Kombi Kullanırken Yapılan Hatalar

Kombi Kullanımında Yapılan Hatalar

Kış aylarında evde olunmadığında kombiyi kapatmak, eve gelindiğinde kombiyi açmak.

Tasarruf yaşanıyor gerekçesi ile uygulanan bu yöntem yakıt tüketimini 2 katına çıkarmaktadır. Kış dönemlerinde evde olsanız da olmasanız da kombiyi kısık bir ayarda sürekli çalıştırmanız gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz kombi neden kapatılmamalı videosunu izleyebilirsiniz.

Kış aylarında konutta aşırı sıcaklık olduğunda kalorifer konumunu kapatmak, ortamın serinlemesi için pencereleri açmak.

Konutunuz için uygun bir kalorifer ayarı belirlemeli ve ayarı düşürüp yükseltmeden sabit bir ayarda tutmalısınız. Ayrıca konutunuz beklediğinizden de fazla ısındığında kalorifer konumunu kapatmamalı, havalandırma için pencereleri açmamalı, kalorifer ayarını kısmalısınız

Kombiyi gece yatarken kapatmak.

Özellikle de kış aylarında kombiyi gece yatarken kapatmak yerine kalorifer ayarını kısabilirsiniz. Bu sayede kombi yeniden açıldığında ortamı ısıtmak için fazladan güç sarf edip yakıt tüketimini artırmaz, sizler de sabah kalktığınızda serin bir ortam ile değil sıcak bir ortam ile karşılaşmış olursunuz.

Kombi Kullanırken Yapılan Hatalar

Kombi ayarını kısıp, oda termostatı ayarını yüksek tutmak.

Oda termostatı kullanılan konutlarda kombi ayarı maksimum seviyede tutulmalı oda termostatı ayarı da ortamın ısısına göre ayarlanmalıdır.

Yoğuşmalı kombi en tasarruflu kombi düşüncesi ile konut büyüklüğüne bakılmadan direk yoğuşmalı kombi almak.

Yoğuşmalı kombiler büyük olan konutlarda tasarruf sağlamaktadır. Orta büyüklükte ya da küçük olan konutlar için yoğuşmalı kombi beklentiye fazla gelir Bu yüzden konutunuzun büyüklüğüne göre beklentinizi karşılayabilecek kombiyi almalısınız. Yoğuşmalı kombiler her tür konutta tasarruf sağlayan kombiler değildir.

Tasarruf amacı ile konut içinde bir ya da iki petek kullanmak.

Kombilerin normal çalışma sistemi gereği konut içindeki en az 3 peteğin açık ve kullanılır durumda olması gerekmektedir. Fazladan petek kullanmak yakıt tüketimini artırabilir fakat bir ya da iki petek kullanmak kombinin sürekli bir ya da iki petek üzerinden sirkülasyon yapması demektir. Bu durum hakkında daha fazla bilgi almak için kaç petek kullanmalıyım başlığı altında sunulan linki tıklayabilir, sebeplerini öğrenebilirsiniz.

Kombiye bakım yaptırmadan, petekleri temizletmeden kullanmaya devam etmek.

Kombiler yılda bir kez bakıma, petekler ise 3 yılda bir kez bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kombi bakımı ve petek bakımı bu aralıklarla yapılmadığı sürece alınan randıman düşer, tesisat ve kombi ömrü kısalır, tasarruf yerini sarfiyata bırakır ve kullanıcı hiçbir sürekli sorun yaşar. İşlemleri ihmal etmeden vakti geldiğinde uzmanına mutlaka yaptırmalısınız.

Kullanılmayan odalardaki petek vanalarını açıp kullanmak.

Konutunuz içinde kullanmadığınız odalarınız var ise petek vanalarını kapatmalı ve oda kapısını da her zaman kapalı tutmalısınız. Konutunuz zaten küçük ve bu şekilde en fazla 2 petek kullanabiliyorsanız petek vanası da oda kapısı da açık olmalıdır.

Kombi arızalandığında servis çağırmak yerine yakın veya tanıdıklardan bilgi almak.

Kombi uzman müdahalesi gerektirir. Oluşan arızaların tespiti ve çözümü için de uzman yardımı almak şarttır. Yakınlarınız veya tanıdıklarınız sadece daha önceden yaşadıkları problemler hakkında sizleri bilinçlendirebilir. Fakat bu arızanın çözümlenmesi için uygun bir bilgi ya da yardım demek değildir. Her işte uzman var düşüncesi ile maliyeti düşünmeden işi uzmanına bırakmanızı tavsiye ederiz.

Bacalı cihazlarda ortamda menfez bulundurmamak ya da ortamdaki camı kapatmak.

Bacalı kombi kullanımında en sık yapılan hatalardan biridir. Bacalı kombiler ortam havasını kullanarak çalışmaktadır. Ortamda hava olmazsa sönmektedir. Ayrıca atık gaz da baca ile dışarı gönderilmektedir. Ortamın havalandırılması şart olduğundan ortamda mutlaka menfez bulundurarak kullanmalısınız ayrıca camı da kesinlikle kapatmadan kış dönemi dahi olsa açık tutmalısınız.

Kombiye fazla su basmak, basıncı 2-3 barın üstüne çıkarmak.

Kombi basıncı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi sonuç alınır ve basınç bir o kadar kısa sürede düşer düşüncesi yanlıştır. Kombilerin marka modeli fark etmeksizin basınç seviyelerinin 1 ile 2 bar arasında olması gerekmektedir. Kombide ısınma sebebi ile meydana gelen genleşmeden basınç seviyesinde artış olabilmektedir. 2 bar üstü ayarlandığında ve kombi genleşmeye uğrayıp basınçta artış olduğunda basınç değeri 2,5 barı geçebilmekte ve bu sebeple çoğu kombide su akıntısı sorunu oluşabilmektedir. Kombinize basınç düştüğü zaman 1,5 bar üstünde su basmamalısınız. Basıncı yanlışlıkla 2,5 bar üstüne getirdiyseniz fazla suyu petek havasını alarak tahliye etmelisiniz.

Tesisat suyunu sürekli boşaltmak.

Bu işlem genelde kış dönemlerinde daha iyi sonuç alınabilirim düşüncesi ile çoğu kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Yalnız tesisata koyacağınız her su kirecini peteklere bırakır. Bu da yarardan çok zarar demektir. Yani peteğe bırakılan kireç zamanla alınan sonucun düşmesine neden olur. Bu sebeple kış dönemlerinde beklediğiniz sonucu alamayacağınız gibi yakıt tüketiminde sarfiyatı da yaşarsınız.

Kombi elektrik fişini kombi kullanılmadığında kapatmak.

Çoğu kullanıcımız kombiyi kullanmak istemediği dönemlerde panelinde yer alan açma-kapama düğmesinden değil direk elektrik fişinden kapatmaktadır. Kombiyi elektrik fişinden kapatırsanız eğer; elektrik gelmediği için pompa dura dura sıkışabilir, soğuk havalarda kombi donabilir. Yani kombi bu durumda kendini koruma altına alamaz. Kombinizi kullanmadığınız durumlarda açma-kapama düğmesinden kapatabilirsiniz.

Petekler her çalışmadığında havası vardır düşüncesi ile sürekli havasını almaya çalışmak.

Kış dönemlerinde peteklerin ısınmaması ya da az ısı yapması durumu tüketicilerin gözünde peteğin hava yapması sebebi ile yaşanmaktadır. Fakat böyle bir şey söz konusu değildir. Peteklerin her çalışmama durumu hava yapması gerekçesine bağlı değildir. Peteklerin üst kısımlarının çalışmaması veya sağdan sola doğru ısının olmaması halinde hava yapmıştır diyebiliriz. Sadece bu gibi durumlarda petek havası alınmalıdır. Bu durumlar dışında petek havasını almanıza gerek yoktur.

Farklı konutlardaki aynı marka model kombiyi birbiri ile karşılaştırmak-kıyaslama yapmak.

Çağrı merkezimize ulaşan telefonları değerlendirmeye aldığımızda; aynı marka modeldeki kombi komşumda da var, aynı ayarda kullanıyoruz, onun faturası düşük benim faturam neden yüksek geliyor gibi kıyaslamalar yapılmaktadır. Kombilerin marka modeli, çeşidi ve kullanıldığı ısı ayarı aynı olsa dahi alınan sonuç kadar gelen faturalar da kesinlikle aynı olmamaktadır. Kombinin kullanıldığı kat ara kat olursa eğer alınan sonuç her zaman yüksek, gelen fatura her zaman düşük olur. Kombinin kullanıldığı kat zemin, tavan kat ya da dükkan üstü ise alınan sonuç her zaman daha düşük, gelen fatura her zaman daha yüksek olur. Bir de önemli olan kombiye vakti geldiğinde bakım yaptırmak, sürekli kısık bir ayarda kullanıp kıyaslama ya da karşılaştırma yapmamaktadır. Kombinizden beklediğiniz verimi alamıyorsanız kıyaslama yapmak yerine bakımlarını yaptırın önerisinde bulunabiliriz.

Arızalarda kombiyi açarak arıza tespiti yapmaya çalışmak.

Kombi arızalarında yapacağınız uygulamalar zaten bellidir. Ekranda hata kodu varsa resetleme işlemi gerekir. Dairede gaz var mı diye kontrol edebilirsiniz. Gaz yoksa gaz vanalarına bakabilir, buna rağmen gaz yine de gelmiyorsa doğalgaz ekiplerinden bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Yapacağınız son müdahale ise kombi basıncını kontrol etmektir. Basınç düşük ise (1 bar altında) su basabilir, basınç yüksek ise (2,5 bar üstü) petek havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Bu uygulama ve işlemler dışında arızalara kendi çabalarınızla müdahale etmeye çalışmamalısınız. Kombiler elektrik, gaz ve su ile çalışan, rahatlık ve konforu yaşattırırken bazen tehlikeli de olabilen cihazlardandır. Yapacağınız en ufak yanlış bir müdahale sizi yaşantınızdan edebilir. Can ve mal güvenliğinizi düşünüyorsanız eğer bilinçli olsanız dahi kombi arızalarına müdahale etmeyin. Arızalarda servis öncesi yapılması gerekenleri uygulayın ve düzelme olmaz ise işi uzmanına bırakarak mutlaka uzman yardımı alın.

Kombiyi açık balkonda kullanmak, balkonu kapatmamak veya kombiyi dolap içine almamak.

Kombi açık balkona ekipler tarafından uygun görüldüğü taktirde monte edilebilir. Ancak açık balkonda kullanılmaması gerektiği konusunda uyarılar sizlere sunulur. Açık balkonda kullanılan kombiler dış dönemlerinde aşırı soğuklarda donmaya maruz kalabilir. Kombi donarsa ne gibi sorunlar oluşur? konusunda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. Bu durum dışında ayrıca kombi altında bulunan tesisat bağlantıları da donabilir. Bu da büyük masraf demektir. Ayrıca kombi garanti dahilinde olsa bile bu şekilde oluşan arıza durumlarında cihaza yapılacak müdahale garanti dışı olur. Bu yüzden açık balkonda kombi kullanmamalısınız. Bu durumda yapacağınız şey ise ya balkonu kapatmak ya da kombi ve altındaki tesisata uygun dolap yaptırmaktır. Kombi dolabı birçok yapı markette satılmaktadır. Bu sayede kışın aşırı soğuklarda kombi ve tesisatınız donmayacak ekstra bir masraf çıkarmayacaktır.

Sıcak su ayarını yüksek tutup musluktan ısı ayarlaması yapmak.

Genelde çoğu kullanıcının yaptığı hatalardan biridir bu. Kombi üzerinden sıcak su ayarını yükseltmek, duş ya da mutfakta sıcak su kullanım ihtiyacında suyu ılışlamak… Bu durum yakıt tüketimini artırmaktadır. Çünkü kombi sizin ayarladığınız ısı derecesine göre yakıt tüketimi yapmaktadır. Kombide sıcak su ayarını yüksek tutup musluk üzerinden ısı ayarlaması yapmak yerine, kombi sıcak su ayarını kısabilirsiniz. Ya da talep ettiğiniz sıcaklık ayarında çalıştırabilirsiniz. Bu sayede hem sıcak suyu ılık hale getirmek için uğraşmamış olursunuz hem de yakıt tüketiminiz daha az olur ve faturalarınız daha düşük gelir.

Kış aylarında kombi üzerinden kalorifer ayarını yüksek tutup kalorifer vanalarını kısmak.

Unutmayın ki siz kombiyi hangi ısı ayarında kullanıyorsanız yakıt tüketiminiz ona göre düşüp yükseliyor. Kombide kış döneminde kalorifer ayarını yükseltip kalorifer vanalarını kısmanın bir mantığı yoktur. Bu uygulama ise fazladan yakıt tüketimi demektir. Yakıt tüketimini düşürüp iyi sonuç elde etmek amacı ile kombide kalorifer ayarını kısık ayarlayabilirsiniz.

Görüntü kirliliği sebebi ile kalorifer önlerini kapatmak.

Kombi kullanılan hemen her konutta ısınma kaloriferler ile sağlanmaktadır. Her odada oda büyüklüğüne göre projelendirilmiş kaloriferler yer almaktadır. Kaloriferlerin oda içindeki görüntüsünden hoşnut olmayan çoğu kullanıcı kaloriferlerin önüne mobilyalarını yerleştirebilmektedir. Bu durum yaz dönemlerinde bir sorun teşkil etmezken kış dönemlerinde büyük bir sorun demektir. Kış döneminde kaloriferlerin önünü kapatırsanız eğer ortama beklediğiniz ısıyı yaymasını engellemiş olursunuz. Ortama daha iyi ısı yayması açısından kaloriferlerin önünün her zaman açık olması gerekir. Bu önerimizi dikkate almalısınız.

Kombiye su bastıktan sonra doldurma musluğunu kapatmamak, açık bırakmak.

Özellikle kombide basınç düşme sorunları olduğunda yani sürekli su basma işlemi gerektiğinde kullanıcılar kombiye su basma görevinde olan doldurma musluğunu açık bırakmakta kapatmamaktadır. Doldurma musluğunu açık bırakmak hiçbir zaman hiçbir kombi arızası için çözüm yolu değildir. Doldurma musluğu kombiye suyun basılmasını sağlar ve açık kalırsa kombi tesisatındaki su giderek yükselir. 2.5 ya da 3 barı geçmesi halinde ise kombi emniyet ventilinden su akıtmaya başlar. Doldurma musluğunu işlem sonrası mutlaka kapatın, açık unutmayın veya açık bırakmayın.

Tasarruf sağlıyor düşüncesi ile gaz vanalarını kısmak.

Çoğu kullanıcımız gaz vanasını kısarak (tam açmayarak) tasarrufu yaşadığını düşünür. Böyle bir bilgi yoktur ve doğru da değildir. Gaz vanasını kısmak daha az yakıt tüketilmesine değil konuta tam anlamı ile gaz akışı sağlanmamasına neden olur. Beklenen sonuç düşük olmaz fakat yakıt tüketimi de düşük olmaz. Aynı yakıt tüketimini yapmış olursunuz. Gaz vanasını kesinlikle kısmayın boru ile aynı hizaya gelecek şekilde açık bırakın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (27 Yorum)

 1. Demir döküm eski tip kombim var.Bazı petekler ısınmıyor,havalarını aldım ama yine ısınmıyor.Ne yapmam lazım..

  1. Merhaba Özcan Bey… Kombide sorun olsaydı tüm petekleriniz ısınmıyor olurdu. Ama bazı petekler ısınıyor bazı petekler ısınmıyorsa bu tesisat sorunudur ve tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

  1. Merhaba Betül Hanım… Genelde bu sorunun tam tersi sorulur bize ki genelde gece kombi derecesi kısılır, gündüz açılır. Kombiyi dilediğiniz sıcaklıkta kullanabilirsiniz. Bu size kalmış bir şeydir. Ancak şu havalarda özellikle gündüzleri az da olsa daireye güneş geliyorsa evi zaten az da olsa ısıtabilir. Güneşten bu sebeple yararlanmak önemlidir. Gündüz evde kimse olmuyorsa elbette ki dereceyi kısık tutabilir, akşam geldiğinizde isteğinize bağlı düşürebilirsiniz. Kombinin tasarruflu kullanılması için gece-gündüz ayrımı olmaz. Ortamda veya dairede ısı kaybı olmasın, önemli olan budur. Gündüz kısıkta kullanın, gece de dereceyi gündüz ayarladığınızdan çok yükseğe ayarlamayın, orta bir derecede sabit çalışsın. Bu şekilde daha faydalı ve tasarruflu olur.

 2. DUBLEKS LOFT DAİREMDE KOMBİ TAKTIRACAĞIM AMA EVDE TOPLAM 3 ADET RADYATÖR VAR.EVİN BİR KISMI DUBLEKS OLDUGU İÇİN YUKSEK TAVANLI. YOĞUŞMALI KOMBİ ALMALIMIYIM?

  1. Merhaba Ahmet Bey… Zaten hermetik kombi üretimi durduğu için tabi ki kullanabilirsiniz. Firmalar daha önceden ürettikleri hermetik kombilerin satışını hala yapmaktadır ve cihazlar kullanılmaktadır. Ancak hermetik kombi üretimi olmadığı için tek tip kombiye (yoğuşmalı kombiye) geçileceği için tercih edebilirsiniz.

 3. Üst kattaki komşum sıcak suyu açınca direk kombim çalışıyor . Bu sorun nasıl giderilebilir.

 4. İyigünler. 140 m2 müstakil evimin altında 35 m2 depo var ve kat kaloriferi kullanıyorum. Kombi ilahi mutfak veya balkonda mı olmalı? Yoksa bu depoya kurulabilir mi? Baca ve havalandırma var.

  1. Merhaba Ali Bey… Kombi montaj yerini proje ekipleri belirler. Kombinin sağlıklı çalışması açısından ve gaz uygunluk belgesinin alınması açısından uygun görülen yer nereyse montaj işlemi oraya yapılır. Sadece mutfak ya da kapalı balkon gibi bir şart yoktur. Ancak montaj yerinin keşfi ve montaj işlemi için mutlaka uzman servis yardımı alınmalıdır.

 5. iyi günler
  sıcak su kullanırken kombinin bulunduğu odanın yanındaki odada petek ısınıyor.
  suyun kireçli olmasından böyle bir şey meydana gelebilir mi

  1. Merhaba Çiğdem Hanım… Suyun kireçli olması alınan verimi etkiler. Mesela petekleriniz yüksek derecede daha az ısınır. Musluktan akan suda ise o kireci mutlaka fark edersiniz. Sıcak su kullanımında kombiye yakın birkaç petekte ısı olabilir. Sıcak su özellikle uzun süre kullanıldığı zaman veya yüksek sıcaklıkta kullanıldığı zaman bu durum olabilir. Bu her kombi açısından normal bir durumdur. Ancak tüm petekleri kontrol etmenizi öneririz. Tüm peteklerde ısı oluyorsa eğer bu durum normal değildir ve arıza söz konusudur.

 6. Mrb,kombimiz termostatlı belli derecede otomatik çalışmaya başlıyor.Kombilerde yaz -kış modları var,zaten yazın ortam sıcaklığı çok yüksek olduğundan ısıtma sistemi çalışmaz,buna rağmen kombiyi yaz moduna almak gerekir mi,kış modunda çalışmasının bir sakıncası var mı?

  1. Merhaba Selim Bey… Kombiyi istediğiniz zaman yaz istediğiniz zaman kış moduna alabilirsiniz. Ancak oda termostatı var nasıl olsa, oda ayarlanan sıcaklığa gelene dek kombi çalışır, havalar zaten sıcak yani kombi çalışmaz, ayarlanan sıcaklığa gelince zaten durur düşüncesiyle kombiyi kış konumunda bekletirseniz yok yere petekleriniz az da olsa ısınmış olur ve yakıt tüketimi olur. Bunu yapmak yerine sadece kombi üzerinden yaz konumu ayarı yapabilirsiniz. Kombiyi yine de kış konumunda bekletirseniz faturanız yaz konumuna göre daha yüksek gelir, kombide pompa başta olmak üzere tüm parçalar sürekli çalışacağı için kullanım ömrünü kolay yitirebilir ve parçalar kolay bozulabilir.

 7. İyi günler, kombimizin tuşu (petek musluk reset ve of tuşu kırıldı).Şuan havalar iyi ve düğme musluk ve petekte kaldı değiştiremiyoruz.Yani sadece sıcak suya alamıyoruz.Şimdi biz evdeki bütün petekleri vanalardan kapatsak kombi sıcak su dışında yakar mı, faturaya yansır mı, ve kombiye zarar verir mi nasıl kombi olduğu hakkında hiçbir bilgimiz yok yaklaşık 10-12 senedir kullanıyoruz teşekkür ederiz şimdiden. 🙂

  1. Merhaba Onur Bey… Düğmeler kırık ve kombi kış konumundan yaz konumuna çevrilemiyor. Burada peteklerin vanasını kapatmak asla bir çözüm değildir. Hatta çözümden ziyade kombiye zarar vermektir. Çünkü kombi kalorifer konumunda ve kalorifere sıcaklık gönderemezse bu suyu kendi içinde ısıtır. Yüksek sıcaklık sebebiyle kombide bulunan devir daim pompası dahil birçok parça zarar görür. Kombi yaz-kış fark etmez her konumda petek vanalarının en az 3 tanesi açık olması şarttır. Petek vanalarını kapatırsanız faturanız yine petekler ısınıyormuş gibi yüksek gelmeye devam edecektir ekstra bir de parçalar zarar göreceği için arıza oluşacak ve çözüm masrafı çıkacaktır. Kombiniz 10-12 yıllıksa eğer eskidir. Ancak çalışmasında performansında bir sorun yoksa eğer düğmeler değiştirilir veya tuş takımı ise tuş takımı komple değiştirilerek bir çözüm yolu bulunabilir. Ancak cihazın performansı da düşükse, tuş takımı veya düğmeler bulunamıyorsa yeni kombi almaktan başka çareniz yoktur.

 8. Evde bulunan kombi var,,doğal gaz gelmeden likit gaz ile çalışıyordu,,,şimdi doğal gaz geldi bunun için kombimize yapılması gereken bir işlem varmıdır,, teşekkür ederim

  1. Merhaba Nesrin Hanım… Tabi ki. Kombi LPG den doğalgaza dönüştürülecek. Bunun için servis yardımı almanız gerekir. Enjektörler değiştirilerek kısa bir uygulama yapılıyor.

   1. Merhabalar öncelikle bu harika bilgilendirme için teşekkür ederim. Benim sorum: Kıştan Yaz a geçtiğimizde peteklerin vanalarını kapatmalımıyız? Kapatmasak bir sorun teşkil eder mi?

    1. Merhaba Zehra Hanım… Değerli yorum ve görüşünüz için asıl biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize… Kombiyi yaz konumuna aldığınızda petek vanaları açık kalsın. Petek vanaları aslında her zaman için açık kalmalıdır. Çünkü kombi yaz konumunda yani sıcak su kullanımında, uzun süre sıcak su kullanıldığı zaman veya yüksek sıcaklıkta kullanıldığı zaman içinde bulunan suyu tesisata gönderir. Petek vanalarını kapatırsanız sıcaklık tesisata gidemez ve bu su kombi içerisinde dolaşarak parçaların zarar görmesine neden olur. Yani yüksek sıcaklık sebebiyle pompa gibi önemli parçalar arızalanabilir. Bu yüzden petek vanaları açık olsun ki sıcaklık tesisatta rahat dolaşabilsin. Açık kalması bir sorun teşkil etmez ancak kapatmanız bir sorun teşkil edebilir diyebiliriz.

 9. Demirdokum vinto peteklerin hepsi kapaliyken kombiyi calistirdigimda emniyet ventili hemen su akitiyor basincli sekilde normalmi

  1. Merhaba Ahmet Bey… Muhtemelen kombi basıncı yükseldiği için emniyet ventili devreye girerek fazla suyu tahliye ediyordur. Bu durum eşanjör, doldurma musluğu, genleşme tankı gibi parçalara bağlı olabilir. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 10. Merhabalar, airfel kombi kullanıyorum. Yaklaşık 1 ay önce WEST TERM markalı bir termostat satın aldım. Kombimin ayarı 45 derecede. Gece çalışan kombi sabaha karşı çalışmamakta ve sabahları termostatı kontrol ettiğimde termostatta çalışmamakta. Termostat’ın çalışmaması pillerden olabilir mi ? Kombinin sabahları çalışmaması neden olabilir ? Teşekkürler.

  1. Merhaba Gökhan Bey… Oda termostatı kumanda görevindedir. Oda sıcaklık değeri belirlenir. Ancak oda termostatının görevini yapması için kombi ayarının maksimum seviyede olması gerekir. Yani kombi kalorifer ayarını en yüksek dereceye almadığınız sürece kombi dengesiz, düzensiz bir çalışma sergiler. Kombideki ayarı (kalorifer sıcaklığını) en yüksek dereceye alın. Oda termostatı kombi ile ilişkinizi keser. Ortam ısısını yine oda termostatından ayarlayın. Oda termostatı derecesi de 20-25°C arası olsun. Bu şekilde cihazı deneyin. Yine aynı durum olursa eğer servis çağırarak hem kombiyi hem de oda termostatını kontrol ettirin. Sorun düzelirse problem yok.

 11. Çok teşekkür ederim harika bilgilendirmr olmuş… Yeni bir kullanıcı olarak çok şey öğrenmiş oldum. Kombi kaç derecede kalmalı diye baktım çok şey öğrendim.

  1. Değerli yorum ve görüşünüz için asıl biz teşekkür ederiz Ümit Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize… Aklınıza takılan tüm sorulara yanıt almak adına 444 1 837 numaralı çağrı merkezi de arayabilirsiniz.

  1. Merhaba efendim… Piyasada birçok kombi markası var. Her marka en iyi kombiyi çıkarmak için uğraşıyor. Viessmann markası da en iyi markalardan biridir. Tabi ki tercih edebilirsiniz. Bu sizin isteğinize bağlı bir durumdur. Ancak model konusunda biz buradan net bir bilgi veremiyoruz maalesef. Daireniz için proje çizdirin. Proje sonrası ekipler size kapasite konusunda bilgi verecektir. Bu bilgiye göre bir model ve kW seçimi yapabilirsiniz.

Petek Yıkama