer devresini sıcak su kullanıldığı sürece kapatması gerekir. Bu durum olmuyorsa üç yollu vana, sensör, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bu durum tabi ki bir arızadır.

 30. Orhan Pala dedi ki:

  Sizden Allah razı olsun. Bu ülkenin soytarılara değil sizin gibi faydalı vatanin evlatlarına ihtiyacı var. Üşenmeden araştırılmış düşünülüp yazılmış millete faydalı olunmuş. Yazan elleriniz dert görmeye Allaha emanet olun.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Duygu ve düşünceleriniz bizi onurlandırdı Orhan Bey… Değerli yorumunuz, temennileriniz ve duanız için teşekkür ederiz. Yardımcı olabiliyorsak yani bu alanda amacımıza ulaşabiliyorsak ne mutlu bize.

 31. zeliha dinler dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. Peki kuru yanma yapan cihaz içinde su kalmadığı zaman kendini kapatır mı, çalışmayı durdurur mu yoksa çalışmaya devam mı eder ? Ayrıca kuru yanma ne gibi zararlar verir ? Şu an eve gidip bakabilecek kimse olmadığı için tedirgin oldum çünkü

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Rica ederiz Zeliha Hanım… Kuru yanmadan kastımız şu aslında: tesisat basıncı sıfırlanacağı için tesisatta dolaştıracak su kalmayacak ama kombi de kapalı olmayacak. Kapalı olsa sorun olmazdı. Açık kalacağı için, içinde su olmadan çalışmaya zorlar kendini. Tabi öncesinde düşük basınç hatası verir. Kendini kilitler. Ardından garip sesler çıkarır. Bu sesler çalışmaya zorlama sesleridir. Bazı durumlarda pompa gibi parçaları etkileyebiliyor ama bazen de su basıldıktan sonra sorun yokmuş gibi çalışmaya devam edebiliyor. Yani sizi çok tedirgin etmek istemeyiz. Sorun oluşabilir de oluşmayabilir de. Dairenize gelen elektriği bir şekilde kapatma şansınız varsa bu şansı değerlendirmenizi öneririz.

 32. zeliha dinler dedi ki:

  2 haftalık tatile çıkıyorum ve bu arada kombiyi en düşük ayar olan 40a aldım, kapatmadım. Fakat tam evden çıkmadan önce kapalı olan peteklerin birinin hafif su kaçırdığını farkettim ama otobüse yetişmem gerektiği içinde bir şey yapamadım ve o şekilde kaldı. Kombi de açık çalışır konumda. Bu 2 haftalık süre içinde bir sıkıntı olur mu sizce ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeliha Hanım… Petek su kaçırıyorsa bir süre sonra basınç düşerek sıfırlanır. Basınç sıfırlandığında kombiye müdahale edilemeyeceği için cihaz da açık kalacağı için kuru yanma yapar. Yani susuz çalışma diyebiliriz. Bu durum parçaların zarar görmesine neden olur. Kimi zaman sorun oluşabiliyor ancak kimi zaman da sorun olmayabiliyor. Eğer anahtar bıraktığınız biri varsa kontrol ettirebilirsiniz. Yoksa mecburen eve geldikten sonra kontrol sağlamalısınız. Petekteki su kaçağı için tesisatçıdan yardım almalısınız.

  2. Murat sivari dedi ki:

   Merhanalar ben yeni dogalgaza geçiş yaptim ve pek tasarruf konusunda bilgim yok. Yarım yoğuşmalı kombi ve 5,8petek boyu var. Kombide petek sıcaklığı kacta kullanmam gerekli şuan 55°c de duruyor oda termostatım var ayari 22-23 de kullaninca konfor olarak iyi oluyor ama oda ısınıp termostat kombiyi devre dışı bırakması için biraz uzin süre aliyor. Merak ettiğim nokta da bu kombi ayarini yuksek yaparak mesela 60°c de kullanip odayi hemen ısıtmak mı daha iyi yoksa 50-55°c gibi kullanmak mı tasarruflu olur.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Murat Bey… Kombideki sıcaklık kullandığınız oda termostatına bağlı olarak da değişebiliyor. Ancak genel olarak oda termostatı kullanımında 50-55°C ler önerilir. Ortam sıcaklığı da ideal yani 22-23°C ler kullanım açısından ideal. Evde yokken veya gece yatarken oda termostatından sıcaklığı düşürebilir, evdeyken sıcaklığı yükseltebilirsiniz. Bu durum çok yüksek oranla olmasa da tüketimi biraz azaltır.

 33. Mehmet uzun dedi ki:

  Kombinin sıcak su vanasını ihtiyaç olduğunda açsam tasarruf sağlar mıyım? yada düşük derecede kalması mı daha tasarruflu olur.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi altında tesisata bağlı sıcak su vanasını kapatmak veya açık tutmak size bağlıdır. Ancak biz önermiyoruz. Çünkü her sıcak su kullandığınızda vanayı açmanız gerekecek ve vana sürekli aç-kapa durumunda olacağı için bozulma ihtimali artacak. Bu vanayı açmak veya kapatmak doğalgaz faturasını etkilemez. Çünkü zaten siz sıcak su kullanmadığınız sürece tüketim olmayacak. Bu yüzden açık-kapalı bir şey fark ettirmez. Kombi sıcak su ayarı musluktan ılışlama yapmak zorunda kalmayacağınız bir ısıda olmalıdır. Örneğin; duş sırasında su kaynar diye soğuk su tarafını da açıp veya musluğu soğuk su tarafına doğru çevirip ılışlama yapmayın. Musluktan akan su kaynar ise kombideki ayarı kısın. Bu şekilde tasarruf edebilirsiniz.

 34. Veli Çınar dedi ki:

  Merhaba.
  Kusura bakmayın ama yazılanlandan hiç bir şey anlamadım.
  Bizim kombi eski, ev kira.
  Akşam 40 a ayarlıyorum.
  Yatarken, veya evden çıkarken petek vanalarını kısıyorum, fatura çok geliyor.
  Petek vanalarına dokunmuyorum, kombi üzerinden kısıp açıyorum ama kapatmıyorum.
  Yine fatura yüksek geliyor.

  Kombi üzerindekiyle, petek vanası sabit mi olacak, nasıl olacak yardımcı olun lütfen.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Veli Bey… Estağfurullah önemli değil. Ancak hangi konuyu veya konuları anlamadınız belirtebilirseniz daha detaylı açıklama yaparak size yardımcı olmaya çalışırız. Yaşadığınız duruma gelecek olursak; makalemizi incelediğinizde bu konu geçiyor. Kombi kullanılırken yapılan hatalar kısmında “Kış aylarında kombi üzerinden kalorifer ayarını yüksek tutup kalorifer vanalarını kısmak” bilgisi yer alıyor. Yani petek vanalarını tasarruf etmek için kısıyorsanız bu yanlış bir kullanımdır. Çünkü kombi hangi dereceye ayarlı ise o sıcaklıkta doğalgaz tüketimi olur. Yani vanayı kısarak kombi sıcaklık derecesini kısmış olmuyorsunuz. O peteğe giden suyu biraz engellemiş oluyorsunuz. Haliyle petek olması gerekenden az ısıtıyor, ancak kombi hala ayarlanan sıcaklıkta çalışıyor. Eğer evde yokken yok yere yakıt tüketimi olmasın istiyorsanız kombideki sıcaklık ayarını kısmalısınız.

   1. Veli ÇINAR dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Bundan sonra vanalara dokunmayacağım, sadece kombi üzerinden ayarlama yapacağım.
    Saygılar, iyi günler efendim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Seçim sizin Veli Bey. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Anlamadığınız bir nokta olursa yine yardımcı olmaya çalışırız. İyi günler dilerim.

 35. Burhan ULU dedi ki:

  Kolay gelsin. Bosch condense 2000 kombide banyo yaparken su bir soğuk bir sicak oluyor. Kombiden su 40 dereceye ayarlı. Banyo yaparken sadece sıcak suyu açınca çok sıcak geliyor ve ılık yapmak için soğuk su veriyorum. Sonra birden su hepten soğuyor. Servis geldi ntc yi bakti sorun yok dedi. Su derecesini de ölçtu. 48 dereceye kadar çıkınca kombi alevi kesiyor. Sonra yine başlıyor. Banyo yapmak resmen işkence.
  Sebebi nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burhan Bey… Bu durumu sadece banyoda yaşıyorsunuz sanırım. Sadece banyoda oluyorsa; öncelikle su filtresini kontrol etmek gerekir, filtre tıkalı olabilir. Filtre temizse veya temizlenmesine rağmen düzelme olmuyorsa musluk bozuk olabilir ve değişimi gerekebilir. Musluk değiştikten sonra da sorun düzelmiyorsa tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz.

 36. çetin mt dedi ki:

  iyi günler kombi sıcak suyu çok açınca devreye giriyor hemen hemen musluğu sonuna kadar açıyorum az kapatın ca kombi ateşlemesi sönüyor su çok açıldığından gelen su fazla olduğundan suyu ısıtamıyor az kısınca kapanıyor ….teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çetin Bey… Bu durumu sensörden, tribünden, eşanjörden yapabilir. Ancak sorunu yine de yerinde incelemek gerekir. Su debisi çok yüksekse eğer düşürmek de gerekebilir. Bu konuda bi servis yardımı almanız gerekir.

 37. Mahmut odemis dedi ki:

  Iyi günler
  Benim buderus yogusmali kombi tahliye borusundan belirli araliklarla su bosaltip basınç göstergesini sıfıra dusuruyor bunu kombi kapaliykende 7-8 dakika araliklarla yapıyor
  Tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Tahliye yerinden yani emniyet ventilinden su geliyorsa bu parçanın değişimi gerekebilir. Farklı bir yerden su geliyorsa kombi basıncını yine düşürür. Yani her şekilde bi servis yardımı almanız gerekiyor.

   1. Mahmut odemis dedi ki:

    Soz kinusu ariza ile ilguli servis gorevlileri arizanin YOGUSMA ESANJORU nun delinmiş olduğunu ve değişmesi gerektiğini beyan ettiler ve parçanın 1800 tl olduğunu beyan ettiler
    Bu parçanın tamiri olurmu .
    Ilginize çok tesekkurler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mahmut Bey… Parçanın tamiri olmaz, ancak 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak parçanın değişimi konusunda fiyat bilgisi ve yardım alabilirsiniz.

 38. Zülfü Demirkol dedi ki:

  Baymak duvtec yoğuşmalı kombim varda bunun az gelmesi için en az kaç derecede çalıştırmak lazım ben genellikle 35 derecede yakıyorum bir sakıncası olur mu kombiye

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zülfü Bey… Yoğuşmalı kombilerde sıcaklık yükseldikçe yoğuşma verimi de düşer. Ancak 35°C oldukça düşük bir sıcaklıktır. Kombinin çok sık devreye girip çıkmasına neden olur ve dolayısıyla yakıt tüketimi artarak faturanız yüksek gelir. Yoğuşmalı kombiler için genelde 50°C civarı önerilir. Bu sıcaklık yoğuşma yapması için gereklidir. Tabi yine de seçim size aittir.

 39. Muzaffer çakmak dedi ki:

  Merhabalar…
  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.kombi hakkında bir soru sormak istiyoru…..
  Kombi ısıtma tesisatı dönüş vanası kapalıyken çalıştırıldı….yaklaşık bir saat sonra farkına varıldı…dönüş vanası açıldı..ancak kombi şuan çalışıyor….bunun kombiye zararı varmı..yada isi kalitesi düşer mi..
  Cvb yaArsanizsa memnun olurum..kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muzaffer Bey… Kombi altındaki tesisat vanaları her zaman açık olmalıdır. Ne olursa olsun kapatmayın. Kombi çalışıyorsa sorun yok. Sorun olsaydı vanayı açtığınızda kombi direk çalışmazdı.

 40. Hafize Yıldırım dedi ki:

  Deniz kenarındaki evimdeki kombimin suyunu boşaltmamı söylendi ben de boşalttım şimdi tereddüt ediyorum doğrusu nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hafize Hanım… Kombi suyunu neden boşaltmanızı söylediler anlayamadım? Uzun süre evde mi olmayacaksınız? Detaylı açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 41. İsmail KALINKARA dedi ki:

  Öncelikle bu eşsiz ve değerli bilgileri sabır ve özenle bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim sormak istediğim ” Kombi ayarını kısıp, oda termostatı ayarını yüksek tutmak.

  Oda termostatı kullanılan konutlarda kombi ayarı maksimum seviyede tutulmalı oda termostatı ayarı da ortamın ısısına göre ayarlanmalıdır.” demişsiniz. Olayın mantığını kavrayamadım. Oda termostadını belli bir ayarda tutsak (20 derecede) kombi de en düşük ayarda olsa daha tasarruflu olmaz mı? Konu ile ilgili görüşünüz nedir? Saygı ve selam ile…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Elimizden geldiğince her müşterimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başarabiliyorsak ne mutlu bize. Sorunuza gelecek olursak eğer; her elektronik cihazın kendine has belirli bir çalışma sistemi vardır. Oda termostatının çalışma sistemi de budur aslında. Yani kombideki ayarı yüksek tutmak şarttır. Kombi ayarı yüksek diye kombi yüksek derecede çalışıp yakıt sarfiyatı yapmıyor. Oda termostatından ayarladığınız sıcaklık örneğin 20°C ise cihaz oda sıcaklığını 20°C yapmak için yakıt sarf ediyor. Yani kombi yüksek derecede kalmalı, sabit bir sıcaklıkta durması sağlıklıdır. Ortam çok sıcak olursa da sıcaklık kombiden değil direk oda termostatından düşürülmelidir. Genelde kombideki ayarın 60-65°C civarı veya üstü olması gerekir.

 42. fatmanur temel dedi ki:

  evimize yeni doğalgaz bağlattık kombideki bar seviyesi günlük olarak 0.8 0.9 oranında düşüyor sorunu bulmak için termal kamera lazım dediler nereden bulabiliriz .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatmanur Hanım… Kombi basıncı sürekli 0.8 barlara kadar düşüyorsa muhtemelen kombide sorun göremediler ve tesisat sorunu dediler. Tesisatta veya peteklerde su kaçağı göremedikleri için sıva altı kaçağı var demişlerdir ancak bu kaçak sadece termal kameralar ile bulunabilir demişlerdir. Yani bu işlemleri sadece tesisatçılar yapar. Biz kombi servisiyiz. Siz bu kaçağı tespit etseniz bile müdahaleniz söz konusu olamaz. Bu yüzden uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız. Dediğiniz bu kamera onarım yapmıyor sadece kaçağı tespit ediyor ve genelde tesisatçılar tarafından kullanılıyor.

  2. İsmail KALINKARA dedi ki:

   Yanıt için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla kombi derecesinin yüksek olması ortam ısısının (termostatta ayarlanan değere) çabuk ulaşmasını ve çabuk kapanmasını sağlıyor. Tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Aslında öyle de değil İsmail Bey… Oda termostatının ayarlanan ortam sıcaklığına ulaşınca kombinin durması ve ortam ısısı düşünce kombiyi yeniden çalıştırması için kombinin yüksek sıcaklıkta olması gerekir. Bu durum oda termostatı için de aynı termostatik vana için de aynı. Oda termostatı bağlantısı yapılırken kart üzerinden de işlem ayarlama yapılır. Bu ayarlamaya göre sıcaklık yüksek olursa eğer oda termostatından karta dur/çalış komutu gelir. Sıcaklık düşük olursa bu komut gelmez ve cihaz oda termostatı yokmuş gibi çalışabilir veya yakıt tüketimini düşürmek yerine artırabilir. Kısacası olması gerektiği gibi değil arklı şekilde çalışabilir. Bu yüzden kombi kalorifer sıcaklığı yüksek olmalıdır.

    1. İsmail KALINKARA dedi ki:

     Sizide bayağı yordum. Hakkınızı helal edin. Sayede konuyu gayet iyi anladım. Sitenizide WhatsApp ta durum olarak paylaştım. Mutlaka faydalanan olacaktır. Tekrar çok teşekkür ederim. Hayırlı işler bol kazançlar.

     1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Çok teşekkür ederiz İsmail Bey… Değerli yorum ve görüşünüz ayrıca WhatsApp ile bizi desteklediğiniz için teşekkür ederiz. Hakkımız her zaman tüm müşterilerimize helaldir. Hangi konuda ne zaman yardım almak isterseniz bize yazabilir veya direk 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 43. YAVUZ KIRAÇ dedi ki:

  Binam 2 senelik ve yerden ısıtma sistemim var. Mutfak ile salon ısınırken diğer odalar beklediğim sıcaklık gitmiyor. Bazen duş alırken su birden soğuyor. Karşı komşum tesisatçı çağırdı (aynı zamanda binanın tesisatını yapan kişidir) ve tesisatçı sorun kombiden dedi. Daha sonra kombici çağırdılar kombici musluktaki suyun arada bir soğuduğunu görünce evet sorun kombiden dedi. Eşanjörü temizledi ve size daha büyük eşanjör lazım dedi. Eşanjörü temizledikten sonra komşumun suyu düzeldi. Dedi ki size bir ayar daha yapayım. Kombinin içindeki gaz ayarını kısacam dedi. Kıstı ve kombi çok nadir durarak çalışmaya başladı. Dedim ki bu tasarruflu mu? Kombi hiç durmuyor. Abi dedi araba gibi düşün senin kombin şehir içi gider gibi çalışıyordu yani sürekli hızlı ateşleme yaparak dur kalk yapıyordu şimdi şehir dışı gider gibi çalışacak yavaş yavaş ısıtacak suyu yani diğer odalarında ısınacak ve tasarruflu olacak dedi. Sizde elektrik faturası çok gelir mi? Yapılan uygulama doğru mudur? Tasarruflu mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Kombiniz elektrikli mi? yoksa doğalgazlı mı? Kombi yakıt tüketimini bu sebeple artırırsa doğalgazlıysa doğalgaz faturasına yansır, kombi elektrikliyse elektrik faturasına yansır. Ancak gaz ayarını düşürerek yakıt tüketimini azaltmışlar. Yani kombi alev boyu azaltılmış. Uygulama tasarruf sağlar. Ancak bu durumu gelen fatura ile daha net öğrenebilirsiniz.

 44. Muhammed Özyer dedi ki:

  Ev yerden ısıtmalı ve kombiyi yeni taktırdım. Havasını almam söylendi ve alıyorum. Bu seferde kombinin basıncı 1 in altına düşüyor ve bu işlemi 4-5 kere tekraradım. Kombiye zararı olur mu bu kadar üst üste bu işlemi yapmam. Basınç vanası açıkken havasını almamda mahsur var mı?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Tesisattan su boşalttığınız sürece kombi basıncı düşer. Çünkü aslında kombideki basınç tesisat su basıncıdır. Bu yüzden siz su aldıkça basınç azalır. Kombi kapalıyken işlemi uygulamanızı öneririz. Aksi halde basınç düşerse cihaz kuru yanma yapabilir. Yani parçalar hasar görebilir. Doldurma musluğunu yani basınç vanası dediğiniz parçayı açık bırakmayın. Ayrıca tesisattan su geldiği an işlemi sonlandırın. Suyun iyice akmasını beklemeyin. Çünkü su geldiği an havası alınmış demektir.

 45. Yunus aktaş dedi ki:

  Merhaba.Demirdöküm marka kombi kullanıyorum.Peteklerdeki su yeterince sıcak fakat musluktan akan suda bir problem var.en yüksek sıcaklıkta bile Tek musluk açınca ılık su akıyor hem banyonun hem lavabonun musluğunu açınca ancak o zaman sıcak su akıyor.Bunun sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Normalde iki musluk aynı anda açıldığında suyun debisinin düşmesi gerekir ayrıca suda bir ılıma olması gerekir. Ancak tam teri su o zaman ısınıyorsa musluk-bataryalarda sorun olabilir, sıcak su tesisatında sorun olabilir ya da kombide problem olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 46. Ferdi demir dedi ki:

  3 petek çalıştırıyorum oda kapıları acıkmı olmalı kapalımı teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferdi Bey… Petek vanaları kapalı olan yani kullanılmayan odaların kapılarını her zaman kapalı tutmalısınız. Soğuk hava akışı olursa kombi sürekli çalışır, yakıt tüketimi artar.

 47. Sinem ozcelik dedi ki:

  Merhaba kombim gün aşırı su eksiltiyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinem Hanım… Öncelikle gözle görülür bir su kaçağı olup olmadığına bakın. Su kaçağı varsa eğer yani bir yerde su akıntısı (peteklerde, tesisatta veya kombide) uzman yardımı almalısınız. Bir yerde su kaçağı yoksa kombiye uzun zamandır bakım yapılmamış olabilir, bir bakım gerekebilir ya da parça arızası olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 48. Burcu Meral dedi ki:

  Merhaba , Buderus marka kombi kullaniyoruz 3 petek daima yanıyor bazen mutfağı açmak zorunda kalıyorum ve petek sayısı 4 oluyor , gerek olmadı zaman bu peteği kapatsam gerektiğinde 4.petegi yine açsam aç kapadan faturama ek yansıma olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım… Dairede en az 3 petek açık olacak şekilde dilediğiniz peteği kullanıp dilediğiniz peteği kapatabilirsiniz. Ne kadar çok petek o kadar yakıt tüketimi diyebiliriz. Bu yüzden tabi ki 4 petek kullanmakla 3 petek kullanmak aynı faturayı ödeyeceğiniz anlamına gelmez. Faturanıza ekstra olarak yansır.

 49. Nurullah Yıldırım dedi ki:

  Biz balkonu temizlerken kombiyide yıkadık sonra sıcak su gelmediğini fark ettik ve hala sıcak su gelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurullah Bey… Kombi elektronik ve doğalgazlı bir cihaz. Öyle hortumla suyla yıkanmaz. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

 50. Büşra Aygün dedi ki:

  Merhaba, kombinin sadece petek ayarını açıp sıcak suyu kapalı konumda kullansam bir problem olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım… Kombinizin marka modelini bilemeyiz ancak sıcak su kapatma fonksiyonu varsa kapatıp tabi ki kombiyi petek konumunda kullanabilirsiniz.

 51. ÖZCAN ÖZCAN dedi ki:

  Demir döküm eski tip kombim var.Bazı petekler ısınmıyor,havalarını aldım ama yine ısınmıyor.Ne yapmam lazım..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özcan Bey… Kombide sorun olsaydı tüm petekleriniz ısınmıyor olurdu. Ama bazı petekler ısınıyor bazı petekler ısınmıyorsa bu tesisat sorunudur ve tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

 52. Betül Bozkuş dedi ki:

  Kombimi gunduz kısıp geceleri yukseltmek faturamin yuksek gelmesine sebeb olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Betül Hanım… Genelde bu sorunun tam tersi sorulur bize ki genelde gece kombi derecesi kısılır, gündüz açılır. Kombiyi dilediğiniz sıcaklıkta kullanabilirsiniz. Bu size kalmış bir şeydir. Ancak şu havalarda özellikle gündüzleri az da olsa daireye güneş geliyorsa evi zaten az da olsa ısıtabilir. Güneşten bu sebeple yararlanmak önemlidir. Gündüz evde kimse olmuyorsa elbette ki dereceyi kısık tutabilir, akşam geldiğinizde isteğinize bağlı düşürebilirsiniz. Kombinin tasarruflu kullanılması için gece-gündüz ayrımı olmaz. Ortamda veya dairede ısı kaybı olmasın, önemli olan budur. Gündüz kısıkta kullanın, gece de dereceyi gündüz ayarladığınızdan çok yükseğe ayarlamayın, orta bir derecede sabit çalışsın. Bu şekilde daha faydalı ve tasarruflu olur.

 53. AHMET ENGİN YILMAZ dedi ki:

  DUBLEKS LOFT DAİREMDE KOMBİ TAKTIRACAĞIM AMA EVDE TOPLAM 3 ADET RADYATÖR VAR.EVİN BİR KISMI DUBLEKS OLDUGU İÇİN YUKSEK TAVANLI. YOĞUŞMALI KOMBİ ALMALIMIYIM?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Zaten hermetik kombi üretimi durduğu için tabi ki kullanabilirsiniz. Firmalar daha önceden ürettikleri hermetik kombilerin satışını hala yapmaktadır ve cihazlar kullanılmaktadır. Ancak hermetik kombi üretimi olmadığı için tek tip kombiye (yoğuşmalı kombiye) geçileceği için tercih edebilirsiniz.

 54. Necibe koçak dedi ki:

  Üst kattaki komşum sıcak suyu açınca direk kombim çalışıyor . Bu sorun nasıl giderilebilir.

 55. Ali DEMİR dedi ki:

  İyigünler. 140 m2 müstakil evimin altında 35 m2 depo var ve kat kaloriferi kullanıyorum. Kombi ilahi mutfak veya balkonda mı olmalı? Yoksa bu depoya kurulabilir mi? Baca ve havalandırma var.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombi montaj yerini proje ekipleri belirler. Kombinin sağlıklı çalışması açısından ve gaz uygunluk belgesinin alınması açısından uygun görülen yer nereyse montaj işlemi oraya yapılır. Sadece mutfak ya da kapalı balkon gibi bir şart yoktur. Ancak montaj yerinin keşfi ve montaj işlemi için mutlaka uzman servis yardımı alınmalıdır.

 56. çiğdem kapusuz dedi ki:

  iyi günler
  sıcak su kullanırken kombinin bulunduğu odanın yanındaki odada petek ısınıyor.
  suyun kireçli olmasından böyle bir şey meydana gelebilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çiğdem Hanım… Suyun kireçli olması alınan verimi etkiler. Mesela petekleriniz yüksek derecede daha az ısınır. Musluktan akan suda ise o kireci mutlaka fark edersiniz. Sıcak su kullanımında kombiye yakın birkaç petekte ısı olabilir. Sıcak su özellikle uzun süre kullanıldığı zaman veya yüksek sıcaklıkta kullanıldığı zaman bu durum olabilir. Bu her kombi açısından normal bir durumdur. Ancak tüm petekleri kontrol etmenizi öneririz. Tüm peteklerde ısı oluyorsa eğer bu durum normal değildir ve arıza söz konusudur.

 57. selim güngör dedi ki:

  Mrb,kombimiz termostatlı belli derecede otomatik çalışmaya başlıyor.Kombilerde yaz -kış modları var,zaten yazın ortam sıcaklığı çok yüksek olduğundan ısıtma sistemi çalışmaz,buna rağmen kombiyi yaz moduna almak gerekir mi,kış modunda çalışmasının bir sakıncası var mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selim Bey… Kombiyi istediğiniz zaman yaz istediğiniz zaman kış moduna alabilirsiniz. Ancak oda termostatı var nasıl olsa, oda ayarlanan sıcaklığa gelene dek kombi çalışır, havalar zaten sıcak yani kombi çalışmaz, ayarlanan sıcaklığa gelince zaten durur düşüncesiyle kombiyi kış konumunda bekletirseniz yok yere petekleriniz az da olsa ısınmış olur ve yakıt tüketimi olur. Bunu yapmak yerine sadece kombi üzerinden yaz konumu ayarı yapabilirsiniz. Kombiyi yine de kış konumunda bekletirseniz faturanız yaz konumuna göre daha yüksek gelir, kombide pompa başta olmak üzere tüm parçalar sürekli çalışacağı için kullanım ömrünü kolay yitirebilir ve parçalar kolay bozulabilir.

 58. Onur Sarı dedi ki:

  İyi günler, kombimizin tuşu (petek musluk reset ve of tuşu kırıldı).Şuan havalar iyi ve düğme musluk ve petekte kaldı değiştiremiyoruz.Yani sadece sıcak suya alamıyoruz.Şimdi biz evdeki bütün petekleri vanalardan kapatsak kombi sıcak su dışında yakar mı, faturaya yansır mı, ve kombiye zarar verir mi nasıl kombi olduğu hakkında hiçbir bilgimiz yok yaklaşık 10-12 senedir kullanıyoruz teşekkür ederiz şimdiden. 🙂

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Düğmeler kırık ve kombi kış konumundan yaz konumuna çevrilemiyor. Burada peteklerin vanasını kapatmak asla bir çözüm değildir. Hatta çözümden ziyade kombiye zarar vermektir. Çünkü kombi kalorifer konumunda ve kalorifere sıcaklık gönderemezse bu suyu kendi içinde ısıtır. Yüksek sıcaklık sebebiyle kombide bulunan devir daim pompası dahil birçok parça zarar görür. Kombi yaz-kış fark etmez her konumda petek vanalarının en az 3 tanesi açık olması şarttır. Petek vanalarını kapatırsanız faturanız yine petekler ısınıyormuş gibi yüksek gelmeye devam edecektir ekstra bir de parçalar zarar göreceği için arıza oluşacak ve çözüm masrafı çıkacaktır. Kombiniz 10-12 yıllıksa eğer eskidir. Ancak çalışmasında performansında bir sorun yoksa eğer düğmeler değiştirilir veya tuş takımı ise tuş takımı komple değiştirilerek bir çözüm yolu bulunabilir. Ancak cihazın performansı da düşükse, tuş takımı veya düğmeler bulunamıyorsa yeni kombi almaktan başka çareniz yoktur.

 59. Nesrin senocak dedi ki:

  Evde bulunan kombi var,,doğal gaz gelmeden likit gaz ile çalışıyordu,,,şimdi doğal gaz geldi bunun için kombimize yapılması gereken bir işlem varmıdır,, teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nesrin Hanım… Tabi ki. Kombi LPG den doğalgaza dönüştürülecek. Bunun için servis yardımı almanız gerekir. Enjektörler değiştirilerek kısa bir uygulama yapılıyor.

   1. Zehra dedi ki:

    Merhabalar öncelikle bu harika bilgilendirme için teşekkür ederim. Benim sorum: Kıştan Yaz a geçtiğimizde peteklerin vanalarını kapatmalımıyız? Kapatmasak bir sorun teşkil eder mi?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Zehra Hanım… Değerli yorum ve görüşünüz için asıl biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize… Kombiyi yaz konumuna aldığınızda petek vanaları açık kalsın. Petek vanaları aslında her zaman için açık kalmalıdır. Çünkü kombi yaz konumunda yani sıcak su kullanımında, uzun süre sıcak su kullanıldığı zaman veya yüksek sıcaklıkta kullanıldığı zaman içinde bulunan suyu tesisata gönderir. Petek vanalarını kapatırsanız sıcaklık tesisata gidemez ve bu su kombi içerisinde dolaşarak parçaların zarar görmesine neden olur. Yani yüksek sıcaklık sebebiyle pompa gibi önemli parçalar arızalanabilir. Bu yüzden petek vanaları açık olsun ki sıcaklık tesisatta rahat dolaşabilsin. Açık kalması bir sorun teşkil etmez ancak kapatmanız bir sorun teşkil edebilir diyebiliriz.

     1. Ercangurler dedi ki:

      Kombiye oda termostati taktırdım hep su eksiltiyor neden acaba

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Ercan Bey… Kombi basıncının azalmasının oda termostatı ile yakından uzaktan alakası yoktur maalesef. Cihaza bakım gerekebilir yani tankın havası eksik olabilir, tank delik olabilir, eşanjör arızası olabilir veya sıva altında-sıva üstünde tesisat kaçağı olabilir. Sorunu tespit etmek için yerinde görmek lazım.

 60. AHMET USLU dedi ki:

  Demirdokum vinto peteklerin hepsi kapaliyken kombiyi calistirdigimda emniyet ventili hemen su akitiyor basincli sekilde normalmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Muhtemelen kombi basıncı yükseldiği için emniyet ventili devreye girerek fazla suyu tahliye ediyordur. Bu durum eşanjör, doldurma musluğu, genleşme tankı gibi parçalara bağlı olabilir. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 61. Gökhan Kocakara dedi ki:

  Merhabalar, airfel kombi kullanıyorum. Yaklaşık 1 ay önce WEST TERM markalı bir termostat satın aldım. Kombimin ayarı 45 derecede. Gece çalışan kombi sabaha karşı çalışmamakta ve sabahları termostatı kontrol ettiğimde termostatta çalışmamakta. Termostat’ın çalışmaması pillerden olabilir mi ? Kombinin sabahları çalışmaması neden olabilir ? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Oda termostatı kumanda görevindedir. Oda sıcaklık değeri belirlenir. Ancak oda termostatının görevini yapması için kombi ayarının maksimum seviyede olması gerekir. Yani kombi kalorifer ayarını en yüksek dereceye almadığınız sürece kombi dengesiz, düzensiz bir çalışma sergiler. Kombideki ayarı (kalorifer sıcaklığını) en yüksek dereceye alın. Oda termostatı kombi ile ilişkinizi keser. Ortam ısısını yine oda termostatından ayarlayın. Oda termostatı derecesi de 20-25°C arası olsun. Bu şekilde cihazı deneyin. Yine aynı durum olursa eğer servis çağırarak hem kombiyi hem de oda termostatını kontrol ettirin. Sorun düzelirse problem yok.

 62. Ümit Bozyer dedi ki:

  Çok teşekkür ederim harika bilgilendirmr olmuş… Yeni bir kullanıcı olarak çok şey öğrenmiş oldum. Kombi kaç derecede kalmalı diye baktım çok şey öğrendim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Değerli yorum ve görüşünüz için asıl biz teşekkür ederiz Ümit Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize… Aklınıza takılan tüm sorulara yanıt almak adına 444 1 837 numaralı çağrı merkezi de arayabilirsiniz.

 63. Vissmann kombi dedi ki:

  Viessmann kombi alınır mı? hangi modeli alınabilir. teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba efendim… Piyasada birçok kombi markası var. Her marka en iyi kombiyi çıkarmak için uğraşıyor. Viessmann markası da en iyi markalardan biridir. Tabi ki tercih edebilirsiniz. Bu sizin isteğinize bağlı bir durumdur. Ancak model konusunda biz buradan net bir bilgi veremiyoruz maalesef. Daireniz için proje çizdirin. Proje sonrası ekipler size kapasite konusunda bilgi verecektir. Bu bilgiye göre bir model ve kW seçimi yapabilirsiniz.

   1. Sinem BEYAZAĞAÇ dedi ki:

    Merhaba, kombiden derece 50 de termostattan da 12 derece gece gündüz bu şekilde sabit yeterli geliyor 3 Petek çalıştırıyoruz fatura yüksek gelir mi ? termostat koridorda ve bir petek koridorda Eca proteus marka kombi

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Sinem Hanım… Bize kalırsa kombi derecesi de oda termostatı derecesi de düşük. Yani oda termostatı kullanımında kombi kalorifer sıcaklığının 55°C den düşük olmaması gerekir. Oda sıcaklığı da 12°C bize kalırsa minimum 17-18°C olması gerekir ki kombi sürekli devreye girip çıkmasın. Ancak bu sıcaklık size yeterli geliyorsa bir şey diyemeyiz. Yanlış kullanım sebebiyle faturanız yüksek gelebilir. Yine de sıcaklığı tabi beklentinize göre ayarlamanız gerekiyor.

     1. Sinem BEYAZAĞAÇ dedi ki:

      Peki kombi normalde kaç dk da bir çalışır yani sizin dediğiniz gibi 55 e 18 yaparsak kombi kaç dk çalışıp kaç dk durur.istenilen sıcaklığa ulaşınca durup kaç dk sonra çalışır

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Kombinin çalışma süresi oda termostatı kullandığınız için oda sıcaklığına bağlıdır. Bunu biz bilemeyiz, bunu kimse bilemez. Oda ısısı düşerse kombi devreye girer, oda ayarlanan ısıya gelince kombi durur.

Petek Yıkama