Kombi Kullanırken Yapılan Hatalar

Kombi Kullanımında Yapılan Hatalar

Kış aylarında evde olunmadığında kombiyi kapatmak, eve gelindiğinde kombiyi açmak.

Tasarruf yaşanıyor gerekçesi ile uygulanan bu yöntem yakıt tüketimini 2 katına çıkarmaktadır. Kış dönemlerinde evde olsanız da olmasanız da kombiyi kısık bir ayarda sürekli çalıştırmanız gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz kombi neden kapatılmamalı videosunu izleyebilirsiniz.

Kış aylarında konutta aşırı sıcaklık olduğunda kalorifer konumunu kapatmak, ortamın serinlemesi için pencereleri açmak.

Konutunuz için uygun bir kalorifer ayarı belirlemeli ve ayarı düşürüp yükseltmeden sabit bir ayarda tutmalısınız. Ayrıca konutunuz beklediğinizden de fazla ısındığında kalorifer konumunu kapatmamalı, havalandırma için pencereleri açmamalı, kalorifer ayarını kısmalısınız

Kombiyi gece yatarken kapatmak.

Özellikle de kış aylarında kombiyi gece yatarken kapatmak yerine kalorifer ayarını kısabilirsiniz. Bu sayede kombi yeniden açıldığında ortamı ısıtmak için fazladan güç sarf edip yakıt tüketimini artırmaz, sizler de sabah kalktığınızda serin bir ortam ile değil sıcak bir ortam ile karşılaşmış olursunuz.

Kombi Kullanırken Yapılan Hatalar

Kombi ayarını kısıp, oda termostatı ayarını yüksek tutmak.

Oda termostatı kullanılan konutlarda kombi ayarı maksimum seviyede tutulmalı oda termostatı ayarı da ortamın ısısına göre ayarlanmalıdır.

Yoğuşmalı kombi en tasarruflu kombi düşüncesi ile konut büyüklüğüne bakılmadan direk yoğuşmalı kombi almak.

Yoğuşmalı kombiler büyük olan konutlarda tasarruf sağlamaktadır. Orta büyüklükte ya da küçük olan konutlar için yoğuşmalı kombi beklentiye fazla gelir Bu yüzden konutunuzun büyüklüğüne göre beklentinizi karşılayabilecek kombiyi almalısınız. Yoğuşmalı kombiler her tür konutta tasarruf sağlayan kombiler değildir.

Tasarruf amacı ile konut içinde bir ya da iki petek kullanmak.

Kombilerin normal çalışma sistemi gereği konut içindeki en az 3 peteğin açık ve kullanılır durumda olması gerekmektedir. Fazladan petek kullanmak yakıt tüketimini artırabilir fakat bir ya da iki petek kullanmak kombinin sürekli bir ya da iki petek üzerinden sirkülasyon yapması demektir. Bu durum hakkında daha fazla bilgi almak için kaç petek kullanmalıyım başlığı altında sunulan linki tıklayabilir, sebeplerini öğrenebilirsiniz.

Kombiye bakım yaptırmadan, petekleri temizletmeden kullanmaya devam etmek.

Kombiler yılda bir kez bakıma, petekler ise 3 yılda bir kez bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kombi bakımı ve petek bakımı bu aralıklarla yapılmadığı sürece alınan randıman düşer, tesisat ve kombi ömrü kısalır, tasarruf yerini sarfiyata bırakır ve kullanıcı hiçbir sürekli sorun yaşar. İşlemleri ihmal etmeden vakti geldiğinde uzmanına mutlaka yaptırmalısınız.

Kullanılmayan odalardaki petek vanalarını açıp kullanmak.

Konutunuz içinde kullanmadığınız odalarınız var ise petek vanalarını kapatmalı ve oda kapısını da her zaman kapalı tutmalısınız. Konutunuz zaten küçük ve bu şekilde en fazla 2 petek kullanabiliyorsanız petek vanası da oda kapısı da açık olmalıdır.

Kombi arızalandığında servis çağırmak yerine yakın veya tanıdıklardan bilgi almak.

Kombi uzman müdahalesi gerektirir. Oluşan arızaların tespiti ve çözümü için de uzman yardımı almak şarttır. Yakınlarınız veya tanıdıklarınız sadece daha önceden yaşadıkları problemler hakkında sizleri bilinçlendirebilir. Fakat bu arızanın çözümlenmesi için uygun bir bilgi ya da yardım demek değildir. Her işte uzman var düşüncesi ile maliyeti düşünmeden işi uzmanına bırakmanızı tavsiye ederiz.

Bacalı cihazlarda ortamda menfez bulundurmamak ya da ortamdaki camı kapatmak.

Bacalı kombi kullanımında en sık yapılan hatalardan biridir. Bacalı kombiler ortam havasını kullanarak çalışmaktadır. Ortamda hava olmazsa sönmektedir. Ayrıca atık gaz da baca ile dışarı gönderilmektedir. Ortamın havalandırılması şart olduğundan ortamda mutlaka menfez bulundurarak kullanmalısınız ayrıca camı da kesinlikle kapatmadan kış dönemi dahi olsa açık tutmalısınız.

Kombiye fazla su basmak, basıncı 2-3 barın üstüne çıkarmak.

Kombi basıncı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi sonuç alınır ve basınç bir o kadar kısa sürede düşer düşüncesi yanlıştır. Kombilerin marka modeli fark etmeksizin basınç seviyelerinin 1 ile 2 bar arasında olması gerekmektedir. Kombide ısınma sebebi ile meydana gelen genleşmeden basınç seviyesinde artış olabilmektedir. 2 bar üstü ayarlandığında ve kombi genleşmeye uğrayıp basınçta artış olduğunda basınç değeri 2,5 barı geçebilmekte ve bu sebeple çoğu kombide su akıntısı sorunu oluşabilmektedir. Kombinize basınç düştüğü zaman 1,5 bar üstünde su basmamalısınız. Basıncı yanlışlıkla 2,5 bar üstüne getirdiyseniz fazla suyu petek havasını alarak tahliye etmelisiniz.

Tesisat suyunu sürekli boşaltmak.

Bu işlem genelde kış dönemlerinde daha iyi sonuç alınabilirim düşüncesi ile çoğu kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Yalnız tesisata koyacağınız her su kirecini peteklere bırakır. Bu da yarardan çok zarar demektir. Yani peteğe bırakılan kireç zamanla alınan sonucun düşmesine neden olur. Bu sebeple kış dönemlerinde beklediğiniz sonucu alamayacağınız gibi yakıt tüketiminde sarfiyatı da yaşarsınız.

Kombi elektrik fişini kombi kullanılmadığında kapatmak.

Çoğu kullanıcımız kombiyi kullanmak istemediği dönemlerde panelinde yer alan açma-kapama düğmesinden değil direk elektrik fişinden kapatmaktadır. Kombiyi elektrik fişinden kapatırsanız eğer; elektrik gelmediği için pompa dura dura sıkışabilir, soğuk havalarda kombi donabilir. Yani kombi bu durumda kendini koruma altına alamaz. Kombinizi kullanmadığınız durumlarda açma-kapama düğmesinden kapatabilirsiniz.

Petekler her çalışmadığında havası vardır düşüncesi ile sürekli havasını almaya çalışmak.

Kış dönemlerinde peteklerin ısınmaması ya da az ısı yapması durumu tüketicilerin gözünde peteğin hava yapması sebebi ile yaşanmaktadır. Fakat böyle bir şey söz konusu değildir. Peteklerin her çalışmama durumu hava yapması gerekçesine bağlı değildir. Peteklerin üst kısımlarının çalışmaması veya sağdan sola doğru ısının olmaması halinde hava yapmıştır diyebiliriz. Sadece bu gibi durumlarda petek havası alınmalıdır. Bu durumlar dışında petek havasını almanıza gerek yoktur.

Farklı konutlardaki aynı marka model kombiyi birbiri ile karşılaştırmak-kıyaslama yapmak.

Çağrı merkezimize ulaşan telefonları değerlendirmeye aldığımızda; aynı marka modeldeki kombi komşumda da var, aynı ayarda kullanıyoruz, onun faturası düşük benim faturam neden yüksek geliyor gibi kıyaslamalar yapılmaktadır. Kombilerin marka modeli, çeşidi ve kullanıldığı ısı ayarı aynı olsa dahi alınan sonuç kadar gelen faturalar da kesinlikle aynı olmamaktadır. Kombinin kullanıldığı kat ara kat olursa eğer alınan sonuç her zaman yüksek, gelen fatura her zaman düşük olur. Kombinin kullanıldığı kat zemin, tavan kat ya da dükkan üstü ise alınan sonuç her zaman daha düşük, gelen fatura her zaman daha yüksek olur. Bir de önemli olan kombiye vakti geldiğinde bakım yaptırmak, sürekli kısık bir ayarda kullanıp kıyaslama ya da karşılaştırma yapmamaktadır. Kombinizden beklediğiniz verimi alamıyorsanız kıyaslama yapmak yerine bakımlarını yaptırın önerisinde bulunabiliriz.

Arızalarda kombiyi açarak arıza tespiti yapmaya çalışmak.

Kombi arızalarında yapacağınız uygulamalar zaten bellidir. Ekranda hata kodu varsa resetleme işlemi gerekir. Dairede gaz var mı diye kontrol edebilirsiniz. Gaz yoksa gaz vanalarına bakabilir, buna rağmen gaz yine de gelmiyorsa doğalgaz ekiplerinden bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Yapacağınız son müdahale ise kombi basıncını kontrol etmektir. Basınç düşük ise (1 bar altında) su basabilir, basınç yüksek ise (2,5 bar üstü) petek havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Bu uygulama ve işlemler dışında arızalara kendi çabalarınızla müdahale etmeye çalışmamalısınız. Kombiler elektrik, gaz ve su ile çalışan, rahatlık ve konforu yaşattırırken bazen tehlikeli de olabilen cihazlardandır. Yapacağınız en ufak yanlış bir müdahale sizi yaşantınızdan edebilir. Can ve mal güvenliğinizi düşünüyorsanız eğer bilinçli olsanız dahi kombi arızalarına müdahale etmeyin. Arızalarda servis öncesi yapılması gerekenleri uygulayın ve düzelme olmaz ise işi uzmanına bırakarak mutlaka uzman yardımı alın.

Kombiyi açık balkonda kullanmak, balkonu kapatmamak veya kombiyi dolap içine almamak.

Kombi açık balkona ekipler tarafından uygun görüldüğü taktirde monte edilebilir. Ancak açık balkonda kullanılmaması gerektiği konusunda uyarılar sizlere sunulur. Açık balkonda kullanılan kombiler dış dönemlerinde aşırı soğuklarda donmaya maruz kalabilir. Kombi donarsa ne gibi sorunlar oluşur? konusunda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. Bu durum dışında ayrıca kombi altında bulunan tesisat bağlantıları da donabilir. Bu da büyük masraf demektir. Ayrıca kombi garanti dahilinde olsa bile bu şekilde oluşan arıza durumlarında cihaza yapılacak müdahale garanti dışı olur. Bu yüzden açık balkonda kombi kullanmamalısınız. Bu durumda yapacağınız şey ise ya balkonu kapatmak ya da kombi ve altındaki tesisata uygun dolap yaptırmaktır. Kombi dolabı birçok yapı markette satılmaktadır. Bu sayede kışın aşırı soğuklarda kombi ve tesisatınız donmayacak ekstra bir masraf çıkarmayacaktır.

Sıcak su ayarını yüksek tutup musluktan ısı ayarlaması yapmak.

Genelde çoğu kullanıcının yaptığı hatalardan biridir bu. Kombi üzerinden sıcak su ayarını yükseltmek, duş ya da mutfakta sıcak su kullanım ihtiyacında suyu ılışlamak… Bu durum yakıt tüketimini artırmaktadır. Çünkü kombi sizin ayarladığınız ısı derecesine göre yakıt tüketimi yapmaktadır. Kombide sıcak su ayarını yüksek tutup musluk üzerinden ısı ayarlaması yapmak yerine, kombi sıcak su ayarını kısabilirsiniz. Ya da talep ettiğiniz sıcaklık ayarında çalıştırabilirsiniz. Bu sayede hem sıcak suyu ılık hale getirmek için uğraşmamış olursunuz hem de yakıt tüketiminiz daha az olur ve faturalarınız daha düşük gelir.

Kış aylarında kombi üzerinden kalorifer ayarını yüksek tutup kalorifer vanalarını kısmak.

Unutmayın ki siz kombiyi hangi ısı ayarında kullanıyorsanız yakıt tüketiminiz ona göre düşüp yükseliyor. Kombide kış döneminde kalorifer ayarını yükseltip kalorifer vanalarını kısmanın bir mantığı yoktur. Bu uygulama ise fazladan yakıt tüketimi demektir. Yakıt tüketimini düşürüp iyi sonuç elde etmek amacı ile kombide kalorifer ayarını kısık ayarlayabilirsiniz.

Görüntü kirliliği sebebi ile kalorifer önlerini kapatmak.

Kombi kullanılan hemen her konutta ısınma kaloriferler ile sağlanmaktadır. Her odada oda büyüklüğüne göre projelendirilmiş kaloriferler yer almaktadır. Kaloriferlerin oda içindeki görüntüsünden hoşnut olmayan çoğu kullanıcı kaloriferlerin önüne mobilyalarını yerleştirebilmektedir. Bu durum yaz dönemlerinde bir sorun teşkil etmezken kış dönemlerinde büyük bir sorun demektir. Kış döneminde kaloriferlerin önünü kapatırsanız eğer ortama beklediğiniz ısıyı yaymasını engellemiş olursunuz. Ortama daha iyi ısı yayması açısından kaloriferlerin önünün her zaman açık olması gerekir. Bu önerimizi dikkate almalısınız.

Kombiye su bastıktan sonra doldurma musluğunu kapatmamak, açık bırakmak.

Özellikle kombide basınç düşme sorunları olduğunda yani sürekli su basma işlemi gerektiğinde kullanıcılar kombiye su basma görevinde olan doldurma musluğunu açık bırakmakta kapatmamaktadır. Doldurma musluğunu açık bırakmak hiçbir zaman hiçbir kombi arızası için çözüm yolu değildir. Doldurma musluğu kombiye suyun basılmasını sağlar ve açık kalırsa kombi tesisatındaki su giderek yükselir. 2.5 ya da 3 barı geçmesi halinde ise kombi emniyet ventilinden su akıtmaya başlar. Doldurma musluğunu işlem sonrası mutlaka kapatın, açık unutmayın veya açık bırakmayın.

Tasarruf sağlıyor düşüncesi ile gaz vanalarını kısmak.

Çoğu kullanıcımız gaz vanasını kısarak (tam açmayarak) tasarrufu yaşadığını düşünür. Böyle bir bilgi yoktur ve doğru da değildir. Gaz vanasını kısmak daha az yakıt tüketilmesine değil konuta tam anlamı ile gaz akışı sağlanmamasına neden olur. Beklenen sonuç düşük olmaz fakat yakıt tüketimi de düşük olmaz. Aynı yakıt tüketimini yapmış olursunuz. Gaz vanasını kesinlikle kısmayın boru ile aynı hizaya gelecek şekilde açık bırakın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (167 Yorum)

 1. satigul dursun dedi ki:

  merhabalar bugün evden bi kac günlüğüne tatile çıktık evdeki kombi sadece su ayarındaydı biz evde yokken calisirmi bide ben su vanasini kapattım bi zarari olurmu kombiye zarari olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Satigül Hanım… Kombi sadece sıcak su ayarında kalmış. Su vanası açık olsa da kapalı olsa da fark etmez. Kombi tesisatında bulunan su kadar çalışmaya devam eder. Ancak yaz konumunda olduğu için (yani sadece sıcak su konumunda) sıcak su musluğu açık olmadığı sürece kombi çalışmaz, doğalgaz tüketimi olmaz. Bu durumun kombiye bir zararı olmaz.

 2. Seda Vardar dedi ki:

  Merhabalar,

  Yeni taşındığımız evin eski kombisi bacalı ve koridorda bulunuyormuş arıza yapınca ECA proteus premix yoğuşmalı kombi ile değiştirilmiş ancak çocuk odasında camın hemen yanına takılmış. Camda menfez de yok. Çocuk odasında iki kişi kalıyor. Bu herhangi bir sorun yaratır mı? Nasıl önlemler almalıyız? Kombinin yerini değiştirmeli miyiz?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım… Çocuk odasında kullanılan kombi teknik olarak bir sıkıntı çıkarmasa bile yanlışlıkla yapılan müdahaleler sonucu sorun oluşabilir. Proje gereği uygun görülen yere montaj işlemi yapılır ve bir sorun görülürse bu durumu ne doğalgaz firması onaylar ne de kombi firması. Yani teknik bir sıkıntı olsaydı eğer kombi garantisini başlatan servis ekibi garantiyi imzalamaz ve cihazı kullanıma açmazdı. Kombi bulunan odalar eğer balkon gibi açık bir alan değilse menfez kullanımı can ve mal güvenliği açısından şarttır.

 3. Hüden ERTEKİN dedi ki:

  Merhabalar, yeni aldığımız evde mutfağın dar olması nedeniyle ankastre fırını doğalgaz komisinin altına konumlandırmak istiyoruz. Kullanım sırasında bir sıkıntı yaşar mıyız?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüden Ertekin… Can ve mal güvenliği açısından kombi altında doğalgazlı ocak-fırın gibi cihazlarının olmaması gerekir.

 4. Sezgin Durmaz dedi ki:

  Evime ilk defa kombi taktıracağım ev net olarak 170 metrekare ve ara katta.Taktıracağım kombinin de aynı anda iki muslukta birden sıcak suyu herhangi bir problem yaşamadan kullanabilmem için nelere dikkat etmem gerekir.Sıcak su kullanırken başka bir musluk da sıcak su açıldığında problem yaşandığını duymaktayım.Bu sorunla karşılaşmamak ve ısınmada bir sorun olmaması için hangi özellikte bir kombi almalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezgin Bey… Bir musluk açıkken başka bir musluk açılırsa hem suyun debisi azalır hem de sıcaklığı düşer. Bu kombili her sistemde olabilecek bir durum ve bu durumun önüne de geçilemez. Yalnızca boyler sistemlerde geçerli olabilir bu durum ancak boyler sistemi de çok büyük konutlar için geçerlidir. 170 m2 lik bir alan için 28 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir.

 5. Hayriye Yetiş dedi ki:

  Merhaba, kombiyi yaz modun getirdiğimiz, sadece suçla su için kullandığımız halde fatura 150 TL civarı geliyor. Ayarlarda bir yanlışlık mı yaptık acaba? Yoksa normal mi? Cevaplandırabilirseniz çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hayriye Hanım… Sıcak su konumunda eviniz çok kalabalık değilse evet faturanız fazla gelmiş. Bir yerde kaçak durumu söz konusu olabilir. Peteklerinizi kontrol edin. Peteklerde ısınma durumu yoksa eğer doğalgaz firması ile görüşerek dairenize gelen gazı ve doğalgaz saatini kontrol ettirin. Bir sorun görülmezse kombide problem olabilir. Bir ayarlama gerekebilir. Bu aşamada servis yardımı almalısınız.

 6. Necmettin yükcü dedi ki:

  s aleyküm bizim kombi buderus memnunum yeni aldım güneş enerjisi de var yazın tamamen kombinin yanındaki şartelden kapatabilirmiyiz teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Necmettin Bey… Kombi şalterinden ve gaz vanasından kapatabilirsiniz.

 7. Mesut Unut dedi ki:

  Merhaba Sayın İlgili. Bugun kombi bakimi icin evime gelen kombi bakim personeli, yaz konumunda olan Demirdöküm Vinto marka kombinin plakalı eşanjöründe sıkıntı olduğunu soyledi ve sokup temizligini yapti. Akabinde kombimi kış konumuna alarak test ettim. 38-73 derece petek sicaklik aralığında, 50 dereceye aldığòmda 38den 50 dereceye 4 saniyede ciktigini gordum.

  1- Bu durum normal midir?
  2- Eşanjörü ters takmış olabilir mi? (Sicak soguk su yon farkı)

  Tesekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Eşanjör ters takılmış veya yanlış takılmış olsa cihaz çalışmaz. Çünkü içine su alamaz. Bununla alakalı bir durum değil. Sıcaklıkta ani artışlar oluyorsa; sensör, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Gaz ayarına bakmak gerekir.

 8. Ferhat Kaplan dedi ki:

  Merhabalar, kombimiz ECA marka. Duşa giriyoruz su ya bizi haşat ediyor ya da birden buz gibi oluyor ılık ortaya ayarlayamıyoruz. Elektrik ile şofbeni kullanırken bunları yaşamıyorduk. ECA sorunun bizim su bataryamızdan olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi yardımcı olun lütfen???

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Yaşadığınız bu sorun sadece banyoda oluyorsa evet batarya-musluk arızası olabilir. Ancak tüm musluklarda yani banyo ve mutfaktaki muslukların hepsinde aynı şikayetiniz oluyorsa sorun kombidedir. Bu durumda kombide; sensör, kart, üç yollu vana gibi birkaç parçayı kontrol etmek gerekir.

 9. Semih Arslan dedi ki:

  Merhaba yaz aylarında kombiyi kapattığımızda peteklere suyu devir daim yapan pompayı kapatmalısınız yoksa yaz kuş sürekli çalışmalı mı.
  Teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semih Bey… Kombiniz eğer çift eşanjörlü ise pompa hem kalorifer hem de sıcak su konumunda çalışır. Yaz aylarında yapmanız gereken tek işlem kombi üzerinden kalorifer konumunu kapatıp kombiyi yaz konumuna yani sadece sıcak su konumuna almaktır. Firma olarak petek vanalarının kapatılmasını bile önermiyoruz çünkü kombiye zarar veriyor. Devir daim pompasına gelecek olursak eğer; pompa üzerinde aç/kapa tuşu yok. Pompayı kapatma diye bir şey yok hatta. Ayrıca pompa dediğimiz parça kombi içerisinde yer alan bir parça. Yani kullanıcının her an müdahale edebileceği bir yerde değil ve müdahalesi de tehlikeli.

 10. ali yılmaz dedi ki:

  kombiye su basarken gelen ses nedir ?
  teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombi tesisatındaki su basıncı azaldığı zaman doldurma musluğu açılır ve şebekeden gelen su kombi tesisatına basılır. Kombiden bu aşamadan gelen ses su sesidir. Su sesi duymazsanız su basımı olmuyor yani işlem yapılamıyor demektir.

 11. Murat yamaner dedi ki:

  Yazin petekleri kullanmadigimiz durumda termostattan mi yoksa kombiden mi kapatmak daha iyi olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombiyi yaz konumuna almanız yeterlidir. Oda termostatından herhangi bir işlem yapmasanız da olur.

 12. Yavuz Namuslu dedi ki:

  Merhaba

  Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim, benim de benzer bir sorum olacak, natamam durumdaki 3 katlı villanın bodrum katına kombi yerleştirmeyi ve yerden ısıtma sistemi döşetmeyi düşünüyoruz. Keşif için çağırdıgım ustalardan bazıları bodrum katta kombinin gücünün 2. kat için yetersiz olacağını, kazan tipi kombi kullanmam gerektiğini ve bu işin yüksek maliyete neden olacağını söylüyor. 32kw kombinin bu iş için düşük kalacağını belirtiliyor. Ev 80m² taban üzerine 3 kat, yerden ısıtma döşenecek alan yaklaşık 160m², bina Ankara’da;

  1. sıkıntı yaşamadan bodrumda kullanabileceğim kombi öneriniz olur mu?

  2. Baymak 45kw kombi modelleri üst kat odaların ısınması ve banyo sıcak suyu için yeterli olur mu?

  3.Ekstradan denge kabı ve pompa koymalı mıyım?

  4.Bunları koymak gerekmese de denge kabı ve pompa faydalı olup kombiyi rahatlatirlar mi?

  5. Maliyet uygun farklı herhangi bir öneriniz olur mu?

  Şimdiden cevaplar için çok teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Kombi ve kazan için satış yapan bayilerden öneri almanız daha sağlıklı olacaktır. 45 kw cihaz yeterli olacaktır fakat pompa gücü ve denge kabı için satış yapan firmadan cihazların özelliklerine göre seçim yapmalısınız.

 13. Mehmet Erbay dedi ki:

  Merhaba Vaillant marka kombi kullanıyorum 20 gün evden ayrıldım oda termostatını 16 dereceye düşürdüm şu an 21 derecede kullanıyorum basınç düşük görünüyor( kırmızı çizginin alt sınırında) petekler çalışıyor ısıtmada sorun yok sıcak su yeterli fakat su basmaya çalıştım olmadı yükselmedi doldurma musluğu ya da basınç göstergesi arızalı olabilir mi ? Basıncın düşük olması kombiye zarar verir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi arızaya geçmediği sürece kullanılabilir. Basınç çok düşerse zaten uyarı verir ve çalışmasını durdurur. Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu bozuktur. Su sesi gelmesine rağmen bar göstergesinde ilerleme olmuyorsa bar göstergesi bozuktur. Kombi arızaya geçene kadar kullanmalı, cihaz arızaya geçtiğinde işlemi yeniden denemeli, yine yapamıyorsanız servis yardımı almalısınız.

 14. Kadriye Nekay dedi ki:

  Merhaba,
  Kombimiz Demirdöküm marka ve 8 yıllık, kombinin çıkışındaki 1.ve 2.peteğinin üst vanalarını kapattık ve sanırım o süreçte sıcak suda kullandık, belki 15 /20 dakikalık bir süreçte kombiye giren su vanasından sürekli su akışı sesi gelmeye basladi, vanayı kapattığımızda su sesi kesiliyor , Fakat açıkken akan suyun nereye gittiğini anlayamadık.Kombimi , su tesisatı problemimi olduğu bilemedik, yardımcı olursanız seviniriz.
  Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadriye Hanım… 1.ve 2. petek vanasını kapattınız ama dairenizde bulunan diğer petek vanalar açık mıydı yoksa kapalı mıydı? Asıl önemli olan budur. Çünkü diğer petek vanaları açıksa bir sorun olmaz. Kombi sadece 1. ve 2. peteği bu şekilde ısıtamaz ancak geri kalan peteklere sıcaklığı göndermeye devam eder. Hatta diğer petekler öncekine nazaran daha iyi ısınır. Ancak diğer petekler de kapalıysa kısacası dairede bulunan tüm petekler aynı şekildeyse kombi de kış konumundaysa sıcaklık tesisatta dolaşamaz. Kombi tesisatta dolaştıramadığı suyu kendi içinde ısıtır ve aşırı ısınma sorunu oluşur. Borudan su sesi geliyorsa bu tesisatta hava olduğu anlamına gelir. Firma olarak müşterilerimize petekleri vanasından kapatmayın, kullanmak istemiyorsanız bile petek vanaları açık kalsın, kombiyi yaz konumuna alın önerisinde bulunuyoruz. Çünkü bu şekilde yanlış kullanımlar veya eksik kullanımlar tesisat kadar kombiye de zarar verebiliyor. Sesin nereden geldiğini nasıl bir ses olduğunu yerinde incelemeden maalesef ki sizi yönlendiremiyoruz. Bu konuda bize kalırsa önce bi servis yardımı alın, sorun görülmezse uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

 15. Mertcan Karabaş dedi ki:

  Baymak baxi yoğusmali kombi kullanıyorum normal olarak alttan tahliye suyu gidiyordu on beş gündür falan hiç su gelmiyor damlamıyor bile kombiye zarar verir mi sorun nedir bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mertcan Bey… Yoğuşma suyundan bahsediyorsunuz sanırım. Kombinin yaptığı yoğuşma durumuna bağlı olarak su gelir. Kombiyi kalorifer konumunda kullanmıyorsanız, tüm petekleri değil de birkaç petek kullanıyorsanız, sıcak suyu çok kullanmıyorsanız bu yüzden yapabilir. Bu durumlar söz konusu olmadığı halde yoğuşma suyu gelmiyorsa cihazı yerinde kontrol edip incelemek gerekir.

 16. Murat dedi ki:

  Merhaba benim kombi ECA bugün akşam 12 ye kadar evde yokken 1 petek açık ve 40 c de idi eve gelince o peteğin vanasini kapattik çocuk odasını açmaya gittim o kısa süre içinde kombiden garip sesler geldi akabinde kombinin altindaki borudan sıcak su akmaya baslafi kötü bir kokuyla beraber hemen fişi çekip gazi kestik baktım bar 0 da idi sanırım içinde bir parça yandı ne oldu anlamadım
  Hata yaptigimiz kesin ama sonuç ne lütfen bilgi istiyorum çok masraf çıkarmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Yaptığınız en önemli hata 1 petek kullanmanız. Tek petek kullandığınız için ya da 3 petekten az kullandığınız için cihazda aşırı ısınma sorunu oluşuyor ve parçalar yüksek sıcaklıktan zarar görüyor. Muhtemelen böyle bir durum söz konusu olabilir. Zaten tek petek kullanıyordunuz o petek vanasını da kapattığınız için kombiden tesisata sıcaklık girişini engellemiş oldunuz ve kombi bu suyu direk tesisattan geri çevirdi. Masraf bu aşamada ne çıkar veya hangi parça hasar görmüştür bunu tabi yerinde görmeden bilemeyiz. Bu konuda yardım almak isterseniz de 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 17. Yavuz Selim Demirkan dedi ki:

  Merhaba;
  Kendi kombicim bana şöyle bir bilgi verdi: “yaz modunda peteklerin üst vanaları kapalı alt vanalarının ise açık olması gerekir, sebebi ise kombi yaz modunda da su devirdaim eder. Eğer vanalar kapalı olursa bu devirdaimi sadece kombi içinde yapmaya çalışacağından boruları zarar görebilir.”
  Bu husus da kararsız kaldım yıllardır kombi kullanıyoruz ve yazın tüm petek vanaları kapalıdır…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Yaz-kış fark etmiyor petek vanalarının her daim açık olması gerekir. Vanaları kapatırsanız bu durum kombiye zarar verir. Çünkü kombi uzun süre sıcak su kullanımında veya yüksek derecede sıcak su kullanımında içinde bulunan suyu kendini korumak için tesisata aktarır. Bu sebepledir ki kombiye en yakın 1-2 petek kombi yaz konumunda olsa bile ısınabilir. Ancak petek vanaları kapalı olursa kombi bu uyu tesisata aktaramayacağı için kendi içinde ısıtır. Parçalar da yüksek sıcaklıktan zarar görür ve arızalanır. Yani kombi masraf çıkarır. Bu yüzden petek vanaları yaz-kış fark etmez her daim açık kalmalıdır. En az 3 petek vanası mutlaka açık durumda olmalıdır.

 18. Hediye erdogan dedi ki:

  Kombim yeni takildi bosch tam yogusmali.3 petek açık dereceyi arttirdigimda bar biraz artior ama dusunce biraz dusuyor ortalama 1bucuk 2 arasinda.calismada sıkınti yok.2 haftalik evde olmayacağım doğu bolgesindeyim bir iki gun gece -1 derece ama diger gunler havalar 5-8 derece. Evde olmadığında şuan kombi sicak su ayarini acik biraksam petekleri kombiden kapali konuma getirsem ocak icin gaz vanasini kapatsam evde yokken sknti yasar miyim?ya da geldigimde actigimda cihaz calisir mi? Peteklerde gaz sksmasi vs yapar mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hediye Hanım… Kombi açık balkonda değilse kapatıp gidebilirsiniz. 2 hafta uzun bir süre ve kombinin açık kalması olası gaz kaçağı gibi tehlikeli durumlar için tehlike arz eder. Ancak yine de donma durumuna karşı açık bırakmak isterseniz petekleri kapatmadan, kısık bir derecede sabit tutabilirsiniz.

 19. Mert akgünoğlu dedi ki:

  Kombideki ısı ayarını gün içinde yükseltip düşürmek faturaya yansırmı bir sakıncası varıdır ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Kombi ısı ayarını değiştirmek elbette ki faturaya yansır. Sıcaklık düştükçe tüketim azalır, sıcaklık yükseldikçe tüketim artar. Genel olarak sabit bir sıcaklık hem verim hem de tüketim açısından iyidir.

 20. Gamze erbağ dedi ki:

  1 hafta evde olmayacağım kombinin basıncı bu dönem çok çabuk sıfırın altına düşüyor.ben evde yokken sıfıra düşmesi tehlikeli mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım… Kombi kapalı olursa bir sorun olmaz. 1 hafta evde yoksanız kombi yanındaki şalteri ve dairenize gelen ana gaz vanasını kapatabilirsiniz.

 21. Ali Koç dedi ki:

  Baymak LUNA BAXI marka kombimde; gündüz havaların iyi olduğu durumlarda kombiyi kapattığım zaman kombi hala çalışıyor. Yani kombiyi kalorifer durumundan sıcak su moduna aldığım zaman kombi hala çalışıyor. Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Yani kombi yaz konumunda da olsa petekler ısınıyor? doğru anladık sanırım. Böyle bir durum varsa eğer tüm petekleri kontrol etmelisiniz. Peteklerin hepsinde ısı varsa eğer; sensör, kart, üç yollu vana arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız. Ancak kombiye yakın bir-iki petek ısınıyorsa bu bir sorun değildir.

 22. orçun demirci dedi ki:

  Merhabalar, buderus marka yoğuşmalı kombim var 2015 yılı eylül ayında taktırdım sıfır kombiyi şartelden kapıtıp açtığımda bar düşüyor sürekli evde kaçak varmı diye kontrol ettiğimde hiçbir sızıntı göremedim gözükmüyor neden olabilir teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orçun Bey… Kombiyi çok sık şalterinden kapatıp açmayın. Bu şekilde kombiye zarar vermiş olursunuz. Kombi kapatıldığında basınç düşüyorsa bakım gerekebilir. Tankın havası eksik olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden uzaktan net bilgi aktaramıyoruz. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.

 23. Metin batbay dedi ki:

  Simdi bazi gunler aksama kadar evde yokuz okudum yazilanlari da sizden duymak istedim peteklerden kapatmiyorz sadece kombiyi kisiyoruz degilmi. Su konusunu acikca kafam karisti sicak su olayi sabit bizimkisi sicak yani oylemi kalmali kombiden dusurmelimiyim ? Bugun hata yaptm petekleri kapattm kombi 52 cikti kendiliginden derece normalde 35 olan derece ayar ayni ama derece firladi iki petek actm 35 dustu tekrardan benimde demir dokum eski model adam kombi temizligi yaptirdik usta sizin ki otomatik herkes bundan itiyor dedi anlamadim artik Tesekkur ederim simdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Bize kalırsa kış döneminde kombinin kapatılmaması gerekir. Hem kombinin hem de peteklerin. Çünkü ev akşama kadar soğur, kombi yeniden çalıştırıldığında olması gerekenden daha fazla tüketim yapar. Yani kombiyi kapatmak kış döneminde bir şey değiştirmez. Tasarruf ederim diye düşünmeyin. Bir ihtimal faturada çok küçük bir fark olabilir. Akşama kadar evde olmuyorsanız, evin sıcaklığı idealse kombiyi yaz konumunda bırakabilirsiniz. Yani petekleri kombiden kapatabilirsiniz. Ancak evin sıcaklığı düşükse kombiyi hiç kapatmayın, kısık bir derecede çalışsın, eve gelince duruma göre dereceyi yükseltmek isterseniz yükseltirsiniz. Ayrıca önerimiz dairede en az 3 peteği mutlaka kullanın. 2 petek kullanımı kombi parçalarına zarar verir.

 24. Erman Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar;
  Evimde Demirdöküm atromix p24 yoğuşmalı kombi var. Evim 85 M2 ve 410 cm +havlupan panel radyatör mevcut. Tüm petekler açık oda termostati yada termostatik vana yok. Kombiyi en düşük ve en yüksek hangi derece aralıklarında çalıştırmalıyım? En güzel verim ve tasarruf için kaç derecede olmalı? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erman Bey… Daireniz büyük değil ve kullandığınız kombi yoğuşmalı. Yani yoğuşmalı kombi dairenizi düşük derecelerde bile iyi şekilde ısıtabilir. Kombinizde kalorifer için ayrı, sıcak su için ayrı düğmeler bulunmaktadır. Kombinizde ayrıca ekran olduğu için ayarladığınız her bir sıcaklığı düğmeleri her çevirdiğinizde ekranda görebilirsiniz. Binanızın yalıtımı, dairenizin bulunduğu kat, üst veya alt katın kombi kullanıp kullanmadığı veya boş olup olmadığı gibi birçok duruma bağlı, özellikle de kullanıcı beklentisine bağlı ısı ayarları değişir. Bu yüzden ısı ayarları konusunda müşterilerimizi hem yönlendiremiyor hem de bir tavsiyede bulunamıyoruz. Sizin ısınabildiğiniz, beklediğiniz şekilde sıcak su elde edebildiğiniz sıcaklık ayarı kaçsa cihazı o sıcaklıkta sabit bir şekilde kullanmalısınız.

 25. gökhan akman dedi ki:

  Merhabalar Demirdöküm eski model kombiye sahibim 3 noktada yakıyorum ama kaç derecede yaktıgımı bilmiyorum 3 kademe kaç dereceye denk geliyor acaba.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Kombinizin modelini de belirtebilir misiniz? Model bilmeden yanlış bilgi aktarmayalım size.

 26. Yavuz Bayraktar dedi ki:

  Merhaba Şubat ayının başında yeni bir eve taşındım ev iki aydır boş duruyormuş kombiyi çalıştırdım en kısık ayarda bile normalin iki katı yakıt tüketiyor evin içi 6 derece idi iki gün sonra 18 dereceye çıktı bu durum normal mi acaba 4 gündür yanıyor kombi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Kombiler zaten bi yüksek bir de düşük derecelerde tüketimi fazla yapar. Orta sıcaklığı bulmak ve sabit sıcaklıkta çalıştırmak daha doğru ve daha tasarrufludur. Evin sıcaklığı 6°C baya düşük bir sıcaklık. Şu anlık 18°C gibi ise ideal görünüyor. Biraz daha yüksek olabilir tabi. Ancak en düşükte kullanmaya devam ederseniz faturanız da yüksek gelir. 2 aydır boş olan bir daireyi ısıtmak zordur. Tüketim ilk etapta çok olabilir. Ancak her ihtimale karşı servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 27. Derya Kurukafa dedi ki:

  Kombinin donduğu söylenildi ısıtıcı ile çözdürmem istendi yaptım fakat sıcak su muslugundan halâ su akmıyor