Hermetik Kombi Yasaklandı mı?

Hermetik Kombi Yasak mı?

Uzun dönemdir hermetik kombi üretiminin duracağı belirtiliyordu ve bu yasa kesinleşerek üretim durduruldu. Ancak bu bilgi ile akıllarda birçok soru işaretleri kaldı. Mevcut kullanılan hermetik kombiler ne olacak? Hermetik kombi alınmış olsa firmalar açılış-garanti başlangıcı yapmayacak mı? Yeni kombi alırken illa yoğuşmalı kombi mi seçmek gerekecek gibi… Bu sorularınızın yanıtı aşağıdaki yazımızda detaylı belirtilmiştir.

Tabi öncesinde öğrenmek isteyenler olur düşüncesi ile hermetik kombi nedir? linkini paylaşmak isteriz. Bu cihaz hakkında bilinçlenmek isteyenler sayfayı inceleyebilir.

Hermetik Kombi Üretimi Neden Durduruldu?

Bu kararın verilmesindeki en temel amaç çevreye verilen zararın büyük ölçüde önlenmesidir. Yoğuşmalı kombiler hermetik kombilere nazaran %30 a varan enerji verimliliği ile her zaman için ön plana çıkmaktadır. Ayrıca yoğuşmalı kombiler çevreyi hermetik kombilere göre çok daha az oranda kirletmektedir. Doğal olarak da bu uygulama ile hem ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur hem de gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakılmış olur.

Sadece Yoğuşmalı Kombi Üretim Zorunluluğu Ne Zaman Yürürlüğe Girdi?

AB ülkelerinde aşamalı olarak uygulamaya konulmuş olan ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) Yönetmeliği ülkemize girmiştir. Ülkemizin AB uyum yasaları çerçevesinde enerjiyle alakalı ürünlerin çevreye duyarlı tasarımına ilişkin yönetmeliğin aslında 2015 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenirken erteleme olmuş ve hermetik kombi ithalat ve üretimi yasağını içeren düzenleme 21 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Mevcut Kullanılan Hermetik Kombiler Ne Olacak?

Diyelim ki evinizde hermetik kombi var ve yıllardır kullanıyorsunuz ya da kullanalı birkaç sene oldu. Bu durumda üzülmeyin. Kimse size kombinizi kaldırın çöpe atın, sadece yoğuşmalı kombi kullanmak zorundasınız demiyor. Sadece hermetik kombilerin üretimi durduruldu. Satışı ve kullanımı devam edecek… Firmalar ellerinde bulunan hermetik kombileri yine bitene dek satışa sunabilecek ve kullanıcılar da hermetik kombi alabilecek ayrıca mevcut hermetik kombilerini kullanabilecek… Firmalarda hermetik kombi tükendiğinde artık yoğuşmalı kombi satışına ve kullanıma geçilmiş olacak ve bu sayede biraz uzun zaman alsa da ülkemizde tek tip kombi satış ve kullanımı mevcut olacak.

Neden Yoğuşmalı Kombi?

Aşağıdaki yazımızı incelemeden önce “yoğuşmalı kombi nedir? özellikleri nelerdir? gibi sorularınıza yanıt bulmak istiyorsanız yoğuşmalı kombi tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 1. %30’a varan tasarruf sağlar.

Hermetik kombi kullanımında 100 tl gelen doğalgaz faturanız yoğuşmalı kombiye geçtikten sonra %30’a varan düşüklükte gelir. Yani 70 TL civarı doğalgaz faturası ödemiş olursunuz. Bunun sebebi yoğuşmalı kombilerin çalışma sistemidir. Yani yanma sonrası ortaya çıkan gazdan tekrar ısı enerjisi elde ediyor olması yakıt tüketimini düşürür. Yüksek enerji verimi kısa sürede ödenen kurulum ve değişim maliyetlerini amorti edecek nitelikte diyebiliriz.

 1. Çevreyi korur.

Özellikle de küresel ısınmanın son dönemlerde olumsuz etkilerini daha fazla görmeye başladık. Gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakmak artık daha da zorlaştı. Doğayı ve çevreyi korumak, verilen zararı önlemek ya da önlem alınabilecek yolu izlemek hayati önem taşıyor. Yoğuşmalı kombiler atık gazı kullanıp, salınan zararlı gazları da azalttığı için çevreyi korumakta ve daha sağlıklı hava solunmasını sağlamaktadır.

 1. Oda termostatı ile konfor ve tasarruf sağlar.

Binada iyi bir izolasyon sistemi varsa eğer zaten tasarruflu olan yoğuşmalı kombilerle birlikte kullanılan oda termostatı tasarrufu yüksek oranda artırır. Yoğuşmalı kombinize oda termostatı taktırırsanız eğer gün içinde hava sıcaklığı değişse bile, siz kullanıcı olarak ortamın hangi sıcaklıkta olmasını istiyorsanız oda termostatı üzerinden ayarlarsınız ve kombiniz otomatik olarak talep edilen sıcaklığa bağlı çalışma yapar. Bu sayede sürekli kombinin başına geçerek ısı ayarlaması yapmak zorunda kalmaz yani kombinizi hem konfor içinde hem de tasarruflu kullanmış olursunuz.

 1. Bakımı yapıldığı sürece sorunsuz uzun süre çalışır.

Bakım kombilerin olmazsa olmaz işlemidir. Bakımı düzenli şekilde yapılan bir kombi 15-16 seneden daha uzun da çalışabilirken bakımı ihmal edilen ve uzun süre yapılmamış olan kombiler 10 yıl bile kullanılmadan kullanım ömrünü tamamlayabilir. Yoğuşmalı kombi bakımı da her yıl düzenli şekilde yapılırsa cihaz hem sorunsuz çalışır hem sağladığı performans kullanıcısını memnun eder hem de çalışma süresi uzar. Yoğuşmalı kombi bakımı yaptırmak ya da bakımda neler yapılır sorusuna yanıt almak için linki tıklayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Metin Karataş dedi ki:

  110 metrekare olan evimdeki hermatik kombini söktürüp 85 metrekare olan diğer evime taktırabilirmiyim çünkü. 85 metre kare olan evin kombisi yok evin biri Düzce’de biri Sinop’ta bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Tabi ki istediğiniz kombiyi uygun şartlar olduğu sürece istediğiniz evinize taktırabilirsiniz. Cihaz 2.el olacağı için, bölgenizin doğalgaz ve kombi servisi ile iletişime geçerek bu konuda yardım almanız gerekiyor. Doğalgaz proje çizimi gerekebilir. Ayrıca kombi yetkili servisinden uygunluk belgesi de almanız gerekiyor.

Petek Yıkama